13:15 10/06/2022Ջանջուղազյանը Պապոյանին բացատրում է ավիովթարի զոհերի ու քովիդի կապըԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի ու Առողջապահության մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Հաշվեքննաիչ պալատի 7-րդ վարչության պետ Խաչիկ Փափազյանը ներկայացրեց «ՀՀ առողջապահության...
12:15 10/06/2022Կարո՞ղ է հաշվեքննությունը համակարգողը մոլորվել է Ֆրանսիայի հրապարակում. Արսեն Թորոսյանը՝ Ատոմ Ջանջուղազյանին«Մինչև պարոն Փափազյանը հոգեբանորեն կպատրաստվի զեկույցի ներկայացմանը կուզենամ մի քանի հարցեր ներկայացնել, որոնք համարում եմ կարևոր»,-ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Կորոնավիրուսի դեմ...
09:50 10/06/2022Ռուսաստանում որոշել են հաշմանդամություն ունեցող աշակերտներին կերակրել անվճարՌուսաստանում հանրակարթական հաստատությունները պարտավոր են հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին ապահովել օրը երկու անգամ անվճար սնունդով։ Օրինագիծն արդեն Պետդուման ընդունել է առաջին ընթերցմամբ։...
08:00 10/06/2022Վաղահաս ձմերուկը վտանգավոր է առողջության համարՍննդաբան Ելենա Սոլոմատինան զգուշացրել է, որ վաղ սեզոնի ձմերուկը կարող է վտանգ ներկայացնել օրգանիզմի համար։ «Երեկոյան Մոսկվա»-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ թեև շուկայում արդեն ձմերուկ է վաճառվում,...
13:46 09/06/2022Հայտնի է, թե ինչից են թունավորվել Բյուրեղավանի ավարտական միջոցառման մասնակիցներըՀայտնաբերվել են «Սալմոնելա էնտերիտիդիս» և «Ոսկեգույն ստաֆիլակոկ» ախտածին հարուցիչներ
08:45 09/06/2022ԱՀԿ-ի ղեկավարը չի բացառել, որ COVID-19-ի ավելի վտանգավոր շտամ ի հայտ գաԿորոնավիրուսային վարակի նոր և ավելի ագրեսիվ շտամ կարող է հայտնվել ցանկացած պահի. Այս մասին նախազգուշացրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը,...
20:18 08/06/2022Լավ, դու ի՞նչ պիտի լինես, որ այդ նկարները տեսնելուց հետո հրաժարական չտաս․ Քրիստինե Վարդանյան«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը գրում է․ «Նախ դու հայրենիքի համար նահատակվածների աճյունները պահում ես անմարդկային պայմաններում...
16:20 08/06/2022Նախազգուշացում ճանապարհորդներին՝ կապիկի ծաղիկ հիվանդությունից խուսափելու համարՀիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը նախազգուշացնում է ճանապարհորդներին՝ կապիկի ծաղիկ հիվանդությունից խուսափելու համար.
15:55 08/06/2022Ռուսաստանում փորձարկում են կապիկի ծաղիկի դեմ նոր պատվաստանյութըՌուսաստանում ընթանում է կապիկի ծաղիկի դեմ նոր պատվաստանյութի փորձարկումը, «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։ «Այժմ փորձարկվում է կապիկի ծաղիկի դեմ նոր...
13:40 08/06/2022Ինչպես նիհարել առանց դիետաներիԱմերիկացի դիետոլոգները նշել են պարզ եղանակներ, որոնք կօգնեն նիհարել առանց սահմանափակումների և հոգնեցուցիչ վարժությունների: «Eat This, Not That!» պարբերականը գրում է, որ ըստ սննդաբանների, նիհարելու...
13:22 08/06/2022Հում կաթի գինը Հայաստանում որոշում է ոչ թե արտադրողը, այլ ձեռք բերողըԿաթնամթերք արտադրողները մեծ հնարավորություն ունեն միակողմանիորեն ազդելու շուկայում կաթի մթերման գների վրա։ Նման եզրակացության է եկել Մրցակցության պետական հանձնաժողովը՝ ուսումնասիրելով հում կաթի...
19:13 07/06/2022Բյուրեղավանում ավարտական միջոցառմանը թունավորված ևս մեկ քաղաքացի է հոսպիտալացվել, մեկն էլ՝ դուրս գրվելՀիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից տեղեկացնում են․ «Բյուրեղավանի ավարտական միջոցառումից հետո «Ռ.
17:40 07/06/2022Հնարավոր է կապիկի ծաղիկը հասել է ՎրաստանՎրաստանում կապիկի ծաղիկի կասկածելի երկու դեպքերից մեկը չի հաստատվել, երկրորդ դեպքը հետազոտության փուլում է։ Այս մասին Վրաստանի Առաջին ալիքին հայտնել է Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի...
15:33 07/06/2022Օձի խայթոցի դեպքում ալկոհոլային միջոցների օգտագործումը կտրականապես արգելվում էՕձի խայթոցի 111 դեպք՝ 2021 թվականին
14:52 07/06/2022Ախալցիխեում և Ադիգենիում Ղրիմ-Կոնգո տենդի նոր դեպքեր են հայտնաբերվելՎրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի տվյալներով, Ախալցիխեում և Ադիգենիում Ղրիմ-Կոնգո մարդու հեմոռագիկ տենդի երեք նոր դեպք է գրանցվել։ Երկու կասկածելի դեպք ուսումնասիրվում է։...
13:26 07/06/2022Այո, ես համարում եմ խիստ ժողովրդավարական. Ավանեսյանը՝ ոստիկանի կողմից քաղաքացուն գետնին ծեփելու մասին«Հունիսի 3-ից հետո ԲԿ-ներ դիմած բոլոր քաղաքացիները ստացել են բժշկական օգնությունները, հիմնականում 70 %-ն առավոտյան արդեն դուրս էին գրվել, բայց ունեցել ենք մի քանի ստացիոնար բժշկական օգնության կարիք...
11:40 07/06/2022Ուղղակի չէինք կարող ընդհանրապես չծախսել. Անահիտ Ավանեսյանը՝ բյուջեից հավելյալ 7 մլրդ դրամ ծախսելու մասին«Տեսեք, բյուջեից 7 մլրդ հավելյալ ծախսել ենք, եթե նվիրատվությունները չլինեին՝ կծախսեինք 7 միլիարդ դրամից կրկնակի, գուցե, եռակի ավել գումարներ»,-ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային ու Առողջապահության...
11:12 07/06/2022Բժիշկը հայտնել է մրգի մասին, որը պաշտպանում է օրգանիզմը քաղցկեղիցՆուռն ու նրա հյութը հակաօքսիդանտներով հարուստ եզակի մթերքներ են։ Նռան կանոնավոր օգտագործումը կարող է դանդաղեցնել ծերացման գործընթացը և պաշտպանել օրգանիզմը քաղցկեղից: «Դոկտոր Պիտեր» պորտալին ասել է...
16:23 06/06/2022Սպառողների պահանջատիրությունն ու աչալրջությունը օգնում է ՍԱՏՄ-ին, զգոն դարձնում տնտեսվարողներին«Առողջ սնունդն է առողջ ապրելակերպի ու առողջ սերունդ ունենալու գրավականը»,- Սննդամթերքի անվտանգության միջազգային օրվան ընդառաջ հիշեցնում է ՍԱՏՄ սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ Վահե...
12:37 06/06/2022Հայաստանում մեկ շաբաթում կորոնավիրուսի 43 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ մայիսի 30-ից հունիսի 5-ը հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 43 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 15 հիվանդ, մահվան դեպքեր չեն գրանցվել։ ԱՆ...

15:38 09/03/2017Armenia, the Word Health Organization to sign new agreement in CopenhagenRA Ministry of Healthcare and the World Health Organization (WHO) plan to sign the regular biennial collaborative agreement between WHO/Europe and Armenia for 2018-2019.
18:03 07/03/2017US Ambassador: More and more Armenian women are getting check-ups“Rita Palian likes to say that by saving one woman we save a family and an entire nation,” US Ambassador to Armenia Richard Mills said during a briefing with the reports having paid a visit to...
17:46 22/02/2017Gender ratio imbalance reduced in Armenia, experts sayThe sex-selective abortions in Armenia have cut down, due to which the imbalance in the number of boys and girls born in Armenia in 2016 reduced.
13:53 17/02/2017The condition of wounded Artsakh soldier remains extremely severeThe condition, of the NKR Defense Army serviceman Koryun Kirakosyan, who sustained gunshot wound by Azerbaijani fire in Martakert region, remains extremely severe, the head of the Yerevan Central...
12:45 10/02/2017Armenia bans poultry product from Poland due recorded cases of avian influenzaArmenia has announced a temporary ban on import of all types of poultry products from Poland, where avian influenza cases have been recorded, the country’s State Service for Food Safety at the...
17:54 09/02/2017Wounded Artsakh soldier transferred to YerevanServiceman of the NKR Defense Army Koryun Kirakosyan, who sustained gunshot wound by Azerbaijani fire in Martakert region, has been transferred to Yerevan by helicopter from the Stepanakert Military...
18:10 07/02/2017Specialists express concern over data received from prostate cancer screeningArmenian Ministry of Healthcare (MOH) has implemented prostate cancer early detection screening from September to December 2016 within the programs for early detection and prevention of...
12:58 04/02/2017Over 30 percent of cancer cases can be prevented, Armenia’s Ministry of Health informsEvery year February 4 is marked as World Cancer Day worldwide which aims at drawing public attention once more on the fight against malignant neoplasms underscoring the prevention, continuous control...
15:46 03/02/2017Early detection and prevention needed for reducing cancer cases, specialists insistIn order to reduce the risk of cancer, disease prevention is needed which implies early examination and detection of the cancer incidence, clinical oncologist, chemotherapist Davit Zohrabyan noted at...
19:15 01/02/20178300-8400 new cases of cancer registered in Armenia annuallyThe studies show that malignant tumors are considered one of the key issues of the health systems of the developed and developing countries.
16:28 25/01/2017Two Armenian servicemen hospitalized in Yerevan in critical conditionYesterday two NKR Defense Army servicemen were transferred to Central Military Hospital of Yerevan from Stepanakert.
15:59 14/01/2017Snow is reported on Masis and Baghramyan roadsArmenian Ministry of Transport and Communication reports there is snowing as of 14:30, January 14 there is snow on the roads of Masis, and Baghramyan regions.
19:26 04/01/2017539 cases of poisoning from drugs, medicinal and biological substances registered in ArmeniaIn January-November 2016 539 cases of poisoning from drugs, medicinal and biological substances were registered in Armenia.
16:55 30/12/2016Russia bans import of Turkish mandarinRussia's agriculture safety watchdog Rosselkhoznadzor has banned the import of Turkish mandarin with a total weight of 24.5 tones to the southern Krasnodar region.
19:13 26/12/2016Woman in labor dies during operation in Armenia's Kapan city“The consultations have not revealed any pathological issues in the woman in labor who has passed away in Kapan,” Head of Department of Obstetrics and Gynecology of Kapan Medical Center Samvel...
19:08 24/12/2016Ministry of Healthcare issues recommendations to prevent the risk of hypothermiaThis winter has been rather cold and according to various estimates certain days were recorded with coldest temperature in recent decades.
12:07 21/12/2016Nearly 60 people dead from alcohol poisoning after drinking bath oil in Russia’s Irkutsk cityAuthorities have declared a state of emergency in Russian Irkutsk city after at least 60 people died of alcohol poisoning after drinking a bath oil An additional 15 people were in critical condition...
16:42 16/12/2016Deviations in cytological status diagnosed in 6500 women within screening programThe screening program aimed at early detection and prevention of noncommunicable diseases is underway in Armenia.
15:12 16/12/2016Deputy minister: Decline in child mortality registered in ArmeniaSerious improvements have been recorded in the sphere of Maternal and Child Health Protection, Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan told reporters at a press conference on Friday.
13:34 15/12/2016New law “On Drugs” comes into force todayThe new RA law “On Drugs” has taken effect from today. The Ministry of Health informs that all the norms (including the norm to release the drugs upon a prescription) that require adoption of legal...