13:15 28/12/2021Պապիկյանը գտնվում է այնտեղ, ոչ այն պատճառով, որ ինքը կուսակցության խնդիր պետք է քննարկի, այլ որ այն իր մայր ԲՈւՀ-ն է. Դումանյան«Ինչու ենք միայն խոսում պարոն Պապիկյանի մասին, տիկին ժաննա Անդրեասյանն էլ ԵՊՄՀ խորհրդի նախագահն է, իսկ ինչու այդպես ստացվեց»,-տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը՝...
12:07 28/12/20212021 թ. 20 բնակավայրում կառուցվել է մոդուլային մանկապարտեզներ. Վահրամ ԴումանյանԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը գերատեսչության տարեկան ամփոփիչ ասուլիսը սկսեց մշակույթի գծով նոր փոխնախարարին՝ Ալֆրեդ Քոչարյանին ներկայացնելով՝ շեշտելով, որ նա այդ ոլորտը համակարգող երկրորդ...
19:33 27/12/2021Վրաստանում հայոց լեզվի ուսուցիչները 2022-ին քննություն կհանձնենՎրաստանի կրթության և գիտության նախարարության որոշմամբ ոչ վրացալեզու (հայալեզու և ադրբեջանալեզու) դպրոցների լեզու և գրականություն առարկան դասավանդող ուսուցիչները 2022-ին առարկայի մասնագիտական...
18:53 27/12/20212023 թվականից դիմորդները ընդունելության քննություն կհանձնեն երկու անգամ. Կարեն ԹռչունյանՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում հրավիրված համատեղ ասուլիսում նախարարի տեղակալներ Կարեն Թռչունյանն ու Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել են բարձրագույն կրթության, միջազգային...
09:17 27/12/2021Խոհեր երախտաշատ գիտնականի 90-ամյակի շուրջԱնդրանիկ Զեյթունյանի ընտանիքը Մատենադարանին հանձնեց նվիրյալ լեզվաբանի գիտական ժառանգության հերթական բաժնը՝ նրա քարտարանը։ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը դեռևս 2019-ին հատուկ...
16:16 25/12/2021Քիչ անց James Webb աստղադիտակով բեռնված Ariane 5 հրթիռը կուղևորվի ՏիեզերքԵրևանի ժամանակով 16:20-ին James Webb աստղադիտակով բեռնված Ariane 5 հրթիռը կուղեվորվի Տիեզերք և կբերվի կայուն ուղեծիր՝ Երկրից հեռանալով մոտ 1,5 միլիոն կմ: Բյուրականի աստղադիտարանից մանրամասնում են,...
19:35 24/12/2021«Անկախության գավաթ 2021»-ն աննախադեպ էր մասնակից թիմերի քանակովՀայ-Ռուսական համալսարանում կայացել է «Անկախության գավաթ 2021» առցանց ծրագրավորման թիմային օլիմպիադայի հաղթողների և մրցանակակիրների պարգևների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Օլիմպիադան կազմակերպել...
16:27 24/12/2021Կայացել է Գրիգորի Գաբրիելյանցի «Ղարաբաղ. պատմական դեպքերի ժամանակագրություն» գրքի շնորհանդեսըԱրցախի պետական համալսարանում դեկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել երկրաբանահանքաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԱրՊՀ պատվավոր դոկտոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի (Ղարաբաղցի) «Ղարաբաղ.
10:31 24/12/2021ՄԳԻՄՕ-ում հայոց լեզու կդասավանդվիՏեղի է ունեցել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրում: Համաձայնագիրը ստորագրվել է ՌԴ-ում ՀՀ...
12:13 23/12/2021Կրկնապատկել ենք ԲՈւՀ-ի հիմնական միջոցները և ակտիվները, իսկ շահույթը գրեթե 5 անգամ բարձացրել ենք. Արմեն ՄուրադյանԿառավարությունն այսօր հաստատեց «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի և «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ընտրության արդյունքները հաստատելու մասին...
20:47 22/12/2021Լավագույն ձեռագիր նամակ գրող աշակերտներն արժանացել են ‹‹ՀայՓոստ››-ի հատուկ մրցանակներինՀՀ ԲՏԱ և ԿԳՄՍ նախարարությունները, «ՀայՓոստը» ամփոփել են համատեղ կազմակերպած ձեռագիր նամակ գրելու մրցույթը: Մրցույթի նպատակն էր դպրոցականների շրջանում խթանել, արդիականացնել հայագիր նամակ գրելու...
16:34 22/12/2021Ինչպե՞ս դառնալ UX/UI դիզայներPanorama.am-ը նոր շարք է սկսում, որով փորձելու ենք բացահայտել շուկայում բարձր պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունները։ Նոր ժամանակները նոր պահանջներ են թելադրել ու փոխել մեր կյանքը, ամեն օր նոր ու...
12:42 22/12/2021Հայկական գենոֆոնդն ունի ավելի քան 6000 տարվա շարունակական գենետիկական պատմություն. գիտական ապացույցԳիտությունների ազգային ակադեմիայի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում իրականացվել է Հայկական լեռնաշխարհի և Բալկանների հնագույն և ժամանակակից ԴՆԹ նմուշների ամբողջական գենոմների համեմատական...
17:52 21/12/2021Ի՞նչ անել, երբ աշակերտը բաց է թողել կիսամյակային գրավոր աշխատանքներըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն այս օրերին ստանում է բազմաթիվ զանգեր և բանավոր հարցումներ էլեկտրոնային մատյաններում կիսամյակային գրավոր աշխատանքներից բացակայած աշակերտների...
16:38 21/12/2021«Revive» աքսելերացիոն ծրագրի չորս հաղթող ստարտափ ստացել է դրամաշնորհԵրևանում կայացել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից իրականացված ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի օժանդակ տեխնոլոգիաների զարգացման «Revive»...
12:14 21/12/2021«Գիտուժ»-ի օրեցօր աճող համայնքն անընդունելի է համարում ցանկացած հապաղում այս կենսական հարցումՆախաձեռնությունը տարածել է հայտարարություն «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի ընդունման վերաբերյալ։
09:30 21/12/2021Անցկացվեց «Հայաստանի պոեզիան ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ» միջազգային օնլայն-ակցիանԴեկտեմբերի 16-17-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի պոեզիան ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ» միջազգային օնլայն-ակցիա՝ Ռուսաստանի Դաշնության Կրթության նախարարության աջակցությամբ։ Կազմակերպիչների փոխանցմամբ,...
20:12 20/12/2021Թումո տուփեր բացվեցին Կապանում, Սևանում և ՎայքումՀայաստանում և Արցախում Թումոյի կրթական ծրագրի ընդլայնման շրջանակներում այսօր Թումո տուփեր են բացվել Կապանում, Սևանում և Վայքում: Այս մասին տեղեկացնում են կենտրոնից։ «Բացման միջոցառմանը Թումոյի...
16:25 17/12/2021Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասում է՝ ԵՊՀ ռեկտոր է ընտրվել 19 կողմ, 5 դեմ ձայներով, մինչդեռ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն ունի 20 անդամԵրևանի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանը ԵՊՀ ռեկտոր-կառավարչի ընտրությունից հետո լրագրողներին ասաց, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը 19 կողմ և 5 դեմ ձայնով իրեն 5 տարով...
15:39 17/12/2021Գիտական թեզերի պաշտպանության թիվը նույնիսկ բավարար չէ գիտնականների սերնդափոխության համար. Կարեն Քեռյան«Այս տարի հաստատվել է 171 թեկնածուական և դոկտորական աստիճաններ, որից 154-ը թեկնածուական են իսկ 17-ը՝ դոկտորական»,-«Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում հայտնեց Բարձրագույն որակավորման...

11:16 17/09/2007В Минобразования действует Центр оценки детейЗавтра в столице состоится официальное открытие Центра психо-медицинской и педагогической оценки Министерства образования и науки.
13:33 15/09/2007В Минобразования рассказали об обмене студентамиВ этом году для обучения армянских студентов по стипендионным программам заявки предъявили ВУЗы Чехии, Словакии, Румынии, Болгарии, Китая, России и Египта.
18:04 14/09/2007В Минобразования завершается конкурс педагоговВ Министерстве образования и науки проходит заключительный этап республиканского конкурса учителей по истории армянской церкви, истории армянского народа, армянскому языку и литературе, физике, химии...
17:38 13/09/2007Всеармянская школьная олимпиада примет 125 человекСегодня состоялась официальная церемония открытия Всеармянской школьной олимпиады по армянскому языку и литературе и конкурса по арменоведению.
13:46 13/09/2007Армянские педагоги соревнуются между собойЗавтра в Министерстве образования и науки состоится заключительный этап Республиканского конкурса учителей по физике, химии, биологии, а также по истории армянского народа, истории армянской церкви,...
18:22 12/09/2007Британский Совет отмечает юбилей деятельности в РАБританский Совет справляет пятилетие своей деятельности в Армении. Совет осуществляет в нашей стране стипендионные программы имени Чивинга и Смита. Сегодня четырем молодым победителям программы...
13:33 12/09/2007Госинспекция проверит школы на злоупотребление директоров властьюВ ближайшем будущем Государственная испекция образования возможно проведет проверки в ряде школ с целью выявить злоупотребления властью со стороны директоров и других лиц во время выпускных экзаменов.
13:00 12/09/2007В Армавирской области занятия в школах перенесены, детей обязывают носить формуВ некоторых школах Армавирской области, в том числе города Эчмиадзина, начало занятиий перенесено на 17 сентября.
14:46 11/09/2007В стране не хватает детсадовВ 50 общинах Лори, 63 - Арагацотна, 14 - Армавира, а также в ряде других общин страны нет дошкольных детских учреждений.
19:05 10/09/2007На армянском ТВ появится собственная "мыльная опера"Директор Общественного телевидения Армении Армен Арзуманян сообщил сегодня журналистам о планах телекомпании на ближайшее время.
16:13 10/09/2007UNICEF и APRA организовали семинар по образованиюВ минувшие выходные совместными усилиями детского фонда UNICEF и Армянской PR-ассоциации был организован двухдневный семинар для журналистов, посвященный реформам в сфере образования.
16:39 05/09/2007В школах всё еще идет ремонтУчебный год уже начался, а в 27 школах столицы еще продолжаются ремонтные работы. Как сообщил корреспонденту Panorama.am начальник управления образования мэрии Еревана Оник Ватян, эти работы не...
15:15 05/09/2007Каталоги Национальной библиотеки оцифрованыОколо 60 тысяч каталогов Национальной библиотеки оцифрованы. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила заведующая компьютерным отделом библиотеки Нуне Манвелян. Оцифрованы каталоги всех старинных...
17:27 03/09/2007Премьер посетил ЕГУАСПремьер-министр Армении Серж Саркисян сегодня посетил Ереванский государственный университет архитектуры и строительства, сообщает пресс-служба правительства РА.
12:24 01/09/2007Премьер обратился к учащимся и преподавателямПервого сентября в День знаний премьер-министр Серж Саркисян обратился с поздравлением к школьникам и студентам, учителям и преподавателям.
12:10 01/09/2007Первый раз в первый класс пошли 35 тысяч детейПервый школьный звонок прозвенел сегодня в Армении для 35 тысяч первоклассников. Только в Ереване в первый класс в 2007-2008 учебном году пошли 8 тыс. 115 школьников. Новоиспеченные школьники...
18:09 31/08/2007Минобразования: система меняетсяШкольная структура с этого года претерпит значительные изменения, сообщила сегодня на пресс-конференции начальник управления среднего образования Минстерства науки и образования РА Нарине Ованнисян.
17:27 31/08/2007В школу будут принимать с шести летНачиная с этого года в первый класс пойдут дети, которым исполнилось 6 лет, и учиться им предстоит 12 лет.
18:26 30/08/2007В ЕГУ учебный год начнется 3 сентябряВ Ереванском государственном университете День знаний смогут встретить не все студенты. Руководитель управления информации и по связям с общественностью ЕГУ Карен Григорян в беседе с корреспондентом...
14:57 28/08/2007JENAM-2007 успешно завершился в столицеВ Ереване завершила работу крупнейшая по своему формату и научному значению конференция по астрономии и астрофизике JENAM-2007.