10:18 17/04/2021Ապրիլի 18-ը Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է«Բարդ անցյալներ, բազում ապագաներ»
19:11 16/04/2021«Այս դերերգը շուտով կատարելու եմ նաև Իտալիայում»․Մեցցո-սոպրանո Սոֆիա ԹումանյանՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի օպերային գալա համերգի ընթացքում ներկայացվել են սիմֆոնիկ հատվածներ, արիաներ Ջուզեպպե Վերդիի, Ջակոմո Պուչչինիի, Ֆրանչեսկո Չիլեայի, Ռուջերո Լեոնկավալոյի, Գաետանո...
15:29 16/04/2021Տարիներ շարունակ Ազգային պատկերասրահի մշտական ցուցադրությունում ընդգրկվել է հարուստ հավաքածուի ընդամենը 5 տոկոսըՀայաստանի ազգային պատկերասրահը 100-ամյա պատմություն ունի
13:26 16/04/2021Ինչպես կրկնօրինակել Միքելանջելոյի «Դավիթը»Միքելանջելոյի հայտնի «Դավթի» արձանի ամենաճշգրիտ կրկնօրինակը կդառնա իտալական տաղավարի հպարտությունն այս աշնանը Դուբայում կայանալիք Համաշխարհային ցուցահանդեսում.
12:25 16/04/2021Հայաստանում առաջիկայում ստեղծվելու է երկու նոր արգելոց-թանգարան2020 թվականին պետական միջոցներով վերականգնվել են Լոռու մարզի Սանահին վանական համալիրի Ամենափրկիչ եկեղեցու տանիքը, իրականացվել մասնակի ամրակայում, վերականգնվել է Սարգիս Բաղդասարյանի «Լոռեցի Սաքո»...
11:43 16/04/2021Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում թողնված է շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեք. Խզմալյան«Ունենք ահռելի ժառանգություն, որ թողնված է Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում: Խոսում ենք շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեքների մասին»,- ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը: Նա...
09:07 16/04/2021Րաֆֆի Մովսիսյանի «Ժամանում» ֆիլմն ընդգրկվել է Կրակովի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրումՓառատոնը 2021-ին անցկացվելու է մայիսի 31-ից հունիսի 6-ը։
09:00 16/04/2021Հայ կինոյի օրն էՄիայն այսօր բոլոր կինոթատրոնները ցուցադրելու են հայկական հին ու նոր բազմաժանար ֆիլմեր։
18:06 15/04/2021Արցախի ՄԻՊ-ն Ամարասի վանական համալիրից ուղերձ է հղել միջազգային կազմակերպություններինԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը Մշակույթի միջազգային օրվա առթիվ ուղերձ է հղել Ամարասի վանական համալիրից: Նա ուղերձը տեղադրել է ֆեյսբուքյան էջում ու գրառում արել.
14:42 15/04/2021Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնն այցելել է Փարիզի Աստվածամոր տաճար՝ ավերիչ հրդհից 2 տարի անցՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստուգել է Փարիզի Աստվածամոր տաճարում ընթացող վերանորոգման աշխատանքները՝ 850 տարվա հնություն ունեցող հուշարձանում բռնկված հրդեհից երկու տարի անց: Այս մասին գրում է...
13:14 15/04/2021«Տաղարան»-ը և «Ագապէ»-ն «Ստաբատ Մատերը» կներկայացնեն ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերիԿոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի կներկայացվի Ջիովաննի Բետիստա Պերգոլեզիի «Ստաբատ Մատեր» ստեղծագործությունը: Համերգը տեղի կունենա ապրիլի 22-ին, ժամը...
10:58 15/04/2021Մոսկվայի «Նիկո» պատկերասրահում կհնչեն Մանսուրյանի, Լուչանո Բերիոյի, Կոմիտասի ստեղծագործություններըԱպրիլի 16-ին Մոսկվայի «Նիկո» պատկերասրահում տեղի կունենա «Հավատով խոստովանում եմ» համերգը, որի ընթացքում կհնչեն Տիգրան Մանսուրյանի, Լուչանո Բերիոյի, Կոմիտասի և այլոց ստեղծագործություններ: Այս մասին...
11:00 14/04/2021Ֆիլհարմոնիկը մեկնարկել է «ԴՈ-ից ՍԻ» երաժշտական ծրագիրը երեխաների համարԾրագրին անվճար հիմունքներով կարող են մասնակցել ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցների 4-9-րդ դասարանների աշակերտները և ուսուցիչները:
10:48 14/04/2021Համո Սահյանի ծննդյան օրն է«Մարդը տիեզերք է գնում ոչ թե երկրագնդի վրա տեղ չլինելու պատճառով, այլ պարզապես չի դիմանում երկրային ցավերին»։
15:17 13/04/2021Երիտասարդ հայ կինոգործիչների ֆիլմերը միջազգային կինոհարթակներում ունեցել են նվաճումներ. Շուշանիկ Միրզախանյան«Ազգային կինոկենտրոնը վերջին տարիներին մեծ ուշադրություն է դարձնում պետական բյուջեից ֆինանսների տրամադրմանը հենց դեբյուտանտների պրոեկտներին»,- ասուլիսում ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն...
11:28 13/04/2021«Հայ կինոյի օրը»՝ ուղղված անցյալի կինոժառանգությունը, ժամանակակից կինոն հանրայնացնելունԱպրիլի 16-ը պաշտոնապես Հայ կինոյի օր է հաայտարարված․ 2019 թ․ ՀՀ ազգային ժողովը հունիսի 19-ի հերթական նիստում ընդունեց ապրիլի 16-ը՝ Հայ կինոյի օր սահմանելու մասին օրենքի նախագիծը և ՀՀ տոների և...
11:00 13/04/2021Պալմիրայում սկսվում են Հաղթական կամարը վերականգնելու նախապատրաստական աշխատանքներըՍիրիական Պալմիրայում կվերականգնվի զինյալների կողմից ոչնչացված Հաղթական կամարը: Հաղթական կամարի վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն 2022 թվականին: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Պալմիրայի...
16:11 12/04/2021Մահացել է «Ադամանդե ձեռքը» ֆիլմի դերասանուհի Սերաֆիմա ԽոլինանՄոսկվայում մահացել է դերասանուհի Սերաֆիմա Խոլինան, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ 97-ամյա դերասանուհուն մահացած է գտել դուստրը՝ Լյուդմիլա Գոլուբիցկայան, Վերնադսկի պողոտայի իր բնակարանում։ Խոլինան առավել...
09:16 12/04/2021Ապրիլի 16-ին կինոթատրոններում կցուցադրեն հայկական հին ու նոր բազմաժանր ֆիլմերՀայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանի գրեթե բոլոր կինոթատրոններում ապրիլի 16-ին կցուցադրեն հայկական հին ու նոր բազմաժանր ֆիլմեր` նշանավորելով ՀԱՅ ԿԻՆՈՅԻ ծնունդը: Նախաձեռնած...
09:08 12/04/2021Մահացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դերենիկ ՄարտիրոսյանըԿյանքից հեռացել է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվ. պետական տիկնիկային թատրոնի առաջատար դերասան, բեմադրիչ, դրամատուրգ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դերենիկ Մարտիրոսյանը: Հայտնում է Հայաստանի թատերական...

10:02 21/11/2015Армянская Апостольская Церковь отмечает праздник Введения в храм Пресвятой БогородицыВведение вo храм Пресвятой Богородицы – один из непреходящих праздников Армянской Апостольской Церкви.
21:45 20/11/2015Министр культуры А. Погосян: Проект «Моя Армения» обеспечит увеличение числа туристовВ рамках проекта «Моя Армения» будут отреставрированы объекты культурного наследия.
17:47 20/11/2015Представитель Смитсоновского института: Армения уже является одним из центров мирового туризмаЦель программы «Моя Армения», которая реализуется в рамках сотрудничества USAID и Смитсоновского института, – стимулировать сохранение национальной культуры.
15:21 20/11/2015Спикер парламента Армении Г.Саакян наградил работников Кукольного театраЕреванский государственный театр кукол им Ов.Туманяна отмечает в этом году 80-летие.
19:55 19/11/2015Армянское культурное наследие под музыку дудука: в столице Украины открылась уникальная выставкаПо словам В. Шатворяна, мероприятия, способствующие популяризации исторического и культурного наследия, очень важны.
20:25 18/11/2015Шоу Евгения Плющенко «Короли льда» в Ереване отложили до весны – из-за парижских терактов«Мы выражаем соболезнования всем гражданам Франции и просим с пониманием отнестись к переносу концерта».
11:04 17/11/2015Австралия во второй раз примет участие в ЕвровиденииАвстралийский певец Гай Себастиан выступил на прошедшем «Евровидении» в Вене и занял пятое место.
16:57 14/11/2015Скандал на миланской выставке «Экспо-2015»: В Иране требуют от Азербайджана извинений за присвоение иранских миниатюрПо требованию Ирана со всемирной выставки «Экспо-2015» в Милане была снята представленная Азербайджаном книга иллюстраций.
15:08 13/11/2015В Сирии за время войны уничтожены около 300 археологических памятниковРазрушения культурных объектов вызывают столкновения между боевиками и правительственными войсками и незаконные раскопки.
18:23 12/11/2015По требованию Ирана с выставки «Экспо-2015» в Милане снят представленный Азербайджаном альбом иранских миниатюр«Когда иранские миниатюристы создавали свои ценные работы, государства под названием Азербайджан не было в помине».
17:42 12/11/2015Под «Черным квадратом» обнаружили вторую картину МалевичаВторое изображение найдено под картиной «Черный квадрат» Казимира Малевича, которая экспонируется в Третьяковской галерее Об этом сообщает сайт «Ведомости» со ссылкой на телеканал «Культ
18:18 11/11/2015Уничтожение армянской культуры в Турции: церковь Св. Варфоломея в Ване турецкие военнослужащие использовали как отхожее местоСтаринный армянский монастырь Святого Варфоломея, расположенный в селе Альбайрак (истор. Ахбак) района Башкале провинции Ван в Турции (исторические территории Западной Армении), использовался...
11:20 11/11/2015Ушел из жизни создатель фильма «Д'Артаньян и три мушкетера» Юнгвальд-ХилькевичРежиссер Георгий Юнгвальд-Хилькевич скончался на 82-м году жизни в Боткинской больнице. Об этом сообщила РИА Новости его дочь Наталья Юнгвальд-Хилькевич. Два дня назад, чтобы облегчить работу сердца...
20:44 10/11/2015Сосо Павлиашвили: Сплошное удовольствие выступать для армянской молодежи, каждый приезд в Армению – настоящий праздник«Одно сплошное удовольствие выступать для армянской молодежи, каждый приезд в Армению – настоящий праздник», – заявил певец Сосо Павлиашвили на брифинге перед концертом в ереванском...
14:09 10/11/2015В рамках проекта 100 lives состоялись концерты в Грузии и РоссииПроект 100 lives (100 жизней) фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) выступает с новой инициативой, представляя серию концертов композитора и поэтессы Марины Алес под названием «Одна из вас».
12:42 10/11/2015Картина «Лежащая обнаженная» Модильяни ушла с молотка за $170 млн.Картина «Лежащая обнаженная» итальянского живописца Амедео Модильяни стала самой дорогой проданной картиной итальянского художника: на нью-йоркском аукционе Christie's его работа 1917-18 годов ушла с...
15:57 09/11/2015Очередной скандал между Ираном и Азербайджаном: Баку пытается присвоить образцы иранской миниатюры«Историю невозможно пересмотреть, и подобные шаги Азербайджана нуждаются в жестком ответе», – сказал Мохаммад Багер Агамири.
18:21 07/11/2015Международный фестиваль «Ролан» в этом году посвящен 100-й годовщине Геноцида армянПод патронатом президента Армении и при поддержке министерства культуры РА и мэрии Еревана 7-11 ноября пройдет 11-й Международный фестиваль фильмов для детей и юношества «Ролан».
18:10 07/11/2015Премьер Армении присутствовал на открытии выставки работ молодых художниковПремьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня в Союзе художников присутствовал на открытии выставки под названием «Кусок огня», организованной Молодежным фондом Армении и студенческим советом...
17:01 07/11/2015Торонтский симфонический оркестр посвятит концерт 100-й годовщине Геноцида армянВ престижном концертном зале «George Weston recital» в Канаде сегодня состоится концерт с названием «Не забывай меня», который посвящен 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.