15:22 12/12/2020Մահացել է դերասան, գրող և բանաստեղծ Վալենտին Գաֆտը2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, 86 տարեկան հասակում, մահացել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Վալենտին Գաֆտը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Նա ծնվել է 1935 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Մոսկվայում՝ Իոսիֆ...
15:18 11/12/2020Կանցկացվի Protect ARTsakh առցանց բարեգործական գեղարվեստական աճուրդԴեկտեմբերի 14 -20-ը կանցկացվի Protect ARTsakh առցանց բարեգործական գեղարվեստական աճուրդը։ Աճուրդ-նախագիծը հիմնադրվել է համաշխարհային արվեստի տարբեր ասպեկտներում փորձառություն ունեցող երեք հայ...
13:16 11/12/2020Տավուշ ամրոցում կիրականացվեն պեղումներԿառավարության դեկտեմբերի 10-ի որոշմամբ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թվականի բյուջեի տնտեսված միջոցներից ԳԱԱ «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ին հատկացվել է...
10:43 11/12/2020Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը բացում է դռներն Արցախյան պատերազմի հերոսներին նվիրված համերգովՀամերգին հնչելու է Արամ Խաչատրյան՝ Սիմֆոնիա թիվ 2, Ալեքսանդր Հարությունյան՝ Շեփորի կոնցերտ։
10:18 11/12/2020Time-ը հարավկորեական BTS խումբը ճանաչել է «տարվա արտիստ»Ամերիկյան Time ամսագիրը հարավկորեական BTS խումբը ճանաչել է տարվա արտիստ։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, լրագրողների կարծիքով, BTS-ը դարձել են ոչ միայն երաժշտական հիթ-շքերթի ամենահաջողակ K-pop...
09:19 11/12/2020Աշխարհից շուրջ 150 գիտնական Արցախի հուշարձանների փրկության առնչությամբ դիմել է Պապական աթոռի պետքարտուղարությանըԱշխարհի տարբեր երկրների գիտական հաստատությունների շուրջ 150 ներկայացուցիչների և գիտնականների ստորագրությամբ խնդրագիր է ներկայացվել Պապական աթոռի պետքարտուղարությանը՝ Արցախի մշակութային ժառանգության...
18:33 10/12/2020«Հայ Ֆեստն» անցկացվում է օնլայն տիրույթումԴեկտեմբերի 9-ին իր աշխատանքն է սկսել «Հայ Ֆեստ» 18-րդ միջազգային թատերական փառատոնը՝ «Լինե´լ․ սա խնդիր չէ» (“To BE!
15:37 10/12/2020Ջորջ Քլունին հոսպիտալացվել է՝ նկարահանումների համար արագ նիհարելու արդյունքումԱմերիկացի դերասան Ջորջ Քլունին հոսպիտալացվել է այն բանից հետո, երբ արագ նիհարել է «Կեսգիշերային երկինք» իր ֆիլմի նկարահանումների համար։ Այս մասին գրում է Ria-ն։ Նշվում է, որ իր ֆիլմի աշխատանքների...
17:52 08/12/2020Աննա Մայիլյանն առաջարկում է մշակութային ագրեսիա«Ստեղծված իրավիճակում մենք կարող ենք միայն մեկ բան անել՝ պահանջել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը»,- մտավորականների կազմակերպած «Ներկա իրավիճակում մտավորականի դերը» խորագրով հավաքի ժամանակ ասաց մշակույթի...
12:15 08/12/2020«Պուտրա» մրցույթում Ա․ Գրիգորյան և Ա․ Պուչինյան դուետն արժանացել է 1-ին մրցանակին«Պուտրա» դաշնակահարների միջազգային առցանց մրցույթն անցկացվել է նոյեմբերի 10-ից դեկտեմբերի 2-ը: Միջազգային հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են եղել անվանի երաժիշտներ՝ Յեն Գոհ (Մալայզիա), Արմեն...
11:22 08/12/2020Բոբ Դիլանը վաճառել է իր բոլոր երգերի հեղինակային իրավունքըԱմերիկացի երգիչ Բոբ Դիլանը վաճառել է իր բոլոր երգերի հեղինակային իրավունքը: Նոր սեփականատերը Universal Music Group- ն է: Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, գործարքի պայմանները չեն բացահայտվել, բայց, ըստ...
17:48 07/12/2020«Առածանի». Ներկայացված է հայկական 100 ասացվածքների՝ 100 հայ նկարիչների պատկերազարդումներըՀայաստանի նկարիչների միությունն իրականացնում է «Առածանի» արտ-նախագծի խմբակային ցուցահանդեսը, որի շրջանակում ներկայացվում են 100 հայկական ասացվածքների՝ 100 հայ նկարիչների պատկերազարդումները:...
12:31 07/12/2020Բյուրական արվեստի ակադեմիայում տեղի կունենան համերգներ ՀՀ-ում հյուրընկալված արցախցիների համար«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը բազմիզս արձագանքել է հասարակական և քաղաքացիական մարտահրավերներին՝ կարևորելով բարձրագույն մշակույթի դերն ու ներուժը վերականգնման գործում: Փառատոնի...
09:58 07/12/2020Warner Bros.-ը 2021-ին միաժամանակ կթողարկի 17 ֆիլմWarner Bros կինոստուդիան որոշել է միաժամանակ 17 կինոնկար թողարկել 2021 թ-ին։ Այս մասին հայտարարել է Cinema Blend պորտալը: Նշվում է, որ ֆիլմերը ցուցադրվելու են միաժամանակ սթրիմ-ծառայությունում և...
18:58 06/12/2020Վանքասարի Սպիտակ Խաչ եկեղեցու վրա բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը. Զոհրաբյան«Վանքասարի Սպիտակ Խաչ եկեղեցու վրա բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը: Երիցս անիծյալ լինեք դավաճան ու դավաճանությունը արդարացնողներ: #գերեզմանչեսունենալու»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Բարգավաճ...
12:18 06/12/2020Միջազգային փառատոնում Երևանի պետական կամերային երգչախումբն արժանացել է մրցանակիԲուլղարական «Вместе в 21 веке» 15-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում Երևանի պետական կամերային երգչախումբը և կոմպոզիտոր Վիլլի Վայները արժանացել են մրցանակների: Այս մասին տեղեկանում ենք Կամերային...
19:45 05/12/2020Մահացել է վաստակավոր արտիստ Յուրի ՈսկանյանըԿյանքից հեռացել է Գյումրու Վ.Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Յուրի Վաղարշակի Ոսկանյանը։ Գյումրու պետական դրամատիկական թատրոնից հայտնում են, որ վերջին...
18:29 05/12/2020Համլետ Պետրոսյան. Այն, ինչ անում է Ադրբեջանը` Դադիվանքն այն ստեղծողներից բռնությամբ խլելու ակտ է, մշակութային եղեռնՏիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը գրում է.
10:33 05/12/2020Հայաստանում կանցկացվեն «Լեհական մշակույթի օրեր»Հայաստանում դեկտեմբերի 7-9-ը կանցկացվի «Լեհական մշակույթի օրեր» ծրագիրը։ Նախագիծը կազմակերպել են լեհական Róbmy swoje dla kultury Foundation-ը և Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը՝...

19:02 26/02/2015Азербайджан пытается присвоить еще одну культурную ценность Ирана: покушение на праздник «Ночь Ялда»Напомним, за последние годы в отношениях Ирана и Азербайджана наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов.
13:15 26/02/2015Кирк Керкорян намерен спонсировать съемки фильма о Геноциде армянАмериканский предприниматель и миллиардер армянского происхождения Кирк Керкорян намерен спонсировать съемки фильма о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.
09:31 26/02/2015Певица Мадонна упала с лестницы во время выступления на церемонии Brit AwardsПевица Мадонна упала с лестницы, выступая в среду, 25 февраля, на церемонии вручения наград Brit Awards, проходившей в Лондоне.
20:52 24/02/2015В Праге состоялся концерт, посвященный 100-й годовщине Геноцида армянВ зале церкви, принадлежащей Пражскому филармоническому оркестру, 22 февраля состоялся концерт, посвященный 100-й годовщине Геноцида армян.
09:47 23/02/2015Церемония вручения «Оскара» – 2015: главную кинонаграду года завоевал «Бердмэн»Фильм мексиканского режиссера Алехандро Гонсалеса Иньяриту «Бердмэн» завоевал главную кинонаграду года, получив золотую статуэтку «Оскар» в номинации «лучшая картина» года.
20:30 20/02/2015Армения и Арцах активно налаживают сотрудничество в сфере культуры. Встреча у президента НКР Б. СаакянаПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня делегацию Национального Собрания Армении во главе с председателем постоянной парламентской комиссии по вопросам науки, образования,...
11:05 20/02/2015В Шуши пройдут парламентские слушания, посвященные стратегическим проблемам культурной политикиС участием министра культуры Армении Асмик Погосян и замминистра культуры Артура Погосяна 19-21 февраля в городе Шуши (Нагорно-Карабахская Республика) пройдут совместные парламентские слушания на...
18:56 14/02/2015В Армении стартовал 13-й Фестиваль британских фильмовВ Армении стартовал 13-й Фестиваль британских фильмов, который продлится до 20 февраля. В этом году фестиваль посвящается самому светлому и прекрасному чувству в мире – чувству любви. Открывая...
14:57 14/02/2015Азербайджан пытается угодить Турции, устраивая провокации против Армении на конкурсе «Евровидение 2015»В этом году на международном музыкальном конкурсе «Евровидение» Армению представит состоящая из проживающих на пяти континентах и в самой Армении группа армянских певцов «Genealogy» с песней «Don't...
10:15 12/02/2015Британские и американские критики: Фильм «50 оттенков серого» оказался лучше книгиВ своих первых рецензиях на кинофильм «Пятьдесят оттенков серого», снятого по одноименному эротическому роману, критики утверждают, что картина получилась более интересной, нежели книга.
16:33 11/02/2015Британский журнал: Армянонаселенный Нагорный Карабах мог бы стать новым чудом света«Сталин посеял семена конфликта в регионе в 1921 году, руководствуясь политикой “разделяй и властвуй”. Он отделил преимущественно христианский Нагорный Карабах от Армении».
13:04 09/02/2015В Лондоне присуждены премии BAFTAЦеремония вручения престижных британских премий BAFTA завершилась в воскресенье вечером в королевском оперном театре Лондона (London`s Royal Opera House).
09:35 09/02/2015В США объявлены победители премии «Грэмми»Американская певица Бейонсе получила «Грэмми» за лучшую песню, выступление и альбом с объемным звучанием на 57-ой церемонии вручения награды.
19:50 06/02/2015В Азербайджане сняли с проката нашумевший фильм «Левиафан»Фирма-распространитель фильмов сняла с проката в Азербайджане нашумевшую кинокартину «Левиафан». Об этом, как передает азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз», сообщил ВВС директор по...
19:22 06/02/2015Музеи Нью-Йорка воюют с любителями селфиВ некоторых музеях Нью-Йорка введен запрет на использование моноподов для селфи – специальных штативов для мобильных устройств.
18:12 06/02/2015Серж Танкян: Турне «System of A Down» повысит уровень информированности в мире о Геноциде армянВсемирно известный певец армянского происхождения, солист рок-группы «System of A Down» Серж Танкян в интервью изданию Asbarez обратился к концертному турне «Wake up the Souls» по случаю 100-й...
16:33 06/02/2015В Армении 13-й Фестиваль британских фильмов стартует с показа «Игры в имитацию» – номинанта на премию «Оскар»Компания Beeline, представительство Британского Совета в Армении и Посольство Великобритании в РА объявляют о старте 13-го Фестиваля британских фильмов.
16:36 03/02/2015«Репорт»: Являющаяся историческим памятником старинная баня в азербайджанском городе Губа – в плачевном состоянииБаня, которая находится в Губинском районе Азербайджана, является историческим памятником архитектуры XVIII-XIX веков.
20:50 30/01/2015Фильм Ф. Акина «The Cut» о Геноциде армян в Ереване: на показе присутствовал президент АрменииВ ереванском кинотеатре «Москва» сегодня состоялся показ посвященного Геноциду армян фильма «The Cut» («Шрам»), снятого немецким режиссером турецкого происхождения, продюсером, сценаристом и актером,...
17:18 28/01/2015«Неописуемая жестокость, лишающая дара речи». Анджелина Джоли написала статью про Ирак и СириюВсемирно известная актриса и режиссер Анджелина Джоли написала статью о беженцах из Ирака и Сирии после посещения их лагеря в городе Дахук в Иракском Курдистане.