12:07 30/03/2022Իրանի նավթի արտահանման ծավալն աճել է 40%-ովԻրանի նավթի ազգային ընկերության ղեկավարը հայտարարել է, որ նավթի արտահանման ծավալն աճել է 40 տոկոսով, գրում է ParsToday-ը։ Երեքշաբթի օրը, Իրանի ռադիոհեռուստատեսությանը տված հարցազույցում, Մոհսեն...
17:15 29/03/2022Հարվարդի տնտեսագետ. «Թուրքիայում կարող է ավելի վատ ճգնաժամ լինել, քան 20 տարի առաջ»Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նախկին գլխավոր տնտեսագետներից պրոֆեսոր Քենեթ Ռոգոֆը հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է հայտնվել ավելի վատ տնտեսական ճգնաժամի մեջ, քան նախկինում, գրում է Էրմենիհաբերը։...
16:50 29/03/2022Երևանի կոնյակի գործարանը վերաթողարկում է ARARAT «Ընտիր» լեգենդար կուպաժըՀայկական կոնյակագործության 135-րդ հոբելյանին
15:36 29/03/2022ԱՄՆ-ն նվազեցրել է Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը, իսկ Արցախին հատկացում չի նախատեսել. Հայ դատի հանձնախումբԱՄՆ-ն նվազեցնում է Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը։ Նախագահ Բայդենը Հայաստանին առաջարկում է ընդամենը 24 միլիոն դոլար, Արցախին հատկացվելիք օգնության մասին էլ տվյալներ չկան։ Այս մասին ահազանգում է...
12:44 29/03/2022Խոշոր առևտրի օբյեկտների բացման հետևանքով փոքր խանութների գործունեությունը դադարել է՝ դուրս մղվելով շուկայից. ՄՊՀՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հրապարակել է Հայաստանի առևտրային ցանցերի գործունեության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները: Ուսումնասիրության շրջանակում դիտարկվել են...
17:14 28/03/2022Անընդհատ կրկնում ենք «խաղաղության դարաշրջան» մանտրան, որն ամենօրյա պատերազմների դարաշրջան է նշանակում. Անդրանիկ Թևանյան«Փաստացի ամենօրյա փոքր պատերազմական ռեժիմի մեջ ենք, ամբողջ աշխարհը լարված վիճակում է և մենք, կարծես թե, չենք ուզում նկատենք այն ու անընդհատ կրկնում ենք «խաղաղության դարաշրջան» մանտրան, որն ամենօրյա...
16:38 28/03/2022Պետք է քննարկում լինի հասկանալու՝ գազը ռուբլով գնելու սխեման մեզ համար ձեռնտու է, թե ոչ. ՀԾԿՀ նախագահ«Կառավարությունում քննարկվում է Ռուսաստանից գազը ռուբլով գնելու հարցը, բայց ինչ զարգացում, ընթացք կա, չեմ կարող ասել»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող...
15:36 28/03/2022Պետությունը չի կարող պետական պարտքն անվերջ ավելացնել և հետո դրա վճարելը թողնել սերունդների վրա. Հռիփսիմե Ստամբուլյան«Ինչպես բիզնեսը չի կարող անվերջ պարտքեր կուտակել, քանի որ մի օր պետք է դրանք մարի, այնպես էլ պետությունը չի կարող պետական պարտքն ավելացնել և հետո դրա վճարելը թողնել մյուս սերունդների վրա»,-Տնտեսական...
14:50 28/03/2022Կառավարության պարտքը 2021-ին հասցվել է 60. 3%՝ 4 տրիլիոն 210 մլրդ դրամ է կամ 8 մլրդ 261 մլն դոլար. Տիգրան Խաչատրյան«Ի հաշիվ արտաքին աղբյուրների, մենք կարողացանք հաջողությամբ 750 մլն դոլար ծավալով միջոցներ տեղաբաշխել եվրատոմսերում»,- ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողվում հայտնեց ֆինանսների նախարար Տիգրան...
14:37 28/03/2022Տաթև-Աղվանի ճանապարհի 2 հատվածում դժվարություններ կան. Գնել Սանոսյան«Տրանսպորտի ոլորտում 2021 թվականի համար նախատեսված է եղել 1.49 միլիարդ դրամ, որից ծախսվել է 1.44 միլիարդը»,- ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողվում հայտնեց տարածքային կառավարման և...
13:02 28/03/2022Թուրքիայի քաղաքացիները ՀՀ-ում 72 գույք են ձեռք բերել, Ադրբեջանի քաղաքացիները՝ 5-6․ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարՀայաստանում գույք ձեռք բերելու վերաբերյալ իրավական կարգավորումներն այնպիսին են, որ ՀՀ-ում ոչ գյուղատնտեսական նշանակության անշարժ գույք կարող են ձեռք բերել ցանկացած պետության քաղաքացիներ: ԱԺ-ում...
11:50 28/03/2022Հունվար-փետրվարին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 12%-ովՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2021 թվականի հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 12%-ով։ Միաժամանակ, փետրվար...
10:50 28/03/2022Կաթնամթերքի շուկայում հում կաթի նկատմամբ առաջարկն անհավասարաչափ է բաշխված. ՄՊՀՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հրապարակել է կաթի և կաթնամթերքի շրջանառության ոլորտի ապրանքային շուկաներում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները: Համաձայն ուսումնասիրության...
10:40 28/03/2022«Հնարավո՞ր է փողերի լվացման գործընթացում ներգրավված է եղել Ամերիաբանկը». Անպատասխան մնացած հարցը«Գործարար Ռուբեն Վարդանյանը կանչվել է հարցաքննության փողերի լվացման կասկածանքով»։ Օրեր առաջ այս մասին գրեցին իշխանության ներկայացուցիչների հետ ասոցացվող կայքեր։ Հաշվի առնելով, որ Ռուբեն Վարդանյանը...
09:26 28/03/2022Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը լուրջ վնաս է հասցնում Իտալիայի զբոսաշրջային ոլորտինէներգակիրների գների աճը և միջազգային լարվածության սրումը լուրջ բացասական ազդեցություն են թողնում Իտալիայի զբոսաշրջության արդյունաբերության վրա՝ թույլ չտալով վերադառնալ մինչև համավարակը գրանցված...
19:16 26/03/2022ԵՄ-ն կմիավորի գազի գնումներըԵՄ գագաթնաժողովում որոշվել է միավորել գազի գնումները՝ գազի շուկայում երկրների միջև մրցակցությունից խուսափելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը:...
18:44 26/03/2022Գերմանացի ֆերմերները զգուշացնում են աշխարհում գների աննախադեպ բարձրացման մասինԳերմանիայի ֆերմերների ասոցիացիան նախազգուշացրել է պարենային ապրանքների գների «աննախադեպ աճի» մասին: Գրում է Spiegel-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության հրապարակած փաստաթուղթը։ «Փաստաթղթի համաձայն՝...
17:43 26/03/2022Իտալիայում, ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով կարող են փակվել 100 հազար գյուղատնտեսական ձեռնարկություններԳյուղատնտեսական արտադրողների իտալական ասոցիացիան՝ Coldiretti-ն հույս ունի շարունակել գինու, մակարոնեղենի և ձիթապտղի յուղի արտահանումը Ռուսաստան՝ վախենալով այդ ապրանքների ներմուծման հնարավոր...
16:06 26/03/2022Իրանը դատապարտում է Սաուդյան Արաբիայի և Քուվեյթի համաձայնությունը Էդ-Դուրրա գազի հանքավայրի շահագործման վերաբերյալԻրանը դատապարտում է Սաուդյան Արաբիայի և Քուվեյթի համաձայնությունը Պարսից ծոցում Էդ-Դուրրա գազի հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ և հայտնում դրա նկատմամբ իր իրավունքների մասին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմաբ, այդ...
12:51 26/03/2022Էրդողանը կքննարկի իսրայելական գազ Թուրքիա մատակարարելու հարցըՄիջերկրական ծովում Իսրայելի արդյունահանած բնական գազի Թուրքիա մատակարարումները քննարկման առարկա կդառնան հարաբերությունները վերականգնելու փորձերի ֆոնին՝ Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի առաջիկա այցի...

19:31 15/11/2016Премьер Армении Карен Карапетяна провел заседание Совета по координации инспекционных реформВ рамках первого вопроса повестки дня Совету были представлены выполненные с 2009 по 2016 годы работы в направлении инспекционных реформ и текущие мероприятия.
16:01 15/11/2016М. Абрамян: Центробанк Армении сделает всё для прозрачности деятельности фонда по выплате компенсаций семьям военнослужащих«Каждый будет платить 1000 драмов, в противном случае может усложниться система администрирования, которая сама по себе является дорогостоящей».
13:50 15/11/2016Кризис в Азербайджане: в стране прогнозируется рост уголовных преступлений из-за долговУже долгое время банковская система Азербайджана никак не может войти в привычное спокойное русло, из которого два года назад ее выбила первая девальвация нацвалюты – маната.
12:43 15/11/2016Мэр Еревана: Поручение президента Армении выполнено, переговоры с консорциумом ЗАО «Паркинг Сити Сервис» и «Локатор» завершены«Все предпринимаемые нами шаги должны быть прозрачными. Кроме того, наше население должно четко знать, что ожидать от происходящих изменений», – подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
12:00 15/11/2016Мировые цены на нефть во вторник вернулись к ростуСтоимость январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 1,69% – до 45,19 доллара за баррель.
20:00 14/11/2016СМИ: Реконструкция дождевой канализационной системы Баку отрывает вице-премьера Азербайджана от ведения собственного бизнесаНапомним, что из-за проливных дождей 17 октября на некоторых дорогах Баку наблюдались заторы и высокая плотность движения транспортного потока.
19:50 14/11/2016Валентина Матвиенко спрогнозировала сроки подписания договора между Ираном и ЕАЭСПо словам В. Матвиенко, президент Ирана также обратился с просьбой, чтобы ШОС приняла решение о принятии Ирана в состав организации.
19:22 14/11/2016Иран впервые за 36 лет планирует отказаться от импорта бензинаПо словам Аббаса Каземи, в начале года объем импорта составлял 10-12 миллионов литров бензина в день, но в настоящее время показатель снизился до 4,5-5 миллионов литров в день.
18:32 14/11/2016Тигран Саркисян: Будущее ЕАЭС напрямую связано с развитием кадрового и интеллектуального потенциалаОдним из преимуществ стран Союза Тигран Саркисян назвал значительный интеллектуальный потенциал и хорошую школу математики.
12:38 14/11/2016СМИ: В Азербайджане обостряется напряженная экономическая ситуация, нагнетается ажиотаж и увеличивается спрос на долларыНестабильность маната беспокоит население Азербайджана. Официальный курс доллара по отношению к азербайджанской нацвалюте вновь ползет вверх и вплотную приблизился к 1,7 манатам.
10:50 14/11/2016Стоимость нефти в понедельник снижается на данных о добыче ОПЕК и других факторахУтром стоимость январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent снижалась на 0,01%, до 44,75 доллара за баррель.
16:47 12/11/2016Кризис в Азербайджане: учителя уже 2 месяца не получают зарплат, а к концу года ожидается рекордно высокая инфляцияТак, по словам учителя биологии, пожелавшего остаться неизвестным, из-за двухмесячной задержки зарплаты он не может выплатить взятый в банке кредит.
15:52 12/11/2016Премьер Армении К. Карапетян в Тавуше: У нас особое отношение к приграничным селам, и мы не говорим здесь на языке бизнесаМы рассчитываем до конца года получить программы развития всех общин. Затем обсудим их, приоритет будет отдан самым перспективным программам.
19:21 11/11/2016Армения и Украина проведут заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничествуОбсуждалось также сотрудничество в гуманитарной сфере.
19:12 11/11/2016«Это по-свински»: премьер Армении Карен Карапетян об отсутствии должного контроля безопасности и качества продуктов питания«Давайте представляйте предложение о том, как мы будем вести процесс образования фермеров, и сформулируйте мою функцию в этом деле».
18:50 11/11/2016ОПЕК ухудшила прогноз на 2017 год по мировому спросу на нефть«Пересмотр связан с более сильным, чем ожидалось, снижением предложения в третьем квартале 2016 года со стороны США, Мексики, Норвегии, Великобритании, Малайзии, Казахстана и Китая».
16:41 11/11/2016Премьер Карен Карапетян рассказал послам стран ЕС, каким видит путь развития АрменииПремьер Карен Карапетян заявил о важности искреннего, открытого диалога и сотрудничества с ЕС по всем направлениям.
15:18 11/11/2016Банк ВТБ (Армения) проводит акцию по предоставлению ломбардных кредитов по выгодным условиямВ Банке ВТБ (Армения) стартовала новая акция по ломбардным кредитам, в рамках которой физическим лицам предоставляются льготные условия при получении кредита под залог золота.
13:40 11/11/2016Журнал Fortune назвал бизнесменом года основателя Facebook Марка ЦукербергаВторую строчку рейтинга занял создатель Amazon Джефф Безос (он также занимает второе место в рейтинге самых богатых американцев по версии Bloomberg).
10:12 11/11/2016Мировые цены на нефть в пятницу снижаются на фоне негативных настроений инвесторовСтоимость январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent снижалась на 0,24% – до 45,73 доллара за баррель.