13:01 27/11/2024ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նվազեցնում է վարկերի տոկոսադրույքները փոքր բիզնեսի համարՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նվազեցրել է փոքր բիզնեսի վարկերի տոկոսադրույքները մինչև տարեկան 3%՝ առաջին 90 օրվա համար։ Պայմանները հասանելի են «Նոր գործընկեր» և «Էքսպրես» պրոդուկտների շրջանակներում՝ մանրածախ...
09:16 27/11/2024Նոյեմբերի 27-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքներն աճել են, ռուբլունը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 388.88դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.63 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
09:06 27/11/2024Ինչու են դոլարն ու եվրոն սկսել արժևորվել. Մեկնաբանում է Սուրեն ՊարսյանըՎերջին օրերին Հայաստանի արտարժույթի շուկայում որոշակի տատանումներ են նկատվում, դոլարն ու եվրոն սկսել են արժեվորվել։ Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասել է, որ դա հիմնականում...
20:50 26/11/20242025թ. բյուջեն վտանգավոր է, այն խոստանում է աղքատացում, գնաճ և բնակչի պարտավորությունների ավելացում. Նաիրի ՍարգսյանԿառավարության մատուցած 2025 թվականի պետական բյուջեն վեր է հանում այն հիմնահարցերը, որոնք առկա են հանրապետության սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում։ Աշխատավարձերի, թոշակների և նպաստների...
20:11 26/11/2024Հայկական բարձրորակ ձուկն ու ձկնկիթը կարտահանվենԱՐՏ-ՖԻՇ ընկերությունն արդեն 17 տարի շուկա է մատակարարում թարմ, որակյալ ու միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ձուկ և ձկնկիթ։ Ընկերությունն իր արտադրությունը սկսել է թառափազգիներից, այժմ...
18:10 26/11/2024Գազպրոմի հարցում ամերիկյան պատժամիջոցներն ուղղված են նաև Թուրքիայի դեմԱՄՆ-ի կողմից ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության դեմ սահմանված պատժամիջոցների վերաբերյալ որոշումը կազդի նաև Թուրքիայի վրա։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական...
15:48 26/11/2024Կայացավ CaseKey 2024-ի գալան՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հովանավորությամբՆոյեմբերի 22-24-ը ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2024-ի գալա միջոցառումը։ Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ, գործնական...
14:54 26/11/2024Տնտեսական քաղաքականություն մշակողները չեն առաջնորդվում տնտեսությունը զարգացնելու շահագրգռվածությամբ. Փաստաբան«Հայաստանում տնտեսական քաղաքականություն մշակողներն ու իրագործողները ոչ թե տնտեսությունը զարգացնելու, ոչ թե փոքր ու միջին ձեռնարկությունների գործունեությունը խթանելու, բարենպաստ գործարար միջավայր...
09:05 26/11/2024Նոյեմբերի 26-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքներն աճել են, ռուբլունը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 388.02 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.15 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
18:13 25/11/2024ԱՄՆ-ում թուրքական ներդրումները կգերազանցեն 16 մլրդ դոլարը 2024-ի տարեվերջին«Թուրքիայի արտահանողների միության» նախագահի պաշտոնակատար Ահմեդ Գյուլեչն անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ԱՄՆ-ում կատարված ներդրումներին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ նա ընդգծել է, որ 2024-ի առաջին 10...
15:42 25/11/2024Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները. «Հետք»Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները, պարզել են «The Insider»-ը և «Հետք»-ը։ Այս ընկերությունների թիկունքում են երկրում ազդեցիկ քաղաքական...
15:33 25/11/2024Ամեն օր այս իշխանությունը մեր զուտ պետական պարտքը ավելացնում է շուրջ 2.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով. Հովհաննես ԱվետիսյանԿառավարման մասնագետ Հովհաննես Ավետիսյանը գրում է. «Հայաստանի պետական պարտքը 2024 թվականի հոկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմում է 12.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Առաջիկա երեք տարիների ընթացքում սրա 30%-ը ենթակա...
12:44 25/11/2024Փոփոխություններ են նախատեսվում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում«Մասնակիցների թիվը մոտ 525 հազար է, եթե կրկնահաշվարկ անենք՝ մոտ 460 հազար է: Եվ, ըստ էության, մենք կարծում ենք, որ կուտակային ֆոնդերն արդեն համակարգային այնքան մեծ նշանակություն ունեն, որ մենք...
11:19 25/11/2024Արցախցիների կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի գումարներն ապահով պահվում են. ԿԲ փոխնախագահ«Արցախցիների կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերն ապահով են, դրանց գոյության հետ ոչ մի խնդիր չկա»,-Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը։...
21:52 23/11/2024Մասկը գերազանցել է սեփական ռեկորդը և կրկին դարձել աշխարհի ամենահարուստ մարդըԱմերիկացի միլիարդատեր, X սոցիալական ցանցի սեփականատեր, SpaceX-ի և Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը գերազանցել է սեփական ռեկորդը և կրկին դարձել աշխարհի ամենահարուստ մարդը: «Իլոն Մասկի կարողությունը...
10:11 23/11/2024Այս տարվա հոկտեմբերին եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թվաքանակը կազմել է 779 151Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հարկ վճարողների կողմից 2024 թվականի հոկտեմբեր ամսվա համար ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի հաշվարկների տվյալներով` եկամուտ ստացող...
19:36 22/11/2024Թռչնամսում հայտնաբերվել են մանրէաբանական անհամապատասխանություններ․ ՍԱՏՄՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ստուգումների արդյունքում կասեցվել է «Ոսկե հավիկ պլյուս» ՍՊԸ-ին պատկանող թռչնամսի արտադրամասի գործունեությունը: (Կոտայքի մարզի, գ.
11:37 22/11/2024Visa-ն խտրականություն է դնում ԶԼՄ-ների միջև՝ սահմանափակելով աշխատանքը«Պարզում ենք, թե ինչ սկզբունքով են ընտրվել ԶԼՄ–ները, որոնց հասանելի կլինեն ֆորումի բանախոսները»։
10:55 22/11/2024Ռուսական պարարտանյութերի մասնաբաժինը եվրոպական շուկայում հասել է ռեկորդային մակարդակիՌուսաստանի մասնաբաժինը եվրոպական պարարտանյութերի ներմուծման մեջ սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ աճել է 2,9 %ային կետով և հասել 32,1 %-ի։ Սա առավելագույն ցուցանիշն է 2022 թվականի մարտից ի վեր։ Այդ մասին...
09:01 22/11/2024Նոյեմբերի 22-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքն աճել է, ռուբլու և եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 387.22դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.19 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...

16:31 29/04/2020Э. Марукян – А. Джанджугазяну: Договоритесь сперва между собой, чтобы потом ваши слова совпадали«А безадресные и необоснованные выплаты приведут к более негативным последствиям, это касается не только денег», – отметил А. Джанджугазян.
13:23 29/04/2020Армянская АЭС: Оставайся дома – электричеством обеспечимСейчас порядка трети всей электроэнергии страны мы получаем от Армянской АЭС. Как сейчас работает станция, чтобы страна имела достаточно энергии в это непростое время?
17:28 28/04/2020Через Банк ВТБ (Армения) были выплачены срочные единовременные пособия на сумму более 2.1 млрд. драмов РАВ условиях коронавируса Банк рекомендует своим клиентам выбирать безналичный метод получения и дальнейшего использования пособий с целью минимизации контакта с физическими купюрами.
16:42 28/04/2020Депутат НС Армении: Нельзя идти на радикальные шаги, нельзя отключать электричество и газКроме этого, А. Абовян подчеркнул, есть люди, у которых нет денег даже на хлеб.
15:51 28/04/2020Эдмон Марукян: У оставшихся без света и газа людей нет денег даже на хлебПо его словам, 200 млрд драмов – это средства народа, которые правительство не желает предоставлять ему.
14:50 28/04/2020Акция протеста: «Пришли спросить избранного нами премьера, почему он не выполняет своего обещания»У здания правительства Армении сегодня несколько граждан проводят акцию протеста, выражая недовольство отключениями электроэнергии и газа.
14:21 28/04/2020ООН: 195 млн человек могут остаться без работы во II квартале 2020 годаПандемия коронавируса приведёт мир к историческим уровням бедности и безработицы, считают эксперты Организации Объединённых Наций.
13:12 28/04/2020Премьер Армении Никол Пашинян: Решения по выходу из коммунального кризиса не будут стопроцентными и идеальнымиМоя задача – реагировать на оперативные вызовы. Я понимаю, что все мы пострадаем. Но моя задача – вывести страну из этого кризиса с минимальными потерями, отметил он.
11:15 28/04/2020Цена нефти Brent опустилась ниже $19Июньский фьючерс сорта WTI торгуется на отметке $10,86.
20:30 27/04/2020Совещание у премьера Армении: будут расширены рамки мероприятий помощиПод председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжается обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
19:08 27/04/2020Эдмон Марукян: Каждой семье в Армении раздать по 100 тыс. драмов, а пенсионерам –дополнительную пенсиюПартия «Просвещенная Армения» предлагает правительству распределить 50 млрд драмов между 500 тыс. семьями – по 100 тыс. драмов каждой семье.
18:22 27/04/2020Цена на нефть резко обвалилась: WTI подешевела на 24%Падение цены на нефть марки WTI ускорилось на рисках переизбытка сырья на рынке.
17:15 27/04/2020Чакрабарти: ЕБРР полностью содействует шагам и программам армянской стороныПремьер-министр Армении Никол Пашинян провел видеоконференцию с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сумой Чакрабарти.
17:05 27/04/2020Antifake: В аппарате премьера Армении премии за первый квартал 2020 года составили 46.000 долларовПремиальный фонд аппарата премьер-министра Армении за первый квартал 2020 года составил 106 879 300 драмов.
13:20 27/04/2020В правительстве Армении обсудили возможности ослабления ограничений на передвижение и экономическую деятельностьПо итогам встречи в ближайшее время будут приняты соответствующие решения коменданта.
09:39 27/04/2020Европейскому туризму для восстановления после кризиса понадобятся €375 миллиардовПо словам Сантандера, европейская туристическая отрасль сократилась в десять раз.
19:28 25/04/2020А. Кудрин: Безработица в России на фоне коронавируса может подскочить до 10%«Безработица сможет скакнуть до 7-8%, в худшем варианте – до 10% от экономически активного населения, это от 6 до 9 миллионов человек», – сказал глава Счетной палаты.
12:07 25/04/2020Что ждет озеро Севан в этом году?В последние годы процессы эвтрофикации или заболачивания озера Севан активизировались. Это происходит вследствие загрязнения озера: неправильного использования рекреационной зоны, наличия сточных вод...
11:53 25/04/2020СМИ: Видеоконференция лидеров G20 отложена из-за разногласий между Китаем и СШАПервый саммит лидеров G20 в формате видеоконференции состоялся 26 марта. Его участники договорились выделить $5 трлн для стабилизации мировой экономики в условиях пандемии.
20:14 23/04/2020Страны ЕАЭС не выработали согласованного решения по вопросу тарифообразования на услуги по транспортировке газаПроведение следующего заседания ЕМПС запланировано в июле в Минске.