12:28 29/01/2023Արցախից վեց հիվանդներ տեղափոխվել են ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «Հանգուցավոր էրիթեմա,...
19:30 28/01/2023Արգանդի պարանոցի քաղցկեղը Հայաստանում քաղցկեղի տեսակներից տարածվածությամբ 2-րդն էԱրգանդի պարանոցի քաղցկեղի առաջացման պատճառները, ռիսկի գործոններն ու ինչպես կանխարգելել
12:41 27/01/2023Հրազդանի դպրոցներից մեկից 12 երեխա տեղափոխվել է հիվանդանոց«Հրազդանի թիվ 11 դպրոցում աշակերտներից մեկի կողմից անհայտ գազ օգտագործելու հետևանքով ինքնազգացողության վատացմամբ շտապօգնության մեքենայով Հրազդանի բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 9-14 տարեկան 12...
12:00 27/01/2023Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս երեք հիվանդ«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
15:57 26/01/2023«Գրիգոր Լուսավորիչը»՝ 10 ամսական երեխայի մահվան մասին«Շտապ օգնության բրիգադով «Գրիգոր Լուսավորիչ» կենտրոն է տեղափոխվել արդեն մահացած 10 ամսական փոքրիկ»,-նման հայտարարություն է տարածել ԲԿ-ն։ Ըստ հաղորդագրության, չնայած այդ հանգամանքին՝ Շտապ և...
14:13 26/01/2023Այրվածքներ ստացած զինծառայողներից մեկի մոտ առողջական վիճակի մի փոքր ծանրացում ունեինք. Անահիտ ԱվանեսյանԳեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած զինծառայողներին կյանքին վտանգ չի սպառնում։...
17:21 25/01/2023«Բնապահպանների» երկիր Ադրբեջանում մեռնում են անառողջ սննդիցԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է արել վերացնել սննդամթերքում արդյունաբերական ճանապարհով ստացվող տրանս ճարպերը: Ամեն տարի աշխարհում մինչև կես միլիոն մարդ մահանում է սննդի...
08:30 25/01/2023«Stent for Life» ծրագրի շրջանակում կատարվել է սրտի անհետաձգելի 2 443 վիրահատությունՍրտի անհետաձգելի վիրահատական (Stent for Life) ծառայությունների շրջանակներում 2022 թվականի ֆինանսական տարում (2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 15-ը) մատուցվել է 2.443...
10:55 24/01/2023Հազի անորակ օշարակի պատճառով մահացել է 300 մարդ, հիմնականում երեխաներ. ԱՀԿԵրեք երկրներից գրեթե 300 մարդ մահացել է անորոկ հազի օշարակի պատճառով: Այս մասին հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ)։ ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ մահացածների մեծ մասը մինչև հինգ...
11:47 23/01/2023Այրվածքներ ստացած զինծառայողների առողջական վիճակում դրական դինամիկա կա. ԱՆԳեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած երկու զինծառայողի մոտ դրական դինամիկա կա։...
11:26 23/01/2023Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել հիվանդներԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից չորս հիվանդներ՝ «Միելոմային հիվանդություն»,...
18:45 21/01/2023Սուրճի ամենօրյա օգտագործումը բացարձակապես անվտանգ է առողջության համար. թերապևտԹերապևտ և դիետոլոգ Ելենա Տիխոմիրովան ասել է, թե ինչպես օգտագործել սուրճը՝ առանց օրգանիզմը վնասելու։ Life.ru-ին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ այն չի վնասի օրգանիզմին, եթե մարդիկ իմանան դրա...
17:13 21/01/2023Շարժական մամոգրաֆը կգործի Գորիսի պոլիկլինիկայի տարածքումՄամոգրաֆիայի ազգային ծրագրի շրջանակներում դեկտեմբերի 12-ից` 2 ամիս տևողությամբ, շարժական մամոգրաֆը գործում է Գորիսի պոլիկլինիկայի տարածքում` 50-69 տարեկան կանանց շրջանում ԱՆՎՃԱՐ մամոգրաֆիկ...
16:34 21/01/2023Շրջափակման ընթացքում տեղափոխության անհնարինության պատճառով Արցախում մեկ հիվանդ մահացել էԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է քննարկում՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ։
14:35 21/01/2023Ինչ եղանակով է հնարավոր է բուժել վերջույթների երկարությունների տարբերությունըՕրթոպեդ-վնասվածքաբան,«Արմենիա» ՀԲԿ, մանկական օրթոպեդիայի և վնասվածքաբանության բաժանմունքի ղեկավար, պրոֆեսոր Արա Այվազյանը ներկայացնում է վերջույթների երկարությունների տարբերությունների և դրանց...
13:28 21/01/2023Եվրախորհրդարանը հայտարարել է Եվրոպայում դեղերի դեֆիցիտի մասինԵվրախորհրդարանի հույն պատգամավոր Մարիա Սպիրակին ուշադրություն է հրավիրել Եվրոպայում դեղերի պակասի վրա։ Քաղաքական գործիչը այս մասին իր մտահոգությունն է հայտնել Եվրահանձնաժողովին ուղղված դիմումում։...
12:48 21/01/2023Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս վեց հիվանդԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ վեց հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված...
13:35 20/01/2023Առողջապահության նախարարությունն իր ծախսերի արդյունավետությունը գնահատելու համար տվյալներ չի ներկայացրել«Հաշվեքննիչ պալատն ունեցել է լուրջ խնդիր՝ կապված տեղկատվության տրամադրման հետ և հիմնականում դրա սահմանափակ տրամադրումը, իսկ առանձին դեպքերում դրանց բացակայությունն էականորեն սահմանափակել են...
12:01 20/01/202382 ամյա Նազարբաևը սրտի վիրահատության է ենթարկվելՂազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը սրտի վիրահատության է ենթարկվել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին Twitter-ում հայտնել է նախկին առաջնորդի խոսնակ Այդոս Ուկիբայը։ «Վիրահատությունը...
14:41 19/01/2023Վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երկու զինվորականի վիճակը գնահատվում են ծանր. Կարինե Բաբայան«Այրվածքաբանության և մաշկաբանության ազգային կենտրոն ընդունվել է երեք զինվորական, որից երկուսը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, մեկը՝ այրվածքաբանության»,-լրագրողներին հայտնեց առողջապահության...

10:33 13/05/2021Число случаев COVID-19 в мире превысило 160 миллионовКоличество подтвержденных случаев коронавируса в мире превысило отметку в 160 миллионов, сообщает университет Джонса Хопкинса, который суммирует данные федеральных и местных властей, а также СМИ и...
20:30 12/05/2021COVID-19 в США: число случаев заражения выросло за сутки более чем на 33 тысячиЧисло подтвержденных случаев коронавируса в США за прошедшие сутки увеличилось на 33 651, скончались 684 человека, сообщает университет Джонса Хопкинса, который суммирует данные федеральных и местных...
17:29 12/05/2021В армянском Сисиане характерные для кишечных инфекций симптомы выявлены у 296 человекВ период с 9 по 11 мая в медицинский центр Сисиана с симптомами кишечной инфекции обратились 13 жителей, 5 из них были госпитализированы.
16:00 12/05/2021Индия: из реки Ганг извлекли тела 96 человекВласти штатов Уттар-Прадеш и Бихар сообщили в среду, что выловили из реки Ганг тела 96 человек. Об этом пишет РИА Новости. Ранее сообщалось, что жители индийского штата Бихар сообщили об обнаружении...
12:04 12/05/202112.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 354 новых случая заражения коронавирусом, скончался 21 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 354 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 3892 тестах), выздоровели 403 человек.
11:35 12/05/2021В Бразилии приостановлено использование вакцины «AstraZeneca»Решение о приостановке использования вакцины Оксфордского университета и фармацевтической компании AstraZeneca для иммунизации беременных от коронавирусной инфекции в Бразилии связано со смертью...
12:28 11/05/2021Генсек ООН предупредил о возможности появления мутаций коронавируса, устойчивых к вакцинамГенсек ООН Антониу Гутерреш предупредил о возможности появления мутаций коронавируса, устойчивых к вакцинам, в случае активного распространения инфекции в бедных странах.
12:21 11/05/202111.05.2021. В Арцахе за минувшие сутки выявлено 4 новых случая заражения коронавирусомВ результате 42 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 10 мая, выявлено 4 случая заражения коронавирусом.
11:53 11/05/202111.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 243 новых случая заражения коронавирусом, скончались 11 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 243 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 2678 тестах), выздоровели 475 человек.
20:16 10/05/2021Перечислены опасные для употребления на голодный желудок напиткиДоктор медицинских наук, врач-диетолог Михаил Гинзбург в беседе с радио Sputnik назвал опасные для употребления на голодный желудок напитки.
20:14 10/05/2021ВОЗ: Заболеваемость коронавирусом и смертность от него в мире вышли на платоЗаболеваемость коронавирусом и смертность от него в мире вышли на плато на неприемлемо высоком уровне, объявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом...
17:01 10/05/2021Норвежские эксперты призвали отказаться от вакцин AstraZeneca и J&JЭкспертная группа в Норвегии рекомендовала правительству королевства отказаться от использования в королевстве вакцин AstraZeneca и J&J, а также отдать приоритет в вакцинации молодым людям 18-25 лет,...
14:46 10/05/202110.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 83 новых случая заражения коронавирусом, скончалось 17 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 83 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 1790 тестах), выздоровели 622 человека.
10:03 10/05/2021Какие сухофрукты улучшают работу сердца и пищеварение? Перечислила диетологДиетолог-эндокринолог Анастасия Калмурзина назвала сухофрукты, которые улучшают работу сердечно-сосудистой и пищеварительной систем.
14:50 08/05/2021В Арцахе армянские и российские врачи провели эндопротезирование тазобедренного и коленного суставовТравматолог-ортопед ереванского медицинского центра «Эребуни» Гагик Бдоян и прибывшие из Российской Федерации травматологи-ортопеды вместе с докторами Арцаха на днях в Республиканском медицинском...
13:25 08/05/202108.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 411 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 411 новых случаев заражения коронавирусом...
19:30 07/05/2021Каждый 50-й житель планеты переболел коронавирусомКаждый 50-й житель планеты за последний год – с начала пандемии – заразился коронавирусом. При этом около половины из перенесших COVID-19 живут в пяти странах – США, Индии, Бразилии, Франции и...
16:32 07/05/2021Лукашенко объявил о создании в Белоруссии собственной вакцины от COVID-19Беларусь создала собственную вакцину для профилактики COVID-19, заявил президент республики Александр Лукашенко.
15:57 07/05/2021В Грузии зарегистрировано до 300 случаев реинфицирования после вакцинацииВ Грузии зарегистрировано около 300 случаев инфицирования после вакцинации. Об этом на вебинаре для журналистов заявил глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе. Его слова...
13:14 07/05/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 1 547Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 547. Скончались 18 человек, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...