12:28 29/01/2023Արցախից վեց հիվանդներ տեղափոխվել են ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «Հանգուցավոր էրիթեմա,...
19:30 28/01/2023Արգանդի պարանոցի քաղցկեղը Հայաստանում քաղցկեղի տեսակներից տարածվածությամբ 2-րդն էԱրգանդի պարանոցի քաղցկեղի առաջացման պատճառները, ռիսկի գործոններն ու ինչպես կանխարգելել
12:41 27/01/2023Հրազդանի դպրոցներից մեկից 12 երեխա տեղափոխվել է հիվանդանոց«Հրազդանի թիվ 11 դպրոցում աշակերտներից մեկի կողմից անհայտ գազ օգտագործելու հետևանքով ինքնազգացողության վատացմամբ շտապօգնության մեքենայով Հրազդանի բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 9-14 տարեկան 12...
12:00 27/01/2023Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս երեք հիվանդ«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
15:57 26/01/2023«Գրիգոր Լուսավորիչը»՝ 10 ամսական երեխայի մահվան մասին«Շտապ օգնության բրիգադով «Գրիգոր Լուսավորիչ» կենտրոն է տեղափոխվել արդեն մահացած 10 ամսական փոքրիկ»,-նման հայտարարություն է տարածել ԲԿ-ն։ Ըստ հաղորդագրության, չնայած այդ հանգամանքին՝ Շտապ և...
14:13 26/01/2023Այրվածքներ ստացած զինծառայողներից մեկի մոտ առողջական վիճակի մի փոքր ծանրացում ունեինք. Անահիտ ԱվանեսյանԳեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած զինծառայողներին կյանքին վտանգ չի սպառնում։...
17:21 25/01/2023«Բնապահպանների» երկիր Ադրբեջանում մեռնում են անառողջ սննդիցԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է արել վերացնել սննդամթերքում արդյունաբերական ճանապարհով ստացվող տրանս ճարպերը: Ամեն տարի աշխարհում մինչև կես միլիոն մարդ մահանում է սննդի...
08:30 25/01/2023«Stent for Life» ծրագրի շրջանակում կատարվել է սրտի անհետաձգելի 2 443 վիրահատությունՍրտի անհետաձգելի վիրահատական (Stent for Life) ծառայությունների շրջանակներում 2022 թվականի ֆինանսական տարում (2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 15-ը) մատուցվել է 2.443...
10:55 24/01/2023Հազի անորակ օշարակի պատճառով մահացել է 300 մարդ, հիմնականում երեխաներ. ԱՀԿԵրեք երկրներից գրեթե 300 մարդ մահացել է անորոկ հազի օշարակի պատճառով: Այս մասին հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ)։ ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ մահացածների մեծ մասը մինչև հինգ...
11:47 23/01/2023Այրվածքներ ստացած զինծառայողների առողջական վիճակում դրական դինամիկա կա. ԱՆԳեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած երկու զինծառայողի մոտ դրական դինամիկա կա։...
11:26 23/01/2023Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել հիվանդներԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից չորս հիվանդներ՝ «Միելոմային հիվանդություն»,...
18:45 21/01/2023Սուրճի ամենօրյա օգտագործումը բացարձակապես անվտանգ է առողջության համար. թերապևտԹերապևտ և դիետոլոգ Ելենա Տիխոմիրովան ասել է, թե ինչպես օգտագործել սուրճը՝ առանց օրգանիզմը վնասելու։ Life.ru-ին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ այն չի վնասի օրգանիզմին, եթե մարդիկ իմանան դրա...
17:13 21/01/2023Շարժական մամոգրաֆը կգործի Գորիսի պոլիկլինիկայի տարածքումՄամոգրաֆիայի ազգային ծրագրի շրջանակներում դեկտեմբերի 12-ից` 2 ամիս տևողությամբ, շարժական մամոգրաֆը գործում է Գորիսի պոլիկլինիկայի տարածքում` 50-69 տարեկան կանանց շրջանում ԱՆՎՃԱՐ մամոգրաֆիկ...
16:34 21/01/2023Շրջափակման ընթացքում տեղափոխության անհնարինության պատճառով Արցախում մեկ հիվանդ մահացել էԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է քննարկում՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ։
14:35 21/01/2023Ինչ եղանակով է հնարավոր է բուժել վերջույթների երկարությունների տարբերությունըՕրթոպեդ-վնասվածքաբան,«Արմենիա» ՀԲԿ, մանկական օրթոպեդիայի և վնասվածքաբանության բաժանմունքի ղեկավար, պրոֆեսոր Արա Այվազյանը ներկայացնում է վերջույթների երկարությունների տարբերությունների և դրանց...
13:28 21/01/2023Եվրախորհրդարանը հայտարարել է Եվրոպայում դեղերի դեֆիցիտի մասինԵվրախորհրդարանի հույն պատգամավոր Մարիա Սպիրակին ուշադրություն է հրավիրել Եվրոպայում դեղերի պակասի վրա։ Քաղաքական գործիչը այս մասին իր մտահոգությունն է հայտնել Եվրահանձնաժողովին ուղղված դիմումում։...
12:48 21/01/2023Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս վեց հիվանդԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ վեց հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված...
13:35 20/01/2023Առողջապահության նախարարությունն իր ծախսերի արդյունավետությունը գնահատելու համար տվյալներ չի ներկայացրել«Հաշվեքննիչ պալատն ունեցել է լուրջ խնդիր՝ կապված տեղկատվության տրամադրման հետ և հիմնականում դրա սահմանափակ տրամադրումը, իսկ առանձին դեպքերում դրանց բացակայությունն էականորեն սահմանափակել են...
12:01 20/01/202382 ամյա Նազարբաևը սրտի վիրահատության է ենթարկվելՂազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը սրտի վիրահատության է ենթարկվել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին Twitter-ում հայտնել է նախկին առաջնորդի խոսնակ Այդոս Ուկիբայը։ «Վիրահատությունը...
14:41 19/01/2023Վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երկու զինվորականի վիճակը գնահատվում են ծանր. Կարինե Բաբայան«Այրվածքաբանության և մաշկաբանության ազգային կենտրոն ընդունվել է երեք զինվորական, որից երկուսը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, մեկը՝ այրվածքաբանության»,-լրագրողներին հայտնեց առողջապահության...

13:32 13/04/2020Health minister: Coronavirus testing process gains momentum in ArmeniaAt the beginning of a special government meeting on Monday, Minister of Health Arsen Torosyan presented the latest data on coronavirus cases in the country.
12:52 13/04/2020China reports highest tally of new coronavirus cases in over a monthChina reported 108 new cases of the COVID-19 on Sunday, the highest number in over a month. All the new infections were imported, authorities said, according to Euronews. The global COVID-19...
11:57 13/04/2020Health Ministry: 67-year-old coronavirus patient dies in Yerevan hospitalA coronavirus patient has died at St. Gregory the Illuminator Medical Center in Yerevan, bringing the national death toll to 14. The victim, identified as a 67-year-old woman, had developed double...
11:44 13/04/2020As it prepares for coronavirus, Congo confirms a new Ebola caseJust three days before Congo was expected to declare the end of its Ebola outbreak, a new case of the virus was confirmed, Euronews reported.
11:38 13/04/2020Armenia’s coronavirus cases reach 1,039 as of April 13Armenia has confirmed 26 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,039 in the country as of 11 a.m.
10:02 13/04/2020Governor: Five patients recover from coronavirus in Armenia’s ShirakA total of five patients have recovered from the novel coronavirus in Shirak Province of Armenia without developing any serious complications and discharged from Gyumri Infectious Disease Hospital,...
19:04 11/04/2020First case of coronavirus registered in Gegharkunik provinceFirst case of novel coronavirus registered in Gegharkunik province of Armenia, Governor Gnel Sanosyan wrote on his Facebook page.
18:25 11/04/2020Netherlands confirms 1,316 new coronavirus cases in 24 hours bringing total to 24,413The number of confirmed COVID-19 cases in the Netherlands rose by 1,316 on Saturday, bringing the total to 24,413, with 132 new fatalities, the country's health authorities said.
15:27 11/04/2020Africa: COVID-19 deaths rise to 608, cases near 12,000The total number of confirmed coronavirus cases in Africa has reached 11,943 with at least 608 deaths reported, the World Health Organization's Africa office said on Friday.
13:53 11/04/2020Apple and Google team up to contact trace Covid-19Apple and Google are jointly developing technology to alert people if they have recently come into contact with others found to be infected with coronavirus, BBC reported.
12:51 11/04/2020More than 11 thousand families received social assistance - PMAs part of the government programme aimed at neutralizing the economic impact of COVID-19, around 12 billion 300 million drams have been provided as quick support to specific social groups, Armenian...
11:51 11/04/2020Germany's coronavirus cases rise by 4,133, deaths by 171Germany’s number of confirmed coronavirus infections rose by 4,133 on Saturday to 117,658, data from the Robert Koch Institute for infectious diseases showed.
11:30 11/04/2020WHO: European countries show ‘welcome slowing’ in coronavirus casesEuropean countries are showing promising signs of improvement amid the coronavirus pandemic, the World Health Organization said Friday as the death toll from the pandemic exceeded 100,000.
11:22 11/04/202029 new coronavirus infections registered in Armenia on April 11Armenia has confirmed 29 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 966 in the country as of 11 a.m.
20:03 10/04/2020More coronavirus cases recorded in ArtsakhArtsakh Republic health ministry reports two new cases of coronavirus have been confirmed in the country on Friday.
15:47 10/04/2020Armenian health minister reports 12th coronavirus deathAnother coronavirus patient has died in Armenia, bringing the national death toll to 12, Minister of Health Arsen Torosyan said during a siting of the parliament’s Standing Committee on Health and...
14:26 10/04/2020Russia’s coronavirus cases nearing 12,000The number of coronavirus cases in Russia rose by 1,786 in the past 24 hours, reaching 11,917, the anti-coronavirus crisis center said in a statement on Friday, adding that coronavirus patients had...
13:49 10/04/2020Six citizens quarantined at Artsakh medical unit after contact with confirmed caseAs many as six citizens have been quarantined at Kashatagh Regional Medical Unit of Artsakh after coming into contact with a confirmed coronavirus case in the village of Mirik, the Artsakh...
12:08 10/04/2020Italy says number of doctors killed by coronavirus passes 100One hundred Italian doctors have died of the novel coronavirus since the pandemic reached the country in February, Italy's main doctors' association said on Thursday, with analysts estimating that 10...
11:55 10/04/202072-year-old coronavirus patient dies in Yerevan hospitalA coronavirus patient has died at St. Gregory the Illuminator Medical Center in Yerevan, bringing the national death toll to 11. The victim, identified as a 72-year-old man, had developed double...