14:22 17/12/2021ԵՊՀ ռեկտոր ընտրվեց Հովհաննես ՀովհաննիսյանըԵրևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհուրդը 19 կողմ և 5 դեմ ձայնով 5 տարով ԵՊՀ ռեկտոր-կառավարիչ է ընտրել Հովհաննես Հովհաննիսյանին։ Նա մի քանի ամիս է ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատարն է: Հիշեցնենք,...
13:03 17/12/2021Մեր նպատակը ԵՊՀ-ի ՔՊ-ականացման դեմն առնելն է. ԵՊՀ-ում բողոքի ակցիա է և ռեկտորի ընտրությունԱյսօր Երևանի պետական համալսարանում կառավարիչ-ռեկտորի ընտրություն է: Միակ թեկնածուն ռեկտորի պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանն է: Մի խումբ ուսանողներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ԵՊՀ-ում: «Մեր...
10:54 17/12/2021Ստեղծվել է նոր չիպ, որի շնորհիվ սմարթֆոնների մարտկոցները մեկ շաբաթ լիցքավորված կմնանIBM և Samsung տեխնոլոգիական ընկերությունները հայտարարել են չիպի մասին, որը սմարթֆոնների մարտկոցները մի ամբողջ շաբաթ լիցքավորված պահելու ներուժ ունի, հայտնում է Daily Mail-ը: Չիպն ունի նոր Vertical...
17:54 16/12/2021Օրինագծի նպատակը, դպրոցների կառավարման նոր, ես կասեի՝ իշխանահաճո մոդելի որդեգումն է. Լիլիթ Գալստյան«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն այսօր ԱԺ-ում ընթերցեց «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի հիմնավորման մեջ բերված մի նախադասություն,...
17:02 16/12/2021Գործադիրը մոտ 1.5 մլրդ դրամ է հատկացրել պատերազմի մասնակիցների և նրանց հարազատների ուսման վարձերի փոխհատուցմանըԿառավարությունն այսօր չզեկուցվող հարցերի թվում ընդունել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մարտական գործողությունների մասնակից սովորողների, ինչպես նաև մարտական գործողությունների մասնակից անձանց սովորող...
16:39 16/12/2021ԿԳՄՍ նախարարը լրագրողից իմացավ Հակ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթացի մասին«Վստահեցնում եմ՝ նախարարությունը չունի դպրոցների իր նախընտրելի տնօրենների ցուցակ, մրցույթներն անցնում են կարգին համաձայն, նախարարությունն անձնավորված մոտեցումներ չունի, հետևում է, որ դպրոցներում...
11:46 16/12/2021«Հանրակրթության մասին» օրենքի նախագծով 4 հիմնական ուղղություններով փոփոխություն է առաջարկվումԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը «Հանրակրթության մասին» օրենքում...
16:15 15/12/2021Հայաստանի պոեզիան կհնչի ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբԴեկտեմբերի 16-17-ին անցկացվելու է «Հայաստանի պոեզիան ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ» միջազգային օնլայն-ակցիա՝ Ռուսաստանի Դաշնության Կրթության Նախարարության աջակցությամբ։ Ընթերցողների կողմից...
13:25 15/12/2021ԵՊԲՀ ռեկտոր է վերընտրվել Արմեն ՄուրադյանըԵրևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի դեկտեմբերի 15-ին հրավիրված հոգաբարձուների խորհրդի նիստում անցկացվել է ռեկտորի մրցութային ընտրություն: Փակ գաղտնի քվեարկության...
19:47 14/12/2021Իտալիայում հայտնաբերվել է Եվրոպայում փոքրիկ աղջկա ամենահին գերեզմանըԻտալիայի հյուսիսում գտնվող քարանձավում հնագետները հայտնաբերել են Եվրոպայում հայտնի ամենահին ծիսական գերեզմանը, որում փոքր աղջիկ է հուղարկավորված: Ինչպես գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը՝ հղում անելով...
18:53 14/12/2021Ռուսական անօդաչուները տեխնիկապես գերազանցում են թուրքական «Bayraktar»-ներին․ Յուրի ԲորիսովՌուսաստանում մշակված անօդաչու թռչող սարքերը (ԱԹՍ) տեխնիկական տեսանկյունից գերազանցում են թուրքական «Bayraktar» հարվածային անօդաչու թռչող սարքին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովը,...
18:22 14/12/2021Հայ արևելագիտության նահապետը. ԵՊՀ-ում նշվեց Գուրգեն Մելիքյանի 85-ամյակը«Գուրգեն Մելիքյանի պաշտպանած հայրենիքը, Գուրգեն Մելիքյանի պաշտպանած Արցախը թշամուն չտաք: Դա կլինի ամենամեծ նվերը նրան»:
16:48 14/12/2021Apple-ի խելացի բարձրախոսը «սովորել է» ռուսերեն խոսելԽելացի բարձրախոսները HomePod-ը և HomePod mini-ն վերջապես աջակցություն են ստացել ռուսաց լեզվի համար: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։ Բացի ռուսաց լեզվից, Apple-ի բարձրախոսները սովորել...
14:10 13/12/2021Թուրքիան հայտարարել է աշխարհում լազերային զենքով առաջին անօդաչու թռչող սարքի փորձարկման մասինԹուրքիան լազերային զենքով հաջողությամբ փորձարկել է Eren անօդաչու թռչող սարքը։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։ Նշվում է, որ անօդաչու թռչող սարքը թիրախի ուղղությամբ կրակ է արձակել...
13:14 13/12/2021Լեհաստանում Apple-ին կասկածում են անբարեխիղճ մրցակցության մեջԼեհաստանի Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մրցակցության գրասենյակը (UOKiK) սկսել է վարույթ Apple-ի դեմ՝ անբարեխիղճ մրցակցության կասկածանքով, ասվում է լեհական կարգավորիչի հայտարարության մեջ։...
20:00 11/12/2021Ճապոնացիները պատրաստել են ջայլամի ձվից դիմակ, որը կորոնավիրուսի առկայության դեպքում փայլում էԿիոտոյի պրեֆեկտուրալ համալսարանի ճապոնացի գիտնականների թիմն արդյունավետ լուծում է գտել կորոնավիրուսի ախտորոշման հարմար: Նրանք ստեղծել են դիմակ, որը փայլում է, երբ դրա վրա լինում են մանրէներ։ Ինչպես...
23:58 10/12/2021Միկրոէլեկտրոնիկայի 16-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի հաղթողները ժամանել են Հայաստան՝ մրցանակները ստանալուՕլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, իսկ գլխավոր գործընկերը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը:
16:26 10/12/2021Երեք բուհում ռեկտորի պաշտոնի համար մրցակցություն չկաԱվարտվել է «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի՝ ռեկտորի թափուր պաշտոնի համար հայտարարած բաց մրցույթը: Panorama.am-ը Խ.
15:50 10/12/2021Newmag-ը հրատարակել է Միլթոն Ֆրիդմենի նոբելյան մրցանակի արժանացած «Կապիտալ և ազատություն» աշխատությունը«Այն գաղափարները, որոնք այս գրքում զարգացրել է 20-րդ դարի խոշորագույն գիտնականներից մեկը՝ Միլթոն Ֆրիդմենը, տպվել են դասագրքերում և դարձել պետական քաղաքականություն»,-Ֆրիդմենի «Կապիտալ և ազատություն»...
14:49 10/12/2021Apple Watch-ի խելացի ժամացույցն անվանվել է վտանգավորApple-ին հերթական անգամ դատի են տվել՝ այս անգամ Apple Watch-ի պատճառով, որը հայցվորներն անվանել են ոչ անվտանգ: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը, վկայակոչելով Appleinsider-ին։...

15:11 27/08/2007Столичная мэрия готовится к 1 сентябряНа ремонт 44 школ столицы из госбюджета выделено 3.7 млрд драмов. В то же время на ремонт и благоустройства 10 школ Еревана 415 млн драмов выделила мэрия, а 10 млн долларов для ремонта 5 школ...
16:24 20/08/2007В столице стартовала АСТРОНОМИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯСегодня в Ереване начала работу совместная конференция Европейского и национального союзов астрономов JENAM-2007.
15:40 20/08/2007В Пекине будут изучать армянскийВ государственном университете Пекина отметили годовщину проведения курсов по изучению армянского языка.
13:18 20/08/2007Управление образования мэрии Еревана: “Никаких школьных форм”Управление образования столичной мэрии не давало никаких указов перейти на ношение школьные формы. Об этом нашему Panorama.am сообщила заместитель начальника учреждения Армине Варданян. Источник...
12:02 20/08/2007Католикос наградил ректора AUAКатоликос всех армян Гарегин II в Первопрестольном Св. Эчмиадзине 18 августа вручил орден Св. Саака и Св. Месропа ректору Американского университета Армении, доктору-профессору Арутюну Арменяну. В...
17:47 18/08/2007ЕГУ дает вторую попытку для поступленияСогласно правилам поступления по системе заочного обучения в государственные высшие учебные заведения Армении, учрежденным Министерством науки и образования РА, в этом году в Ереванском...
16:04 17/08/2007Минобразования: НА ВЗЯТОЧНИЧЕСТВО ВРЕМЕНИ НЕТВ этом году коррупционные риски значительно снизились, и это связано с внедрением системы единого экзамена, заявил сегодня на пресс-конференции министр образования РА Левон Мкртчян.
15:17 17/08/2007Минобразования: подведены окончательные итоги вступительных экзаменовОкончательные результаты вступительных экзаменов будут обнародованы сегодня вечером или завтра рано утром.
14:56 17/08/2007Проходной балл при поступлении в ВУЗы стал меньшеВ Армении по итогам вступительных экзаменов в ВУЗы зарегистрировано понижение проходного балла по большинству специальностей.
14:11 17/08/2007Мексиканский ребенок будет учиться в университете12-летний мексиканский вундеркинд начнет на будущей неделе получать высшее образование сразу на двух факультетах в Университете Америки, расположенного в городе Пуэбла.
11:49 14/08/2007Минобразования встретился с учителями из диаспорыНакануне состоялась встреча министра науки и образования Армении Левона Мкртчяна с 30 учителями армянской диаспоры, прибывших на родину из 11 стран мира.
14:49 13/08/2007ИМЕНА ПОСТУПИВШИХ В ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ВУЗЫ БУДУТ ИЗВЕСТНЫ ПОСЛЕ 17 АВГУСТАВступительные экзамены в государственные ВУЗы Армении 2007 года закончились. Окончательные результаты будут обнародованы после 17 августа. Об этом нашему корреспонденту сообщила пресс-секретарь...
14:38 11/08/2007“ЛЕТНИЙ ЛАГЕРЬ-2007” СТАРТОВАЛ В АНКАВАНЕСегодня в Анкаване стартовал студенческий форум “Летний лагерь-2007”. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил председатель студенческого совета Ереванского государственного архитектурного...
18:23 09/08/2007Вступительные экзамены завершатся завтраЗавтра последний день вступительных экзаменов в государственные вузы Армении в 2007 году. По данным 8 августа Министерства образования и науки Армении, во вступительных экзаменах этого года приняло...
13:35 04/08/2007В Армении предпочитают зарубежных писателейЕреван, 4 августа. Panorama.am. В Армении нет спроса на произведения армянских современных писателей. Об этом свидетельствуют наблюдения сотрудников столичных книжных магазинов. В частности, в...
12:50 04/08/2007Театральное искусство больше интересует девочекЕреван, 4 августа. Panorama.am. Большая часть желающих поступить в Ереванский государственный институт театра и кино в этом году предпочла отделение “Актерского мастерства”. Конкурс в этом отделении...
12:39 31/07/2007Замминистра ИД встретился с учителями диаспорыЕреван, 31 июля. Panorama.am. Вчера заместитель министра иностранных дел Армен Байбударян встретился учителями армянских школ, расположенных за пределами Армении. Педагоги, как мы сообщали ранее,...
17:53 30/07/2007295 абитуриентов получили высший баллЕреван, 30 июля. Panorama.am. На сегодняшний день во вступительных экзаменах в вузы в Армении приняли участие 12 693 абитуриентов. По данным вычислительного центра Республиканской приемной комиссии,...
16:24 30/07/2007Армянских педагогов переучиваютЕреван, 30 июля. Panorama.am. Занятия по переподготовке педагогов армянской диаспоры по арменоведческим предметам стартовали в педагогическом университете им. Х. Абовяна сегодня - они продлятся до 25...
12:27 30/07/2007К 2010 году все школы будут обеспечены котельнымиЕреван, 30 июля. Panorama.am. В рамках программы восстановительных работ на 2008-2010 годы столичные власти Армении намерены обеспечить котельными все школьные и дошкольные заведения Еревана. Об этом...