13:50 21/10/2023Գեղարքունիքի մարզում լույս աշխարհ է եկել Լեռնային Ղարաբաղից երրորդ երեխանԳեղարքունիքի մարզի Սևանի բժշկական կենտրոնում հոկտեմբերի 20-ին լույս աշխարհ է եկել Լեռնային Ղարաբաղից երրորդ երեխան՝ 4,5կգ քաշով, 55սմ հասակով։ Աղջիկ երեխային անվանակոչել են Անգելինա։ Անգելինան...
13:02 21/10/2023Մի ոտքի վրա կանգնեցրին, ասացին՝ օտժիմանի արա. Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հաշմանդամնի տանջանքները45-ամյա Մավրիկ Փաշայանի տանջանքները շուրջ մեկ շաբաթ են տևել. «Ազատություն»
09:53 21/10/2023Գազայի հիվանդանոցներում մարդիկ պառկած են հատակներին. Կոլապսի ահազանգԳազայի հիվանդանոցները «կոլապսի եզրին են»։ Ահազանգել է ՄԱԿ-ի Մարդասիրական հարցերի համակարգման գրասենյակը (OCHA)։ Ըստ Գրասենյակի, բուժվող կամ բուժման սպասող հիվանդների թիվը կազմում է հիվանդանոցների...
13:16 20/10/2023Տարեսկզբից խոլերայի բռնկումներ են գրանցվել ավելի քան 30 երկրում. ԱՀԿԽոլերայի բռնկումներ այս տարի գրանցվել են առնվազն 31 երկրներում, աշխարհում հիվանդանալու վտանգի տակ է մոտ 1 մլրդ մարդ: Այս տվյալները Ժնևում դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների առջև...
11:55 20/10/2023Արցախից բռնի տեղահանված էնդոկրին խնդիրներ ունեցող երեխաները կարող են դիմել «Մուրացան» հիվանդանոցԻնչպես համալսարանական հիվանդանոցների շատ ստորաբաժանումներ, այնպես էլ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի Էնդոկրինոլոգիայի կլինիկան արդեն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին:...
16:38 19/10/2023Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներում 72 երեխա է ծնվելԱրցախում տեղի ունեցած բենզինի պահեստի պայթյունի և ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած 167 քաղաքացի դեռևս շարունակում է իր ստացիոնալ բուժումը, որոնցից 26-ի վիճակը գտնվում է ծանր, իսկ 10-ը՝...
12:20 19/10/2023ԱՆ. Սուր շնչառական հիվանդացությունը համաճարակային շեմից բարձր է 1․3 անգամՆերկայումս Հայաստանում արձանագրվում է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բարձր ակտիվություն` ինչպես ամբուլատոր պոլիկլինիկական, հիվանդանոցային կազմակերպություններ դիմելիության, այնպես էլ`...
17:53 18/10/2023Արցախից բռնի տեղահանված 32 անձի վիճակը դեռ ծանր է, 9-ինը՝ ծայրահեղ ծանրՀայաստանի տարբեր բուժհաստատություններում իր բուժումը շարունակում է Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված 180 անձ, 32-ի վիճակը ծանր է, 9-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ Կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ...
15:54 18/10/2023Հայաստանում արձանագրվում է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բարձր ակտիվությունՀիվանդացությունը համաճարակային շեմից բարձր է՝ 1․3 անգամ, իսկ նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 1․6 անգամ։
13:44 18/10/2023Ահազանգ. Հաշմանդամություն ունեցող անձինք, որոնք Լեռնային Ղարաբաղում են, մահվան մեծ վտանգի տակ ենՀաշմանդամության եվրոպական ֆորումը երեկ՝ հոկտեմբերի 17-ին, բաց նամակով դիմել է միջազգային հանրությանը (Միավորված ազգերի կազմակերպության Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին և Եվրոպական...
09:50 18/10/2023ԱՀԿ-ն դատապարտում է Գազայի հատվածի հիվանդանոցի վրա հարձակումըՊաղեստինյան կողմը հաղորդել է Գազայի հատվածում հիվանդանոցի վրա հարձակման հետևանքով հարյուրավոր զոհերի մասին: Իսրայելը ճշտում է այս տեղեկությունը։ dw.com-ը, հղում անելով իսրայելական i24...
16:09 16/10/2023Հացն արտադրել են այս պայմաններումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արագ արձագանքման բաժնի տեսուչները` քաղաքացու ահազանգի հիման վրա «ԷՄՕՄ» ՍՊԸ-ին պատկանող հացի արտադրամասում իրականացրած ստուգման ընթացքում պարզել են, որ այն...
15:24 16/10/20232.4 մլրդ մարդ ապրում է այն երկրներում, որտեղ ջրի դեֆիցիտ կաԱյսօր 2.4 մլրդ մարդ ապրում է այն երկրներում, որտեղ ջուրը համարվում է դեֆիցիտ։ Սննդի համաշխարհային օրվա առթիվ նման տվյալ է հրապարակել ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը։ «Ակնկալվում...
13:30 16/10/2023«Հայկական հոգևոր վերականգնման հիմնադրամի» կողմից առաջարկվող վերապատրաստման ծրագրերը շարունակական են լինելուՀոգեբանական աջակցության նորարական մեթոդներից մեկի՝ «նարատիվային թերապիայի» առանձնահատկություններն արդեն պարզ են նաև մի խումբ հայ մասնագետների համար: «Հայկական հոգևոր վերականգնման հիմնադրամի»...
13:24 16/10/2023Շմոլ գազից թունավորմամբ 8-ամյա տղային տեղափոխել են հիվանդանոցՇմոլ գազից թունավորմամբ 8-ամյա տղային երեկ Վանաձորից տեղափոխել են «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց: Երեխայի ծնողներն առաջին բժշկական օգնություն ստացել են տեղում: ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան...
12:02 16/10/2023Կարմրուկը չի նահանջում. Հիվանդների թիվն ավելանում էՀոկտեմբերի 16-ի դրությամբ Հայաստանում լաբորատոր փորձաքննությամբ հաստատվել է կարմրուկի 460 դեպք։ Նման տվյալներ է այսօր հրապարակել Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։ Ըստ...
18:20 14/10/2023Գիտնականները պարզել են, թե ինչպես է քնի պակասը վնասում կանանց սրտի վրաՆյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի ամերիկացի գիտնականները կապ են հայտնաբերել քնի պակասի և կանանց մոտ սրտային հիվանդությունների բարձր ռիսկի միջև: Հետազոտությունը հրապարակվել է Scientific Reports...
20:28 13/10/2023ԱՀԿ. Գազայի հատվածի վրա հարձակումների հետևանքով զոհվել է 11 բուժաշխատողՀոկտեմբերի 7-ից Գազայում հարվածների հետևանքով զոհվել է 11 բուժաշխատող, վնասվել են շտապօգնության 20 մեքենա և 19 բուժհաստատություն, Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Առողջապահության...
17:53 12/10/2023Թեժ գիծը «բարկանում է»«Առողջության իրավունք իրավապաշտպան» ՀԿ ներկայացուցիչ Անուշ Պողոսյանն իր էջում հրապարակել է մի քաղաքացու գրառում ու նշել.
15:43 12/10/2023Մարտունու շրջանում վերջին կեսարյան հատումն իրականացրած գինեկոլոգն արդեն Երևանում աշխատանքի է անցելՄանկաբարձ, գինեկոլոգ Տիրուհի Հարությունյանը, որ աշխատել է Արցախի Մարունու Շրջանի ԲԿ-ում, մի տեսանյութ է հրապարակել ու գրել.

18:11 10/09/2020Death toll from alcoholic poisoning rose to 19 in ArmeniaThe death toll from poisoning linked to toxic vodka in Armenia rose to 19 with another new death recorded on Thursday, the Health Ministry said.
12:51 10/09/2020Artsakh reports 6 new coronavirus cases, tally reaches 323Artsakh has reported six new cases of Covid-19 in a 24-hour period, bringing the national tally to 323 as of Thursday, September 10 So far, 283 people have recovered from the disease, the Artsakh...
11:30 10/09/2020Armenia reports 174 new coronavirus cases on September 10Armenia has confirmed 174 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 45,326 as of 11 a.m.
10:42 10/09/2020Global coronavirus deaths hit 900,000The global death toll from the coronavirus passed 900,000 on Wednesday, as worldwide cases topped 27.7 million, according to a Reuters tally.
17:18 09/09/2020Death toll from alcoholic poisoning rose to 18 in ArmeniaThe death toll from poisoning linked to toxic vodka in Armenia rose to 18 with another new death recorded on Wednesday the Health Ministry said.
16:27 09/09/2020Iran, Russia to jointly produce COVID-19 vaccine: reportIran and Russia will cooperate to produce a COVID-19 vaccine in the Islamic republic, Iran's ambassador to Moscow Kazem Jalali was quoted as saying by FARS news agency on Saturday.
13:05 09/09/2020Five coronavirus patients in Artsakh in serious conditionArtsakh has reported one new coronavirus infection in a 24-hour period, bringing the national tally to 317 as of Wednesday, September 9.
11:23 09/09/2020Armenia reports 199 new coronavirus cases on September 9Armenia has confirmed 199 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 45,152 as of 11 a.m.
11:03 09/09/2020Passenger refusing to wear mask kicked off Peach Aviation flightA Peach Aviation plane had to make an unscheduled landing midway through its flight after a male passenger refused to wear a face mask, The Japan Times reported.
19:01 08/09/2020The European Union and WHO deliver COVID-19 tests and essential medical supplies to ArmeniaThe European Union and WHO today handed over 100 oxygen concentrators, 20 electrocardiographs and 10,000 PCR tests for COVID-19 to the Ministry of Health of the Republic of Armenia, the EU Delegation...
18:14 08/09/2020Turkey makes face masks mandatory as COVID-19 cases spikeTurks must wear protective masks in all public areas throughout the country to prevent the spread of COVID-19, the government said on Tuesday in a circular to Turkey’s 81 provincial authorities,...
14:37 08/09/2020Artsakh lifts entry and exit restrictionsThe Artsakh government is removing the restrictions on entry into and exit from the country. Artsakh citizens are no longer required to obtain the commandant’s permission to leave the country, the...
13:22 08/09/2020China's Xi says China acted openly and transparently on COVID-19Chinese President Xi Jinping said on Tuesday China acted in an open and transparent manner on the COVID-19 outbreak and that it had taken concrete efforts that helped save tens of millions of lives...
12:26 08/09/2020Spain passes 500,000 coronavirus cases, as first EU countrySpain becomes the first country in Western Europe to register 500,000 coronavirus infections on Monday, after a second surge in cases that coincided with schools reopening, EUobserver reports, citing...
12:24 08/09/2020Coronavirus cases in Artsakh reach 316Artsakh has reported one new coronavirus infection in a 24-hour period, bringing the national tally to 316 as of Tuesday, September 8.
11:40 08/09/2020Armenia reports 108 new coronavirus cases on September 8Armenia has confirmed 108 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 44,953 as of 11 a.m.
10:14 08/09/2020India records highest coronavirus deaths in more than a monthIndia recorded its highest daily deaths from the coronavirus in more than a month on Tuesday, even as new infections slowed, data from the health ministry showed.
18:27 07/09/2020Russia's Navalny out of coma after poisoningRussia's poisoned opposition figure Alexei Navalny is out of an induced coma and his condition has improved, BBC News reports, citing the Berlin hospital treating him.
15:53 07/09/2020Coronavirus: Ukraine includes Armenia in 'green zone' for first timeGiven the positive trend in the fight against the novel coronavirus in Armenia, Ukraine’s Ministry of Health has included the country in the “green zone” category for the first time, the Armenian...
15:09 07/09/2020Coronavirus cases in Artsakh rise to 315Artsakh has reported three new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 315 as of Monday, September 7.