11:00 07/09/2023Սպառնալիք է Հայաստանի բնակչության ռեկորդային ցածր մակարդակը՝ 2.8 մլն-ը.Թաթուլ ՄանասերյանՀայաստանի տնտեսական ակտիվությունը մայիսին գրանցած 13.6% աճից հունիսին նվազեց մինչև 6%-ի, սակայն էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարում է, որ 7 ամիսների միջին տնտեսական ակտիվության աճը եղել է...
10:50 07/09/2023ՊԵԿ. «Վայլդբերրիզ»-ի կողմից իրականացված բեռնափոխադրումների ժամանակ անճշտություններ է հայտնաբերելՊետական եկամուտների կոմիտեի Արևելյան մաքսատուն վարչության Բագրատաշեն կետ-բաժնում իրականացված մաքսային հսկողության ընթացքում «ՎԱՅԼԴԲԵՐՐԻԶ» ՍՊ ընկերության մոտ հայտնաբերվել են մաքսային կանոնների խախտման...
19:28 06/09/2023Ֆրանսիայի հայ բժիշկները ծրագիր են իրականացրել Շիրակի մարզումՄարալիկի թիվ 1 դպրոցում Ֆրանսիայից եկած հայ բժիշկները 2 շաբաթ աշխատել և հետազոտել են 300-ից ավելի երեխաների՝ ըստ անհրաժեշտության վերջիններիս տրամադրելով ակնոցներ։ Այս մասին հայտնում են Ակբա բանկից։...
17:40 06/09/2023Արցախում նվազել է խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը2023 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Արցախի Հանրապետությունում, փաստացի գներով, թողարկվել է 13.9 մլրդ դրամի արդյունաբերական արտադրանք, իրացվել` 16.1մլրդ դրամի պատրաստի արտադրանք։ Այս մասին...
12:35 06/09/2023Բրազիլիայից բերված 70 տոննա թռչնամսի ներմուծումը ՀՀ արգելվել էՍեպտեմբերի 1-ից 6-ը ՍԱՏՄ սահմանային վերահսկողության արդյունքում, լաբորատոր անհամապատասխանության հիմքով, արգելվել է Հայաստան ներմուծել հետևյալ վտանգավոր սննդամթերքը․ .Բրազիլիայից թռչնամիս՝ 69900 կգ,...
11:37 06/09/2023Պատգամավորները քիչ են համարում համայնքային բյուջե հողերի օտարումից ստացված գումարների 30%-ի ուղղումը«Օտարվող պետական սեփականություն համարվող հողերի համար գործող կարգով արված էր բացառություն և օտարումից առաջացած ֆիննսական միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվում էին պետական բյուջե, նախագծով առաջարկում ենք,...
09:42 06/09/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.89 դրամ՝ սեպտեմբերի 4-ի համեմատ արժեզրկվելով 0․03 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
08:20 06/09/2023Oգոստոսին գրանցվել է բենզինի 8.5% և դիզելային վառելիքի՝ 8.2% գնաճ2023թ. օգոստոսին 2022թ. օգոստոսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գների մակարդակը մնացել է անփոփոխ, իսկ 2023թ. հուլիսի համեմատ արձանագրվել է 0.6% գնաճ: Հանրապետության դիտարկվող բոլոր...
20:13 05/09/2023Թուրքիան ավելի շատ գազ ներմուծում է Ադրբեջանից, քան ՌուսաստանիցՌուսաստանի Էներգետիկայի և ֆինանսների ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Կոնդրատիևը հայտարարել է, որ 2023-ին նախորդ տարվա համեմատ ռուսական գազի արտահանումը Թուրքիա զգալիորեն նվազել է, ինչը նա կապում է...
19:09 05/09/2023Սեպտեմբերի 6-ին Արցախում հացի վաճառքը կիրականացվի համար 2 կտրոնովԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունից տեղեկացնում է․ «Ս.թ. սեպտեմբերի 6-ին հացի վաճառքը կիրականացվի համար 2 կտրոնով: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ այն քաղաքացիները, ովքեր չեն հասցրել...
18:48 05/09/2023Սևանա լճից դուրս է բերվել 107 ապօրինի խեցգետնաորսիչ, թվով 154 կենդանի խեցգետին վերադարձվել է լիճՍեպտեմբերի 1-ին և 6-ին «Սևան» ազգային պարկի հատուկ նշանակության ջոկատի կողմից իրականացված վերահսկողության միջոցառումների արդյունքում «Արտանիշի» արգելոցի ափամերձ հատվածից լճից դուրս է բերվել և...
18:35 05/09/2023Պատրաստ ենք նոր ազդակ հաղորդել հայ-կորեական փոխգործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը․ Տաե-վոն ՉեՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կորեայի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Տաե-վոն Չեյի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում ընդգրկված են նաև տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող...
18:20 05/09/202315 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ կուղղվի բիզնեսների աջակցմանըԱկբա բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Եվրամիության (ԵՄ) համագործակցությամբ 15 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ կուղղվի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը՝ հատկապես գյուղական...
18:10 05/09/2023Ձեռքի թաքնված կառավարման մեթոդին եք անցել, դրանից տուժում է տնտեսությունը.Թադևոս Ավետիսյանը՝ Քերոբյանին«Իմ այն կանխատեսումները, որ տնտեսական աճի բարձր տեմպն, որոնք ունեցել ենք հիմնականում պատահական ժամանակավոր գործոնների արդյունք էր, ցավոք իրականանում է, որովհետև երկրորդ կիսամյակում ունենք տնտեսական...
16:00 05/09/2023Ո՞ր մթերքներն են էժանացել և որոնք թանկացել2023թ. օգոստոսին 2022թ. օգոստոսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 4.0%, իսկ 2023թ. հուլիսի համեմատ՝ 0.4% գնանկում: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած...
14:03 05/09/2023Երևանը՝ ռուսաստանցիների համար աշնանային հանգստի ամենապահանջված ուղղությունըՀռոմն ու Փարիզը ռուսաստանցիների կողմից ներառվել են աշնանը հանգստի համար ամենապահանջված արտասահմանյան ուղղությունների հնգյակում։ Նախորդ տարվա համեմատ 2023 թվականի աշնանը Հռոմում հյուրանոցների...
13:17 05/09/2023Հայաստանի քաղաքներից բարձր գնաճ արձանագրվել է ԻջևանումՀայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնանկումը (2023թ. Օգոստոսը 2022թ. օգոստոսի նկատմամբ) կազմել է 0.2%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամ գրանցվել է 0.1% գնաճ: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի...
12:57 05/09/2023Շրջանառվում են կեղծ 20 հազար դրամանոցներ. Ահազանգում են դրամանենգության զոհերըԻնչպես տարբերել կեղծ և իրական թղաթադրամները, չդառնալ խաբեության զոհ։
12:14 05/09/2023Դուբայ-Երևան չվերթով փորձ է արվել ՀՀ ներմուծել առանց հայտարարագրման ադամանդանման քարեր և բրենդային հագուստՀՀ ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչությունում օրերս հայտնաբերվել է մաքսային կանոնների խախտման նոր դեպք։ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտում են, որ Դուբայ-Երևան չվերթով ժամանած...
10:20 05/09/2023Վեց ամսում 87 ընկերություն է տեղափոխվել ռուսական օֆշորներՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությանից հայտնում են, որ 2023 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսսկի և Օկտյաբրսկի կղզիներում 87 ընկերություններ տեղափոխվել են հատուկ վարչական շրջաններ...

20:35 10/04/2018Цены на бензин и дизтопливо в Армении за год выросли на 20% и 27%Согласно данным Национальной статистической службы Армении, за март 2018г., по сравнению с февралем, на непродовольственном рынке зафиксирован рост цен на 0.3%.
20:24 10/04/2018Карен Карапетян поручил отрегулировать процесс отсрочки платежей НДС в АрменииПо данным вопросам состоялся также обмен мнениями. Были представлены различные предложения, связанные с применением системы.
19:03 10/04/2018В Арцахе проводятся активные дорожно-строительные работыСтроители работают и на основной дороге из Степанакерта в Мартакерт. Асфальтирование будет проводиться до пересечения с дорогой Мартакерт-Варденис.
17:44 10/04/2018Карен Карапетян отметил важность упрощения документооборота на территории ЕАЭС для бизнесменов из АрменииВ частности, были затронуты вопросы обеспечения прослеживаемости товаров, маркировки и документального сопровождения товаров, упрощения бизнес-процессов для хозяйствующих субъектов.
15:47 10/04/2018Вазген Сафарян: Считаем, что новый президент Армении А.Саркисян придаст новый импульс развитию экономикиПо мнению главы Союза отечественных товаропроизводителей, в этом плане Армения должна также последовать примеру Британии, что позволит развивать экономику.
13:21 10/04/2018В ЕЭК обсудили способы экстренного реагирования на препятствия на рынке ЕАЭСНам необходимо подумать о новом формате взаимодействия в рамках нашего Консультативного комитета, отметила член Коллегии (министр) ЕЭК Карине Минасян.
15:07 09/04/2018Санкции США ударили по российскому рынку акций, обвал продолжаетсяМинфин США 6 апреля опубликовал новый санкционный список, в который попали российские топ-менеджеры, бизнесмены и чиновники.
10:01 09/04/2018Рост или падение: эксперты разделились в прогнозах по стоимости самой популярной криптовалюты биткоинаЕдиного мнения о том, как будет торговаться биткоин на этой неделе, у экспертов нет.
18:00 07/04/2018В. Арутюнян: КГД работал настолько эффективно, что в Армении зафиксирован рост налоговых и таможенных доходов на 14%С целью принятия мер по решению проблем в системе состоялись также обсуждения с представителями различных подразделений КГД.
14:39 07/04/2018В Армении появились первые банкоматы с функцией cash-in и ресайклинга одновременноНовые банкоматы оснащены возможностью выдачи клиентам наличных средств за счет внесенных ранее в АТМ другими клиентами наличных.
20:20 06/04/2018Глава Роспотребнадзора Анна Попова: Армения прилагает усилия по развитию экспорта сельхозпродукцииРоссийский рынок для армянских производителей является довольно перспективным, премьер подчеркнул важность тесного и эффективного сотрудничества.
16:48 06/04/2018В Великобритании отныне действует «налог на сахар»Таким образом британские власти хотят сократить выпуск слишком сладких напитков, которые приводят к ожирению, в первую очередь у детей.
16:05 06/04/2018Совещание у премьера Армении: из 40 заявок на субвенции одобрены 37По словам Д. Локяна, все программы были подробным образом обсуждены заинтересованными ведомствами, представлены соответствующие предложения.
14:47 06/04/2018Почему производство зерновых в Армении зафиксировало спад? Ответ на запрос Panorama.amСокращение посевных площадей зерновых культур в Армении в 2017 году в основном было обусловлено низкими закупочными ценами, зарегистрированными осенью 2016 года.
13:43 06/04/2018Совещание у премьера Армении: в сфере занятости применяются новые стратегические подходыКоснувшись реформ в сфере защиты прав детей, ответственные должностные лица доложили, что их цель – обеспечить право ребенка жить в семье – посредством реализации ряда программ.
10:23 06/04/2018Стоимость биткоина незначительно изменяется в цене в пятницуНа бирже Bitfinex биткоин дешевел на 0,24% – до 6,792 тысячи долларов, на GDAX – дорожал на 0,44%, до 6,797 тысячи долларов.
20:34 05/04/2018Политолог Грант Мелик-Шахназарян: Строительство АЭС «Аккую» превратит Турцию в серьезного конкурента для РоссииВ РФ видят военно-политические угрозы данного шага, но в данном случае для Москвы приоритетным является коммерческий интерес.
20:12 05/04/2018Премьер Армении К. Карапетян поручил министрам и губернаторам срочно представить отчеты за первые 3 месяца 2018г.В ходе сегодняшнего заседания правительство также выступило с законодательной инициативой.
17:32 05/04/2018Глава Минсельхоза РФ: Пусть Беларусь ищет новые рынки сбыта, ибо мы всерьез намерены напоить россиян отечественным молокомБелорусские поставщики сухого обезжиренного молока откровенно демпингуют при поставках на российский рынок.
16:46 05/04/2018Премьер Армении Карен Карапетян поручил активизировать сотрудничество с СЭЗ Ирана «Арас»Было отмечено, что ведутся переговоры с десятком новых компаний, представляющих различные сферы, которые заинтересованы получить доступ к СЭЗ «Мегри».