18:49 06/07/2022Սատկած ձկներ՝ Հրազդան գետումԽ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի Կենսաբանության և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Սամվել Պիպոյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է․ «Այսօր Հրազդան...
17:20 06/07/2022Հայաստանում նախանշվում է կորոնավիրուսի տարածման տեմպի որոշակի արագացում. Ռոմելլա ԱբովյանՀայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համաճարակային վիճակը դեռևս գնահատվում է կայուն, սակայն վերջին 7 օրվա ընթացքում գրանցվել է դեպքերի որոշակի աճ, վարակի վերարտադրողական...
16:48 06/07/2022Բացառել պատրաստի սննդամթերքի շփումը հում սննդամթերքի հետՀայաստանում 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում արձանագրվել է աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ավելի քան 4 հազար 200 դեպք: Հիվանդացությունը 2021 թվականի համեմատ աճել է 1.2 անգամ: Ասուլիսում այս...
13:16 06/07/2022«Յունիբանկ»-ի պայթյունի հետևանքով աշխատակիցներից մեկը ստացել է 4-րդ աստիճանի այրվածքՄյուս տուժածների այրվածքի խորությունը գնահատվում է 2-3 աստիճանի:
11:55 06/07/2022ՀՀ-ում նևրոտիկ, սթրեսային խանգարումների աճի պատճառով «Նևրոզների կլինիկա» ՓԲԸ-ն հանվում է մասնավորեցվող գույքի ցանկիցԶեկուցելով «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը՝ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ԱԺ-ում հայտնեց, որ...
10:37 06/07/2022Կապիկի ծաղիկով սկսել են վարակվել նաև երեխաներըԿապիկի ծաղիկի վիրուսը մուտացիայի չի ենթարկվել կամ չի դարձել ավելի վարակիչ, սակայն այն ավելի լայն տարածում է ստանում, սկսել են վարակվել տղամարդկիկ, կանայք, դեռահասները: Նիդեռլանդներում հայտնաբերվել է...
16:02 04/07/2022Սնկից թունավորման առաջին նշանները կարող են ի հայտ գալ 15 րոպեից մինչև 72 ժամվա ընթացքումԸնթացիկ տարում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է սնկից թունավորման 16 դեպք՝ 27 տուժածով։ Դեպքերի գերակշիռ մասն արձանագրվել է Լոռու մարզում։
12:37 04/07/2022Կորոնավիրուսային դեպքերը Հայաստանում՝ վերջին մեկ շաբաթումԿորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերը շարունակում են ավելանալ։
13:00 02/07/2022Հայտնել են սեխի անսպասելի օգտակար հատկությունըՍեխը ֆոլաթթվի և բետա-կարոտինի աղբյուր է, սեխի միջուկը հարուստ է սիլիցիումով, երկաթով, կալիումով, մագնեզիումով և բջջանյութով, ինչպես նաև հատուկ նյութով, որը հավելյալ քաղցրություն է հաղորդում և...
12:12 02/07/2022Բժիշկը խոսել է ամռանը գիրանալու հիմնական պատճառների մասինԿանխարգելիչ բժշկության կլինիկայի բժիշկ Նատալյա Զուբարևան նշել է ամռանը գիրանալու հիմնական պատճառները: Այդ մասին մասնագետը խոսել է իր Telegram ալիքում։ Չափից ավելի քաղցր կամ բարձր կալորիականությամբ...
10:46 02/07/2022ԱՀԿ-ն կոչ է անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել կապկի ծաղկի դեմԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Հանս Կլյուգեն կոչ է արել կառավարություններին ակտիվացնել պայքարը կապկի ծաղկի տարածման դեմ։ «Գազետա ռու»-ի...
10:45 01/07/2022Ռոսպոտրեբնադզորը վերացնում է համաճարակի պատճառով սահմանված սահմանափակումներըՌոսպոտրեբնադզորը ՌԴ-ում վերացնում է սահմանափակումները, որոնք կապված են COVID-19 համաճարակի հետ։ Այս մասին «Գազետա ռու»-ին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունում։ Ռոսպոտրեբնադզորը հայտնում...
16:27 30/06/2022Թուրքիայում հաստատվել է կապիկի ծաղիկի առաջին դեպքըԹուրքիայում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի առաջին դեպքը։ Այս մասին հայտարարել է երկրի առողջապահության նախարար Ֆահրեթին Քոջան, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։ «Մեր հիվանդներից մեկի մոտ կապիկի...
08:30 30/06/2022Դիետոլոգը թվարկել է այն մթերքները, որոնք կօգնեն պահպանել կազմվածքը 40 տարեկանից հետոՍննդաբան Քերոլայն Թոմասոնը թվարկել է լավագույն սպիտակուցային մթերքները, որոնք կօգնեն նիհարել 40 տարեկանից հետո։ Նրա խորհուրդները ներկայացնում է «Eat This, Not That!» պարբերականը։ Ըստ Թոմասոնի՝...
16:23 29/06/2022Մի կողմում տղամարդու տաբատը, մյուսում՝ կեղտոտ վաննայում հավի միսըԶբոսաշրջիկն է ահազանգել։
12:30 29/06/2022Հնդիկ տղամարդը կերել է իրեն կծած թունավոր օձինՀնդկաստանում 49-ամյա տղամարդը կերել է իրեն կծած օձին։ «Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ, դեպքը տեղի է ունեցել Բանդա շրջանում։ Տղամարդը դաշտում աշխատելիս է եղել, երբ նրան կծել է թունավոր օձը։ Դրանից հետո...
11:37 29/06/2022Կոմիտասի անվան պանթեոնում Ջիվան Գասպարյանի կիսանդրին կտեղադրվիԱկանավոր դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մահվան առաջին տարելիցին՝ հուլիսի 6-ին Կոմիտասի անվան պանթեոնում, որտեղ ամփոփվել է երաժշտի մարմինը, կբացվի դուդուկահարի կիսանդրին: Քանդակի հեղինակը քանդակագործ...
08:30 29/06/2022Դիետոլոգը նշել է նիհարելու համար երեք հիմնական վիտամիններըԲացարձակապես բոլոր վիտամինները կարևոր դեր են խաղում ամբողջ օրգանիզմի բնականոն աշխատանքի ապահովման գործում։ Այնուամենայնիվ, D, B և C վիտամինները մեծ դեր են խաղում նիհարելու հարցում, «Իզվեստիա.ռու»-ին...
11:45 28/06/2022ԱՀԿ-ն հայտնում է 50 երկրներում կապիկի ծաղիկի ավելի քան 3400 դեպքի մասինԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով 2022 թվականի սկզբից 50 երկրներում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի լաբորատոր հաստատված 3413 դեպք և մահվան մեկ դեպք։ Այս մասին ասվում է երեքշաբթի...
12:16 27/06/2022Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերը շարունակում են ավելանալՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ հունիսի 20-26-ը, կատարվել է ընդհանուր 4780 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 139 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 62 հիվանդ,...

19:02 09/01/20181208 people hospitalized during New Year holiday - Ambulance ServiceArmenian Ambulance Service received 6,582 calls in the New Year holidays’ period from December 31 to January 7, which is 466 more than in the indicated period last year, the Head of the Service...
12:57 27/12/201770 Turkish soldiers hospitalized for suspected food poisoningA total of 70 Turkish servicemen have been hospitalized in the country's southern Gaziantep province due to suspected food poisoning.
16:37 23/11/2017Artsakh soldier wounded in landmine explosion transferred to YerevanArtsakh serviceman 19-year-old Narek Hoveyan, who was wounded in landmine explosion on November 21, was transferred today to Yerevan Central Clinical Military Hospital from Stepanakert.
17:03 21/11/2017Nine newborns saved in Kapan Medical Center this year due to partnership between VivaCell-MTS and “BirthLink” NGOcooperate with the aim of reducing the infant mortality rate in Armenia. Today, “BirthLink” states that the partner organizations have reached their main goal of developing neonatal healthcare in...
16:08 14/11/2017Diabetes is approaching epidemic proportions in Armenia, endocrinologist insistsDiabetes and heart diseases are a major public health problem globally as well as in Armenia ranked the third for the number of deaths attributed annually to them, Chief endocrinologist of Armenian...
10:33 14/11/2017Bill Gates makes $100 million personal investment to fight Alzheimer'sBillionaire Microsoft co-founder Bill Gates is to invest $50 million in the Dementia Discovery Fund, a venture capital fund that brings together industry and government to seek treatments for the...
17:46 13/11/2017Some eye diseases begin to occur at younger age in Armenia, doctor warnsSome 6000 people, including 250 children are diagnosed with serious vision problems in Armenia, an Armenian doctor warned Monday.
17:24 03/11/2017Sharp rise in number of children with psoriasis recorded in Armenia, doctor saysThe number of children suffering from psoriasis have sharply increased in Armenia, the doctors alert.
12:11 21/10/2017French oncology centre opens in Armenian capitalA French centre of cancer treatment opened Friday in Yerevan, Armenia. The honour of opening of the new medical center was given to Yerevan Mayor Taron Margaryan and eminent French-Armenian...
11:36 21/10/2017Pollution linked to one in six deathsPollution has been linked to nine million deaths worldwide in 2015, a report in The Lancet has found.
13:18 20/10/2017Despite drop in under-five mortality rate, 7,000 newborns die every day – UN reportMore must be done to stop babies from dying the day they are born, United Nations agencies said in a new report issued Thursday, which argued that life-saving know-how and technologies must be made...
16:01 16/10/2017U.S. Embassy joins Ministry of Health to open regional disease prevention labsThe U.S. Embassy to Armenia joins the Armenian Ministry of Health to open regional disease prevention labs, the press service of the embassy reported. Residents in Martuni, Kapan and Vanadzor are...
17:56 14/10/2017California declares emergency to fight hepatitis A outbreakCalifornia Gov. Jerry Brown on Friday declared a state of emergency to combat a hepatitis A outbreak that has claimed 18 lives in San Diego. The Associated Press reported. Brown said the...
11:54 11/10/2017Physicians from Fresno visiting Artsakh to provide charity medical treatmentArtsakh Republic President Bako Sahakyan received on Tuesday a group of doctors having arrived from the Fresno city to provide charity medical treatment to the country’s citizens, information...
13:17 04/10/2017The story of three unique surgeries performed by plastic surgeon Artavazd SahakyanThe Head of the Plastic Reconstructive Surgery and Microsurgery Center at Yerevan State Medical University (YSMU), plastic surgeon Artavazd Sahakyan continues performing unique surgeries, staying...
17:51 29/09/2017Seven people remain hospitalized after trolleybus crashThree citizens who sustained injuries during the road accident involving a trolleybus at Yerevan Miasnikyan avenue remain in hospital, Panorama.am leant from Grigir Lusavorich medical center.
15:59 29/09/2017Nearly half of deaths linked to cardiovascular diseases in Armenia, doctor saysThe Cardiovascular diseases (CVDs) are the number one cause of death globally, with nearly half of deaths in Armenia caused by CVDs, Armenia's chief cardiologist Hamlet Hayrapetyan told a news...
19:29 28/09/2017President Sargsyan visits newly opened Wigmore Clinic medical centerArmenia’s President Serzh Sargsyan visited today the newly opened orthopedics, sports trauma rehabilitation and spinal surgery center, founded in Armenia by Wigmore Clinic Company, which has been...
16:52 28/09/201710 people hospitalized in Yerevan road accident involving a trolleybusA trolleybus went off a road in Yerevan and crashed into a concrete barrier, leaving 10 passengers injured, Ministry of Emergency Situations (MES) reported on Thursday.
15:01 28/09/2017Armenia’s abortion rate on the decline in recent years, doctor saysNo cases of maternal mortality was recorded in Armenia in the past ten years as a result of sex-selective abortions, which is mainly linked to the use of contraception by Armenian women, an Armenian...