13:01 27/11/2024ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նվազեցնում է վարկերի տոկոսադրույքները փոքր բիզնեսի համարՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նվազեցրել է փոքր բիզնեսի վարկերի տոկոսադրույքները մինչև տարեկան 3%՝ առաջին 90 օրվա համար։ Պայմանները հասանելի են «Նոր գործընկեր» և «Էքսպրես» պրոդուկտների շրջանակներում՝ մանրածախ...
09:16 27/11/2024Նոյեմբերի 27-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքներն աճել են, ռուբլունը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 388.88դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.63 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
09:06 27/11/2024Ինչու են դոլարն ու եվրոն սկսել արժևորվել. Մեկնաբանում է Սուրեն ՊարսյանըՎերջին օրերին Հայաստանի արտարժույթի շուկայում որոշակի տատանումներ են նկատվում, դոլարն ու եվրոն սկսել են արժեվորվել։ Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասել է, որ դա հիմնականում...
20:50 26/11/20242025թ. բյուջեն վտանգավոր է, այն խոստանում է աղքատացում, գնաճ և բնակչի պարտավորությունների ավելացում. Նաիրի ՍարգսյանԿառավարության մատուցած 2025 թվականի պետական բյուջեն վեր է հանում այն հիմնահարցերը, որոնք առկա են հանրապետության սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում։ Աշխատավարձերի, թոշակների և նպաստների...
20:11 26/11/2024Հայկական բարձրորակ ձուկն ու ձկնկիթը կարտահանվենԱՐՏ-ՖԻՇ ընկերությունն արդեն 17 տարի շուկա է մատակարարում թարմ, որակյալ ու միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ձուկ և ձկնկիթ։ Ընկերությունն իր արտադրությունը սկսել է թառափազգիներից, այժմ...
18:10 26/11/2024Գազպրոմի հարցում ամերիկյան պատժամիջոցներն ուղղված են նաև Թուրքիայի դեմԱՄՆ-ի կողմից ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության դեմ սահմանված պատժամիջոցների վերաբերյալ որոշումը կազդի նաև Թուրքիայի վրա։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական...
15:48 26/11/2024Կայացավ CaseKey 2024-ի գալան՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հովանավորությամբՆոյեմբերի 22-24-ը ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2024-ի գալա միջոցառումը։ Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ, գործնական...
14:54 26/11/2024Տնտեսական քաղաքականություն մշակողները չեն առաջնորդվում տնտեսությունը զարգացնելու շահագրգռվածությամբ. Փաստաբան«Հայաստանում տնտեսական քաղաքականություն մշակողներն ու իրագործողները ոչ թե տնտեսությունը զարգացնելու, ոչ թե փոքր ու միջին ձեռնարկությունների գործունեությունը խթանելու, բարենպաստ գործարար միջավայր...
09:05 26/11/2024Նոյեմբերի 26-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքներն աճել են, ռուբլունը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 388.02 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.15 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
18:13 25/11/2024ԱՄՆ-ում թուրքական ներդրումները կգերազանցեն 16 մլրդ դոլարը 2024-ի տարեվերջին«Թուրքիայի արտահանողների միության» նախագահի պաշտոնակատար Ահմեդ Գյուլեչն անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ԱՄՆ-ում կատարված ներդրումներին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ նա ընդգծել է, որ 2024-ի առաջին 10...
15:42 25/11/2024Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները. «Հետք»Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները, պարզել են «The Insider»-ը և «Հետք»-ը։ Այս ընկերությունների թիկունքում են երկրում ազդեցիկ քաղաքական...
15:33 25/11/2024Ամեն օր այս իշխանությունը մեր զուտ պետական պարտքը ավելացնում է շուրջ 2.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով. Հովհաննես ԱվետիսյանԿառավարման մասնագետ Հովհաննես Ավետիսյանը գրում է. «Հայաստանի պետական պարտքը 2024 թվականի հոկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմում է 12.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Առաջիկա երեք տարիների ընթացքում սրա 30%-ը ենթակա...
12:44 25/11/2024Փոփոխություններ են նախատեսվում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում«Մասնակիցների թիվը մոտ 525 հազար է, եթե կրկնահաշվարկ անենք՝ մոտ 460 հազար է: Եվ, ըստ էության, մենք կարծում ենք, որ կուտակային ֆոնդերն արդեն համակարգային այնքան մեծ նշանակություն ունեն, որ մենք...
11:19 25/11/2024Արցախցիների կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի գումարներն ապահով պահվում են. ԿԲ փոխնախագահ«Արցախցիների կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերն ապահով են, դրանց գոյության հետ ոչ մի խնդիր չկա»,-Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը։...
21:52 23/11/2024Մասկը գերազանցել է սեփական ռեկորդը և կրկին դարձել աշխարհի ամենահարուստ մարդըԱմերիկացի միլիարդատեր, X սոցիալական ցանցի սեփականատեր, SpaceX-ի և Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը գերազանցել է սեփական ռեկորդը և կրկին դարձել աշխարհի ամենահարուստ մարդը: «Իլոն Մասկի կարողությունը...
10:11 23/11/2024Այս տարվա հոկտեմբերին եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թվաքանակը կազմել է 779 151Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հարկ վճարողների կողմից 2024 թվականի հոկտեմբեր ամսվա համար ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի հաշվարկների տվյալներով` եկամուտ ստացող...
19:36 22/11/2024Թռչնամսում հայտնաբերվել են մանրէաբանական անհամապատասխանություններ․ ՍԱՏՄՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ստուգումների արդյունքում կասեցվել է «Ոսկե հավիկ պլյուս» ՍՊԸ-ին պատկանող թռչնամսի արտադրամասի գործունեությունը: (Կոտայքի մարզի, գ.
11:37 22/11/2024Visa-ն խտրականություն է դնում ԶԼՄ-ների միջև՝ սահմանափակելով աշխատանքը«Պարզում ենք, թե ինչ սկզբունքով են ընտրվել ԶԼՄ–ները, որոնց հասանելի կլինեն ֆորումի բանախոսները»։
10:55 22/11/2024Ռուսական պարարտանյութերի մասնաբաժինը եվրոպական շուկայում հասել է ռեկորդային մակարդակիՌուսաստանի մասնաբաժինը եվրոպական պարարտանյութերի ներմուծման մեջ սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ աճել է 2,9 %ային կետով և հասել 32,1 %-ի։ Սա առավելագույն ցուցանիշն է 2022 թվականի մարտից ի վեր։ Այդ մասին...
09:01 22/11/2024Նոյեմբերի 22-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքն աճել է, ռուբլու և եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 387.22դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.19 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...

14:58 06/03/2018Russian, Georgian sides arranged to modernize and expand Lars road - transport ministerThe Russian and Georgian sides reached an agreement on the expansion of the Lars road and modernization of the border checkpoints which are the only legally functioning border crossing between Russia...
13:39 06/03/2018Rosatom to start building of the Turkish nuclear power plant in April 2018The Russian state-owned corporation, Rosatom, plans to start building of the Akkuyu nuclear power plant in Turkey in April 2018, Finance Apprise reports, adding 90 out of 101 licenses required to...
12:10 06/03/2018Armenian IT industry grew by 29% in 2017, minister saysThe growth of Armenia's information technology (IT) sector reached 29% in 2017, which is a good result, Minister of Transport, Communication and IT Vahan Martirosyan stated at a meeting with Brian...
20:00 05/03/2018Petrol prices rise in Armenia by 22.2% in one yearFebruary 2018 saw 0.1% deflation in the non-food product market of Armenia to compare with January 2018.
16:46 05/03/2018World oil prices upAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the world oil prices are rising, Gazeta.ru reports.
15:58 05/03/2018Chinese corporation interested in Armenia-Iran railway constructionChina Civil Engineering Construction Corporation, which is specialized in railway construction contracting, shows interest in the Iran-Armenian-railway project, the head of the Eurasian bureau at the...
10:53 05/03/2018Freight volumes up 36.9% in ArmeniaArmenia saw a considerable increase in freight volumes last year, according to the latest statistics.
20:00 03/03/2018Diamond production on the rise in ArmeniaThe volumes of diamond and jewelry production have significantly grown in Armenia, according to the data release by the country's National Statistical Service (NSS).
11:26 03/03/2018Armenia’s electricity generation up 7% in Jan. 2018Armenia saw an increase in electricity generation in the first month of 2018, according to the latest statistics.
16:25 02/03/2018Armenian, Georgian PMs highlighted 33% growth in trade turnover over the past yearArmenia's Prime Minister Karen Karapetyan received today the delegation headed by Georgian Prime Minister paying official visit to Armenia.
11:41 02/03/2018Armenia’s knitwear, cotton fabrics production on the riseArmenia saw a significant growth in knitwear and cotton fabrics production in 2017, the statistics show.
15:33 01/03/2018Georgia’s prime minister to pay official visit to ArmeniaDelegation led by Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili will arrive in Armenia on official visit on March 2.
20:28 28/02/2018Armenia records the greatest GDP growth in ten yearsThe gross domestic product (GDP) of Armenia was recorded at 7.5% in 2017, which is the greatest growth in ten years, according to the latest socio-economic indicators for 2017, released by the...
20:07 28/02/2018Converse Bank's Spring welcoming present for womenConverse Bank announces the launch of traditional campaigns devoted to the spring holidays. Within the framework of the first one, from March 1 to April 7, women will have the opportunity to get...
17:40 28/02/2018Cheese production volumes increase in ArmeniaAccording to data provided by the National Statistics Service (NSS), 19,140.7 tons of cheese was produced in Armenia in 2017 which is 14.2% increase to compare to the previous year.
15:11 28/02/2018Brussels Airlines considers re-launching Brussels-Yerevan-Brussels flightsBelgium’s national carrier Brussels Airlines is seriously considering the possibility of re-launching the Brussels-Yerevan-Brussels flights, the air company’s Vice President Herman Carpentier said at...
14:41 27/02/2018Iran ready to expand gas supplies to Armenia – ministerIran is ready to expand the supplies of natural gas to Armenia, Iranian energy minister said on Tuesday following the 15th meeting of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission hosted by...
15:50 26/02/2018Converse Bank offers new opportunities to young peopleConverse Bank has expanded the scope of beneficiaries of “Create your credit history” campaign and has extended its term.
12:01 26/02/2018Carpet production on the rise in ArmeniaCarpet production decreased in Armenia in 2017 as compared to the production volumes in the previous year, however the overall production levels constitute growth per annum, according to the National...
18:29 24/02/2018Natural juice production dropped in ArmeniaAccording to data by the National Statistical Service (NSS) of Armenia, 12 698.8 liters of natural juice were produced in Armenia in 2017, which is 3,4% less than in previous year.