15:49 09/01/2023Շրջափակման օրերին Արցախում ծնվել է 110 երեխաԱրցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում 2022 թվականի ընթացքում ծնվել է 1623 երեխա, որից 15-ը՝ զույգ: Եվս 43 արցախցի երեխա ծնվել է ՀՀ բուժհաստատություններում:...
14:46 09/01/2023Ովքեր կարող են օգտվել անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրիցԱնպտղության հաղթահարման պետական ծրագիրը պարբերաբար վերանայվում է։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱՆ մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը: Նրա խոսքով՝...
14:20 09/01/2023Սևադա Հակոբյան. Ծանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցնում է սեռական խնդիրներիԾանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցնում է սեռական խնդիրների։ Սեքսոպաթոլոգ Սևադա Հակոբյանը մանրամասնում է, որ սեքսոլոգներն այն անվանում են դիրեկտորական (կամ դիրեկտորների) հիվանդություն։ Այսպես կոչված...
12:39 09/01/2023Սննդագետ. Եթե օգտագործում եք ամբողջական կտավատ, ապա պետք է ձեզ հիասթափեցնեմՎերջին տարիներին շատ տարածված է դարձել կտավատի, քունջութի ու այլ նմանատիպ սննդամթերքի օգտագործումը։ Սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը նշում է, որ կտավատի ամբողջական օգտագործման դեպքում այն...
10:25 09/01/2023Ինչպես տոներից հետո առույգ մնալ աշխատանքային օրվա ընթացքում. խորհուրդներ սննդաբանիցՏոներից հետո առաջին աշխատանքային օրն ավելի առույգ զգալու համար պետք է հրաժարվել սուրճից։ Այս կարծիքին է սննդաբան Ելենա Սոլոմատինան, գրում է RT-ն։ Նա խորհուրդ է տալիս ընտրել կանաչ թեյ, որը պարունակում...
16:02 07/01/2023Արցախում վեց հիվանդի վիճակ գնահատվում է ծայրահեղ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
12:45 07/01/2023Արցախից երեք հիվանդներ տեղափոխվել են ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով երեք հիվանդներ, ովքեր օրեր շարունակ գտնվում էին բժիշկների հսկողության տակ, այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի...
10:53 06/01/2023Եթե մարդը սիրում է իր աշխատանքը, հավանականությունը, որ նա կունենա հետտոնական սթրես, շատ ավելի փոքր է. Խաչատուր ԳասպարյանԿարճատև արձակուրդը և հետտոնական ընթացքը մարդուն պարտադրում են դիմելու հարմարողական մեխանիզմների կիրառման ամենօրյա կյանքին վերադառնալու համար: Երևանի պետական բժշկական համալսարանի կայքում տեղադրված...
12:03 05/01/2023Արհեստական բեղմնավորման հնարավորությունից կարող են օգտվել բոլոր զույգերըՊետբյուջեի միջոցներով արհեստական բեղմնավորման ծրագիրը բաց է լինելու ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար` անկախ բնակության վայրից, սոցիալական վիճակից, ամուսնական կարգավիճակից։Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության...
19:17 04/01/2023Տոնական օրերին շտապօգնության կանչերն ավելացել են. Թագուհի ՍտեփանյանՏոնական օրերին շտապօգնության կանչերի թիվն ավելացել է: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ ղեկավար Թագուհի Ստեփանյանը։ Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին շտապօգնության...
18:04 04/01/2023Հայաստանում ակտիվացել է RSV տեսակի վիրուսը, ոը երեխաների մոտ առաջացնում է թթվածնային քաղց. մասնագետԳրիպ A տեսակի H1N1 ենթատեսակն ավելի շատ թիրախավորում է երեխաներին: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ասաց ՀՀ Առողջապահության նախարարության մանկաբուժության գծով խորհրդատու Սերգեյ Սարգսյանը։ Նրա...
16:34 04/01/2023Հայաստանում H1N1 վիրուսով պայմանավորված գրանցվել է մահվան 2 դեպքՀայաստանում H1N1 վիրուսով պայմանավորված գրանցվել է մահվան 2 դեպք։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային...
16:15 04/01/2023Ֆրանսիան ժամանակավորապես արգելել է պարացետամոլի առցանց վաճառքըՖրանսիայի կառավարությունն արգելել է պարացետամոլի առցանց վաճառքը մինչև հունվարի վերջ՝ դեղամիջոցի մատակարարման հետ կապված խնդիրների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում...
11:12 04/01/2023Կարմիր Խաչի ուղեկցությամբ Արցախից երկու հիվանդն տեղափոխվել են Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ում երկու հիվանդներ՝ «Ուղեղիկի աջ կիսագնդի ծավալային...
11:00 04/01/2023Պատրաստի մթերքները չի կարելի երկար պահել սառնարանում. խորհուրդներ գաստրոէնտերոլոգից«Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցի Գաստրոէնտերոլոգիայի և հեպատոլոգիայի կլինիկայի գաստրոէնտերոլոգ-լյարդաբան, ԵՊԲՀ գաստրոէնտերոլոգիայի և հեպատոլոգիայի ամբիոնի դասախոս Աննա Հազոյանը ներկայացնում է...
15:13 03/01/2023Սննդաբանը խորհուրդ չի տվել ամանորյա կերուխումից անմիջապես հետո սովաբուժությամբ զբաղվելՃիշտ սնվելու Level Kitchen ծառայության սննդաբան Տատյանա Մեշչերյակովան ասել է, որ ոչ մի դեպքում չի կարելի ամանորյա խնջույքից հետո խիստ դիետաների գնալ։ Այդ մասին նա հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ին։ Նրա...
14:28 31/12/2022ԱՆ հիշեցումը. Հրավառությունը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալԱռողջապահության նախարարությունը քաղաքացիներին հիշեցնում է, որ հրավառությունը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ, դրանց հետ անզգույշ վարվելը կարող է հանգեցնել ջերմային այրվածքների։ Դրանց հետ...
14:18 31/12/2022Արցախի ԱՆ-ի խորհուրդները քաղաքացիներինՏոնական օրերին սննդային թունավորումներից զերծ մնալու համար Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը զգուշացնում է.
12:37 31/12/2022Ինչպես սնվել ամանորին սննդային թունավորումներից խուսափելու համար. սննդագետի խորհուրդներըԱմանորին ճոխ սեղանների շուրջ չենք էլ զգում՝ ինչպես ենք անընդհատ ուտում։ Ընդ որում, տոնական օրերին ուտեստների գերակշիռ մասը կենդանական ծագման մթերքներից են պատրաստված՝ խոզի ազդրամիս, կոտլետներ,...

11:35 08/04/2020Boris Johnson spends second night in intensive careBoris Johnson has spent a second night in intensive care as he continues to receive treatment for coronavirus, BBC News reports.
19:18 07/04/2020After signs of slowing, Spain sees rise in coronavirus deathsThe pace of coronavirus deaths in Spain ticked up slightly for the first time in five days on Tuesday, with 743 people succumbing overnight to reach a total of 13,798, France24 reported.
17:41 07/04/2020Armenian brothers launch production of protective equipment in London amid the COVID-19 crisisAn A-level Armenian student and two former pupils have turned their school into a factory to produce protective equipment to help the NHS during the COVID-19 crisis.
16:45 07/04/2020Switzerland reports more than 1,000 new coronavirus casesThe number of new coronavirus cases in Switzerland has risen by 1,036, while 52 died over the past 24 hours, the national health authority reported on Friday, according to TASS news agency.
15:33 07/04/2020Artsakh reports first case of coronavirusThe Artsakh Ministry of Health has reported the country’s first confirmed case of the novel coronavirus in a citizen returning from Armenia.
14:36 07/04/2020Coronavirus cases in Russia rise by 1,154 over past dayThe number of coronavirus cases in Russia has risen by 1,154 over the past day, reaching nearly 7,500 in 81 regions, TASS reported, citing the country's anti-coronavirus crisis center.
14:24 07/04/2020Aurora's #AraratChallenge movement donates $120,000 to Armenia’s Ministry of HealthThe #AraratChallenge movement launched by the Aurora Humanitarian Initiative made a $120,000 donation to the Ministry of Health of Armenia to buy lung ventilation devices, the initiative said in a...
13:23 07/04/2020China reports zero daily deaths from coronavirus for first time since JanuaryChina has reported zero new Covid-19 deaths for the first time since January, despite struggles with ongoing outbreaks including in Wuhan where dozens of residential blocks have been locked down just...
12:50 07/04/2020Turkey's coronavirus cases surge past 30,000Turkey on Monday reported 3,148 new COVID-19 cases in the last 24 hours, bringing the total number to 30,217, according to Xinhua.
12:43 07/04/2020Famous Armenian physicist Mishik Kazaryan dies in MoscowFamous Armenian physicist, Professor Mishik Kazaryan has died in a Moscow hospital, Gazeta.ru reports, citing Moskovskiy Komsomolets newspaper.
11:56 07/04/2020Armenia’s coronavirus cases rise to 853 as of April 7Armenia has confirmed 20 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 853 in the country as of 11 a.m.
11:38 07/04/2020PM: Armenia’s number of coronavirus recoveries exceeds new cases for first timeA total of 211 coronavirus tests were performed in Armenia on Monday, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook live on Tuesday.
10:46 07/04/2020Boris Johnson moved to intensive care as coronavirus symptoms worsenUK Prime Minister Boris Johnson has been moved to intensive care in hospital after his coronavirus symptoms "worsened", BBC News reports, citing Downing Street.
10:26 07/04/2020World short of nearly 6 million nurses, WHO saysAs COVID-19 captures global headlines, the World Health Organization warned Tuesday that the world needs nearly 6 million nurses, according to AFP.
19:30 06/04/2020More than 100 medics have died during Italy’s coronavirus crisisMore than 100 medics have died from coronavirus in Italy as many struggle with the trauma of seeing their colleagues die, Daily Mail reports.
17:10 06/04/20208 patients in critical condition - health ministerAs of April 5 data, 146 patients infected with novel coronavirus in Armenia suffer from pneumonia, 35 of which are in severe condition and receive oxygen at the hospital, the country’s Health...
12:55 06/04/2020Coronavirus cases reach 188 in GeorgiaThe number of cases of coronavirus has reached 188 in Georgia as of Monday morning, Agenda.ge reports.
12:19 06/04/2020PM: 68-year-old coronavirus patient dies in ArmeniaA total of 236 people were tested for coronavirus in Armenia on Sunday, with only 11 tests producing positive results, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook live on Monday, signaling a...
11:48 06/04/2020Apple to produce 1 million face shields per week for medical workersApple is designing and producing face shields for medical workers, Apple CEO Tim Cook said in a video on Sunday.
11:42 06/04/2020Armenia’s coronavirus cases rise to 833 as of April 6Armenia has confirmed 11 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 833 in the country as of 11 a.m.