19:24 24/06/2020Սիմոն Աբգարյանը՝ ֆրանսիական «Molières 2020» թատերական մրցանակաբաշխության եռակի հաղթողՆախօրեին հեռարձակված ֆրանսիական «Molières» հեղինակավոր թատերական մրցանակաբաշխությանը հայազգի Սիմոն Աբգարյանը դարձել է եռակի մրցանակակիր։ Այս մասին գրում է Le Monde-ը։ Մրցանակաբաշխությունը, որը...
14:38 24/06/2020«Ազնավուր» հիմնադրամը և ԿԳՄՍՆ-ն հայտարարում են համագործակցության մասին«Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում են համագործակցության մասին, որի նպատակն է ստեղծել նոր հնարավորություններ արվեստի ոլորտում կրթություն...
19:26 23/06/2020Թրամփը հրամայել է մինչև 10 տարով ազատազրկել հուշարձան վնասող ցանկացած քաղաքացուԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարգադրել է կալանավորել բոլոր նրանց, ովքեր քանդում կամ փչացնում են հուշարձանները, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով նախագահի «Թվիթերյան» միկրոբլոգին։...
17:24 23/06/2020«Հայ ֆեստը» գալիս է ձեր տունԱյս տարի փառատոնը կկայանա հոկտեմբերի 1-8-ը:ներկայացումները կլինեն բացօթյա։
16:26 23/06/2020Ինչպե՛ս տնտեսապես ձեռնտու մոդելով կառուցապատել Ֆիրդուսի թաղամասը՝ հիմնականում պահպանելով այն. aravot.amՃարտարապետ-քաղաքաշինարար, Ուրբանլաբի հիմնադիր Սարհատ Պետրոսյան
12:38 23/06/2020Բարսելոնայի «Գրան Լիսեու» թատրոնի յուօրինական հանդիսատեսըԲույսերը «լսել են» Պուչինի։
11:50 23/06/2020«Ոսկե գլոբուս»-ի անցկացման ժամկետը փոխվել է«Ոսկե գլոբուս» մրցանակաբաշխության կազմակերպիչները հայտնել են այն մասին, որ միջոցառումը տեղափոխվելու է 2021 թվականի փետրվարի 28։ Ամեն տարի այն տեղի է ունենում հունվարի սկզբին։ news.ru-ի հաղորդմամբ,...
10:54 23/06/2020Մահացել է «Բեթմենի» ռեժիսոր Ջոել ՇումախերըՆյու Յորքում 80 տարեկանում մահացել է հայտնի ռեժիսոր Ջոել Շումախերը։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, մահվան պատճառը եղել է օնկոլոգիական հիվանդությունը, որի դեմ կինեմատոգրաֆիստը վերջին տարիներին...
15:20 22/06/2020Առցանց ցուցադրություն՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակինԱլեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն այսօր ժամը 20:00-ին առցանց կցուցադրի Վ.Ա.Մոցարտի հանրահայտ «Ռեքվիեմը» նվիրված՝ Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:...
14:47 22/06/2020GAIFF Pro-ն կմասնակցի Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկայինԱշխարհի ամենաազդեցիկ Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկան՝ Marché du Film-ը, այս տարի կանցկացվի հունիսի 22-26-ն օնլայն ձևաչափով։
13:53 22/06/2020Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած կնոջ պատմությունը թարգմանվել է թուրքերենՍտամբուլում գործող հայկական «Արաս» հրատարակչությունը անգլերենից թուրքերեն է թարգմանել և հրատարակել ամերիկահայ Արլեն Ոսկի Ավագյանի «Առյուծ–կնոջ ժառանգությունը» գիրքը։ Թարգմանիչը Մերալ Ջամջըն է,...
13:43 22/06/2020Գեղարվեստի թագավորական ակադեմիան համացանց է տեղադրել 200 արվեստի գործԼոնդոնի Գեղարվեստի թագավորական ակադեմիան Google Arts & Culture հարթակի հետ համատեղ ակադեմիական հավաքածուից համացանց է տեղադրել ավելի քան 200 օբյեկետ։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, ներկայացված...
11:37 22/06/2020Անուշ Էլբակյանը «Էմմի» մրցանակի է արժանացել«Boston Globe» հրատարակության պրոդյուսեր և լրագրող Անուշ Էլբակյանը միանգամից արժանացել է երկու «Էմմի» մրցանակի։ Նա ֆեյսբուքյան էջում գրել է այդ մասին ու հայտնել, որ մրցանակները ստացել է Քեյփ Քոդում...
19:42 20/06/2020Ֆրանսիայում հուլիսի 11-ից կթույլատրվեն մինչև 5000-հոգանոց համերգներըԿորոնավիրուսի հետևանքով մարտի կեսերին Ֆրանսիայում փակված մարզադաշտերն ու մրցարշավները կվերաբացվեն հուլիսի 11-ին, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով երկրի կառավարության տարածած հաղորդագրությանը։ Նշվում...
19:35 20/06/2020Հոլիվուդի փառքի ճեմուղում 35 աստղ կտեղադրվիՀետմահու իրենց աստղերը կունենան ջազմեն Չարլի Պարկերն ու օպերային երգիչ Լուչանո Պավարոտին։
19:30 20/06/2020Հրապարակվել են «Ապոլոնի»՝ Լուսնի վրա վայրէջքի կադրերըՉինական «Chang'e-2» ավտոմատ կայանը «Ապոլոն» ծրագրի շրջանակներում ուսումնասիրել է ամերիկյան տիեզերանավերի վայրէջքի վայրերը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Նկարները տեղադրվել են 2018-ին, Լուսնի...
18:36 20/06/2020«Էմմին» կկայանա սեպտեմբերին«Ես չգիտեմ՝ որտեղ կամ ինչպես կամ նույնիսկ ինչու ենք մենք դա անում, բայց մենք դա անում ենք, և ես պետք է վարեմ միջոցառումը»,- գրել է Ջիմի Կիմելը։
16:21 20/06/2020Բոբ Դիլանի նոր ալբոմը քննադատներին դուր է եկելԱմերիկացի հայտնի կատարող Բոբ Դիլանն այսօր թողարկել է «Rough and Rowdy Ways» նոր ալբոմը։ Այն երգչի ստուդիայում ձայնագրված 32-րդ ալբոմն է, ութ տարվա ընթացքում առաջին թողարկումն է ՝ հեղինակային...
16:04 20/06/2020«Դե սպասի՛ր» մուլտֆիլմը նորովի է ներկայացվելու«Դե սպասի՛ր» մուլտֆիլմի նոր եթերաշրջանն է նկարահանվում, որտեղ գլխավոր հերոսներից Գայլը թողնում է ծխելը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով «Սոյուզմուլտֆիլմ» կինոստուդիայի ղեկավար Բորիս Մաշկովցևի...

17:20 13/07/2013Кинофестиваль «Золотой абрикос» завершится показом фильма Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой «Параджанов»Торжественная церемония закрытия юбилейного X Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» состоится сегодня в Национальном академическом театре оперы и балета им.
13:43 13/07/2013В Лондоне открылся 119-й летний фестиваль классической музыки PromsВ британской столице в пятницу открылся 119-й сезон традиционного летнего фестиваля классической музыки "Промс" /BBC Proms/, также известного как "Променадные концерты" и считающегося крупнейшим в...
15:42 12/07/2013Сона Азарян: На армянской сцене я больше волнуюсь, так как выступаю на родине«Залы армянских музеев в основном пусты, во время концертов классической музыки тоже можно заметить пустые места…».
10:39 12/07/2013На «Золотом абрикосе» состоится армянская премьера фильма «Дорога: Индия»В рамках десятого Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» сегодня состоится армянская премьера фильма «Дорога: Индия» (Hit the Road: India), снятой киностудией Manana films.
19:52 11/07/2013Немые фильмы режиссера Альфреда Хичкока внесены в реестр ЮНЕСКО «Память мира»Девять фильмов знаменитого режиссера Альфреда Хичкока внесены в британский реестр программы ЮНЕСКО «Память мира».
16:00 11/07/2013Чудотворная Икона Армянской Богородицы из Каменца-Подольского выставлена в Национальном музее Тараса ШевченкоЧудотворная Икона Армянской Богородицы из Каменца-Подольского – одна из наиболее почитаемых реликвий духовного наследия армян Украины – выставлена в Национальном музее Тараса Шевченко, среди шедевров...
14:36 11/07/2013«Фильм важен для вас, для меня важнее процесс». Виген Чалдранян о фильме «Глас молчания»«До сих пор мечтаю о продюсере, который скажет мне: ты займись только режиссурой, остальные вопросы решу я сам», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции режиссер, актер Виген Чалдранян в ответ...
18:50 10/07/2013Григорий Лепс отменил тур из-за проблем со здоровьемРоссийский певец Григорий Лепс (Лепсверидзе) отменил августовский тур по медицинским показаниям — врачи настояли на ограничении концертной деятельности артиста и назначили ему терапевтическое лечение.
11:58 10/07/2013Молодежный оркестр Армении приглашен в качестве официального оркестра фестиваля Musica RivaВпервые в истории армянского музыкального искусства оркестр из Армении выступит в рамках международного фестиваля Musica Riva – престижного музыкального фестиваля с 30-летней историей, который...
10:36 10/07/2013Форум евразийских документальных фильмов собрал в Ереване более 60 режиссеров и продюсеровВ Ереване в рамках проекта EURASIADOC проводится второй Международный форум евразийских документальных фильмов.
10:23 10/07/2013Археологи гадают, как фрагменты древнеегипетского сфинкса оказались на севере ИзраиляИзраильские археологи нашли при раскопках на севере страны фрагмент древней статуи сфинкса и теперь гадают, как он оказался так далеко за пределами Египта.
09:54 10/07/2013Президент Армении встретился с гостями и участниками кинофестиваля «Золотой абрикос»Президент Армении Серж Саргсян вечером во вторник, 9 июля, встретился с почетными гостями и участниками 10-ого юбилейного международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
16:22 09/07/2013Названы даты конкурса «Евровидение-2014» в Дании: 6,8 и 10 маяВ Женеве окончательно определились даты конкурса «Евровидение-2014», который пройдет в Дании. Как передает «Росбалт», полуфиналы состоятся 6 и 8 мая, а финал пройдет 10 мая. Ранее были объявлены...
16:21 09/07/2013В рамках юбилейного кинофестиваля «Золотой абрикос» состоится показ немецких фильмов и кино стран СНГВ рамках 10-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» с показа фильма Бориса Хлебникова «Пока ночь не разлучит» стартовала программа «Дни российских фильмов».
14:07 09/07/2013Маэстро Раймонд Паулс примет участие в празднестве «Эребуни-Ереван-2795»Находящийся с официальным визитом в Риге мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с известным советским и латвийским композитором, дирижером, пианистом, политическим деятелем Раймондом Паулсом.
11:28 09/07/2013Серж Саргсян: Десятилетняя насыщенная история «Золотого абрикоса» обогащает культурную жизнь АрменииПрезидент Армении Серж Саргсян направил приветственное послание организаторам, участникам и гостям международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
18:24 08/07/2013Софи Лорен снимется в ленте своего сынаСофи Лорен снимется в ленте «Человеческий голос» (La Voce Umana), постановкой которой займется сын актрисы Эдоардо Понти.
13:01 08/07/2013В Степанакерте состоялась премьера фильма «Азербайджан: единство на крови»В воскресенье, 7 июля, в Степанакерте состоялась премьера фильма «Азербайджан: единство на крови», рассказывающего о борьбе за независимость автохтонных народов, чьи земли, как когда-то и земля...