09:11 04/12/2020Վերաբացվելու է Մատենադարանի թանգարանային համալիրի հիմնական ցուցադրությունըԵրեքշաբթիից-շաբաթ՝ 10։00-17։00
19:50 03/12/2020ՌԴ-ն հույս ունի, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները մոտ ժամանակները կլինեն ԼՂ-ում․ ԶախարովաՌուսաստանը հույս ունի, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները շուտով կժամանեն Լեռնային Ղարաբաղ` գնահատելու քրիստոնեական և մահմեդական սրբավայրերի պահպանումը: Այդ մասին ճեպազրույցում ընթացքում ասել է ՌԴ ԱԳՆ...
15:25 02/12/2020Տասնամյակի ամենահայտնի գրքերըՌուսական Ozon օնլայն խանութը կազմել է վերջին 10 տարվա ընթացքում ինտերնետում ամենաշատ վաճառվող լավագույն 10 գրքերի ցանկը: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնում են ընկերությունից: Մասնագետները...
14:34 02/12/2020Այվազովսկու բնապատկերը դարձել է լոնդոնյան Sotheby's աճուրդի գլխավոր լոտըԵրեքշաբթի օրը Sotheby's- ի լոնդոնյան աճուրդի տան «ռուսական» աճուրդում Հովհաննես Այվազովսկու «Նավաբեկություն Սև ծովի ափերին» կտավը դարձել է թոփ լոտը: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նկարը վաճառվել է 2,3...
11:22 02/12/2020«ՌեԱնիմանիա»-ի աջակցությամբ «Զակո» ֆիլմը Հայաստանը կներկայացնի «Անեսսի»-ի կինոշուկայում«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային կինոփառատոնի շնորհիվ՝ ռեժիսոր Տիգրան Առաքելյանի «Զակո» (խակ պտուղ) ֆիլմը Հայաստանից կմասնակցի «Անեսսի» (ANNECY) խոշորագույն...
23:20 01/12/2020Նիկոլ, դու դաժանորեն խաբեցիր մի ամբողջ ժողովրդի. Լալա Մնացականյան«Ես լռում էի։ Լռում էի, որովհետև չէի կարողանում մեջս ուժ գտնել, որ դուրս գամ այն խորը անհուսությունից, որն ամեն օր մաշում էր ինձ»։
19:15 01/12/2020Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմն արժանացել է հատուկ մրցանակիԵրեք շաբաթ ֆիլմերն առցանց եղանակով ներկայացնելուց հետո, հայտարարվել են 26-րդ CINEMANIA-ի հաղթողների ցանկը: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը։ «Ժյուրիի հատուկ հիշատակման...
19:28 30/11/2020Այս մրցանակը նվիրում եմ բոլոր հայ զինվորներին․ Իվետա Մուկուչյան«Շնորհակալություն DIAFA մրցանակաբաշխության թիմին մեր մասին այսքան լավ հոգ տանելու համար»․ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը։ «Մենք՝ արտիստներս, կարոտել էինք բեմը,...
18:02 30/11/2020Ադրբեջանը քննարկում է Շուշին և Խուդաֆերինի կամուրջները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում ընդգրկելու հնարավորությունըԱդրբեջանի իշխանությունները նախատեսում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների առաքելությունը ներգրավել Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներում մշակութային և կրոնական ժառանգության...
13:54 30/11/2020Համերգ-ցուցահանդես՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի զարմիկներինԿարեն Խաչատրյան և Էմին Խաչատրյան
11:40 30/11/2020Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հաղթել է Մանկական ԵվրատեսիլումԿյանքը միշտ չէ, որ հեշտ է և զվարճալի, բայց վերջում ունի ամուր հուսադրող ուղերձ՝ միասին ավելի պայծառ ապագայի պատկերացումն է։
11:13 30/11/2020Լուվրն աճուրդի է հանում «Մոնա Լիզայի»՝ առանց ցուցափեղկի ստուգումըՓարիզի Լուվրի թանգարանը աճուրդի կդնի ժամանակակից նկարիչների ավելի քան 20 աշխատանք, ինչպես նաև եզակի ծառայություններ`«հազվագյուտ փորձը վերապրելու համար», այդ թվում` «Ջոկոնդա» («Մոնա Լիզա») կտավի...
18:39 28/11/2020Ատում եմ բոլոր հեղափոխություները. Դավիթ Հակոբյան«Ես տանել չեմ կարողանում հեղափոխությունները, ատում եմ բոլոր հեղափոխություները, որովհետև ես խորապես համոզված եմ, որ Դոստոևսկին երիցս ճիշտ էր, երբ ասում էր՝ «Անիմաստ է նույնիսկ ամենաառաջադիմական...
17:32 28/11/2020Մահացել է Չարենցի թոռնուհին՝ բանաստեղծուհի Հասմիկ Չարենցը«Արևելք» պարբերականը հայտնում է, որ մահացել է Չարենցի թոռնուհին՝ բանաստեղծուհի Հասմիկ Չարենցը: «Հոլանդիայում մահացել է Անահիտ Չարենցի դուստրը՝ բանաստեղծուհի Հասմիկ (Աստրիդ) Չարենցը: Այդ մասին...
17:11 28/11/2020«Սոթբի»-ի աճուրդի տանը վաճառքի է հանվել 17-րդ դարի հայերեն ձեռագիր«Սոթբի»-ի աճուրդի տանը վաճառքի է հանվել 17-րդ դարի հայերեն ձեռագիր՝ գրված Ամիդում, գրիչ՝ Մինաս։ Աճուրդը տևելու է մինչև դեկտեմբերի 1-ը։ Ձեռագրի նախնական արժեքն էր 10.000 ֆունտ ստեռլինգ։ Այս մասին...
21:08 26/11/2020Քանի որ այսօր ՀՀ-ն չունի իշխանություն, հայ մշակութային գործիչները դիմում են միջազգային կառույցներինՀայ մշակութային գործիչները որոշել են դիմել միջազգային կառույցներին՝ պահանջելով վերադարձնել հայ գերիներին և զոհված զինծառայողների մարմինները։ «Քանի որ այս օր ՀՀ-ում իշխանություն գոյություն չունի , կոչ...
10:31 26/11/2020Էդուարդ Իսաբեկյան ցուցասրահը մասամբ վերանորոգվել էԷդուարդ Իսաբեկյան ցուցասրահը վերաբացվել է։ Այս երկարատև դադարի ընթացքում ցուցասրահը նաև մասամբ վերանորոգվել է։ «Պատմական այս դժվար շրջանում և համավարակի պայմաններում արվեստն է միակ փրկող ուժը, իսկ...
14:53 25/11/2020Կաննի և Տալլինի փառատոնները դատապարտել են Ադրբեջանի կոչերը՝ միտված Նորա Մարտիրոսյանի ֆիլմի ցուցադրությունները ձախողելունԱմերիկյան նշանավոր «Variety» մշակութային հանդեսն անդրադարձել է ռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» դեբյուտային ֆիլմի շուրջ ծագած քաղաքական շահարկումներին։ Հայաստանի ազգային...
15:50 24/11/2020Երևանում հանրահայտ ռեժիսորների աստղերի բացման արարողությունը հետաձգվում էՀայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը մի շարք միջոցառումներ էր նախատեսել՝ հարգանքի իր տուրքը մատուցելու համար Ռոբերտ Սահակյանից 70 և Ռուբեն Գևորգյանի 75-ամյա հոբելյաններին: Կինեմատոգրաֆիստների...

15:58 26/01/2015Ушел из жизни известный греческий певец Демис РуссосИзвестный греческий певец Демис Руссос ушел из жизни в Афинах в ночь на понедельник в возрасте 68 лет.
17:57 24/01/2015В мэрии Еревана открылась фотовыставка «Культурный геноцид» – об уничтоженных армянских святынях на территории ТурцииВ мэрии Еревана по инициативе молодежного союза Араратской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ) открылась фотовыставка под названием «Культурный геноцид».
17:19 24/01/2015В Лос-Анджелесе в апреле состоится премьера фильма о Геноциде армян – «1915»В апреле 2015 года в Лос-Анджелесе состоится премьера психологического фильма режиссеров Карина Ованнисяна и Алека Мугибяна «1915».
13:16 24/01/2015Филармонический оркестр Армении выступит с концертом, посвященным 100-й годовщине Геноцида армянГосударственный филармонический оркестр Армении 30 января даст концерт, посвященный 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
16:05 21/01/2015Шарль Азнавур завершает карьеру концертами в РоссииВсемирно известный шансонье Шарль Азнавур выступит с концертами в России. Как передает официальный сайт певца «charlesaznavour.com», 20 апреля он выступит в Санкт-Петербурге, а 22 апреля – в Москве....
15:56 20/01/2015Новый фильм «Геноцид длиною в век. Черный январь Баку» станет мощным оружием для армянской дипломатииСегодня в Ереване состоялась презентация документального фильма «Геноцид длиною в век. Черный январь Баку», который создан в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» и посвящен 25-й годовщине погромов...
11:33 20/01/2015Жюри Каннского кинофестиваля возглавят братья КоэныЖюри 68-го Каннского кинофестиваля возглавят сразу два человека: режиссеры Джоэл и Итан Коэны. Об этом сообщает BBC. Братья Коэны получили известность в том числе благодаря таким фильмам, как...
19:03 15/01/2015В Беверли-Хиллз объявили номинантов на «Оскар»В США объявили номинантов на «Оскар» во всех 24 категориях. Как передает «Лента.ру», имена претендентов назвали режиссеры Джей Джей Абрамс и Альфонсо Куарон, актер Крис Пайн и президент Американской...
17:24 12/01/2015«Лучшая Кармен, покорившая своим талантом весь мир…» Ушла из жизни Елена ОбразцоваОперную певицу Елену Образцову, которая скончалась сегодня в Германии на 76-м году жизни, похоронят в Москве.
11:32 12/01/2015Известны имена лауреатов премии «Золотой глобус»В Лос-Анджелесе состоялась 72-я церемония награждения лауреатов премии «Золотой глобус». Как пишет «Лента.Ру», награду в номинации «Лучший фильм на иностранном языке» завоевала картина «Левиафан»...
16:56 09/01/2015Турция может признать Геноцид армян. Интервью солиста группы «System of A Down» Сержа ТанкянаСолист всемирно известной группы «System of A Down» Серж Танкян дал интервью корреспонденту издания «Rolling Stone» Кори Гроуни.
13:58 09/01/2015Песни, на которых выросли целые поколения… Президент Армении поздравил Офелию Амбарцумян с 90-летиемПрезидент Армении Серж Саргсян направил сегодня поздравительное послание Народной артистке РА Офелии Амбарцумян по случаю отмечаемого певицей 90-летия.
13:20 09/01/2015Зависть как двигатель жизни… Сегодня день рождения Сергея ПараджановаСегодня день рождения выдающегося советского кинорежиссера и сценариста, народного артиста Армянской ССР (1990) и УССР (1990) Сергея Параджанов.
13:42 08/01/2015«Королю рок-н-ролла» Элвису Пресли сегодня исполнилось бы 80 летВо всем мире отдают дань памяти «королю рок-н-рола» Элвису Пресли – сегодня ему могло бы исполниться 80 лет.
17:55 07/01/2015Скончался заслуженный артист Армении Эдуард БагдасарянНакануне в возрасте 87 лет ушел из жизни заслуженный артист РА, лауреат международных конкурсов и фестивалей, один из ведущих с 1954г.
14:25 07/01/2015Союз армян Украины начал процесс формирования армянского библиотечного фондаПредседатель Союза армян Украины Вилен Шатворян подчеркнул, что наука традиционно находится в центре внимания организации.
19:23 06/01/2015По скандальной книге Триервейлер о жизни с президентом Франции Ф.Олландом снимут фильмПо книге журналистки Валери Триервейлер о жизни с президентом Франции Франсуа Олландом снимут фильм.
18:22 06/01/2015Адриано Челентано отмечает сегодня 77-й день рожденияСегодня, 6 января, итальянский певец, композитор, актер, режиссер, телеведущий Адриано Челентано празднует 77-й день рождения.
18:32 27/12/2014Фильм Ф. Акина «The Cut» о Геноциде армян вскоре будет показан в Армении: названа дата премьерыПосвященный Геноциду армян в Османской империи 1915г. фильм «The Cut» («Шрам»), снятый немецким режиссером турецкого происхождения, продюсером, сценаристом и актером Фатихом Акином, 30 января 2015г....
18:14 27/12/2014Что ждет киностудию «Арменфильм»? Ответила глава Минкультуры АрменииВопрос с киностудией «Арменфильм» обязательно должен получить решение. Об этом заявила сегодня на итоговой пресс-конференции министр культуры Армении Асмик Погосян. Отметим, что армянская киностудия...