09:37 08/02/2023Երբ է անհրաժեշտ դիմել օրթոպեդ-վնասվածքաբանիՕրթոպեդ-վնասվածքաբանը զբաղվում է օրթոպեդիկ հիվանդությունների բուժմամբ
11:25 07/02/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ԵրևանՄինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 76 հիվանդ։
17:51 06/02/2023Մանկական հասակում ամենահաճախ հանդիպող պաթոլոգիաներից են միզուղիների վարակըՄանկական հասակում ամենահաճախ հանդիպող պաթոլոգիաներից են միզուղիների վարակը և պիելոնեֆրիտը։ Այս մասին նշում են «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցից ու մանրամասնում ախտանիշների մասին, որոնք բնորոշ...
12:47 06/02/2023«Թամարա»-ի թթվասերը վտանգավոր է, պետք է շուկայից հետ կանչվի, ոչնչացվիԿասեցվել է արտադրությունը։
09:00 06/02/2023Մարզիչը ներկայացրել է մի քանի գործություններ, որոնք կօգնեն ավելի արագ նիհարելՔաշի կորուստն արագացնելու համար հարկավոր է խմել կիտրոնով ջուր և ամեն առավոտ կազմել օրվա սննդակարգ, ասում է ֆիթնեսի մարզիչ Վիկտորյա Բրեդին։ «Eat This, Not That!»-ի հոդվածում նա ներկայացրել է այն...
16:31 04/02/2023Վիրահատություն պահանջող ախտաբանությամբ 6 անձ Արցախից տեղափոխվել են ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր...
10:23 04/02/2023Հայաստանում տարեկան գրանցվում է քաղցկեղի 7700 նոր դեպքՔաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա այս տարվա կարգախոսն է. «Ապահովել ուռուցքաբանական ծառայությունների և պալիատիվ բուժօգնության հասանելիությունը»: ԱՀԿ տվյալներով` աշխարհում տարեկան արձանագրվում է...
16:18 03/02/2023Բաց դռների օր՝ համալսարանական հիվանդանոցի Օնկոլոգիայի կլինիկայումՔաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրվանն ընդառաջ այսօր՝ փետրվարի 3-ին, ԵՊԲՀ «Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցում բաց դռների օր էր: Օնկոլոգիայի կլինիկայի բժիշկները անվճար խորհրդատվություններ են...
13:19 03/02/2023Ռուսաստանում հայտնաբերվել է COVID-19-ի «կրակեն» ենթատեսակով վարակվելու երկրորդ դեպքըՌուսաստանում հայտնաբերել է կորոնավիրուսի «կրակեն» նոր շտամով վարակելու երկրորդ դեպքը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել են «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի մամուլի ծառայությունից։ Նշենք, որ կրակեն»-ը XBB.1.5...
15:18 02/02/2023«Կանայք ամեն շաբաթ գնում են մատնահարդարի մոտ, բայց չեն կարող ասել, թե վերջին անգամ երբ են հետազոտվել»Ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում ուռուցքային հիվանդացության աճ է նկատվում։ Այսօր «Արմենպրես»-ի սրահում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի...
14:15 02/02/2023Արցախից վեց հիվանդներ տեղափոխվել են ԵրևանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ ուռուցքային և սիրտ-անոթային...
12:55 02/02/2023Ավանեսյանը հրաժարվեց ներկայացնել հրդեհի բռնկման մեջ մեղադրվող կապիտանի առողջական վիճակի մասին տեղեկությունները«Բավարար է: Ինչպես գիտեք, այրվածքներով պացիենտները սովորաբար բավականին երկար բուժում են ստանում և որոշ դեպքերում նաև վերականգնողական ընթացք, մի քանի վիրահատությունների շրջան ունենք»,-կառավարության...
12:11 02/02/2023Հայեցակարգ՝ առողջության պարտադիր ապահովագրության համակարգի ներդրման նպատակով«Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրումը կառավարության ծրագրով հաստատված ամենակարևոր առողջապահական բարեփոխումն է»,-գործադիրի այսօրվա նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ...
19:49 01/02/2023Սպիտակի մարզային ակնաբուժական կենտրոնում կիրականացվեն ակնային խորացված հետազոտություններ և վիրահատություններԱռաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Սպիտակի մարզային ակնաբուժական կենտրոնում կիրականացվեն ակնային խորացված հետազոտություններ և վիրահատություններ «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական հիմնադրամի...
17:17 01/02/2023COVID-19 համավարակը շարունակում է մնալ հանրային առողջապահության ոլորտում միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակՄիջազգային առողջապահական կանոնների (2005) Արտակարգ իրավիճակների կոմիտեի տասնչորսերորդ հանդիպման ժամանակ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրենը նշել է, որ հունվարի 30-ին...
13:53 31/01/2023Անահիտ Ավանեսյանը ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի հետ քննարկել է Արցախ դեղորայք հասցնելու հնարավորությունըԱռողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Ավանեսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսի հետ և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման...
13:19 31/01/2023Կացարանում հրդեհից այրվածքներ ստացած զինծառայողների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. ԱՆԳեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած երեք զինծառայողները Այրվածքաբանության ազգային...
12:48 31/01/2023Ինչու են առաջանում սեռական բարդույթներըՍեքսոպաթոլոգ Սևադա Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է սեռական բարդույթների խնդրին, խոսել դրանց պատճառների ու հետևանքների, ինչպես նաև դրանցից ազատվելու մասին։ «Ինչու են առաջանում սեռական...
11:55 31/01/2023Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ ևս 3 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ, որոնցից երկուսը ուռուցքային...
11:03 30/01/2023Վիրավորում ստացած զինծառայողը վիրահատվել է, վիճակը ծայրահեղ ծանր էՆախօրեին հրազենային վիրավորում ստացած ՊՆ N զորամասի զինծառայող Ա. Ա.-ն տեղափոխվել է Երևանի զինվորական կենտրոնական հոսպիտալ, ենթարկվել վիրահատության: Վիճակը շարունակում է գնահատվել ծայրահեղ ծանր,...

13:39 19/05/2021При прибытии на Олимпиаду в Токио более 80% спортсменов будут вакцинированы от коронавируса – глава МОКБолее 80% спортсменов - участников Олимпийских игр в Токио будут привиты от коронавируса к моменту прибытия в Японию.
12:10 19/05/202119.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 229 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 229 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенном 3591 тесте), выздоровели 386 человек.
16:12 18/05/2021В Индии новый антирекорд по числу смертей от COVID за суткиВ Индии за сутки зарегистрировали 4,3 тысячи летальных исходов после заражения коронавирусом, сообщает газета The Times of India.
15:40 18/05/2021МККК призывает устранить дискриминацию беднейших стран в доступе к вакцинам от коронавирусаМеждународное движение Красного Креста и Красного Полумесяца - крупнейшее в мире гуманитарное объединение - призвало государства и фармацевтические компании резко ускорить принятие мер, направленных...
15:11 18/05/2021Путин: Вскоре будет запущена в оборот четвертая российская вакцина от коронавирусаПрезидент России Владимир Путин сообщил, что в стране скоро будет запущена в оборот четвертая вакцина от коронавирусной инфекции.
11:41 18/05/202118.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 212 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 17 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 212 новых случая заражения коронавирусом (при проведенном 3771 тесте), выздоровели 323 человека.
17:30 17/05/2021Длинный рабочий день является причиной сотней тысяч смертей ежегодно – ВОЗДолгий рабочий день стал причиной смерти 745 тыс. человек по всему миру в 2016 году, показало исследование Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Об этом пишет gazeta.ru. Согласно отчету,...
13:53 17/05/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 504Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 504. Скончались 27 человек. Подробности представляет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov,...
12:03 17/05/202117.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 67 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 67 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 2377 тестах), выздоровели 445 человек.
19:43 15/05/2021Недосып, пересып, голодание, стресс – факторы, вызывающие мигреньНедосып, пересып, голодание, стресс, менструация, а также употребление некоторых напитков и продуктов могут спровоцировать развитие мигрени, сообщила невролог-нейрофизиолог Елена Анисимова.
12:29 15/05/2021Индийский политик: Коронавирус имеет такое же право на существование, как и людиКоронавирус имеет такое же право на существование, как и люди, заявил бывший премьер-министр индийского штата Уттаракханд Тривендра Сингх Раван, сообщает Navbharat Times.
12:06 15/05/202115.05.2021. В Арцахе за минувшие сутки выявлено 4 новых случая заражения коронавирусомВ результате 67 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 14 мая, выявлено 4 случая заражения коронавирусом.
11:31 15/05/202115.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 282 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 282 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 3178 тестах), выздоровели 636 человек.
20:57 14/05/2021Призыв главы ВОЗ к богатым странам: поделиться вакцинами от коронавирусаСтраны с низкими доходами располагают лишь 0,3% от мирового объема вакцин от коронавируса в мире. Об этом заявил в пятницу на брифинге в Женеве генеральный директор Всемирной организации...
10:52 14/05/2021Иммунологи настаивают на повторном расследовании о появлении коронавирусаВедущие биологи и иммунологи направили открытое письмо ООН и Китаю с призывом провести повторное расследование о происхождении Covid-19, письмо специалистов опубликовано в журнале Science, пишет...
19:37 13/05/2021В Сисиане зарегистрировано 370 случаев кишечной инфекции, состояние 7 пациентов – средней степени тяжестиОтносительно случаев кишечных инфекционных заболеваний, зарегистрированных в общине Сисиан, сообщаем, что по состоянию на 14:00 13 мая было зарегистрировано 370 случаев с симптомами кишечных...
14:15 13/05/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 776Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 776. Скончались 16 человек, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии...
12:16 13/05/202112.05.2021. В Арцахе за минувшие сутки выявлено 3 новых случая заражения коронавирусомВ результате 59 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 12 мая, выявлено 3 случая заражения коронавирусом.
12:08 13/05/202113.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 267 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 267 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3723 тестах), выздоровели 674 человека.
10:33 13/05/2021Число случаев COVID-19 в мире превысило 160 миллионовКоличество подтвержденных случаев коронавируса в мире превысило отметку в 160 миллионов, сообщает университет Джонса Хопкинса, который суммирует данные федеральных и местных властей, а также СМИ и...