08:00 06/06/2022Բանջարեղեն, միրգ, ձուկ. Ինչ պետք է ուտեն 60-ից բարձր տարիքի մարդիկԴիետոլոգ Ելենա Սոլոմատինան 60-ից բարձր տարիքի մարդկանց խորհուրդ է տալիս սննդակարգում ներառել վիտամին D, B12 և Օմեգա-3 պարունակող մթերքներ։ Բացի այդ, պետք է ուշադրություն դարձնել բանջարեղենին,...
14:43 04/06/2022Բախումներից տուժած 4 անձ շարունակում է բուժումը ստացիոնար պայմաններում. ԱՆՆրանք գտնվում են մասնագետների հսկողության տակ
12:47 04/06/2022Երեկվա բախումներից տուժած և վիրահատված քաղաքացու վիճակը կայուն էՆախօրեին Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում քաղաքացիների և ոստիկանների միջև բախումների հետևանքով տուժած քաղաքացու վիճակը, ով տեղափոխվել էր «Հերացի» համալսարանական հիվանդանոց և վիրահատվել, այժմ կայուն է։...
10:56 04/06/2022Աշխարհում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի մոտ 800 դեպք, որից 207-ը՝ Մեծ ԲրիտանիայումԿապիկների ծաղիկ վիրուսով մարդու վարակման գրեթե 800 դեպք է գրանցվել 28 երկրներում, այդ թվում 20 դեպք ՝ ԱՄՆ-ում, գրում է «Ռիա նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով CDC-ին։ CDC-ն իր կայքում տեղադրել է...
09:33 04/06/2022Երեկվա բախումների հետևանքով բժշկական կենտրոններ են դիմել 60 անձ, նրանցից 39-ը ոստիկանության ծառայողներ. ԱՆՆախօրեին Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով տուժել են թե՛ քաղաքացիական անձինք, թե՛ ոստիկանության ծառայողներ: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, ընդհանուր առմամբ,...
22:53 03/06/2022Տուժածներից մեկը ներկա պահին վիրահատվում էԺամը 22:30-ի դրությամբ տուժած քաղաքացիների թիվը «Հերացի» համալսարանական հիվանդանոցում 28 է: Նման տվյալ է հրապարակել ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։ «Տուժածներից 21-ը ոստիկաններ են, 7-ը...
22:12 03/06/2022Կին ցուցարար է, որը տուժել է լուսաձայնային նռնակի պայթյունից«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը գրում է. «Ոստիկանության՝ խուժանի պահվածքի արդյունքում կան բազմաթիվ տուժած քաղաքացիներ, հիմա էս խուժան ենիչերիության հրահանգ տվողը քարոզչական՝...
22:05 03/06/2022Հիվանդանոց տեղափոխված տուժածներն ավելացել ենՊռոշյան փողոցում ոստիկանների ու հանուն Արցախի, Հայաստանի պայքարի դուրս եկած քաղաքացիների միջև բախումների հետևանքով հիվանդանոց տեղափոխված տուժածների թիվն ավելացել է։ «Ժամը 21:55- ի դրությամբ 15...
21:40 03/06/2022«Հերացի» հիվանդանոց է տեղափոխվել 10 տուժածԺամը 21:20-ի դրությամբ «Հերացի» համալսարանական հիվանդանոց է շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել 10 տուժած՝ յոթը ոստիկանության ծառայողներ են, երեքը քաղաքացիական անձիք են: ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար...
13:28 03/06/2022Դեբեդ գետից դուրս բերված երեխան դուրս գրվեց հիվանդանոցիցԴեբեդ գետից դուրս բերված Արևը դուրս գրվեց «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ից: «Երեխան տեղափոխվեց ՀՕՖ խնամքի կենտրոն: Մեկ ամսից ավելի է մեր բժիշկները ոչ միայն բուժեցին նրան, այլև տվեցին ծնողական խնամք և...
11:06 03/06/2022Գեղարքունիքի սահմանամերձ համայնքներում խմելու ջրի նմուշները չեն համապատասխանում նորմերի պահանջներիԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգում է՝ Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ մի քանի համայնքներում խմելու ջրի նմուշները չեն...
10:25 03/06/2022Ո՞ր ըմպելիքը կօգնի ազատվել որովայնի ճարպիցԴիետոլոգներ Էմի Գուդսոնը և Քորթնի Դ'Անջելոն պատմել են, որ որոշ ըմպելիքներ օգնում են ազատվել որովայնի ճարպից, իսկ մյուսները խանգարում են։ Eat This, Not That-ի հետ զրույցում նրանք նշել են այն...
17:29 02/06/2022Հայաստանը չի դիմել ՌԴ-ին կապիկի ծաղիկի թեստեր ձեռք բերելու համարԵԱՏՄ մի քանի երկրներ դիմել են Ռոսպոտրեբնադզորին՝ խնդրելով տրամադրել կապիկի ծաղիկի թեստեր։ «Անհրաժեշտության դեպքում գործընկերներին կտրամադրվի աջակցություն»,- «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ,...
16:52 02/06/202244-օրյա պատերազմի հետևանքով 136 մարդ զրկվել է ոտքերից ու ձեռքերից, նրանցից 15-ը՝ և ոտքերից, և ձեռքերիցԱրցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով զոհվածների, անհետ կորածների, գերեվարվածների վերաբերյալ իրավապահ մարմնի, պաշտոնյաների հրապարակած թվերը շատերը կասկածելի են համարում։ Պատերազմի ավարտից մեկ ու կես...
10:13 01/06/2022Թվարկվել են հիվանդությունները, որոնք կարող են լինել հաճախակի հորանջելու հետևանքՄարդը կարող է օրական մինչև տասը անգամ հորանջել, և դա որևէ պաթոլոգիայի նշան չլինի, բայց եթե հորանջելը ցերեկն անընդհատ անհանգստացնում է, սա ահազանգ է, որը կարող է վկայել մի շարք լուրջ հիվանդությունների...
11:25 31/05/2022Հայաստանում 16 տարեկանից բարձր բնակչության 27.9%-ը ծխում է. ԱՆՀայաստանում ամեն տարի ծխախոտով պայմանավորված հիվանդություններից մահանում է ավելի քան 5500 բնակիչ:
18:00 30/05/2022ԱՀԿ-ում գնահատել են կապիկի ծաղիկի գլոբալ համաճարակի հավանականությունըԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ենթադրում է, որ կապիկի ծաղիկը չի հասնի կորոնավիրուսային համաճարակի մասշտաբների։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ԱՀԿ-ի արտակարգ իրավիճակների ծրագրի՝...
15:33 30/05/2022Ոստիկանների գործողությունների հետևանքով նաև երեխա է տուժելԱրթուր Թովմասյանը գրում է. «Կառավարության 3-րդ մասնաշենքը և «Ժողովրդավարության բաստիոնը» պաշտպանելիս, ոստիկանների կողմից բիրտ ուժով հեռացված այս անմեղ աղջնակը տեղափոխվեց «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային...
13:40 30/05/2022Հայաստանում մեկ շաբաթում կորոնավիրուսի 24 նոր դեպք է հաստատվել, մահացել է 1 մարդՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ մայիսի 24-30-ը հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 24 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 385 հիվանդ, գրանցվել է մահվան 1 դեպք։ ԱՆ ներկայացրած...
13:21 30/05/2022Նախարարությունների շենքի դիմացից հիվանդանոց է տեղափոխվել երկու ոստիկան, երկու քաղաքացիՄետրոպոլիտենի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանի հարևանությամբ տեղակայված նախարարությունների շրջակայքից «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել է 4 քաղաքացի:...

15:06 08/12/2016SFSS statement related to violations in dairy production overrides the issueThe statement released by the State Food Security Service regarding the revelation of violations made by diary companies and the suspension of the production by that companies has risen concerns and...
15:52 06/12/2016Lacking natural resources, Armenia advances by virtue of its talented people, Leonid Roshal says“Everything related to Armenia runs like a red thread through my life. I have used to be here both on happy and sad occasions. I was wondering the other day that Armenia has no oil, gold, yet is has...
13:14 01/12/2016UN Secretary General: Let us recommit, together, to realizing our vision of a world free of AIDSUN Secretary General Ban Ki Moon has issued a message on World AIDS day. The full message is as follows: “Thirty-five years since the emergence of AIDS, the international community can look back with...
12:33 01/12/2016Babken Pipoyan on issues in the meat marketThe issue of providing sanitation in the meat market can be tackled if the right approaches and offers are put in front of the state body.
17:12 25/11/2016Permanent representatives of Armenia participate in Annual International Bazaar in GenevaThe Permanent Mission of the Republic of Armenia to UN Office at Geneva participated in the Annual International Bazaar organized by the UN Women's Guild (UNWG).
15:18 22/11/20161800 children were sent home from schools and kindergartens during yesterdayOn 21 November, within the prevention program which is currently implemented across the whole country, 1800 children with flu symptoms were sent home from schools and kindergartens, with medical...
11:43 19/11/2016Dr. Denton Cooley, who performed the first heart transplant in the world, dies at 96Dr. Denton A. Cooley, the renowned surgeon who was the first to implant a totally artificial heart in a patient and in the process set off one of medicine’s greatest feuds, died on Friday at his home...
15:36 18/11/2016Ministry of Healthcare suggests establishing epidemiological control at schoolsCases of H3 subtype of A-type influenza have been recorded in Armenia over the past 1015 days. At this point no other cases of H1N1 virus are registered in the republic, Artavazd Vanyan, Head of...
18:03 14/11/201678 thousand people with diabetes registered in ArmeniaThe number of people with diabetes has doubled and the number of deaths due to diabetes tripled over the recent years, according to the ten-year research carried out by Information-Analytical center...
11:58 11/11/2016Childhood obesity linked to irregular sleep and skipping breakfastSkipping breakfast and irregular sleep patterns have been identified as key reasons why children may become dangerously overweight in research that sheds new light on the obesity epidemic.
16:55 04/11/2016We try to provide a free treatment, but we have what we have now: minister on possibilities and costs of cancer treatmentDuring the parliamentary debates of 2017 state budget MP Vahe Hovhannisyan noted that there are some branches in medicine that have registered serous progress, but there are some branches that are in...
15:19 03/11/2016Sleep deprivation feeds hunger: around four extra slices of toast a day, research suggestsA poor night’s sleep is likely to make you fatter, research suggests. As The Telegraph reports those who get less than seven hours' sleep a night were found to consume the equivalent of an extra four...
16:00 01/11/2016Awareness as a Means of PreventionVivaCell-MTS and Mission East Humanitarian Aid Organization Armenian Branch join efforts in the fight against the spread of HIV/AIDS.
12:18 31/10/2016Only 45 percent of infants under 6 months have been exclusively breastfed in Armenia: survey showsAccording to the results presented by Armenia Demographic and Health Survey (2015-2016) only half of infants under 6 months in Armenia (45 percent) have been exclusively breastfed.
18:34 26/10/2016Engine of airplane en route from Moscow to Yerevan caught fireLast night one of the engines of an airplane en route from Moscow to Yerevan caught fire. As Life news reports the passengers were quickly evacuated and were provided with another aircraft that took...
19:35 20/10/2016Monitoring mechanisms to be established for foreign medical workers operating in ArmeniaThe procedure of granting permission for short-term professional activity of foreign medical workers invited at the request of Armenian-based organizations is established by the decision of the...
15:08 19/10/2016Sergey Khachatryan: Counterfeit drugs are not produced in Armenia“Through the course of time we have become convinced that counterfeit drugs are not produced in Armenia, rather they are produced in abroad,” ahead of kicking off the discussion on the ratification...
15:24 12/10/2016Food security expert: We pay the cost for hunger due to incompetent managementEvery Sunday starting from 2013 “Helping poor families” https://web.facebook.com/ognenqkariqavornerin/?fref=ts&_rdr Facebook initiative group members visit the families in need, providing food,...
19:58 04/10/2016Italian professor: Poor food safety management leads to serious social and economic consequences“Poor food safety management leads to serious social and economic consequences and problems,” Tuscia University (Italy) professor Nicolo Merendino reminds witnessing the current issues in food safety...
17:54 17/09/2016Rivers of blood flow on streets of Dhaka after Eid animal sacrificesDoctors and health professionals are concerned about a probable disease outbreak in Dhaka following the hours-long waterlog mixed with the blood of sacrificed animals on the day of a national holiday...