16:09 15/02/2023ԱՀԿ-ն հայտնում է, որ չի դադարեցրել COVID-19-ի ծագման վերաբերյալ հետազոտությունըԱՀԿ-ն շարունակում է տվյալներ պահանջել Չինաստանից՝ COVID-19-ի ծագումը պարզելու համար: «ՌԻԱ նովոստի»-ին կազմակերպության խոսնակ Տարիկ Ժազարևիչը ասել է, որ «Պրիրոդա» ամսագրում հրապարակված հոդվածը, որում...
15:09 15/02/2023Փետրվարի 15-ը նշվում է որպես մանկական քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրԱշխարհն ամեն տարի այս օրը նշում է որպես մանկական քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր։ Բայց փետրվարի 15-ն արդեն հուսահատության օր չէ, այլ հույսի: Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են՝ օրվա...
15:00 15/02/2023Պարտադիր ապահովագրության համակարգի համար կգործի տարեկան հաստատագրված վճար. Անահիտ ԱվանեսյանԱռողջության համապարփակ ապահովագրության փաթեթում թանկարժեք ծառայությունները ևս հասանելի են լինելու։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Նրա...
13:43 15/02/2023Հայաստանում 2027 թ-ից առողջության ապահովագրական համակարգը բոլորի համար պարտադիր է լինելուԱպահովագրական համակարգերը բարեհաջող գործում են, եթե առաջնային օղակն ունի կարողություններն իր վրա վերցնելու հիմնական բեռը։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացնելով Հայաստանում ներդրվող առողջության...
13:19 15/02/2023ԱՀԿ-ն Թուրքիայում և Սիրիայում երկրաշարժերը համարում է դարի աղետԱՀԿ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ փետրվարի 6-ին Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժերը Եվրոպայում վերջին հարյուրամյակի ամենասարսափելի բնական աղետն են։ «Մենք դեռ տեղեկանում ենք...
11:21 15/02/2023«Թամարա»-ի թթվասերը համապատասխանեցվել է օրենքով սահմանված պահանջներինՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ վերացվել է «Թամարա» ՍՊԸ-ին պատկանող կաթնամթերքի արտադրամասի արտադրական առանձին գործառույթի կասեցումը (Կոտայքի մարզ, քաղաք Աբովյան)։...
17:39 13/02/2023Վիվա-ՄՏՍ. օրթեզավորում՝ վիրավորումից հետոՀետվնասվածքային բարդությունները կանխելը նպատակ է գործընկեր կազմակերպությունների համար
17:13 13/02/2023ՄՊՀ. Պրոթեզների և օրթեզների շուկաներում բացակայում է գնային մրցակցությունըԱռաջարկներ են ներկայացվել բյուջետային միջոցների առավել արդյունավետ ծախսման և շահառուների համար մրցակցային գներով աջակցող միջոց ձեռք բերելու հնարավորություն ստեղծելու ուղղությամբ
15:25 13/02/2023Սասունիկում թունավորվածները դուրս են գրվելԱրագածոտնի մարզի Սասունիկ բնակավայրից թվով 10 քաղաքացիների, (այդ թվում 4 անչափահաս) բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին...
10:26 13/02/2023Արցախում գազով ջեռուցվող դպրոցներում տեղադրվել են փայտի վառարաններ ու վերսկսել դասերը9-12-րդ դասարանցիները դպրոց կհաճախեն շաբաթը վեց օր։
18:50 11/02/2023Ուռուցքաբանները պարզել են, որ ասպիրին ընդունելը կարող է երկարացնել ձվարանների քաղցկեղով հիվանդների կյանքըՔվինսլենդի բժշկական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտնականները պարզել են, որ ասպիրինի ցածր չափաբաժինների ընդունումը կարող է բարելավել ձվարանների քաղցկեղով կանանց կենդանի մնալու հնարավորությունը:...
16:31 11/02/20237 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան, 1 բուժառու ուղեկցողի հետ վերադարձել է ԱրցախԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր...
15:50 11/02/2023ԱՀԿ ղեկավարը ժամանել է ՀալեպԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը շաբաթ օրը ժամանել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքի օդանավակայան, որը տուժել է ավերիչ երկրաշարժից։ Այդ մասին SANA...
13:28 11/02/2023ԲԺիշկը հայտնել է դափնու տերևի վտանգավոր հատկությունների մասինՀայտնի համեմունքը կարող է ամրապնդել իմունային համակարգը, ունի հակաբորբոքային հատկություն, սակայն կարող է վնասել հղիների առողջությանը։ Այս մասին Sputnik ռադիոյին հայտնել է բուսաթերապևտը Անդրեյ...
17:55 09/02/2023Համաճարակաբան. Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության կայունացում է նկատվումՎերջին օրերին հիվանդացության կայունացում է նկատվում։
15:59 09/02/2023Դեկտեմբերի 12-ից հետո Արցախից Հայաստան 77 պացիենտ է տեղափոխվել. Անահիտ Ավանեսյան«Դեկտեմբերի 12-ից հետո Արցախից Հայաստան 77 պացիենտ է տեղափոխվել և ստացել անհրաժեշտ բժշկական օգնություն»,-կառավարության մուտքի դիմաց տված ճեպազրույցում տեղեկացրեց առողջապահության նախարար Անահիտ...
15:21 09/02/2023Արցախից 7 հիվանդ «Կարմիր խաչի» միջնորդությամբ տեղափոխվել է ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր...
13:54 09/02/2023Արցախում սթրեսի հետևանքով ավելացել է անհաս ծնունդների թիվը«Դեկտեմբերի 12-ից մինչև հիմա հանրապետության մասշտաբով ծնվել է 215 երեխա, 18-ը եղել են անհաս նորածիններ: Եթե մենք համեմատում ենք 2022 թ-ի հետ , ապա կենդանածիններից 9 տոկոսը եղել է անհաս, իսկ էս...
13:45 09/02/2023Կառավարությունը հաստատեց առողջապահության համակարգի 2023-2026 թթ. զարգացման ռազմավարությունը«Խնդիրների և երկու տասնամյակի նաև ձեռքբերումների համապարփակ ուսումնասիրության արդյունքում կազմվել է ոլորտի ռազմավարությունը»,-գործագիրի նիստում ներկայացնելով ՀՀ առողջապահության համակարգի 2023-2026...
12:30 09/02/2023Սեքսոպաթոլոգ. Այսօր մարդիկ ավելի քիչ սեռական ակտիվություն ունեն, քան նախկինումՍեքսոպաթոլոգ Սևադա Հակոբյանը գրում է. «Այսօր մարդիկ ավելի քիչ սեռական ակտիվություն ունեն, քան նախկինում Պարադոքսալ է այն փաստը, որ հաստատում են բազմաթիվ ուսումնասիրություններ, որ այսօր մարդիկ ավելի...

12:34 26/05/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных за сутки увеличилось на 1015Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 015. Скончались 28 человек, передает Sputnik Грузия. По данным официального сайта StopCov, с начала...
12:27 26/05/202126.05.2021. В Арцахе за минувшие сутки случаев заражения коронавирусом не выявленоВ результате 92 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 25 мая, случаев заражения коронавирусом не выявлено.
12:12 26/05/202126.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 130 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 130 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенном 3901 тесте), выздоровели 323 человека.
11:45 26/05/2021Бразилия: обнаружен новый вариант коронавирусаНовая разновидность коронавирусной инфекции выявлена учеными в бразильском штате Сан-Паулу. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на портал G1. Новый вариант неизвестного происхождения был впервые...
11:38 25/05/202125.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 157 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 8 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 157 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3205 тестах), выздоровели 259 человек.
20:19 24/05/2021Число случаев заражения коронавирусом в мире сокращается - ВОЗЧисло новых случаев заражения коронавирусом и летальных исходов, связанных с вызываемым этой инфекцией заболеванием, в мире снижается третью неделю подряд, однако эпидемическая ситуация все еще...
14:50 24/05/2021ВОЗ: Как минимум, 115 тыс. медицинских работников в мире умерли из-за коронавирусаКак минимум 115 тыс. медицинских работников в мире умерли из-за коронавируса. Об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус, пишет РИА Новости....
13:07 24/05/2021Кипр: зафиксирована первая смерть от тромбоза среди вакцинированных AstraZenecaПервый случай смерти от последствий тромбоза среди вакцинированных препаратом Vaxzevria британско-шведской компании AstraZeneca зафиксирован в понедельник на Кипре.
12:13 24/05/202124.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 34 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 34 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 1898 тестах), выздоровели 318 человек.
11:41 24/05/2021Johnson & Johnson подала заявку на регистрацию своей вакцины от коронавируса в ЯпонииАмериканская корпорация Johnson & Johnson подала заявку в Министерство здравоохранения, труда и благосостояния Японии на регистрацию в стране вакцины от нового коронавируса своего подразделения...
18:00 22/05/2021Девять новых миллиардеров появилось в мире благодаря прибыли от вакцин против COVID-19Девять новых миллиардеров появилось в мире благодаря прибыли фармацевтических компаний от произведенных вакцин против коронавируса, говорится в докладе движения The People's Vaccine Alliance, в...
17:00 22/05/2021Ученые: Антитела от коронавируса ослабевают к новым штаммам через полгодаАнтитела у людей, которые заразились коронавирусом, становятся слабее в защите против новых мутировавших штаммов через 6-12 месяцев после формирования.
12:44 22/05/202122.05.2021. За сутки в Армении подтвержден 181 новый случай заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 181 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 4138 тестах), выздоровел 371 человек.
12:30 22/05/2021Нью-Йорк: за прививку от COVID-19 будут разыграны 5 млн долларовГубернатор штата Нью-Йорк Эндрю Куомо призвал жителей пройти вакцинацию от COVID-19. За сделанную прививку выдадут бесплатный лотерейный билет, который позволяет участвовать в розыгрыше пяти...
19:23 21/05/2021Китай выделит $3 млрд развивающимся странам с целью борьбы с пандемиейПравительство Китая в ближайшие три года выделит развивающимся странам еще $3 млрд помощи для борьбы с пандемией и восстановления экономического роста.
11:40 21/05/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 1064Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 064. Скончались 29 человек, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
11:25 21/05/202121.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 140 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 140 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 2932 тестах), выздоровели 484 человека.
15:17 20/05/2021У кого выше риск заболеть раком? Рассказал онкологВысокая вероятность заболеть раком есть у людей с ожирением и с вирусом папилломы человека, а также у лиц старше 65 лет и курильщиков, при этом чаще онкозаболевания встречаются у мужчин, заявил...
13:59 20/05/202120.05.2021. За сутки в Армении подтвержден 191 новый случай заражения коронавирусом, скончались 9 человекЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 191 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 3663 тестах), выздоровели 472 человека.
17:37 19/05/2021ЕС разрешит въезд тем туристам, которые вакцинированы одобренными в союзе вакцинамиЕврокомиссия (ЕК) подтвердила информацию о том, что государства - члены ЕС достигли соглашения о разрешении въезда на территорию сообщества туристов, полностью вакцинированных одобренными в союзе...