15:50 09/06/2020Աբրամովիչը չի գնել Մունկի «Ճիչը»Տեղեկատվությունն այն մասին, որ գործարար Ռոման Աբրամովիչը գնել է նորվեգացի հայտնի նկարիչ Էդվարդ Մունկի «Ճիչ» կտավը, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է աղբյուրը։ Ավելի վաղ մի...
14:00 09/06/2020Իսպանիայում կկայանա հայկական «Ուրարտու. մոռացված թագավորություն» ֆիլմի պրեմիերանԻսպանիայի RTVE առաջին ալիքով կկայանա հայկական պատմական «Ուրարտու. մոռացված թագավարություն» ֆիլմի պրեմիրեան: «Инфотека24»-ի հետ զրույցում ասել է ֆիլմի պրոդյուսեր, «HAYASA» մշակութային-կրթական կենտրոնի...
13:41 09/06/20202021-ին Եվրոպայի ողջ մշակութային վերնախավը գալու է ՀայաստանԱյս տարի «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնական համերգները նախատեսված էին աշնանը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանն այս փաստը...
13:05 09/06/2020Ռեմարկի «Երկինքն ընտրյալներ չունի» գործը լույս է տեսել բնագրային թարգմանությամբԱռաջին անգամ բնագրից՝ գերմաներենից, հայերեն է թարգմանվել 20-րդ դարի ամենահայտնի և ընթերցվող հեղինակներից մեկի՝ Էրիխ Մարիա Ռեմարկի «Երկինքն ընտրյալներ չունի» վեպը: Այն հունիսի 9-ից հայ ընթերցողի...
17:50 08/06/2020Թուրքիայի Պետխորհրդում քննարկվում է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու հարցըԹուրքիայի Հանրապետության պետական խորհուրդը օրակարգ է բերել Սուրբ Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարին թանգարանի կարգավիճակ շնորհած թուրքական կառավարության 1934թ.
17:42 08/06/2020Արհեստական բանականություն, հատուկ հավելված. մեկնարկել է Խաչատրյանի անվան 16-րդ մրցույթի առաջին փուլըԱյսօր մեկնարկել է Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի առաջին փուլը, այն կշարունակվի մինչև հունիսի 10-ը։ 18 ջութակահարներ երեք օրերի ընթացքում առցանց ձևաչափով կներկայանան ժյուրիին։ Երկրորդ...
14:03 08/06/2020Արմեն Ջիգարխանյանը հոսպիտալացվել էԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը հոսպիտալացվել է։ Նրա ընկեր Արթուր Սողոմոնյանը Ռիա նովոստիին հայտնել է, որ դերասանը Մոսկվայի մասնավոր կլինիկաներից մեկում է։ «Արմեն Բորիսովիչը հոսպիտալացվել...
13:18 08/06/2020Ջավախքում վնասել են հայկական եկեղեցին ու գերեզմաններըԱնհայտ անձինք ծանր տեխնիկայով վնասել են Ջավախքի Գոման գյուղում գտնվող հայկական եկեղեցին ու տաճարի բակում գտնվող գերեզմանները։ Տեղեկությունը, ինչպես գրում է regionmonitor-ը, հայտնել է Sputnik...
10:31 08/06/2020Փրկել Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածվելուց․ կոչ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ինԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրահանգել է Ստամբուլում գտնվող բյուզանդական նշանավոր Սուրբ Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարը վերածել մզկիթի՝ զրկելով թանգարանի կարգավիճակից։ Երբեմնի քրիստոնեական...
09:42 08/06/2020Մահացել է Սերգեյ Փարաջանովի կինը82 տարեկանում կյանքից հեռացել է հայտնի կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի կինը՝ Սվետլանա Շերբատյուկը: «Մարդ, որը հանճարեղ ստեղծարարի թե կողակիցն էր, թե կյանքի ընկերն ու զինակիցը: Մարդ, որը մշտապես բարձր...
11:33 07/06/2020Երևանի հուշերից մեկն էլ են հողին հավասարեցվելԳրականագետ Տիգրան Ամիրյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հանրապետության նրբ., նախկին Ալավերդյան փողոցի վրա գտնվող այս տունը այլևս գոյություն չունի: Երկու օր առաջ հողին են հավասարացրել: Իմ 2017 թվ-ին...
19:10 06/06/2020Կալիֆորնիայի իշխանությունները թույլ են տվել Հոլիվուդին վերսկսել նկարահանումներըԿալիֆորնիայում արդեն հաջորդ շաբաթ կվերականգնվի կինոֆիլմերի ու սերիալների նկարահանումները։ Նահանգապետարանից հայտնել են, որ նման հնարավորություն կարող է լինել հունիսի 12-ից։ Այս մասին գրում է 360tv.ru...
18:12 06/06/2020«Երևանյան Հեռանկարներ»-ն արժանացել է «EFFE Label 2019-2020» հեղինակավոր տարբերանշանը կրելու պատվինՄիջազգային ժյուրիի կողմից «Երևանյան Հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնն արժանացել է Եվրոպական Միության «Փառատոները՝ Եվրոպայի համար, Եվրոպան՝ Փառատոների» կազմակերպության «EFFE Label 2019-2020»...
13:16 06/06/2020Ամերիկացի կոմպոզիտոր. Խաչատրյանի անվան մրցույթը մեծ իրադարձություն է համավարակով սահմանափակված աշխարհումԱյսօր մեկնարկում է Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթը ջութակ մասնագիտությամբ։ Աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման պայմաններում մրցույթն իրականացվում առցանց ձևաչափով՝ կիրառելով բարձր...
13:04 06/06/2020Մահացել է ռուս հայտնի դերասան Միխայիլ Կոկշենովը83 տարեկան հասակում մահացել է ռուս հայտնի դերասան, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Միխայիլ Կոկշենովը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Ըստ աղբյուրի, դերասանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա կիրակի՝ հունիսի 7-ին,...
10:48 06/06/2020Արամ Խաչատրյանի «Սուսերով պարը»՝ Մալաքյանի ու Գրաճյանի կատարմամբԱշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի տարեդարձի առիթով կանադահայ դաշնակահար Սերուժ Գրաճյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է տեսանյութ։ Նա և Իսպանիայում բնակվող հայկական ծագմամբ ջութակահար Արա...
09:00 06/06/2020Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է«Խաչատրյանի արվեստը կանչում է՝ թող լինի լույս, թող լինի ցնծություն ...»։
19:22 05/06/2020Մշակույթին աջակցելու համար Գերմանիան հատկացրել է ևս 1 միլիարդ եվրոԳերմանիան կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված 130 միլիարդ եվրոյի աջակցության նոր փաթեթ է հատկացրել, որից 1 միլիարդ եվրոն նախատեսված է մշակույթի ինդուստրիայի համար։ artguide.com-ը գրում է, որ...
19:15 05/06/2020Գանձախույզները շարունակում են քանդել Վանի հայկական «Սուրբ կույսեր» վանական համալիրի ավերակներըՎանի Գյուրփընար շրջանի Աքբոյու թաղամասում գտնվող հայկական «Սուրբ կույսեր» (Siant Marinos) մենաստանը շարունակում է ավերվել բնական աղետներից ու գանձախույզների հարձակումներից։ Այս մասին գրում է...
14:22 05/06/2020Թուրքիայում առաջին անգամ հայկական թանգարան է բացվելԹուրքիայում առաջին անգամ հայկական թանգարան է բացվել: «Մուսա լեռ» անունը կրող թանգարանը գտնվում է Հաթայ նահանգի Սամանդաղ շրջանից 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող Թուրքիայի միակ հայկական գյուղում`...

17:55 01/06/2013Архитектор Григор Азизян обвинил мэрию Еревана в намерении изуродовать Площадь Республики«Прилегающие к Площади Республики строения изуродованы, теперь мы хотим придумать нечто такое, чтобы сама площадь начала соответствовать этим конструкциям», – заявил в интервью Panorama.am...
16:15 31/05/2013Завтра группа Dorians даст бесплатный концерт под открытым небом в Ереване1 июня на территории ереванского комплекса «Каскад» состоится бесплатный концерт группы Dorians под открытым небом.
13:21 31/05/2013В Армении проходит выставка детского творчества «Добро пожаловать в наш мир»ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) и Фонд детского развития объявляют о проведении выставки детского творчества «Добро пожаловать в наш мир», которая приурочена к Международному Дню защиты детей.
17:51 30/05/2013Выступление хора «Маленькие певцы Армении» растрогало супругу посла Швейцарии до слезВсемирно известный хор «Маленькие певцы Армении» посвятил выступление семье посла Швейцарии в РА Константина Оболенского в связи с завершением его дипломатической миссии в республике.
17:46 30/05/2013Правительство и общественность Армении просят помочь в создании Дома-музея Лусине Закарян и Хорена ПалянаПроживающие в США (Лос-Анджелес) Раффи и Арташес Паляны направили открытое письмо, в котором просят поддержки полномочных органов и небезразличную к искусству общественность Армении помочь в создании...
13:09 30/05/2013Шарль Азнавур будет удостоен звания «Почетный гражданин Марселя»С 17 по 23 июня во французском городе Марсель пройдет «Неделя франко-армянского превосходства». Об этом сообщает пресс-служба министерства Диаспоры Армении. Организаторами выступают министерство...
10:09 29/05/2013В здании Матенадарана принцу Чарльзу вручили подарок – «Книгу скорби» Григора Нарекаци28 мая принц Уэльский Чарльз с частным визитом прибыл в Ереван в качестве гостя благотворительного фонда «Ереван, моя любовь», основателем которого являются принц Чарльз и экс-премьер Армении, бывший...
18:13 27/05/2013Армянская история – на Международной научно-практической конференции в КиевеВ Киеве состоялась 7-я Международная научно-практическая конференция «Софиевские чтения», посвященная вопросам исследования древних памятников истории и культуры Киевской Руси и средневековой Украины.
17:55 25/05/2013В Армении открываются выставки фотографий Центра РокфеллераВ Армении впервые будет показана уникальная коллекция фотографий нью-йоркского архивного центра Рокфеллера.
12:30 25/05/2013Группа Dorians даст бесплатный концерт под открытым небом в Ереване1 июня на территории ереванского комплекса «Каскад» состоится бесплатный концерт группы Dorians под открытым небом.
12:08 25/05/2013Мишель Петросян удостоился Гран-при Международного музыкального конкурса имени королевы ЕлизаветыФранцузский композитор армянского происхождения Мишель Петросян занял первое место на прошедшем в Брюсселе Международном музыкальном конкурсе имени королевы Елизаветы.
09:23 25/05/2013«Ла Скала» сократит количество постановок из-за кризисаИтальянский оперный театр «Ла Скала» сократит количество постановок в следующем сезоне из-за продолжающегося в стране экономического кризиса, пишет «Лента.Ру» со ссылкой на The Telegraph.
16:50 24/05/2013Бако Саакян обсудил с режиссером Вигеном Чалдраняном вопросы, касающиеся развития сферы культуры в НКР23 мая президент НКР Бако Саакян принял заслуженного деятеля искусств РА, известного режиссера Вигена Чалдраняна, сообщает пресс-служба главы государства.
12:16 23/05/2013Обладательницей Международной Букеровской премии стала писательница из США Лидия ДэвисАмериканская писательница Лидия Дэвис стала обладательницей Международной Букеровской премии. Как пишет «Лента.Ру», об этом сообщается на официальном сайте «Букера». Согласно информации, 65-летняя...
10:00 23/05/2013На торги в Лондоне выставят неизвестные акварели ДалиЧетырнадцать ранее не появлявшихся на рынке акварелей Сальвадора Дали будут выставлены на торги аукционного дома Bonhams 18 июня, сообщает NEWSru.com.
18:00 22/05/2013Азербайджан могут на три года лишить права на участие в конкурсе «Евровидение»Азербайджанский канал «ITV», транслировавший «Евровидение-2013», могут на три года лишить права на участие в песенном конкурсе либо оштрафовать за неверную передачу подсчета голосов, считает адвокат...
20:02 21/05/2013Министр Диаспоры Армении Г. Акопян: На голосовании «Евровидения-2013» армянские общины активничали ничуть не меньше прежнего«Если вы предложите лучший способ, посредством которого я могу обратиться к 7 млн. человек, то я вас послушаю. Однако на данный момент единственно верный способ быть услышанной 7-миллионной диаспорой...
11:55 21/05/2013В возрасте 74 лет ушел из жизни один из основателей группы The Doors Рэй МанзарекВ понедельник в немецком городе Розенхайм скончался один из основателей и клавишник группы The Doors Рэй Манзарек.
09:44 21/05/2013Сегодня Всемирный день культурного разнообразия во имя диалога и развития21 мая 2003 года впервые отмечался Всемирный день культурного разнообразия во имя диалога и развития (World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development).
15:46 20/05/2013В Лас-Вегасе прошла церемония вручения премии Billboard. Кантри-певица Тейлор Свифт завоевала 8 наградКантри-певица Тейлор Свифт стала лидером по числу завоеванных наград на церемонии вручения музыкальной премии журнала Billboard, которая прошла в воскресенье, 19 мая, в Лас-Вегасе.