15:49 09/01/2023Շրջափակման օրերին Արցախում ծնվել է 110 երեխաԱրցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում 2022 թվականի ընթացքում ծնվել է 1623 երեխա, որից 15-ը՝ զույգ: Եվս 43 արցախցի երեխա ծնվել է ՀՀ բուժհաստատություններում:...
14:46 09/01/2023Ովքեր կարող են օգտվել անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրիցԱնպտղության հաղթահարման պետական ծրագիրը պարբերաբար վերանայվում է։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱՆ մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը: Նրա խոսքով՝...
14:20 09/01/2023Սևադա Հակոբյան. Ծանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցնում է սեռական խնդիրներիԾանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցնում է սեռական խնդիրների։ Սեքսոպաթոլոգ Սևադա Հակոբյանը մանրամասնում է, որ սեքսոլոգներն այն անվանում են դիրեկտորական (կամ դիրեկտորների) հիվանդություն։ Այսպես կոչված...
12:39 09/01/2023Սննդագետ. Եթե օգտագործում եք ամբողջական կտավատ, ապա պետք է ձեզ հիասթափեցնեմՎերջին տարիներին շատ տարածված է դարձել կտավատի, քունջութի ու այլ նմանատիպ սննդամթերքի օգտագործումը։ Սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը նշում է, որ կտավատի ամբողջական օգտագործման դեպքում այն...
10:25 09/01/2023Ինչպես տոներից հետո առույգ մնալ աշխատանքային օրվա ընթացքում. խորհուրդներ սննդաբանիցՏոներից հետո առաջին աշխատանքային օրն ավելի առույգ զգալու համար պետք է հրաժարվել սուրճից։ Այս կարծիքին է սննդաբան Ելենա Սոլոմատինան, գրում է RT-ն։ Նա խորհուրդ է տալիս ընտրել կանաչ թեյ, որը պարունակում...
16:02 07/01/2023Արցախում վեց հիվանդի վիճակ գնահատվում է ծայրահեղ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
12:45 07/01/2023Արցախից երեք հիվանդներ տեղափոխվել են ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով երեք հիվանդներ, ովքեր օրեր շարունակ գտնվում էին բժիշկների հսկողության տակ, այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի...
10:53 06/01/2023Եթե մարդը սիրում է իր աշխատանքը, հավանականությունը, որ նա կունենա հետտոնական սթրես, շատ ավելի փոքր է. Խաչատուր ԳասպարյանԿարճատև արձակուրդը և հետտոնական ընթացքը մարդուն պարտադրում են դիմելու հարմարողական մեխանիզմների կիրառման ամենօրյա կյանքին վերադառնալու համար: Երևանի պետական բժշկական համալսարանի կայքում տեղադրված...
12:03 05/01/2023Արհեստական բեղմնավորման հնարավորությունից կարող են օգտվել բոլոր զույգերըՊետբյուջեի միջոցներով արհեստական բեղմնավորման ծրագիրը բաց է լինելու ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար` անկախ բնակության վայրից, սոցիալական վիճակից, ամուսնական կարգավիճակից։Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության...
19:17 04/01/2023Տոնական օրերին շտապօգնության կանչերն ավելացել են. Թագուհի ՍտեփանյանՏոնական օրերին շտապօգնության կանչերի թիվն ավելացել է: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ ղեկավար Թագուհի Ստեփանյանը։ Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին շտապօգնության...
18:04 04/01/2023Հայաստանում ակտիվացել է RSV տեսակի վիրուսը, ոը երեխաների մոտ առաջացնում է թթվածնային քաղց. մասնագետԳրիպ A տեսակի H1N1 ենթատեսակն ավելի շատ թիրախավորում է երեխաներին: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ասաց ՀՀ Առողջապահության նախարարության մանկաբուժության գծով խորհրդատու Սերգեյ Սարգսյանը։ Նրա...
16:34 04/01/2023Հայաստանում H1N1 վիրուսով պայմանավորված գրանցվել է մահվան 2 դեպքՀայաստանում H1N1 վիրուսով պայմանավորված գրանցվել է մահվան 2 դեպք։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային...
16:15 04/01/2023Ֆրանսիան ժամանակավորապես արգելել է պարացետամոլի առցանց վաճառքըՖրանսիայի կառավարությունն արգելել է պարացետամոլի առցանց վաճառքը մինչև հունվարի վերջ՝ դեղամիջոցի մատակարարման հետ կապված խնդիրների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում...
11:12 04/01/2023Կարմիր Խաչի ուղեկցությամբ Արցախից երկու հիվանդն տեղափոխվել են Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ում երկու հիվանդներ՝ «Ուղեղիկի աջ կիսագնդի ծավալային...
11:00 04/01/2023Պատրաստի մթերքները չի կարելի երկար պահել սառնարանում. խորհուրդներ գաստրոէնտերոլոգից«Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցի Գաստրոէնտերոլոգիայի և հեպատոլոգիայի կլինիկայի գաստրոէնտերոլոգ-լյարդաբան, ԵՊԲՀ գաստրոէնտերոլոգիայի և հեպատոլոգիայի ամբիոնի դասախոս Աննա Հազոյանը ներկայացնում է...
15:13 03/01/2023Սննդաբանը խորհուրդ չի տվել ամանորյա կերուխումից անմիջապես հետո սովաբուժությամբ զբաղվելՃիշտ սնվելու Level Kitchen ծառայության սննդաբան Տատյանա Մեշչերյակովան ասել է, որ ոչ մի դեպքում չի կարելի ամանորյա խնջույքից հետո խիստ դիետաների գնալ։ Այդ մասին նա հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ին։ Նրա...
14:28 31/12/2022ԱՆ հիշեցումը. Հրավառությունը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալԱռողջապահության նախարարությունը քաղաքացիներին հիշեցնում է, որ հրավառությունը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ, դրանց հետ անզգույշ վարվելը կարող է հանգեցնել ջերմային այրվածքների։ Դրանց հետ...
14:18 31/12/2022Արցախի ԱՆ-ի խորհուրդները քաղաքացիներինՏոնական օրերին սննդային թունավորումներից զերծ մնալու համար Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը զգուշացնում է.
12:37 31/12/2022Ինչպես սնվել ամանորին սննդային թունավորումներից խուսափելու համար. սննդագետի խորհուրդներըԱմանորին ճոխ սեղանների շուրջ չենք էլ զգում՝ ինչպես ենք անընդհատ ուտում։ Ընդ որում, տոնական օրերին ուտեստների գերակշիռ մասը կենդանական ծագման մթերքներից են պատրաստված՝ խոզի ազդրամիս, կոտլետներ,...

14:46 03/05/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 509Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 509. Скончались 12 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
14:12 03/05/2021Коронавирус в мире: в апреле число заболевших в 1,5 раза превысило показатели мартаЧисло заразившихся коронавирусом в мире возросло в апреле более чем на 22 млн. Это в полтора раза больше, чем в марте, свидетельствуют подсчеты ТАСС. При этом за последние семь дней месяца выявили...
12:04 03/05/202103.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 145 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 145 новых случаев заражения коронавирусом...
11:58 03/05/2021Коронавирус в Европе: неторопливое снятие ограниченийВенеция "пожелтела" - раньше жители Апеннин встревожились бы, решив, что возникли проблемы с экололией, в эти дни желтый цвет воспринимается как символ снятия ограничений, в частности, на работу кафе...
10:15 03/05/2021Covid-19 в Индии: смертность бьет новые рекордыПо положению на воскресенье в Индии за сутки, по официальным данным, от коронавируса скончались 3689 человек - больше, чем за какие-либо другие сутки с начала пандемии в стране.
19:47 01/05/2021Вирусологи обнаружили в геноме коронавируса 2 новые мутацииВирусологи обнаружили в геноме коронавируса нового типа две новых мутации, благодаря которым SARS-CoV-2 может лучше бороться с антителами.
19:36 01/05/2021Грузия готовится к очередному ковидному локдаунуС 4 по 13 мая в Грузии длинные выходные. Не будут работать транспорт, госучреждения и частные компании. Корреспондент «МИР 24» Михаил Робакидзе рассказал обо всем подробнее. Эпидемиологи опасаются и...
16:48 01/05/2021Первая партия российской вакцины «Спутник V» доставлена в ИндиюПервая партия вакцины от коронавируса "Спутник V" прибыла в индийский город Хайдарабад, сообщает Российский фонд прямых инвестиций.
14:53 01/05/2021COVID-19 в Индии: впервые за сутки выявлено более 400 тыс. случаев зараженияМедики в Индии за последние сутки выявили более 400 тыс. новых случаев заражения коронавирусом COVID-19. Информацию передает Интерфакс со ссылкой на Hindustan Times. Согласно данным властей, за 24...
14:04 01/05/202101.05.2021. В Арцахе за минувшие сутки выявлено 4 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 4 новых случая заражения коронавирусом.
12:21 01/05/202101.05.2021. За сутки в Армении подтверждено 532 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 532 новых случая заражения коронавирусом...
18:08 30/04/2021Ученые рассказали об антираковом свойстве авокадоУченые обнаружили в плодах авокадо вещество, которое подавляет фермент, способствующий росту раковых клеток при лейкозе.
16:23 30/04/2021Названа масса тела, при которой риск COVID-19 – максимальныйЖурнал Lancet Diabetes & Endocrinology опубликовал результаты первого крупномасштабного исследования связи между индексом массы тела (ИМТ) и COVID-19.
15:46 30/04/2021Эрдоган: Турция получит из России «внушительное количество» вакцины «Спутник V»Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил , что в рамках договоренностей с Россией республика получит "внушительное количество" вакцины "Спутник V".
15:41 30/04/2021Уже второй схожий инцидент: пациент с COVID-19 выбросился из окна палаты в ЕреванеНесчастный случай произошел ночью в одном из медицинских центров Еревана, где проходят лечение зараженные коронавирусом пациенты.
12:05 30/04/202130.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 536 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 536 новых случаев заражения коронавирусом...
14:41 29/04/2021ВОЗ: Ситуация, как в Индии, с быстрым распространением нового штамма COVID-19 может произойти в любой странеСитуация, как в Индии, с быстрым распространением нового штамма COVID-19 может произойти в любой стране, сообщил директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге.
13:38 29/04/2021Европарламент потребовал от ЕС ввести COVID-сертификаты максимум на один годСертификаты о вакцинации должны быть введены в Евросоюзе на срок максимум в 12 месяцев. Как пишет ТАСС, такое требование содержится в переговорной позиции Европарламента (ЕП), утвержденной в четверг...
13:25 29/04/2021В Арцахе зарегистрирован первый за последние 6 месяцев случай смерти от COVID-19Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом.
12:31 29/04/2021COVID-19 в мире: число выявленных случаев заражения превысило 149 млн, погибли 3,1 млн человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в мире на утро четверга составило 149 242 187, свидетельствуют данные американского университета Джонса Хопкинса.