13:04 04/07/2020«Բալիկ ջան, ցավդ տանեմ, ես քեզ սիրում եմ»Խորհրդային կինոյի հայտնիները պատմել են Մհեր Մկրտչյանի մասին
10:26 04/07/2020Մհեր Մկրտչյանի ծննդյան օրն է«Մհեր Մկրտչյանն իր ժողովրդին սովորեցրեց ժպտալ, ծիծաղել, սովորեցրեց կյանքի ծանրությունը թեթևացնել հումորով» Սոս Սարգսյան
14:47 03/07/2020Փարաջանովի թանգարանը շատ արդյունավետ է աշխատել անցած ամիսներինՀամավարակով պայմանավորված հայաստանյան մշակութային օջախները փակ են։ Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանը թեև այցելուներ չի ընդունել, բայց այդ չորս ամիսները, տնօրենի գնահատմամբ, շատ արդյունավետ են օգտագործել։...
13:34 03/07/2020Լույս է տեսել Ռուբեն Վարդանյանի «Selfнекролог или Реквием по Несбывшемуся» գիրքըԳիտնական և գրող Ռուբեն Վարդանյանի «Selfнекролог или Реквием по Несбывшемуся» («Ինքնամահախոսական կամ Ռեքվիեմ չիրականացվածի մասին») գիրքը դրվել է ընթերցողի սեղանին։ Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտը»։...
13:27 03/07/2020Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանին` ծննդյան 80-ամյակի առթիվՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել բանաստեղծ, հրապարակախոս Ռազմիկ Դավոյանի հետ, շնորհավորել և բարեմաղթանքներ հղել նրան ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: ՀՀ երրորդ նախագահի...
11:50 03/07/2020Ռուսաստանը Սուրբ Սոֆիայի տաճարի հարցում կշռադատված որոշում է ակնկալում ԹուրքիայիցՌուսաստանի ԱԳՆ-ն Թուրքիայից կշռադատված որոշում է ակնկալում Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու նախաձեռնության հարցում։ Այս մասին,regionmonitor-ի փոխանցմամբ, հուլիսի 2-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ...
11:42 03/07/2020Ստանիսլավսկու անվան թատրոնում ներկայացումները կհարմարեցվեն բացօթյա տարածքներում խաղալու համարԿ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը շարունակում է իր աշխատանքն արտակարգ դրության պայմաններում: Պարետի հատուկ թույլտվությունից հետո, դերասանները հնարավորություն ստացան ներկայանալ...
09:14 03/07/2020Դերասանուհի Մարգո Ռոբին ապտակել է Լեոնարդո Դի ԿապրիոյինՀոլիվուդյան դերասանուհի Մարգո Ռոբին, որը նախօրեին նշել է իր 30-ամյակը, հիշել է, թե ինչպես է հարվածել հայտնի դերասան Լեոնարդ Դի Կապրիոյի այտին։ News.ru-ի հաղորդմամբ, դեպքը տեղի է ունեցել «Ուոլ սթրիթի...
09:06 03/07/2020Sotheby-ի առցանց-վաճառքից 363,2 միլիոն դոլար է հավաքվելՎաճառքը միաժամանակ տեղի է ունեցել Լոնդոնում, Նյու Յորքում և Հոնկոնգում։
13:18 02/07/2020Թուրքիան հետաձգեց Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշումը․ BBCԹուրքական դատարանը հետաձգել է որոշման կայացումը, թե արդյոք Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա տաճարը կարող է մզկիթի վերածվել։ Պետական խորհուրդը`Թուրքիայի բարձրագույն վարչական մարմինը, այսօր կայացած 17 րոպե...
12:51 02/07/2020ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը Թուրքիային կոչ է արել Սուրբ Սոֆիան չդարձնել մզկիթԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Թուրքիային կոչ է արել պահպանել Ստամբուլի պատմական կենտրոնում գտնվող բյուզանդական ժամանակաշրջանում կառուցված Սբ․Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարի թանգարանի կարգավիճակը։ Այս...
10:49 02/07/2020«Ոսկե ծիրան»-ն առցանց զրույց-քննարկում է անցկացրել Կաննի փառատոնի մասնակից ֆիլմի հեղինակների հետ«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը առցանց զրույց-քննարկում է անցկացրել Կաննի 73-րդ կինոփառատոնի մասնակից «Երբ որ քամին հանդարտվի» (Si Le Vent Tombe) ֆիլմի մտահղացման, արտադրական,...
09:17 02/07/2020Իսպանիայում բնակվող հայազգի սաքսոֆոնահարուհին առցանց մրցույթում առաջին տեղն է գրավելԻսպանիայի Մելիյա քաղաքում բնակվող սաքսոֆոնահարուհի Ալիսիա Սարգսյանին Բունյոլի (Վալենսիա) MPMusic հիմնադրամի կողմից կազմակերպված երաժշտական առցանց մրցույթում հանդիսատեսի քվեարկության արդյունքում...
18:56 01/07/2020Քանոնահարուհի Մարիաննա Գևորգյանը հաղթել է World Folk Vision-ումՔանոնահարուհի, միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր, «Տաղարան» համույթի երաժիշտ Մարիաննա Գևորգյանը դարձել է World Folk Vision մրցույթի գլխավոր մրցանակակիր՝ «Աշխարհի ժողովուրդների երաժշտություն»...
11:32 01/07/2020Կոստանդնուպոլսի Պատրիարք․ Սբ. Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելը միլիոնավոր քրիստոնյաների կհանի իսլամի դեմԿոստանդնուպոլսի Տիեզերական պատրիարք Նորին Ամենասրբություն Բարդուղիմեոս Ա-ն առաջին անգամ հրապարակայնորեն մեկնաբանություն է տվել Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի տաճարը թանգարանից մզկիթի վերածելու վերաբերյալ։...
09:13 01/07/2020Բոբ Դիլանի պատմական ռեկորդըԱմերիկացի հայտնի երգիչ, երգահան Բոբ Դիլանը դարձել է Billboard- ի պատմության մեջ առաջին արտիստը, որի ալբոմները յոթ տասնամյակ անընդմեջ հայտնվել են լավագույն 40-ում։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նրա...
09:06 01/07/2020Պենելոպե Կրուսը կրկին կնկարահանվի Պեդրո Ալմոդովարի ֆիլմումՄեր ժամանակների ամենահայտնի ռեժիսորներից մեկ՝ իսպանացի Պեդրո Ալմոդովարը, սկսել է աշխատել «Madres Paralelas» ֆիլմի վրա։ Գլխավոր դերերից մեկը կատարելու է նրա հայրենակից Պենելոպա Կրուսը։ news.ru...

16:25 31/08/2013В Доме-музее А. Спендиаряна в Ереване открылась уникальная выставка архивных партитурДом-музей Александра Спендиаряна стремится представить недоступные ранее широкой публике культурные ценности из своего фонда, в том числе и культурные эстетические ценности конца 19 – начала 20 вв.
13:03 31/08/2013Дни европейского наследия в Армении. Сегодня и завтра свыше 60 культурных центров можно посетить бесплатноСегодня и завтра порядка 60 культурных центров Армении откроют свои двери перед посетителями бесплатно.
19:05 30/08/2013Музей-заповедник «Эребуни» одним из первых присоединился к проводимым Арменией мероприятиям в рамках Дней европейского наследияС 31 августа по 1 сентября с.г. состоятся Дни европейского наследия, которые, как известно, проводятся по инициативе Министерства культуры Армении в рамках председательства республики в Комитете...
18:40 30/08/2013Генпродюсер Comedy Club Production Артур Джанибекян выкупил за $30 тыс. рукопись «Нарек» и подарил МатенадарануЗа последние 5 лет Институт древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца в Ереване благодаря деятельности меценатов приобрел свыше 1500 рукописей и книг. «Это очень хорошая цифра, можно...
11:13 30/08/2013В Петербурге пройдет выставка картин Сильвестра СталлонеВ Михайловском замке в Санкт-Петербурге с 27 октября по 27 ноября 2013 года будет проходить выставка картин Сильвестра Сталлоне.
20:31 28/08/2013Руслан Бортник отметил плюсы новой инициативы Союза армян Украины в сфере культурыИнформация о том, что армянские церкви и культовые архитектурные сооружения в разных уголках Украины по предложению Комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины могут быть...
15:42 28/08/2013На 94-м году жизни скончался известный французский художник армянского происхождения Жан ЖансемИзвестный французский художник армянского происхождения Жан Жансем /Ованес Семерджян/ скончался во вторник в пригороде Парижа на 94-м году жизни.
18:33 26/08/2013Амстердамский музей Ван Гога будет продавать 3D-репродукцииАмстердамский музей Ван Гога будет продавать репродукции самых известных полотен художника в 3D, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на The Guardian.
12:16 26/08/2013Известная группа D’Black Blues Orchestra выступит с концертами в Дилижане и Степанакерте5 сентября на территории Дилижанской международной школы и 8 сентября в Степанакерте состоятся концерты группы D’Black Blues Orchestra, лидером которой является известный российский бизнесмен...
14:35 24/08/2013Голливудский актер Алек Болдуин во второй раз стал отцомУ голливудского актера Алека Болдуина и его супруги Хиллари Томас родилась дочь. Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на местные СМИ, девочку назвали Кармен. Она появилась на свет в одной из нью-йорских...
11:06 23/08/2013Осенью в Армении откроется 5-ый международный фестиваль анимационных фильмов «РеАнимания»26 октября в Армении открывается 5-ый международный фестиваль анимационных фильмов «РеАнимания», посвященный 75-летию армянской анимации, который продлится до 31 октября.
17:10 22/08/2013В ходе вооруженных конфликтов разгромлен один из крупнейших музеев ЕгиптаВ Египте в ходе вооруженных конфликтов разгромлен один из крупнейших музеев страны - Малави. Он расположен неподалеку от Каира, там хранились сотни исторических реликвий. От большинства из них теперь...
11:01 21/08/2013Армения заняла восьмое место на конкурсе «Детская Новая волна – 2013»Представительница Армении на международном конкурсе молодых исполнителей популярной музыки «Детская Новая волна-2013», 9-летняя Элина Чолахян, заняла 8-е место, получив 186 баллов.
17:17 19/08/2013В Ереване 12 сентября с концертом выступит Юрий БашметВ Ереване 12 сентября с концертом выступят известный российский альтист и дирижер Юрий Башмет, а также камерный ансамбль «Солисты Москвы».
14:19 19/08/2013Представители научного сообщества Ирана осудили изображение иранского поэта Н. Гянджеви на азербайджанских купюрах«Не имея древней истории, Азербайджан прибегает к любому методу, чтобы создать культуру для себя», –заявил член ученого совета Тегеранского университета Голам Аббас Акбари.
10:59 16/08/2013Посол Армении в Литве: Вильнюсский саммит ознаменует собой новый этап долгосрочного и взаимовыгодного партнерстваВо дворе национальной художественной галереи Вильнюса под патронажем посольства Армении в Литве прошел концерт с участием известного народного артиста Армении, всемирно известного мастера дудука...
18:17 15/08/2013В Армении готовятся к VIII Международному фестивалю кукольных театров «День туманяновской сказки»С 7 по 13 сентября в селе Дсех Лорийской области Армении – на родине великого армянского поэта Ованнеса Туманяна – состоится VIII Международный фестиваль кукольных театров «День туманяновской сказки».
14:59 14/08/2013Международный кинофестиваль в Локарно. Грузинский режиссер награжден за фильм о Чечне, а режиссер из Армении – за «Пропасть»В этом году, с 10 по 13 августа, проводилась специальная секция кинофестиваля «Открытые двери» («Open Doors»), посвященная фильмам стран Южного Кавказа.
16:02 12/08/2013В сентябре в столице Армении открывается VII ереванский международный музыкальный фестивальСедьмой ереванский международный музыкальный фестиваль, который пройдет в столице Армении с 11 сентября по 25 октября, будет посвящен 110-летию великого армянского композитора Арама Хачатуряна.
15:01 12/08/2013В Латвии начался сбор подписей за представление гражданства Гарику МартиросянуВ Латвии начался сбор подписей за представление гражданства республики за особые заслуги Александру Маслякову, Игорю Крутому и Гарику Мартиросяну.