11:21 02/04/2022Ապրիլի 1-ից ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ կմեկնարկեն Գեղարքունիքի 4 քաղաքներում2019 թվականին Երևանում «Մոսկվայի տուն» մշակութագործարարական կենտրոնը հաջողությամբ մեկնարկել է ռուսաց լեզվի երկամսյա անվճար դասընթացներ 7-14 տարեկան երեխաների համար։ Կենտրոնից մանրամասնում են, որ...
20:22 01/04/2022Քաղաքապետարանի պարզաբանմամբ՝ Չեխովի դպրոցի տնօրենի ժ/պ-ին փոխել է իր ուզած ժ/պ-ով«Երևանի Ա. Չեխովի անվան հ.55 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի թափուր տեղի համար առաջին մրցույթը կայացել է 18.10.2021թ., որի արդյունքում հաղթող չի ճանաչվել, և գործող տնօրեն Գայանե Սարուխանյանը...
13:56 01/04/2022Չեխովցիները բողոքի ակցիան շարունակում են քաղաքապետարանի դիմաց. Քաղաքապետարանից հորդորում են չանլրջացնելԵրևանի Չեխովի անվան N 55 դպրոցի ուսուցիչները, աշակերտները, նրանց ծնողներն այս պահին բողոքի ակցիան շարունակում են քաղաքապետարանի դիմաց։ Ծնողները նշում են՝ դեմ են մասնագիտությամբ հաշվապահ Դիաննա...
12:34 01/04/2022«Հավաստի տվյալներով, դպրոցի տնօրենի ԺՊ նշանակված Դ.Մինասյանի ամուսինը Ավինյանի դասընկերն է». Բողոքի ակցիա՝ Չեխովի անվան դպրոցումԵրևանի Չեխովի անվան N 55 դպրոցի ուսուցիչները, աշակերտները վրդոված են և բողոքի ակցիա են անում, քանի որ տնօրենի պարտականություններն այսօրվանից կատարում է Դիանա Մինասյանի, ով տնօրենի ընտրության առաջին...
20:00 31/03/2022Գիտնականները կանխատեսում են՝ Նոր Զելանդիայի սառցադաշտերը 10 տարի հետո ամբողջությամբ կհալչենՆոր Զելանդիայի սառցադաշտերը կլիմայի փոփոխության պատճառով փոքրանում են, ասում են գիտնականները: Նրանցից շատերը կարող են ամբողջությամբ անհետանալ առաջիկա տասը տարում, հայտնում է «МИР 24»-ը՝ հղում անելով...
15:03 31/03/2022ԳԱԱ Կենսաքիմիայի ինստիտուտի տնօրեն ընտրվեց Ալվարդ ԱնտոնյանըԳիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստում ԳԱԱ Բունիաթյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում ընտրվեց Ալվարդ Անտոնյանը, ով մինչ այդ ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր...
18:40 30/03/2022Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Բելառուսից ընդհանուր առմամբ 34 սովորողներ ընդգրկվել են ՀՀ դպրոցներՍովորողին հանրակրթության մեջ ընգրկելու գործընթացն իրականացվում է համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի 2010 թվականի նոյեմբերի 24-ի N1640-Ն հրամանով հաստատված՝ «Դպրոցական...
11:10 30/03/2022Դպրոցներում ավարտական քննությունների օրերըՀաստատվել են 2021-2022 ուսումնական տարվա սովորողի գիտելիքների ստուգման, ավարտական, կենտրոնացված ավարտական և պետական ավարտական քննությունների կազմակերպման ու անցկացման կարգը և ժամանակացույցը: ԿԳՄՍ...
18:04 28/03/2022Վրաստանում մեկնարկում է հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների քննության գրանցումըՎաղվանից Վրաստանում կմեկնարկի ուսուցիչների և ուսուցիչ դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց քննության գրանցումը, որին այս տարի առաջին անգամ կարող են մասնակցել նաև ոչ վրացալեզու դպրոցների (հայալեզու,...
12:25 23/03/2022«Ոսկի սերմեր» ծրագրի 7-րդ կրթամրցանակը նվիրված է Վաչագան Մանուկյանի հիշատակին«Հայ Ձմեռ պապ» լրագրողական բարեգործական հիմնադրամը և ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը հայտարարում են երախտիքի և հարգանքի «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» կրթամրցանակի մեկնարկը։ Այն նվիրված է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի...
11:21 22/03/2022ԱԹՍ դասընթացների մասնակիցները կայցելեն Երևանի և Գյումրիի ոլորտային ընկերություններԿարեն Վարդանյանի անվան կրթական հիմնադրամի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ մարտի 3 - ապրիլի 6 իրականացվում են առցանց ԱԹՍ դասընթացներ 10 - 18 տարեկան պատանիների համար։...
18:00 19/03/2022Իրանի ռազմածովային ուժերն օգտվում են արհեստական բանականությունիցԻրանի ՌԾՈՒ հրամանատարը հայտարարել է, որ ռազմածովային ուժերի սարքավորումներում օգտագորվում է արհեստական բանականություն: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։ ԻԻՀ բանակի ՌԾՈՒ հրամանատար, ծովակալ Շահրամ Իրանին...
17:05 19/03/2022Մանկավարժական համալսարանում ռեկտոր են ընտրելԿայացել է Մանկավարժական համալսարանի Խորհրդի նիստը: Օրակարգում ռեկտորի ընտրության հարցն է եղել, առաջարդրված միակ թեկնածուն հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, բուհի ռեկտորի ժամանակավոր...
16:32 19/03/2022Ինչպե՞ս դառնալ Graphic designеrՀնչեղ ու գրավիչ մասնագիտություններից ամենացանկալին հատկապես «արվեստոտ» մարդկանց մոտ գրաֆիկական դիզայնն է։ Այն, ի տարբերություն ՏՏ ժամանակաշրջանի առաջ բերած մյուս մասնագիտությունների, թրենդային է...
18:53 17/03/2022ԳԱԱ-ում նշել են ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանի 100-ամյակըՍ.թ. մարտի 17-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում նշվել է նշանավոր գիտնական, հասարակական գործիչ, ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանի 100-ամյակը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԳԱԱ-ից։ «Հոբելյանական...
12:38 17/03/2022Կառավարությունը 60 միլիոն դրամ հատկացրեց Կապան համայնքի գյուղական կրթական օջախներին«Ներկայացված գումարից 60 միլիոն դրամը նախատեսվում է հատկացնել Կապանի գյուղական բնակավայրերի կրթական որակյալ ծառայությունների հասանելիության ապահովման նպատակով ընտրված 13 կրթահամալիրների ստեղծման,...
14:00 16/03/2022Ի՞նչ անեն Սուրբ Թերեզայի անվ. համալսարանի՝ կասեցված կրթական ծրագրով սովորողներըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով կասեցվել է Սուրբ Թերեզայի անվան բժշկական համալսարանի միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով գործունեության լիցենզիայի գործողությունը մինչև...
12:23 16/03/2022Ն. Զարյանի ու Ա. Չեխովի անվան դպրոցներում տնօրեն ընտրել չի հաջողվելԵրևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 դպրոցում մարտի 11-ին կայացած մրցույթի արդյունքում տնօրեն չի ընտրվել։ Բանն այն է, որ տնօրենի թեկնածուներից մեկը՝ Լուսինե Անտինյանը մրցույթից օրեր առաջ հրաժարվել է...
16:21 15/03/2022Վրաստանի պատմությունը՝ կիսահայերեն դասագրքերովՏևական ժամանակ է Վրաստանում բողոքներ են հնչում պատմության դասագրքերի վերաբերյալ, որ դրանք պատշաճ կերպով չեն ուսուցանում Վրաստանի պատմությունը, իսկ ահա հայալեզու դպրոցներում այս խնդիրը կրկնակի...

16:20 30/04/2008Эксперт: Научные учреждения нужно систематизироватьПриоритетная задача научной отрасли сегодня – это так называемая “паспортизация” научных учреждений, заявил сегодня на пресс-конференции председатель госкомитета Армении по науке Самвел Арутюнян.
14:35 30/04/2008Мнение: РА без поддержи науки не решит экономические проблемыТяжелое состояние армянской науки сегодня обусловлено тем, что в отличие от советского времени, когда наука финансировалась из различных источников, сегодня на эту сферу не выделяются необходимые...
19:10 29/04/2008Британский университет примет армянских студентовАрмянский филиал Лондонского университета Кавендиш (Cavendish University) с 5 мая начинает первый прием абитуриентов для получения степени бакалавра и магистра по специальности "Бизнес-менеджмент",...
14:56 25/04/2008С. Саркисян: Наука потеряла популярностьВ Армении обесценилось значение научных званий и степеней, поскольку увеличевшееся количество научных советов, “выпущенные ими кандидаты наук”, которые не соответствуют требованиям данного звания,...
14:24 25/04/2008Президент: Армения придает особое значение научному потенциалу страныАрмения придает особое значение научному потенциалу страны, а также высокому уровню образования, без которого невозможно иметь высокий жизненный уровень.
13:47 25/04/2008Специальный журнал осветит вопросы образования в РАВышел в свет первый номер информационного издания “Общее образование: оценка и тестирование”. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник издательского отдела Центра тестирования...
16:36 23/04/2008В Армении создадут национальный регистр качества образованияВ Армении будет создан национальный регистр качества образования. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил министр образования и науки Армении Левон Мкртчян. По его словам, регистр будет создан...
15:39 23/04/2008Во время сдачи ЕГЭ экзаменующимся не дадут пользоваться сотовымиВо время единого госэкзамена в Армении в этом году во всех экзаменационных комнатах будут установлены специальные глушители, чтобы абитуриенты не могли пользоваться мобильными телефонами.
12:15 23/04/2008НАН представит годовой отчет в присутствии первых лиц государстваГодовое собрание Национальной академии наук Армении состоится 25 апреля в здании президиума НАН РА. Как сообщает пресс-служба академии, приглашены президент Армении Серж Саркисян, премьер-министр...
19:29 17/04/2008Правительство утвердило число мест в вузахПравительство Армении утвердило количество бесплатных и платных мест по образовательной программе бакалавриата на 2008-2009 гг.
15:44 16/04/2008Выставка сориентирует абитуриентов и студентовВ Ереване в выставочном зале здания правительства РА открылась седьмая международная выставка "Образование в Армении-2008".
17:44 14/04/2008В Ереване обсудят межкультурное образованиеВ Ереванском государственном лингвистическом университете им. Брюсова (ЕГЛУ) открылся семинар по межкультурному образованию. Организаторами и участниками планируется обсудить вопросы развития...
19:24 10/04/2008Фонд "Айастан" помог школам с мебелью и оборудованиемВсеармянский фонд "Айастан" в марте оборудовал несколько школ респулики, в том числе школу искусств Паракара, школу №10 г.
15:20 10/04/2008Джавахкским школам помогут на 200 млн драмовПравительство Армении выделило из резервного фонда 200 млн драмов аппарату правительства РА для оказания помощи патриотическому союзу “Джавахк” в ремонте армянских школ Джавахка (Грузия).
12:28 09/04/2008Армения предлагает провести в Ереване саммит министров образования ЕвропыАрмения предлагает в 2009 году провести в Ереване саммит министров образования Европы. Как сообщили Panorama.am в пресс-службе Министерства образования и науки РА, с таким предложением выступил...
12:56 07/04/2008Работы в сфере образования выполнены на 85.5%В Ереване за первый квартал 2008 года в сфере образования за счет госбюджета, общинных бюджетов и иных источников финансирования реализовано работ на сумму 3.36 млрд драмов, сообщил сегодня на...
18:21 03/04/2008Армянские выпускники могут учиться в ЕгиптеМинистерство образования и науки Армении объявляет конкурс на получение высшго образования в вузах Египетской Арабской Республики.
17:01 02/04/2008Армянских студентов и аспирантов приглашают в РоссиюМинистерство образования и науки Армении объявляет конкурс на получение вузовского и послевузовского образования в высших учебных заведениях Российской Федерации, сообщает официальный сайт ведомства.
15:41 02/04/2008В будущем учебном году появятся экспериментальные школыВ Армении с сентября 2008 года начнут действовать 30 экспериментальных старших школ, две из которых будут ремесленными.
13:13 29/03/2008Карабахский вуз получил престижную премию имени СократаСтепанакертский университет “Месроп Маштоц” получил престижную международную премию имени Сократа. Об этом сообщает “Кавказский узел” со ссылкой на ректора вуза Донару Габрелян, принявшую участие в...