13:04 23/03/2022Չեմ հասկանում, թե արտահանման ոլորտում ինչո՞ւ ենք միայն ՓՄՁ-ներին արտոնություն տալիս. Արթուր Խաչատրյան«Ուզում եմ հասկանալ, թե այս օրենսդրական նախաձեռնությամբ լավ գաղափարի ո՞ր խնդիրն ենք ուզում լուծենք: Եթե փորձում ենք խթանենք արտահանումը, ապա ես չեմ հասկանում, թե ինչո՞ւ ենք միայն փոքր և միջին...
11:59 23/03/20221 մլն դրամը չգերազանցող ապրանքների արտահանման համար չվճարել պետական տուրք․ ՔերոբյանԱԺ-ում քննարկում է կառավարության կողմից ներկայացված «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը։ Հիմնական զեկուցող ՀՀ...
10:08 23/03/2022Աշոտ Հարությունյան. Հինգերորդ գարունն է՝ մենք գնում ենք գյուղատնտեսության վերջնական կործանմանԱռատ տեղումները գյուղատնտեսության համար որոշակի չափով կմեղմացնեն ոռոգման ջրի խնդիրը։ «Փաստինֆո»-ի եթերում հայտարարել է գյուղատնտես, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը։ Նա...
20:20 22/03/2022Վրաստանում 80% պետական համաֆինանսավորմամբ կաջակցեն ֆերմերային կոոպերատիվներինՎրաստանի կառավարությունը սկսում է բանջարեղենային պահեստների ստեղծման համար 80% պետական համաֆինանսավորմամբ ֆերմերային կոոպերատիվներին աջակցելու նոր ծրագրի իրականացումը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի...
17:45 22/03/2022Կառավարությունը գների բարձրացման հետևանքները մեղմելու սոցիալական ծրագրեր չի իրականացնումՎերջին 10 օրերին Հայաստանում արձանագրվեցին սննդամթերքի գների աննախադեպ բարձրացումներ, դրանք հիմնականում ընդգրկեցին ներկրվող սննդամթերքների տեսականին և որքան էլ զարմանալի է նաև կաթնամթերքը:...
17:30 22/03/2022Թադևոս Ավետիսյան. Մոտ ապագայում ունենալու ենք տնտեսական անկում՝ բոլոր սոցիալական հետևանքներովՏնտեսական ճգնաժամերին ու դրանց հետևանքներին ԱԺ-ում անդրադարձավ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, մասնագիտությամբ տնտեսագետ Թադևոս Ավետիսյանը։ Օրենսդիր մարմնի ամբիոնից նա խոսեց որպես սովորական...
17:20 22/03/2022Ինչո՞ւ է Հայաստանը դուրս մնում Հյուսիս-Հարավ միջանցքիցՄոսկվայում օրեր առաջ հանդիպել էին Ռուսաստանի էներգետիկայի և Իրանի նավթի նախարարները, որի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև «Հյուսիս-Հարավ»էներգետիկ միջանցքի հեռանկարներին՝ Ադրբեջան-Իրան-Ռուսաստան...
15:22 22/03/2022Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար. Հայաստանում ռուսական ընկերության օդանավ է կալանավորվելՀակառուսական պատժամիջոցների հետևանքով ռուսական ավիաընկերությունների մոտ 80 օդանավ է կալանավորվել։ Interfax-Russia-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Վիտալի Սավելևը։ «Մինչ...
15:10 22/03/2022«Աէրոֆլոտ»-ը վերսկսում է չվերթները. Ի՞նչ արժե Մոսկվայից Երևան հասնելըԱյսօրվանից սկսած «Աէրոֆլոտ» ավիաընկերությունը սկսում է չվերթները դեպի Հայաստան։ «МИР 24»-ը հետաքրքրվել է, թե ինչ արժե ԱՊՀ երկրներ թռչելն ավիաընկերության օդանավերով։ Մոսկվա-Երևան չվերթի էկոնոմ դասի...
13:15 22/03/2022Հայաստանի հավաքականի առաջին մարզմանը մասնակցել է 20 խաղացողՀայաստանի ազգային հավաքականն առաջին մարզումն է անցկացրել ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոն/ֆուտբոլի ակադեմիայում: Մարզմանը մասնակցել է 20 ֆուտբոլիստ: Խորեն Բայրամյանը և Էդուարդ Սպերցյանը ուշ են ժամանել Երևան և...
17:08 21/03/2022Կենտրոնական Եվրոպայի երկրները ձգտում են դիմակայել Ուկրաինայից փախստականների ներհոսքին. ՌոյթերսԿենտրոնական Եվրոպայի պաշտոնյաները կիրակի օրը մտահոգություն են հայտնել, որ Ուկրաինայից փախստականներին հարմարավետ տեղավորման հնարավորությունները հասնում են գագաթնակետին: Այսօր արդեն ուկրաինացի...
10:35 21/03/2022Թուրքիայում գնահատել են Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազիցՀեղուկ բնական գազը Եվրոպայում չի փոխարինի ռուսական հումքին: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ նման զգուշացում է տարածել թուրքական «Անադոլու» պարբերականը։ Նշվում է, որ եթե նույնիսկ Եվրոպան օգտագործի իր...
17:02 20/03/2022Ֆրանսիան սառեցնում է Ռուսաստանի ԿԲ-ի 22 մլրդ եվրոյի ակտիվներըՖրանսիայի իշխանությունները սառեցրել են Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի 22 միլիարդ եվրոյի չափով միջոցները, ինչպես նաև արևմտյան երկրների հակառուսական պատժամիջոցների տակ ընկած մասնավոր անձանց հաշիվներն ու...
22:11 19/03/2022Վիվա-ՄՏՍ-ում սկսվել է կանաչ «iPhone 13» մոդելային շարքի և «iPhone SE» սմարթֆոնների նախապատվերըՎիվա-ՄՏՍ-ը տեղեկացնում է, որ կարելի է նախապատվիրել կանաչ «iPhone 13» մոդելային շարքի, ինչպես նաև նոր «iPhone SE» սմարթֆոնները: Մանրամասն տեղեկություն ստանալու համար կարող եք այցելել www.mts.am կամ...
18:15 19/03/2022Արևմտյան ընկերությունները ցանկանում են վերադառնալ ռուսական շուկա, ասել է ՄեդվեդևըԱրևմտյան ընկերությունները չեն ցանկանում կորցնել ՌԴ շուկան` հայտնելով, որ «շատ են ուզում վերադառնալ, բայց վախենում են, սակայն Ռուսաստանի համբերությունն անվերջ չէ, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի...
16:52 19/03/2022«Fitch Ratings»-ը վերահաստատել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը` կայուն հեռանկարովԱյսօր հրապարակված զեկույցով «Fitch Ratings» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման սուվերեն «B+» վարկանիշը`...
16:32 19/03/2022Ինչպե՞ս դառնալ Graphic designеrՀնչեղ ու գրավիչ մասնագիտություններից ամենացանկալին հատկապես «արվեստոտ» մարդկանց մոտ գրաֆիկական դիզայնն է։ Այն, ի տարբերություն ՏՏ ժամանակաշրջանի առաջ բերած մյուս մասնագիտությունների, թրենդային է...
15:00 19/03/2022Ներքին զբոսաշրջությունը 2021 թվականին 52.6%-ով աճել էԶբոսաշրջությունն այն ոլորտն է, որը կորոնավիրուսով պայմանավորված ամենաշատը տուժեց։ Սակայն դա Հայաստանի բնակիչներին հնարավորություն տվեց բացահայտելու մեր երկիրը։ Եւ պատահական չէ, որ ներքին տուրիզմն...
14:51 19/03/2022ԵԱՏՄ-ն և Իրանը պատրաստում են ապրանքների ցանկ՝ ապագա ԱԱԳ-ի շրջանակում առանց մաքսերի առևտրի համարԵվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) սկսել է Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումից հետո առանց մաքսերի ռեժիմի համար ապրանքների ցանկի քննարկումները։ ParsToday-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է...

19:22 08/11/2016«EurasiaNet»: В случае победы Хиллари Клинтон на выборах президента США Podesta Group может прекратить сотрудничество с АзербайджаномПоследние семь лет американская лоббистская организация «Podesta Group» занималась созданием благоприятного имиджа азербайджанского посольства в США.
19:11 08/11/2016Глава МИД Италии на встрече с К. Карапетяном: Инвестиционная привлекательность Армении обусловлена членством в ЕАЭСВ ходе встречи премьер К. Карапетян и глава МИД Италии обсудили также отношения Армения-ЕС.
19:00 08/11/2016Премьер Армении Карен Карапетян потребовал представить революционные программы для изменения качества в IT-сфереПочему я связываю надежды с вашей сферой, чтобы мы осуществили прыжок, изменили качество? Прежде всего, учитываю чисто бизнес-возможности.
16:53 08/11/2016В Иране опровергли сообщения о намерении Каира по закупкам нефти«Все, что говорят о просьбе Египта по закупке сырой нефти у Ирана – ложь и абсолютно не правдиво», – заявил Зангане.
11:39 08/11/2016Правительство Бразилии заморозило банковские счета штата Рио-де-ЖанейроГубернатор штата Луис Фернанду Пезау в пятницу объявил пакет строгих мерах финансовой экономии, которые включают урезание бюджета.
09:47 08/11/2016Нефть торгуется разнонаправленно в ожидании данных по выборам в СШАУтром стоимость январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,24% – до 46,26 доллара за баррель.
20:50 07/11/2016Иран подпишет предварительное газовое соглашение с Total, CNPC и PetroparsОсновные положения соглашения предполагают разработку «Фазы 11» месторождения Южный Парс стоимостью 6 миллиардов долларов.
20:31 07/11/2016Наира Зограбян: Армения находится в такой ситуации с эпохи избрания биотуалетов в качестве «экономической стратегии»Подобные подходы будут исключены. Я несу ответственность как министр и заявляю, что мы будем только и только содействовать любому инвестору в Армении.
19:20 07/11/2016Замглавы Комитета госдоходов Армении: Причиной уменьшения налоговой прибыли стали также правила ЕАЭСЗампредседателя КГД отметил, что в этом году ВВП будет меньше на почти 300 млрд. драмов, а объем собранных налогов снизится на 60 млрд. драмов.
19:02 07/11/2016Премьер Армении Карен Карапетян назначил нового замминистра экономического развития и инвестицийв настоящее время заместителями министра экономического развития и инвестиций Армении Сурена Караяна являются: Эмиль Тарасян, Тигран Хачатрян и Ованнес Азизян.
19:00 07/11/2016Замглавы Минфина: Соотношение внешнего долга Армении к ВВП заставляет правительство вести более осторожную политикуПо словам замглавы Минфина РА, бюджетом на 2017г. предусмотрено, что разница в дефиците и ВВП не должна превышать установленное законом требование в 3%.
18:20 07/11/2016Глава Комитета госдоходов: После заявления премьера Карена Карапетяна на рынке Армении появились новые импортеры«Не было никаких препятствий со стороны таможенных и налоговых органов», – добавил он.
17:45 07/11/2016Луи Пузан: Армения в последний период добилась больших успехов в сфере информационных технологийПремия президента Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий в 2016 году присуждена французскому ученому-информатику, изобретателю дейтаграмм Луи Пузану.
15:00 07/11/2016Сурен Караян: В 2017 году в Армении темпы экономического роста могут оказаться выше заложенных в проекте государственного бюджета прогнозовПодсчеты показывают, что в 2017 году прогнозируется рост на уровне 3,2%, с учетом существующей сегодня среды.
14:16 07/11/2016Кризис в Азербайджане: манат продолжает терять свою стоимость, а на рынке зафиксирован резкий скачок цен на продукты питанияПо мнению независимых экспертов, новая девальвация маната неизбежна.
14:05 07/11/2016Глава КРОУ Армении: Новые тарифы на природный газ начнут действовать с 1 января, на электроэнергию – с 1 февраля 2017 годаКомиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении намерена пересмотреть тарифы на электроэнергию и склонна понизить их.
13:24 07/11/2016Армения и Сирия активизируют сотрудничество в сфере сельского хозяйстваИссам Наял представил Игнатию Аракеляну перечень сельхозтоваров, которые сирийская сторона готова экспортировать в Армению.
12:35 07/11/2016Атом Джанджугазян: Бюджетные ассигнования Минтрансу Армении в 2017 году будут сокращены на 13,8%Ереванскому метрополитену в 2017 году из бюджета будет выделено 2,703.5 млн. драмов.
11:36 07/11/2016Министерству экономического развития и инвестиций Армении в 2017 году планируется выделить из бюджета 2 млрд. 649 млн. драмовТаким образом, расходы, по сравнению с показателем 2016 года, сократились на 342 млн. драма или на 11,4%.
09:54 07/11/2016Мировые цены на нефть в понедельник демонстрируют положительную динамикуУтром стоимость январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent поднималась на 0,94% – до 46,01 доллара за баррель.