09:24 13/07/2020Հնագետները Մարտակերտում պեղել են սալարկղային դամբարանըՀնագետ Համլետ Պետրոսյանը գրում է. «Հնագիտությունը համավարակի պայմաններում: Վաղքրիստոնեական սալարկղային նորահայտ թաղում Մարտակերտում: Արցախ-Ուտիքյան ատափաստանի Տիգրանակերտին հարող տարածքները խիստ առատ...
09:18 13/07/2020Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նամակն` ընդդեմ Այա Սոֆիան մզկիթի վերածելու Էրդողանի որոշմանԵկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը կոչ է անում Թուրքիայի նախագահին չեղարկել Այա Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշումը: Աշխարհի 350 եկեղեցիներ որպես անդամներ ընդգրկող խորհուրդը կոչ է անում...
18:30 11/07/2020Փարիզի Ռոդենի թանգարանը կվաճառի քանդակագործի աշխատանքների պատճեններըՓարիզում գտնվող Ռոդենի թանգարանը միջոց է գտել կարանտինի ընթացքում վատացած ֆինանսական վիճակը բարելավելու համար: Ինքնաֆինանսավորվող թանգարանը հենց իր՝ Ռոդենի կողմից հաստատված իրավունք ունի սահմանափակ...
14:00 11/07/2020Փորձագետները գնահատել են պանդեմիայի հասցրած վնասը թանգարաններինԿորոնավիրուսով ստեղծված իրավիճակի պատճառով եվրոպական մեծ թանգարանները շաբաթական կորցնում են շուրջ 600 հազար եվրո։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ասել է Եվրոպական թանգարանային կազմակերպությունների ցանցի...
11:45 11/07/2020Գարո Փայլան. Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու որոշումը կբարդացնի Թուրքիայում ապրող քրիստոնյաների կյանքըԹուրքիայի խորհրդարանաի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը, անդրադառնալով Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա տաճարը մզկիթի վերածելու թուրքական իշխանությունների որոշմանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
09:00 11/07/2020Բրիտանական թանգարանի և Samsung-ի համատեղ ծրագիրը երեխաների և երիտասարդների համար«Աշխարհի շուրջ մեկ օրով»
16:52 10/07/2020ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կոչ է արել Թուրքիային Սուրբ Սոֆիայի տաճարը չվերածել մզկիթիՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչները մի քանի նամակ են ուղարկել Անկարա՝ կոչ անելով չփոխել Ստամբուլում գտնվող Սուրբ Սոֆիա տաճարի կարգավիճակը։ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցը խնդրում է քրիստոնեական մշակույթի...
13:24 10/07/2020Սալոնիկում Աթաթուրքի տունը պետք է դառնա հույների ցեղասպանության թանգարան․ Greek City TimesԹուրք-հունական հարաբերություններն առավել են լարվել, քանի որ թուրքերը տեղեկացել են, որ հույները ցանկանում են Սալոնիկում Քեմալ Աթաթուրքի տունը վերածել պոնտացի հույների ցեղասպանության թանգարանի՝ ի...
12:12 10/07/2020Գոդֆրի Ռեջջո․ Բոլորս դժգոհ ենք, որ այս պահին չի կայանում «Ոսկե ծիրան»-ը, բայց չենք հուսահատվումԷքսպերիմենտալ վավերագրական ֆիլմերի ամերիկացի կինոռեժիսոր, Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի բարեկամ Գոդֆրի Ռեջջոն տեսաուղերձ է հղել փառատոնի հանդիսատեսին։ Փառատոնի պաշտոնական էջում...
09:03 10/07/2020Պաոլո Սորենտինոն ֆիլմ է նկարահանում հավանաբար Մարադոնայի մասինԻտալացի կինոռեժիսոր և սցենարիստՊաոլո Սորենտինոն լիամետրաժ ֆիլմ է նկարահանում Netflix-ի համար։ Նախագիծը ստացել է «Աստծո ձեռք» անվանումը։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ֆիլմից մանրամասներն չեն հայտնում,...
18:17 09/07/2020Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականըՄեկնարկում է Հայոց եկեղեցու և Հայ ազգային արժեքների պահպանման նախաձեռնությունը։
16:21 09/07/2020«Music 20» դասական երաժշտության փառատոնը Հայաստան է բերում աշխարհահռչակ արտիստներիՀուլիսի 10-28-ը Հայաստանը կլինի այն կենտրոնը, որին կնայի ողջ աշխարհի դասական երաժշտության ունկնդիրը։
15:25 09/07/2020Ղազանչյան. Համաճարակով պայմանավորված պարապուրդը կարող է կործանարար լինել ստեղծագործ կոլեկտիվի համարՈրոշվել է ՀԹԳՄ նախագահության անունից նամակ-առաջարկով դիմել ԿԳՄՍ նախարարություն՝ խնդրելով վերջինիս միջնորդությունը պարետատուն։
12:34 09/07/2020Թուրքիայի Պետական խորհուրդը միաձայն որոշում է կայացրել Սուրբ Սոֆիան վերածել մզկիթի․ ԶԼՄ-ներԹուրքիայի Պետական խորհուրդը միաձայն որոշել է Սուրբ Սոֆիան վերածել մզկիթի: Այս մասին, Lenta-ի հաղորդմամբ, լրագրող Ռագիպ Սոյլուն հայտնել է Twitterում՝ հղում անելով կառավարության իր գործընկերների...
09:11 09/07/2020Բրիտանացի նկարիչ. Կովիդը բոլորին հավասարեցրել էՀայտնի բրիտանացի նկարիչ Սաշա Ջաֆրին պատվերներ է ստանում Լեոնարդ Դի Կապրիոյից, Մադոննայից ու Բարաք Օբամայից։ Այսօր վարպետն իրականացնում է իր կարիերայում ամենաբարդ խնդիրը՝ ստեղծում է կտավ, որն իր...
15:47 08/07/2020Մահացել է վաստակավոր նկարիչ Վլադիմիր ԱբրահամյանըԱյսօր 79 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Վլադիմիր Աբրահամյանը: Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ Վլադիմիր Աբրահամյանի հոգեհանգստի...
14:00 08/07/2020Նատալյա Արինբասարովա. «Իմ երկրպագուն ինձ դավաճանեց, սիրահարվեց Արմեն Ջիգարխանյանի քրոջը»Դերասանուհի Նատալյա Արինբասարովայի ճակատագիրը կարող էր այլ լիներ, եթե չլիներ ծանր ախտորոշումը` սրտի հիվանդությունը: Բալետի պարուհին, որի երազանքն էր հանդես գալ Մեծ թատրոնում, ստիպված փոխել է...
13:34 08/07/2020Պետդումայի արձագանքը՝ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու Էրդողանի մտադրությանըՌուսաստանի Դաշնության Պետդուման արձագանքել է Թուրքիայի իշխանությունների՝ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու մտադրությանը։ Դուման հարցի շուրջ դիմել է Թուրքիայի խորհրդարանին՝ կոչ անելով խոհեմություն...
13:11 08/07/2020Վենետիկի կինոփառատոնը կանցկացվի սովորական ձևաչափովՎենետիկի 77-րդ կինոփառատոնի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ այն չի անցկացվի առցանց ձևաչափով։ Դրա փոխարեն կազմակերպիչները կրճատել են պաշտոնական ծրագրերում ֆիլմերի քանակը, իսկ հիմնական մրցութային...

11:53 09/10/2013Жюри III фестиваля актуального научного кино «360 градусов» возглавит Арутюн ХачатрянВ Москве с 10 по 18 октября пройдет III фестиваль актуального научного кино «360 градусов», в рамках которого зрители увидят лучшие фильмы о науке.
09:24 09/10/2013В преддверии дня рождения Джона Леннона неизвестные разрисовали и поцарапали его звезду на «Аллее славы»Неизвестные разрисовали звезду Джона Леннона на "Аллее славы" в Голливуде. Инцидент произошел в преддверии дня рождения участника и основателя группы "Битлз" /The Beatles/, которому 9 октября...
14:54 08/10/2013Фильм «Параджанов» режиссеров Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой попал в лонг-лист «Оскара»Фильм «Параджанов» режиссеров Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой попал в лонг-лист претендентов на премию «Оскар» в номинации «лучший фильм на иностранном языке».
18:34 07/10/2013Председатель Союза композиторов Армении Роберт Амирханян не желает даже слышать жалобы «молодых бунтовщиков»Председатель Союза композиторов и музыкантов Армении Роберт Амирханян отказался комментировать направленную против его персоны акцию, отметив лишь, что инициаторы ее «действуют по указке», а их шаги...
16:40 05/10/2013Нуне Есаян вместо Арама Хачатуряна. Р. Бабаян призвал не превращать празднование Дня независимости Армении в застольеСегодня журналисты попросили заслуженного деятели искусств РА, художественного руководителя Ереванского государственного театра кукол им.
10:45 04/10/2013В Париже состоялся показ документального фильма «Наш Арцах»1 октября в рамках мероприятий, посвященных 22-летию независимости Нагорно-Карабахской Республики, в известном парижском клубе “Club de l’étoile’’ состоялся показ фильма “Наш Арцах’’.
13:51 03/10/2013Известный актер театра и кино Армен Джигарханян отмечает сегодня свой 78-й день рожденияСегодня, 3 октября, народному артисту СССР, армянскому и российскому актеру театра и кино, режиссеру, педагогу Армену Джигарханяну исполняется 78 лет.
11:19 02/10/2013«Кто должен умереть в России, чтобы его полтора часа несли на руках?» Статья А.Минкина о Сосе Саркисяне«Кто должен умереть в России, чтобы наш президент больше часа шел за гробом? Но ведь если он пойдет, то окна будут забиты, канализационные люки заварены, людей отгородят цепями ОМОНа, город зачистят».
15:49 01/10/2013В Армении открывается международный театральный фестиваль «Айфест»Сегодня Ереванском государственном русском драматическом театре имени К. С. Станиславского с показа спектакля «Животные и дети занимают улицы», входящего в репертуар лондонской театральной компании...
09:29 01/10/2013Сегодня мир отмечает Международный день музыкиМеждународный день музыки (International Music Day) учрежден 1 октября 1975 года по решению ЮНЕСКО. Одним из инициаторов учреждения Международного дня музыки является композитор Дмитрий Шостакович....
11:31 28/09/2013Армению на «Детском Евровидении» представит 15-летняя Моника АванесянАрмению на международном песенном конкурсе «Детское Евровидение-2013», который пройдет в украинской столице Киеве, представит 15-летняя Моника Аванесян с песней «Шоко фабрика».
10:32 28/09/2013В Армении проходит выставка-продажа картин современных армянских художниковГазета «Собеседник Армении» 27-29 сентября 2013 года организует выставку-продажу картин современных армянских художников в рамках проекта «Галерея открытый воздух».
10:40 25/09/2013Известный комик Саша Барон Коэн не будет сниматься в роли Фредди МеркьюриИзвестный британский комик Саша Барон Коэн отстранен от исполнения роли фронтмена Queen Фредди Меркьюри в новом байопике режиссера Тома Хупера - создателя мюзикла "Отверженные" и мелодрамы "Король...
17:25 24/09/2013В музей Египта вернули похищенные во время августовских беспорядков экспонатыВ музей древностей египетского города Маллави вернули по меньшей мере четыреста экспонатов, похищенных оттуда во время беспорядков августа 2013 года, сообщает 23 сентября «Лента.Ру» со ссылкой на The...
17:28 23/09/2013Серж Аведикян на Батумском кинофестивале был признан «Лучшим актером» за роль Сергея ПараджановаНаграду в номинации «Лучший актер» 8-го Батумского международного фестиваля авторского кино «BIAFF 2013» за роль выдающегося советского кинорежиссера и сценариста, народного артиста Армении и Украины...
10:00 23/09/2013В Лос-Анджелесе названы лауреаты премии «Эмми»В Лос-Анджелесе 22 сентября состоялась 65-я церемония вручения премии «Эмми», присуждаемой Американской национальной телевизионной академией.
15:31 21/09/2013В Ереване состоится концерт молодого российского пианиста Эдуарда КунцаСегодня, 21 сентября, в Армении состоится концерт талантливого молодого российского пианиста Эдуарда Кунца.
18:58 20/09/2013Делегация Армении примет участие в Форуме творческой и научной интеллигенции стран СНГ в МинскеАрмянская делегация, возглавляемая министром культуры РА Асмик Погосян, примет участие в VIII Форуме творческой и научной интеллигенции стран СНГ, который пройдет в Минске 23-26 сентября.
12:46 20/09/2013В Гюмри состоялось открытие восстановленной музыкальной школы. На церемонии присутствовали Серж Саргсян и Ян ГилланСегодня состоялась торжественная церемония открытия восстановленной музыкальной школы «Октет» им. Азата Шишяна в городе Гюмри Ширакской области Армении, на которой присутствовали президент Армении...
20:50 19/09/2013МИД Ирана пристально следит за попытками Азербайджана присвоить наследие Низами ГянджевиПопытки Азербайджана представить иранского поэта Низами Гянджеви в качестве азербайджанского писателя находятся под пристальным вниманием МИД Ирана.