14:12 15/06/2020Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրենի լիազորությունները դադարեցվում ենՀունիսի 16-ից դադարեցվում է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանի լիազորությունները։ Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառում է արել նա։ «Վաղվանից դադարեցվում է ՀԱՊ տնօրենի պաշտոնում իմ...
09:46 15/06/2020ԱՄՆ Կինոակադեմիան արմատական փոխում է «Օսկարի» կանոններըԱմերիկյան կինոակադեմիան «Օսկար» մրցանակաբաշխության կանոնադրության մեջ արմատական փոփոխություններ է կատարում։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, 2022 թվականից «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում գլխավոր...
09:32 15/06/2020Երվանդ Քոչարի ծննդյան օրն էԱյսօր հայ քանդակագործության և գեղանկարչության ամենանշանավոր ներկայացուցիչներից, եռաչափ (ծավալային) և կինետիկ գեղանկարչության հիմնադիրներից Երվանդ Քոչարի ծննդյան օրն է.
19:27 13/06/2020Բրյուս Ուիլիսը կնկարահանվի երեք նոր ֆիլմերումԱմերիկացի դերասան Բրյուս Ուիլիսը պայմանագիր է կնքել Emmett /Furla Films- ի հետ և կմասնակցություն կունենա նրա երեք նախագծերին: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի»-ին՝ հղում անելով «Deadline»-ին։...
18:52 12/06/2020Ինդիանա Ջոնսը՝ պատմության մեծագույն կինոհերոսըEmpire ամսագիրն իր ընթերցողների շրջանում հարցում է անցկացրել ու պարզել պատմության մեջ մեծագույն կինոհերոսներին։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ցուցակում առաջատարը Հարիսոն Ֆորդի մարմնավորած հնագետ և...
17:56 12/06/2020Է.Թադևոսյան. Խաչատրյանի անվան մրցույթի մասնակիցների կատարողական մակարդակը բավականին բարձր էԱյսօր մեկնարկել է Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի երկրորդ փուլը։ Մրցույթի ժյուրիի նախագահ‚ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Էդուարդ Թադևոսյանը‚ խոսելով մասնակիցների կատարողական վարպետության մասին‚...
14:10 12/06/2020Իսպանաբնակ 12-ամյա սաքսոֆոնահարուհի Ալիսիա Սարգսյանն առցանց մրցույթում անցել է երկրորդ փուլԻսպանիայի Մելիյա քաղաքում բնակվող 12-ամյա սաքսոֆոնահարուհի Ալիսիա Սարգսյանը, Բունյոլի (Վալենսիա) MPMusic հիմնադրամի կողմից կազմակերպված երաժշտական առցանց մրցույթում հաջողությամբ հաղթահարելով առաջին...
14:00 12/06/2020Օսմահայ գեղանկարիչների կտավների ցուցահանդես ԹուրքիայումԹուրքիայում օսմանյան շրջանի գեղանկարչության մեջ մեծ ավանդ ունեցող հայ գեղանկարիչներին նվիրված 2-րդ ցուցահանդեսն է բացվել: Ստամբուլի «Canvas Art Investments» սրահում 2019-ի դեկտեմբերի 20-ից 2020-ի...
09:29 12/06/2020Պիոտրովսկին նշել է Էրմիտաժի բացման ամսաթիվըԷրմիտաժի տնօրեն և ՌԴ թանգարանների միության նախագահ Միխայիլ Պիոտրովսկին կարծում է, որ իր ղեկավարած թանգարանը կարող է դռները բացել այցելուների համար հուլիսի կեսերին։ Նա ընդգծել է, որ թանգարանային...
14:25 11/06/2020Դալայ-լաման թողարկել է առաջին ալբոմի սինգլըՏիբեթի հոգևոր առաջնորդ Դալայ-լամա 14-րդը թողարկել է իր առաջին՝ Inner World՝ Ներաշխարհ ալբոմի սինգլը: news.ru կայքը գրում է, որ ալբոմը կթողարկվի հուլիսի 6-ին, հոգևոր առաջնորդի 85-ամյակի օրը: Երգը...
12:46 11/06/2020Բեյոնսեն ու Disney-ը 100 միլիոն դոլարանոց պայմանագիր կկնքենԱմերիկացի երգչուհի Բեյոնսեն և Disney ընկերությունը նախատեսում են ստորագրել 100 միլիոն դոլարանոց պայմանագիր։ Բանակցություններն արդեն եզրափակիչ փուլում են։ Գործարքի պայմանների համաձայն, Բեյոնսեն...
19:00 10/06/2020Ձմեռային օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքները մոտենում են ավարտինՄՕԿ-ի համակարգող հանձնաժողովը և մարզաձևերի միջազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները տեսակապի միջոցով զրուցել են «Պեկին-2022» կազմկոմիտեի անդամների հետ։ Այս մասին գրում է ՀԱՕԿ-ը։ Նշվում է, որ...
14:35 10/06/2020Միխայիլ Եֆրեմովը տնային կալանքի տակ էԽորհրդային և ռուսական կինոյի և թատրոնի դերասան, թատերական ռեժիսոր, հեռուստահաղորդավար, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Միխայիլ Եֆրեմովը տնային կալանքի տակ է։ Ռիա նովոստին գրում է, որ դատարանի որոշմամբ դերասանին...
14:22 10/06/2020Եգիպտոսի բարձրագույն իսլամական մարմին․Էրդողանը Սուրբ Սոֆիան օգտագործում է որպես «զենք»Եգիպտոսի բարձրագույն իսլամական մարմինը ևս իր բացասական վերաբերմունքն է արտահայտել Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա տաճարը մզկիթի վերածելու նախաձեռնությանը։ Բարձրագույն մարմնի հայտարարությունը, որը քննադատում է...
11:00 10/06/2020Ռուս Ուղղափառ եկեղեցին դեմ է Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը փոխելու փորձերինՌուս Ուղղափառ եկեղեցու պաշտոնյան հույս ունի, որ Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա տաճարի ներկայիս թանգարանային կարգավիճակը չի փոխվի և եկեղեցին չի վերածվի մզկիթի: Այս մասին տեղեկանում ենք Ուղղափառ եկեղեցու...
09:30 10/06/2020«Արամ Խաչատրյանը կողջուներ նման համարձակ քայլը»Մոսկվայի կոնսերվատորիայի ռեկտորը՝ խաչատրյանական մրցույթն առցանց անցկացնելու մասին
09:16 10/06/2020Total Guitar. Բոլոր ժամանակների լավագույն կիթառահարներըTotal Guitar ամսագիրը ներկայացրել է բոլոր ժամանակների լավագույն կիթառահարների լավագույն հնգյակի իր տարբերակը։ Առաջին տեղում է բրիտանացի ռոք-երաժիշտ, Queen խմբի կիթառահար, խմբի բազմաթիվ հիթերի...
09:00 10/06/2020Հայկական ևս մեկ ֆիլմ՝ ԿաննումՀայկական մասնակցությամբ՝ Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ ստեղծված ևս մեկ ֆիլմ՝ կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը, Կաննի վիրտուալ կինոշուկայում (հունիս, 2020) առաջին...
19:37 09/06/2020Սաուդյան Արաբիան մտադիր է հատուկ թանգարան կառուցել դա Վինչիի «Աշխարհի փրկիչը» կտավի համարՍաուդյան Արաբիան նախատեսում է կառուցել հատուկ թանգարան, որտեղ կցուցադրվի Վերածննդի հայտնի նկարիչ Լեոնարդո Դա Վինչիի «Աշխարհի փրկիչը» կտավը։ Այս մասին գրում է artguide.com կայքը հղում անելով Wall...

11:01 19/06/2013Конкурс на проект реконструкции Площади Республики вызывает широкий интерес. Заявление помощника главного архитектора ЕреванаОбъявленный мэрией Еревана открытый архитектурный конкурс на концептуальный проект по обновлению и реконструкции Площади Республики вызывает достаточно большой интерес.
12:35 18/06/2013Актер Микаел Погосян: Многое подлежит критике, но критиковать все – это тоже не формулаТрудности и несправедливость были и будут всегда, но жизнь продолжается и нужно пытаться выходить из любой ситуации с честью.
14:57 15/06/2013Американка дарит Азербайджану уникальный армянский ковер. Обращение к Минкультуры АрменииБеверли Шильц – супруга умершего в прошлом году американского музыканта и коллекционера Гровера Шильца – приняла решение подарить Азербайджанскому Государственному музею ковра и народно-прикладного...
14:28 15/06/2013В Ереване находится известная рок-группа ДДТ: любителей рока вечером ждет концерт«Хочу сказать от лица коллектива, барев дзез»,- поприветствовал присутствующих на пресс-конференции в Ереване незаменимый лидер рок-группы «ДДТ» Юрий Шевчук.
20:13 14/06/2013На X Международном кинофестивале «Золотой абрикос» в Ереване будут представлены 200 картин. МКФ стартует 7 июляВ рамках X Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», который состоится с 7 по 14 июля в Ереване, будут представлены 200 картин, 90 из которых включены в конкурсную программу.
09:45 14/06/2013В США оспаривают права на песню «Happy Birthday to You»Нью-Йоркская компания Good Morning To You Productions Corp подала иск в суд с требованием признать недействительными авторские права на популярную песню Happy Birthday to You ("С Днем Рождения...
10:19 13/06/2013Опра Уинфри стала крупнейшим частным спонсором музея афроамериканской историиБывшая телеведущая Опра Уинфри пожертвовала 12 миллионов долларов на строительство Смитсоновского национального музея африканской истории и культуры.
16:11 12/06/2013Во Франции были представлены сказки Ованеса Туманяна. Театральный союз «Сате-Атх» покажет спектакли и армянскому зрителюВ этом году французский регион Рона-Альпы объявил конкурс на совместные рабочие программы с Арменией, и действующий во Франции театральный союз «Сате-Атх» выразил желание принять участие в данном...
15:05 10/06/2013«Евроньюс»: Низами Гянджеви – персидский поэт, родившийся на территории современного Азербайджана«Низами Гянджеви – персидский поэт XII века – родился в Азербайджане. Героико-романтическая поэзия Низами на протяжении веков влияла на весь персоговорящий мир, и отголоски его творчества специалисты...
09:52 10/06/2013В США нашли дневник одного из соратников ГитлераИсследователи в США обнаружили дневник Альфреда Розенберга, одного из соратников Адольфа Гитлера, содержащий записи с 1936 по 1944 годы и неизвестные ранее факты, сообщает РИА Новости со ссылкой на...
17:17 08/06/2013В Ереване с концертом выступит известная оперная певица Монсеррат КабальеЗавтра, в Ереване, в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна, состоится концерт всемирно известной оперной певицы Монсеррат Кабалье. Вместе с певицей выступят также ее...
10:31 08/06/2013Леонардо Ди Каприо сыграет Григория Распутина в новом фильме киностудии Warner BrothersАмериканский актер Леонардо Ди Каприо сыграет роль Григория Распутина в новой ленте кинокомпании "Уорнер Бразерс" /Warner Brothers/.
16:31 07/06/2013Режиссеру Карену Шахназарову вручили Госпремию за вклад в развитие российского кинематографаВ Кремле объявлены лауреаты Государственной премии в области литературы и искусства за 2012 год: награды получили режиссер, гендиректор киностудии «Мосфильм» Карен Шахназаров, режиссер-документалист...
10:05 06/06/2013Сегодня исполняется 110 лет со дня рождения Арама Хачатуряна: в честь его юбилея в Ереване состоится ряд мероприятийАрам Ильич Хачатурян родился 6 июня 1903 года в Тифлисе (ныне Тбилиси, Грузия), в семье бедного ремесленника.
20:13 04/06/2013Президент НКР Б. Саакян принял всемирно известную оперную певицу Монсерат КабальеПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня всемирно известную оперную певицу Монсерат Кабалье.
09:46 04/06/2013Боба Дилана наградят орденом Почетного легионаАмериканский фолк-рок певец Боб Дилан будет награжден высшей наградой Франции, орденом Почетного легиона (L’Ordre national de la Légion d’honneur).
09:12 04/06/2013В Гамбурге открылся Фестиваль короткометражных фильмовФестиваль короткометражных фильмов (Hamburg International Short Film) проходит в Гамбурге ежегодно в конце мая - начале июня.
18:36 03/06/2013Асмик Погосян пожаловалась на то, что миссия охраны памятников в Армении возложена только МинкультурыМинистр культуры Армении Асмик Погосян заявила, что «у нее сердце болит за памятники», однако она выразила недовольство тем фактом, что миссия по сохранению культурно-исторических памятников...
17:54 03/06/2013«Украинский пейзаж ночью» Айвазовского – на аукционах Christie's и Sotheby`s в ЛондонеАукционные дома Christie's и Sotheby`s открывают сегодня неделю торгов произведениями русского искусства в Лондоне, которая продлится до 5 июня.
16:38 03/06/2013Новой девушкой Джеймса Бонда станет Пенелопа КрусНа роль новой девушки Джеймса Бонда выбрали голливудскую актрису Пенелопу Крус. Как передает сайт «Вести.Ру» со ссылкой на портал Yahoo! Movies, 40-летняя актриса станет самой старой дамой сердца...