18:42 26/04/2021Գերեզմանը քանդել են ու նոր հուղարկավորություն կատարելԻրավախախտման հերթական դեպքն է արձանագրվել ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պահապանի շրջայցի ժամանակ։ Գավառ քաղաքի «Դարի գլուխ» կոչվող տեղական նշանակության հուշարձանի տարածքում /հին...
16:48 26/04/2021Նարեկ Հախնազարյանը ելույթ կունենա Կամերային նվագախմբի հետՀամերգը ղեկավարելու է Իսպանիայից ժամանած դիրիժոր Խուան Անտոնիո Ռամիրեսը:
16:04 26/04/2021Էնթոնի Հոփքինսը «Օսկարի» արժանանալուց հետո դիմել է կազմակերպիչներինԱշխարհահռչակ դերասան Էնթոնի Հոփքինսը Ուելսում իր տանը նստած է տեղեկացել, որ արժանացել է «Օսկար» մրցանակի «Լավագույն դերասան» անվանակարգում «Հայրը» ֆիլմում մարմնավորած դերի համար: Այս մասին գրում է...
14:34 26/04/2021Տիգրան Մանսուրյանը չի մասնակցել Ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած համերգինԿոմպոզիտոր, արվեստի վաստակավոր գործիչ Տիգրան Մանսուրյանը չի մասնակցել Ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած համերգին, որտեղ հնչել է իր հեղինակած «Ռեքվիեմը»: Այս մասին...
13:13 26/04/2021Ադրբեջանցիները քանդել են Ղազանչեցոց եկեղեցու դարպասների հրեշտակների քանդակներըՇուշին օկուպացրած ադրբեջանցիները քանդել են Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու դարպասների մոտ գտնվող հրեշտակների քանդակները, հանել դարպասի խաչը։ Համացանցում տարածված տեսանյութերից երևում է, որ հրեշտակների...
13:09 26/04/2021Ամենաքննարկված ու հիշվող «օսկարակիր» զգեստներըԼոս Անջելեսը նախապատրաստվում է «Օսկար» 93-րդ մրցանակաբաշխությանը՝ ամենակարևոր իրադարձությունը ոչ միայն կինոարտադրության, այլ նաև նորաձևության արդյունաբերության համար: Կարմիր գորգից ամենաէլեգանտ և...
12:52 26/04/2021«Ну-ка, все вместе!» նախագծի հաղթողն է Սյուզաննա Մելքոնյանը«Այստեղ չկար ոչ մի կեղծ նոտա: Սա եզրափակչի ամենավստահ ելույթն էր», - իր զգացմունքները չի կարողացել զսպել ժյուրիի անդամ Սերգեյ Լազարևը:
10:56 26/04/2021Համերգային երեկո` նվիրված հուշարձանների պահպանությանըԱպրիլի 27-ին ժամը 19:00-ին, սբ. Աննա եկեղեցու բակում կանցկացնի բացօթյա համերգային երեկո, որի ժամանակ հանդես կգան Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, «Տաղարան» հնագույն երաժշտության համույթը,...
10:06 26/04/2021«Օսկարի» հաղթողներըԼոս Անջելեսում կայացել է ԱՄՆ կինոակադեմիայի «Օսկար» 93-րդ մրցանակաբաշխությունը: «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում մրցանակը տրվել է Քլոե Չժաոյի «Քոչվորների երկիրը» ֆիլմին, որը մի կնոջ մասին է, ով մնալով...
09:45 26/04/2021Մարտին Սկորսեզեն քրիստոնեության ծագման մասին սերիալ կնկարահանիՊրոդյուսեր և ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն և սցենարիստ Պոլ Շրյոդերը նախատեսում են սերիալ նկարահանել քրիստոնեության ծագման մասին: Նախագիծը կստեղծվի Netflix-ի համար։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
18:30 24/04/2021Միլանում մահացել է երգչուհի Միլվան81 տարեկան հասակում Միլանում մահացել է իտալացի հայտնի երգչուհի և թատրոնի դերասանուհի Միլվան (Մարիա Իլվա Բիոլկատի), փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Իր 50-ամյա կարիերայի ընթացքում Միլվան թողարկել է 173...
12:15 24/04/2021Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը հնչեց ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակներիԱպրիլի 23-ի կեսգիշերին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը հնչել է Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակի։ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի...
10:24 24/04/2021Մարզահամերգային համալիրում կհնչի Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ըԱյսօր ժամը 19:15-ին Կ. Դեմիրճյանի անվ. Մարզահամերգային համալիրում, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության նահատակների, տեղի կունենա համերգ: Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ով հանդես կգան Հայաստանի ազգային...
16:02 23/04/2021Ծիծեռնակաբերդում այսօր կհնչի Վերդիի «Ռեքվիեմ»-ըԻ հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի Վերդիի «Ռեքվիեմը»
15:50 23/04/2021Կոստան Զարյանի արխիվային հավաքածուն ամբողջացել էԱյսօր Մաշտոցյան Մատենադարանի արխիվային հավաքածուն համալրվել է հայ ականավոր գրող, բանաստեղծ, վիպասան և արվեստաբան Կոստան Զարյանի ձեռագրերի Կանադայում գտնվող դիվանով: Նախապես Մատենադարանին էին հանձվել...
12:42 23/04/2021Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է Ռուսաստանի ազգային նվագախումբըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ապրիլի 21-ին ղեկավարել է Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը։ Համերգը կայացել է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան...
10:51 22/04/2021ԱՄՆ կրոնական ազատության հանձնաժողով․ Շուշիի Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցու ռմբակոծումը կարող է որակվել որպես պատերազմական հանցագործությունՀանձնաժողովը կոչ է անում միջոցներ տրամադրել՝ Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում սրբավայրերի ու այլ կրոնական կամ մշակութային հուշարձանների վերականգման, պահպանման և պաշտպանության համար:
10:43 22/04/2021«Խայտառակ արարք». ցեղասպանությանը նվիրված թուրք հեղինակի գիրքը թարգմանվել է հայերենՀայոց ցեղասպանությանն ու թուրքերի պատասխանատվության հարցին նվիրված թուրք պրոֆեսոր, տասը գրքի հեղինակ Թաներ Աքչամի «Խայտառակ արարք» գիրքը թարգմանվել է հայերեն։ Գիրքը Թուրքիայում այնպիսի մեծ սկանդալ էր...
17:46 21/04/2021Գրականության և արվեստի թանգարանում կբացվի Գրիգոր Զոհրապին նվիրված ցուցադրությունՄուտքն ազատ է:
17:06 21/04/2021Պիացցոլլայի և Վիվալդիի ստեղծագործությունները կհնչեն Ռուդինի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբՄայիսի 6, Արամ Խաչատրյան համերգասրահ

17:32 14/01/2016С. Смбатян: Стартующий в Ереване Фестиваль армянского композиторского искусства имеет очень важное значениеЗавтра, 15 января, в Ереване стартует VII Фестиваль армянского композиторского искусства.
14:35 13/01/2016Певица Анастасия Приходько решила представить Украину на «Евровидении-2016» с песней композитора Шушан СаркисянВ песне будет звучать очень редкий духовой инструмент блул. Оригинальную композицию на нем исполнил известный блулист Аваг Маргарян.
20:04 11/01/2016Политики и деятели культуры отметили незаурядный талант Дэвида БоуиК цветам скорбящие фанаты прикрепляют записки: «Покойся с миром, Дэвид Боуи, мы будем любить тебя вечно», «Он ушел, но не будет забыт. Прощай, герой».
12:51 11/01/2016В Ереване пройдет фестиваль японских фильмовВ рамках фестиваля будут показаны 6 картин.
11:26 11/01/2016Скончался британский музыкант Дэвид БоуиДэвид Боуи получил широкую известность в начале 1970-х годов, благодаря своим музыкальным экспериментам, в частности, песне Space Oddity, выпущенной в 1969 году.
09:54 11/01/2016Леонардо Ди Каприо получил «Золотой глобус» за фильм «ВыжившийСчитается, что победители «Золотого глобуса» являются наиболее вероятными претендентами на награду Американской киноакадемии – премию «Оскар».
10:10 09/01/2016Сегодня день рождения Сергея ПараджановаВыдающемуся советскому кинорежиссеру и сценаристу сегодня исполнилось бы 92 года.
12:00 06/01/2016Адриано Челентано отмечает сегодня 78-й день рождения1966 год многие СМИ называют поворотным в творчестве певца – тогда на фестивале в Сан-Ремо он выступил с автобиографической песней «Парень с улицы Глюк» («Il ragazzo della via Gluck»).
18:33 04/01/2016Известный актер Мишель Галабрю скончался во ФранцииВсемирную известность Мишелю Галабрю принесло в первую очередь исполнение роли сержанта Жербера – начальника Луи де Фюнеса в киносаге о жандарме из Сан-Тропе.
14:18 04/01/2016Серж Саргсян поздравил народного артиста Армении Норайра Меграбяна с 75-летним юбилеемГлава государства пожелал ему творческого долголетия, успехов и новых достижений.
13:30 30/12/2015Жерар Депардье планирует сыграть роль Иосифа Сталина в фильме Фанни Ардан67-летний Жерар Депардье, сыгравший главные роли в нескольких десятках картин, считается одним из самых успешных и скандальных актеров Франции.
11:50 29/12/2015Рубен Галчян о проявлении агрессии и проекции в уничтожении азербайджанцами историко-культурных памятниковПроекция – по сути, невольное и неосознанное приписывание или передача своих собственных неприятных чувств, свойств, склонностей другому лицу.
14:15 28/12/2015Президент Армении поздравил художника Амаяка Бдеяна с 90-летним юбилеемПройденный Вами длинный и плодотворный путь ознаменовался многочисленными достижениями, говорится в поздравительном послании С.Саргсяна.
18:23 26/12/2015«Оперные страсти» в Армении: Эдуард Топчян призвал прекратить интриги и не потерять дирижера мирового уровня Карена Дургаряна«Оперного театра без главного дирижера не бывает, упразднение данного штата сродни тому, как если бы объявить, что футбольной команде не нужен тренер, его работой будет заниматься “директор поля”».
11:33 26/12/2015Режиссер Карен Шахназаров польщен включением в «черный список» УкраиныПри этом он считает подобные меры глупостью, так как в эпоху интернета никакое неугодное творчество запретить нельзя.
19:43 25/12/2015Эмир Кустурица: Концерт в Ереване – вклад в мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян и символ надеждыПрезидент поблагодарил Эмира Кустурицу за подобное подчеркнуто уважительное отношение к армянскому народу.
18:41 25/12/2015Эмир Кустурица выразил восхищение сплоченностью армянского народа и рассказал, как напомнил Турции про Геноцид армянМежду Сербией и Арменией много общего, однако армянский народ, в отличие от сербского, намного сплоченнее.
12:26 25/12/2015Ереванский цирк откроет свои двери для посетителей в 2017 году«Это достаточно сложный объект, требующий сложных инженерных решений», – сказал Нарек Саркисян в ответ на вопрос, почему затягивается завершение строительных работ.
14:55 24/12/2015В Армении снимут мультфильм о царе ВараздатеВажнейшим достижением Давид Саакянц назвал созданный на основе сказки Г.Агаяна полнометражный мультипликационный фильм «Анаит».
11:36 21/12/2015Седьмой эпизод «Звездных войн» побил рекорд «Мира Юрского периода»Седьмой эпизод «Звездных войн» собрал за первые прокатные выходные в США 238 миллионов долларов.