16:44 14/01/2022Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդումը պարտադիր դարձավ ԱՄՆ ևս մեկ նահանգումԱմերիկայի Միացյալ Նահանգների Մասաչուսեթս նահանգի միջին և ավագ դպրոցներում ցեղասպանության ուսուցումը այսուհետ կլինի պարտադիր: Այս մասին տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: 2021 թ.
15:15 13/01/2022Անկախ կրակոցներից՝ սահմանամերձ բնակավայրերում հանրակրթությունում ունենք լրջագույն խնդիրներ. Վահրամ Դումանյան«Անկախ կրակոցներից, անկախ լարվածությունից, սահմանամերձ բնակավայրերում և ընդհանրապես հանրակրթությունում մենք որոշ տեղերում ունենք լրջագույն խնդիրներ: դրանք ունեցել ենք, հիմա էլ ունենք, բայց բնույթը...
14:44 13/01/2022Դուք ձեր հարցերով ինձ անընդհատ տանում եք դեպի անդունդ. ԿԳՄՍ նախարարը՝ լրագրողին«Մարզպետների դիպլոմները կեղծ չեն, օրինական են, այստեղ կարգավիճակի խնդիր է»,-կառավարության ճեպազրույսների սրահում պատասխանելով Արագածոտնի նախկին մարզպետ Ռազմիկ Պետրոսյանի և սյունքի մարզպետ Մելիքսեթ...
18:34 12/01/2022Գնահատվել է Թոլորսի, Սպանդարյանի և Տաթևի ջրամբարների պատվարների սեյսմիկ վտանգն ու ռիսկըՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի գիտաշխատողները իրականացրել են հետազոտություններ՝ գնահատելու համար ՀՀ Սյունիքի մարզի Որոտան գետի վրա կառուցված Որոտան...
10:31 12/01/2022Եկատերինբուրգում ավելի քան 90 դպրոցից երեխաների են տարհանելԵկատերինբուրգում ավելի քան 90 դպրոց է տարհանվել ականապատման մասին հաղորդագրություն ստանալու պատճառով: Այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել են քաղաքապետարանի կրթության վարչությունից։ «Այսօր առավոտյան...
18:28 11/01/2022Այսօր պետք է աջակցել Արցախում գիտության զարգացմանը․ ՀՀ ԳԱԱ նախագահՍ.թ. հունվարի 10-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունեցել հանդիպում Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանի հետ: Այս մասին հայտնում...
17:42 11/01/2022Նաև ոչ պետական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները կապահովվեն անվճար դասագրքերովՆախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
15:27 11/01/2022Ինչպե՞ս դառնալ IT Quality Assurance EngineerԻ՞նչ ընդհանուր բան կա սիրելիի համար պատրաստված ընթրիքի և Quality Assurance Engineer-ի միջև
15:18 11/01/2022Գիտության կոմիտե. Կազմակերպվելու են կենսաբանական ու ֆիզիկական կոլոքվիումներԳիտության կոմիտեն գիտաշխատողներին, ասպիրանտներին, ուսանողներին ու պարզապես գիտությամբ հետաքրքրված քաղաքացիներին տեղեկացնում է, որ կոմիտեի աջակցությամբ կազմակերպվող ֆիզիկական կոլոքվիումի ձևաչափով...
13:11 10/01/20222022 թվականի 1-ին քննաշրջանի՝ էքստեռն ավարտական քննությունների օրերըԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել են 2022 թվականի 1-ին քննաշրջանի՝ դրսեկության ձևով (էքստեռն) ավարտական քննությունների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգը և ժամանակացույցը: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ...
15:19 08/01/2022Երկուշաբթի օրվանից դպրոցներում դասերը 3-12-րդ դասարանցիների համար վերսկսում ենԿԳՄՍՆ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ երկուշաբթի օրվանից դպրոցներում դասերը վերսկսվում են՝ 3-12-րդ դասարանցիների համար, առկա ձևաչափով։ «Քանի որ շփոթեցնող վերնագրերով...
16:17 07/01/2022ԵՊՀ-ի և Թյանջինի նորմալ համալսարանի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիրԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Թյանջինի նորմալ համալսարանի նախագահ Ճոնգ Յինհուան այսօր առցանց ստորագրել են երկու համալսարանների միջև փոխգործակցության համաձայնագիր՝ ամրապնդելու և զարգացնելու...
14:05 07/01/2022Հանրային քննարկման է դրվել ՀՀ հավաքական թիմերից դուրս մնացած օտարերկրյա քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու նախագիծըՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը e-draft.am հարթակում հանրային քննարկման է ներկայացրել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ...
10:59 07/01/2022Հայաստանում իրականացվել է թաքուն թռչնատեսակի՝ թուրաջի ուսումնասիրությունը«ԲրդԼինքս Հայաստան» ՀԿ-ն «Արևիկ» ազգային պարկի հետ համատեղ իրականացրել են թաքուն թռչնատեսակ՝ թուրաջի (Francolinus francolinus) շարունակական ուսումնասիրությունը, քանի որ այն գրանցված է Հայաստանի...
13:31 05/01/2022Կմեկնարկեն հունվարին անցկացվելիք պետական ավարտական քննություններըՀունվարի 11-ից կմեկնարկեն 2021-2022 ուսումնական տարվա՝ հունվարին անցկացվելիք պետական ավարտական քննությունները: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։ 12-րդ դասարանում սովորողները հունվար ամսին...
09:32 03/01/2022Ռուսական կրթությունը Ջավախքի երիտասարդների համար․ պատճառներն ու հետևանքներըՎրաստանի Սամցխե-Ջավախեթիի երիտասարդները վերջին շրջանում նախընտրում են ռուսական բուհերում կրթություն ստանալ։ Այս մասին գրում է «Ալիք մեդիայի»-ի մեկնաբան Տաթև Խոցանյանը: «Շրջանի երիտասարդները մինչև...
09:00 03/01/2022Չորաթանցու արկածներն ԻտալիայումՊրակտիկ խորհուրդներ ուսումը դրսում շարունակել ձգտողներին
13:08 29/12/2021«Մաթեմիկ»-ն ու նրա նպատակը. Ունենալ Մոնթեի ոգով գերկրթված սերունդՇաբաթը մի քանի անգամ արցախցի մի քանի տասնյակ երեխաներ արթնանում են վաղ առավոտյան ժամը 5։30-ին։ Ժամը 6։00-ին նրանք արդեն հեռախոսների, համակարգիչների դիմաց են՝ վայելելու «Մաթեմիկ» ՀԿ-ի ծրագրի...
13:44 28/12/2021Ես հիմա նախարարի պաշտոն եմ զբաղեցնում, բայց ինձ երբեք էքսպերտ չեմ կոչել. Վահրամ Դումանյան«Հայաստանի ԲՈւՀ-երում հայոց լեզվի հետ կապված խնդիրներ չկան և չեն լինի, թեև այս հարցը հաճախ է շահարկվում»,-պատասխանելով ԲՈւՀ-երի ընդունելության քննությունների պարտադիր առարկայացանկից հայոց լեզվի դուրս...
13:36 28/12/2021ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում բնութագրվել են բակտերիալ դիզենտերիայի հարուցիչների գենոմներըՆախագծվել են այդ հարուցիչների դեմ պատրաստուկներ

11:21 08/10/2007Министр образования: "Мы поднимем престиж учителей"Министр образования и науки Левон Мкртчян накануне обратился с поздравительным посланием в связи с Днем учителя.
13:39 06/10/2007В столице отмечают День учителяВ честь Дня учителя мэр столицы Ерванд Захарян наградил грамотами и денежным премиями 67 преподователей средних школ, дошкольных учреждений и культурно-спортивных образовательных учреждений.
14:06 05/10/2007Министр вручил меценату Чамберджяну медальМинистр образования и науки Левон Мкртчян наградил сегодня золотой памятной медалью армянского мецената Габриела Чамберджяна за 10-летнее содействие общеобразовательной системе Армении.
17:36 04/10/2007Руководителем Государственного комитета по науке будет проректор ЕГУОфициальное назначение руководителя Государственного комитета по науке состоится до 10 октября. Как стало известно Panorama.am из достоверных источников в Министерстве образования и науки, на...
17:02 02/10/2007"Айрекс" подготовит педагоговОрганизация “Айрекс” объявила конкурс на переподготовку учителей. Он проводится в рамках программы “Отличное обучение и достижения в Евразии/Южной Азии”. По словам организаторов, конкурс предоставит...
13:11 02/10/2007Президент подписал два указаВ ближайшем будущем в Министерстве образования и науки Армении появится Государственный комитет по науке.
15:04 28/09/2007В столице открылась школа политических курсовСегодня в столичной гостинице "Метрополь" состоялась торжественная церемония открытия Ереванской школы политических курсов Совета Европы (ЕШПК).
14:20 28/09/2007Минобразования: "До 2015 года подведем итоги реформ"До 2015 года должны быть подведены итоги и даны оценки сегодняшним реформам в сфере образования Армении.
12:54 28/09/2007Ученым вручили награды за заслуги перед ОтечествомМинистр образования и науки Левон Мкртчян сегодня вручил деятелям науки и образования награды за заслуги перед Отечеством.
14:58 27/09/2007В столице показали оборудование для интерактивного обученияЧерез 4-5 лет Ереванский государственный университет будет оборудован новыми электронными технологиями согласно требованиям Болонского соглашения.
13:29 27/09/2007В НС обсудят образование16 октября в парламенте Армении пройдут слушания по вопросам образования. Такое решение было принято на вчерашнем заседании постоянной комиссии НС по вопросам образования, культуры, молодежи и...
14:31 26/09/2007Сегодня объявят победителей олимпиады по микроэлектроникеИтоги олимпиады по микроэлектронике, организованной компанией “Синопсис-Армения”, объявят сегодня. Как сообщил сегодня на пресс-конференции армянский директор компании Ованнес Мусаелян, в олимпиаде...
14:21 26/09/2007"Синопсис": Надо инвестировать в АрмениюКомпания “Синопсис” после долгих исследований избрала Армению в качестве места своей деятельности, так как страна обладает рядом преимуществ перед другими странами региона в сфере ИТ.
15:23 25/09/2007Сирийская община знает армянский лучше, чем жители АрцахаАрмянские общины Алеппо, Исфахана и Тегерана с должным уважением относятся к армянскому языку, литературе и арменоведению.
11:18 25/09/2007Лучшие учащиеся в сфере ИТ удостоены президентской премии27 лучших учеников и студентов Армении в области информационных технологий были удостоены сегодня ежегодной президентской премии в области образования.
11:55 24/09/2007В Славянском университете помогут преподавателям моложе 30Компания “Синопсис Армения” и Российско-армянский (Славянский) государственный университет подписали сегодня договор о сотрудничестве.
11:28 22/09/2007ЮНИСЕФ: Миллионы детей в СНГ вне системы образованияВ Восточной и Центральной Европе и странах СНГ миллионы детей не ходят в школу, в том числе потому, что их родители не могут приобрести учебники, школьную форму или заплатить за автобус.
13:03 18/09/2007В ЕГИУ нашли метод улучшения качества образования“Программа стратегического планирования способствовала улучшению качества и эффективности управления Ереванского государственного инженерного университета”, - отметил сегодня на итоговой конференции...
12:48 18/09/2007В столице открылся Центр оценки возможностей детейСегодня в бывшей школе номер 5 состоялось официальное открытие Центра психо-медицинской и педагогической оценки Министерства образования и науки.
17:21 17/09/2007Школы республики приобретают компьютеры со скидкойВ ноябре около 50 школ страны получат 100 компьютеров. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила сотрудник центра образовательных программ Министерства образования и науки Нуне...