13:15 10/06/2022Ջանջուղազյանը Պապոյանին բացատրում է ավիովթարի զոհերի ու քովիդի կապըԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի ու Առողջապահության մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Հաշվեքննաիչ պալատի 7-րդ վարչության պետ Խաչիկ Փափազյանը ներկայացրեց «ՀՀ առողջապահության...
12:15 10/06/2022Կարո՞ղ է հաշվեքննությունը համակարգողը մոլորվել է Ֆրանսիայի հրապարակում. Արսեն Թորոսյանը՝ Ատոմ Ջանջուղազյանին«Մինչև պարոն Փափազյանը հոգեբանորեն կպատրաստվի զեկույցի ներկայացմանը կուզենամ մի քանի հարցեր ներկայացնել, որոնք համարում եմ կարևոր»,-ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Կորոնավիրուսի դեմ...
09:50 10/06/2022Ռուսաստանում որոշել են հաշմանդամություն ունեցող աշակերտներին կերակրել անվճարՌուսաստանում հանրակարթական հաստատությունները պարտավոր են հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին ապահովել օրը երկու անգամ անվճար սնունդով։ Օրինագիծն արդեն Պետդուման ընդունել է առաջին ընթերցմամբ։...
08:00 10/06/2022Վաղահաս ձմերուկը վտանգավոր է առողջության համարՍննդաբան Ելենա Սոլոմատինան զգուշացրել է, որ վաղ սեզոնի ձմերուկը կարող է վտանգ ներկայացնել օրգանիզմի համար։ «Երեկոյան Մոսկվա»-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ թեև շուկայում արդեն ձմերուկ է վաճառվում,...
13:46 09/06/2022Հայտնի է, թե ինչից են թունավորվել Բյուրեղավանի ավարտական միջոցառման մասնակիցներըՀայտնաբերվել են «Սալմոնելա էնտերիտիդիս» և «Ոսկեգույն ստաֆիլակոկ» ախտածին հարուցիչներ
08:45 09/06/2022ԱՀԿ-ի ղեկավարը չի բացառել, որ COVID-19-ի ավելի վտանգավոր շտամ ի հայտ գաԿորոնավիրուսային վարակի նոր և ավելի ագրեսիվ շտամ կարող է հայտնվել ցանկացած պահի. Այս մասին նախազգուշացրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը,...
20:18 08/06/2022Լավ, դու ի՞նչ պիտի լինես, որ այդ նկարները տեսնելուց հետո հրաժարական չտաս․ Քրիստինե Վարդանյան«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը գրում է․ «Նախ դու հայրենիքի համար նահատակվածների աճյունները պահում ես անմարդկային պայմաններում...
16:20 08/06/2022Նախազգուշացում ճանապարհորդներին՝ կապիկի ծաղիկ հիվանդությունից խուսափելու համարՀիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը նախազգուշացնում է ճանապարհորդներին՝ կապիկի ծաղիկ հիվանդությունից խուսափելու համար.
15:55 08/06/2022Ռուսաստանում փորձարկում են կապիկի ծաղիկի դեմ նոր պատվաստանյութըՌուսաստանում ընթանում է կապիկի ծաղիկի դեմ նոր պատվաստանյութի փորձարկումը, «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։ «Այժմ փորձարկվում է կապիկի ծաղիկի դեմ նոր...
13:40 08/06/2022Ինչպես նիհարել առանց դիետաներիԱմերիկացի դիետոլոգները նշել են պարզ եղանակներ, որոնք կօգնեն նիհարել առանց սահմանափակումների և հոգնեցուցիչ վարժությունների: «Eat This, Not That!» պարբերականը գրում է, որ ըստ սննդաբանների, նիհարելու...
13:22 08/06/2022Հում կաթի գինը Հայաստանում որոշում է ոչ թե արտադրողը, այլ ձեռք բերողըԿաթնամթերք արտադրողները մեծ հնարավորություն ունեն միակողմանիորեն ազդելու շուկայում կաթի մթերման գների վրա։ Նման եզրակացության է եկել Մրցակցության պետական հանձնաժողովը՝ ուսումնասիրելով հում կաթի...
19:13 07/06/2022Բյուրեղավանում ավարտական միջոցառմանը թունավորված ևս մեկ քաղաքացի է հոսպիտալացվել, մեկն էլ՝ դուրս գրվելՀիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից տեղեկացնում են․ «Բյուրեղավանի ավարտական միջոցառումից հետո «Ռ.
17:40 07/06/2022Հնարավոր է կապիկի ծաղիկը հասել է ՎրաստանՎրաստանում կապիկի ծաղիկի կասկածելի երկու դեպքերից մեկը չի հաստատվել, երկրորդ դեպքը հետազոտության փուլում է։ Այս մասին Վրաստանի Առաջին ալիքին հայտնել է Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի...
15:33 07/06/2022Օձի խայթոցի դեպքում ալկոհոլային միջոցների օգտագործումը կտրականապես արգելվում էՕձի խայթոցի 111 դեպք՝ 2021 թվականին
14:52 07/06/2022Ախալցիխեում և Ադիգենիում Ղրիմ-Կոնգո տենդի նոր դեպքեր են հայտնաբերվելՎրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի տվյալներով, Ախալցիխեում և Ադիգենիում Ղրիմ-Կոնգո մարդու հեմոռագիկ տենդի երեք նոր դեպք է գրանցվել։ Երկու կասկածելի դեպք ուսումնասիրվում է։...
13:26 07/06/2022Այո, ես համարում եմ խիստ ժողովրդավարական. Ավանեսյանը՝ ոստիկանի կողմից քաղաքացուն գետնին ծեփելու մասին«Հունիսի 3-ից հետո ԲԿ-ներ դիմած բոլոր քաղաքացիները ստացել են բժշկական օգնությունները, հիմնականում 70 %-ն առավոտյան արդեն դուրս էին գրվել, բայց ունեցել ենք մի քանի ստացիոնար բժշկական օգնության կարիք...
11:40 07/06/2022Ուղղակի չէինք կարող ընդհանրապես չծախսել. Անահիտ Ավանեսյանը՝ բյուջեից հավելյալ 7 մլրդ դրամ ծախսելու մասին«Տեսեք, բյուջեից 7 մլրդ հավելյալ ծախսել ենք, եթե նվիրատվությունները չլինեին՝ կծախսեինք 7 միլիարդ դրամից կրկնակի, գուցե, եռակի ավել գումարներ»,-ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային ու Առողջապահության...
11:12 07/06/2022Բժիշկը հայտնել է մրգի մասին, որը պաշտպանում է օրգանիզմը քաղցկեղիցՆուռն ու նրա հյութը հակաօքսիդանտներով հարուստ եզակի մթերքներ են։ Նռան կանոնավոր օգտագործումը կարող է դանդաղեցնել ծերացման գործընթացը և պաշտպանել օրգանիզմը քաղցկեղից: «Դոկտոր Պիտեր» պորտալին ասել է...
16:23 06/06/2022Սպառողների պահանջատիրությունն ու աչալրջությունը օգնում է ՍԱՏՄ-ին, զգոն դարձնում տնտեսվարողներին«Առողջ սնունդն է առողջ ապրելակերպի ու առողջ սերունդ ունենալու գրավականը»,- Սննդամթերքի անվտանգության միջազգային օրվան ընդառաջ հիշեցնում է ՍԱՏՄ սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ Վահե...
12:37 06/06/2022Հայաստանում մեկ շաբաթում կորոնավիրուսի 43 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ մայիսի 30-ից հունիսի 5-ը հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 43 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 15 հիվանդ, մահվան դեպքեր չեն գրանցվել։ ԱՆ...

15:44 07/01/2021Компания Нубара Афеяна Moderna готова поставить в 2021 году до 1 млрд доз вакциныГендиректор основанной Нубаром Афеяном американской фармацевтической компании Moderna Стефан Бансель заявил, что она готовится к тому, чтобы поставить в 2021 году на рынок от 600 млн до 1 млрд доз...
12:27 07/01/2021COVID-19 в Грузии: за сутки выявили 1612 случаев зараженияЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 612. Скончались 28 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
11:40 07/01/202107.01.2021. В Армении за сутки подтвержден 201 новый случай заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтвержден 201 новый случай заражения коронавирусом...
11:10 07/01/2021COVID-19 в мире: число выявленных случаев заражения перевалило за 87 миллионовПо данным университета Джонса Хопкинса, в мире с начала пандемии число выявленных случаев заражения коронавирусом достигло 87 186 540.
10:38 07/01/2021Главы МИД 13 стран ЕС призвали весной поставить вакцины от коронавируса Армении и другим странам Восточного партнерстваЕвросоюз должен разработать упрощенный механизм доступа к западным вакцинам от коронавируса для государств программы Восточного партнерства (Армения, Азербайджан, Белоруссия, Молдавия и Украина) в...
20:21 06/01/2021Национальный ожоговый центр призывает вас: прежде чем участвовать в сборе средств, понять его целиНациональный ожоговый центр призывает вас: прежде, чем участвовать в сборе средств, изучить и понять его цели, чтобы избежать ложного сбора средств, чтобы убедиться, что сбор средств не для лечения.
17:22 06/01/2021Российские военные врачи продолжают оказывать медицинскую помощь жителям АрцахаМедицинский отряд специального назначения (МОСН) из состава российского миротворческого контингента продолжает оказывать помощь местному населению как в г.
12:32 06/01/202106.01.2021. В Армении за сутки подтверждено 309 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 309 новых случаев заражения коронавирусом...
12:12 06/01/2021Шигелла Зонне обнаружена у 7 пострадавших от воды жителей ТавушаС 30 декабря по 5 января у 14 жителей города Ноемберян, населенных пунктов Баганис, Воскеван, Кохб и Коти Ноемберянской области были зарегистрированы случаи кишечной инфекции.
10:39 06/01/2021Среди отравившихся водой в Тавуше есть детиВ 15:00 5 января из Ноемберянского медицинского центра в Тавушский региональный антикризисный центр поступила информация о том, что с 31 декабря 2020 года по 4 января 2021 года в медицинский центр с...
18:54 05/01/2021Минздрав Армении представил разъяснения в связи с заявлением касательно результатов ДНКМинздрав Армении представил разъяснения в связи с заявлением одного из родителей пропавших без вести военнослужащих, проводивших сегодня акцию протеста перед зданием правительства.
18:39 05/01/202114 человек с симптомами отравления и кишечными жалобами обратились в медицинский центр НоемберянаПо поручению руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении, в связи с нарушениями предъявляемых к качеству воды требований срочно прекращено водоснабжение одного из источников,...
14:41 05/01/2021Брокколи и капуста – способствующие долголетию овощиМедики из клиники Кливленда (США) выяснили, что употребление определенной группы овощей продлевает жизнь.
12:00 05/01/2021Грузия: за сутки выявлено 2 316 новых случаев коронавирусаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 316, скончались 18 человек.
11:53 05/01/202105.01.2021. В Армении за сутки подтверждено 324 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 324 новых случая заражения коронавирусом...
11:10 05/01/2021Меры из-за нового штамма коронавируса могут замедлить темпы восстановления экономикиВведение новых ограничительных мер в некоторых странах из-за нового штамма коронавируса может замедлить темпы восстановления экономики.
11:03 05/01/2021Коронавирус в мире: число заражений превысило 85,6 млнЧисло выявленных заражений коронавирусом в мире с начала пандемии достигло на утро вторника 85 млн 672 тысячи 34 случаев, свидетельствуют данные американского университета Джонса Хопкинса.
10:42 05/01/2021Выездные бригады российских военных врачей-миротворцев оказали помощь более 1100 жителям в населенных пунктах АрцахаВыездные бригады военных врачей из состава российского миротворческого контингента продолжают оказывать помощь местному населению в различных населенных пунктах Республики Арцах (НКР).
12:05 04/01/2021ВОЗ одобрила экстренное использование вакцины Pfizer / BioNTechВОЗ выдала разрешение на экстренное применение вакцины Pfizer-BioNTech, передает Би-би-си. Согласно источнику, вакцина соответствует всем обязательным параметрам безопасности и эффективности. Польза...
11:55 04/01/2021Более 85 миллионов человек во всем мире инфицированы коронавирусомЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в мире превысило в понедельник 85 млн. Об этом свидетельствуют данные американского Университета Джонса Хопкинса, передает ТАСС. По данным...