19:00 14/05/2022Դիետոլոգները նշել են որովայնի ճարպից ազատվելու ուղիներըԴիետոլոգներ Ջանեթ Քոուլմանը և Տրիստա Բեսթը անվանել են պարզ եղանակներ, որոնք կօգնեն ազատվել որովայնի ճարպից, գրում է «Eat This-ը, Not That!»-ը։ Ջանեթ Քոուլմանը կարծում է, որ շատ ջուր խմելն օգնում է...
16:50 12/05/2022Թվարկվել են մթերքները, որոնք մեծացնում են քաղցի զգացումըԹթու և կծու մթերքները կարող են մեծացնել սովի զգացումը, ասվում է Ռոսպոտրեբնադզորի կայքում։ Նման մթերքների օրինակներ են՝ խնձորը, թթու կաղամբը, կիտրոնը, նարինջը և թթու վարունգը։ Դրանք գրգռում են...
12:35 12/05/2022Աղիքային վարակիչ հիվանդությունները տարվա տաք եղանակներին ակտիվանում ենԱղիքային վարակիչ հիվանդություններին բնորոշ է սեզոնայնությունը, հետևաբար հիվանդության դեպքերը, ինչպես նաև բռնկումներն ավելի հաճախ արձանագրվում են տարվա տաք եղանակներին, երբ առկա են նպաստավոր պայմաններ...
13:38 11/05/2022Ինչպես ազատվել գլխացավից առանց դեղահաբերիԳլխացավը ծանրակշիռ պատճառ է բժշկի այցելելու և դեղորայք ընդունելու համար: Սակայն միայն հաբերը չեն, որ կարող են բարելավել վիճակը այս ախտանիշի դեպքում, հայտնում է նյարդաբան Իգոր Օրլովը: Sputnik ռադիոյին...
13:03 11/05/2022Հանրային վայրեր այցելելիս QR կոդ չի պահանջվիՀաշվի առնելով երկրում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված համաճարակային հարաբերականորեն կայուն իրավիճակը` գործող սահմանափակումները մեղմացվել են: Առողջապահության նախարարությունից...
10:41 11/05/2022Պատերազմում զոհվածներին հաշվել են կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածների թվումԱՀԿ-ն է ահազանգել ավելցուկային մահերի ուռճացված թվի մասին
14:05 09/05/2022Հայաստանում 6 օրում կորոնավիրուսի 22 նոր դեպք է հաստատվել, մահացել է 2 մարդՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 10 հազար 307 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:45 09/05/2022Առողջ սնվելու պարզ կանոններ բժշկից«Ռոսիա» հեռուստաալիքի «Բժիշկ Մյասնիկով» հեղինակային հաղորդման եթերում բժիշկ-մասնագետը խոսել է առողջ սննդակարգի հիմնական բաղադրիչների մասին։ Մյասնիկովը խորհուրդ է տալիս ոչ մի դեպքում բաց չթողնել...
19:30 07/05/2022Որ երկրներում դիմակ կրելն այլևս պարտադիր չէՓորձագետները հայտնել են այն երկրները, որոնցում թուլացել են համաճարակաբանական միջոցառումները, իսկ դիմակների ռեժիմը չեղարկվել է մայիսի սկզբից, հայտնում է ATOR-ը։ Նշվում է, որ անցած շաբաթվա ընթացքում...
19:00 07/05/2022Մասնագետի խորհուրդը՝ ինչպես նիհարել առանց նևրոզների և սննդի հանդեպ վախիԴիետոլոգ, ռացիոնալ սնուցման և քաշի նվազեցման մասնագետ Իվան Ալիմենկոն խորհուրդ է տվել հրաժարվել խիստ դիետաներից և ընտրել «հաճույքի օրեր», որի ժամանակ թույլատրվում է ուտել ամեն ինչ։ Այս մասին նա ասել է...
12:08 07/05/2022Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում գրանցվել է մայրական մահացության 4 դեպքՊաշտոնական տվյալների համաձայն, հղիության հետ կապված բարդություններից, ծննդյան և հետծննդյան ժամանակահատվածում այս տարվա հունվար-մարտին գրանցվել է մայրական մահացության 4 դեպք։ Մայրական մահացության...
12:45 06/05/2022Թխվածքաբլիթներ, մակարոնեղեն և շոկոլադ. մթերքներ որոնք մղձավանջ են առաջացնումՄինչ դիետոլոգները միաձայն հայտարարում են, որ կազմվածքը պահպանելու համար քնելուց առաջ սնվելը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ, մասնագետներն էլ բացահայտում են ուշ ժամերին ուտելու այլ վնասակար...
11:45 06/05/2022Քեյթ Միդլթոնը բացահայտել է առողջ և անթերի մաշկ ունենալու գաղտնիքըՔեմբրիջի դքսուհին ամեն երեկո մաշկի խնամքի համար մասուրի յուղ է օգտագործում։ Այս մասին պատմել Է Express պարբերականը: Մասուրի յուղը մասնագետների կողմից բնութագրվում է որպես խոնավ և փայլուն մաշկ...
09:38 06/05/2022Անհարմար հարցեր ուրոլոգին. «Բժի՛շկ, կնոջս շագանակագեղձը չեք ստուգո՞ւմ»Հայ տղամարդկանց ուրոլոգիական խնդիրների վերաբերյալ Panorama.am-ը մի քանի հարց ուղղեց ուրոլոգ Ռաֆֆի Ջանեցյանին: Panorama.am-Ի՞նչ ուրոլոգիական խնդիրներ են բնորոշ հայ տղամարդուն: Ռ.
17:20 05/05/2022Ֆրանսիայի հրապարակում շտապ օգնության մեքենայի հերթապահություն իրականացնելու համար կսպասեն կազմակերպիչների դիմումինՖրանսիայի հրապարակի վրաններից մեկում այսօր սրտի կանգով քաղաքացին տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Քաղաքապետարանի լրատվության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լևոն...
13:53 05/05/2022Ֆրանսիայի հրապարակում տեղակայված վրաններից մեկից սրտի կանգով քաղաքացի է տեղափոխվել հիվանդանոցՔիչ առաջ Ֆրանսիայի հրապարակում տեղակայված վրաններից մեկից շտապ օգնության մեքենայով թիվ 1 համասարանական հիվանդանոց է տեղափոխվել անձը չպարզված քաղաքացի՝ սրտի կանգով։ ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան...
08:00 05/05/2022ԱՀԿ. Աշխարհում ավելանում է այն երկրների թիվը, որտեղ հայտնաբերվել են «օմիկրոնի» տարբեր ենթատեսակներԱյն երկրների թիվը, որտեղ հայտնաբերվել են կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամի տարբեր ենթատեսակներ, աճում է։ Այս մասին նշված է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից ներկայացված...
10:16 04/05/2022Բրիտանացի գիտնականները հայտարարել են COVID-19-ից հետո ուղեղի ծերացման մասինՔեմբրիջի համալսարանի և Լոնդոնի թագավորական քոլեջի գիտնականները պարզել են, որ COVID-19-ի ծանր ձևով տառապող մարդկանց ճանաչողական գործառույթները (մտքի գործընթացները) համարժեք է նրան, ինչ նկատվում է 20...
14:54 03/05/2022Բրոնխային ասթմայի համաշխարհային օրն էՄայիսի առաջին երեքշաբթին նշվում է` որպես Բրոնխային ասթմայի համաշխարհային օր: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից այն անցկացվում է 1998 թվականից ամեն տարի աշխարհի ավելի քան 80...
11:40 03/05/202203.05.2021. Հայաստանում կորոնավիրուսի նոր դեպքեր չեն հաստատվելԱՆ-ից հայտնում են, որ, հաշվի առնելով երկրում համաճարակային իրավիճակի կայունացումը, այսուհետ COVID-19-ի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կհրապարակվի շաբաթը մեկ:

14:19 09/06/2016Armenia, one of four countries to have completely eliminated HIV among children“I am particularly happy that new HIV infections among children are down by 56 percent in the past fifteen years.
15:29 28/05/2016Artsakh children recovering from injuries in rocket artillery attackVardan Andreasyan, 12, and Gevorg Grigoryan, 11, wounded as a result of missile artillery attack from MM-21 Grad used by Azerbaijani forces on April 2 are recovering.
12:32 28/05/2016WHO rejects the call to move or postpone Olympics because of ZikaMore than 100 prominent physicians, bioethicists and scientists from around the world posted a letter May 27 urging World Health Organization Director-General Margaret Chan to exert pressure on...
11:08 28/05/2016Residents of Armenian nursing home moved to church amid Aleppo missile attacksResidents of Armenian Nursing home who previously took shelter at “Verzhine Kulpenkian” hospital had to move to St.
12:59 19/05/2016Second conference of Eurasian Association of Therapists kicks off in Yerevan“The conference is of utmost importance for us and we welcome such events, which serve as an exchange of experiences,” RA Minister of Healthcare Armen Muradyan told reporters after the opening of the...
17:15 16/05/2016Serviceman Arman Lazgiyan soon to be moved to Germany for treatmentArman Lаzginyan, 19 wounded in Talish on April 7 will fly to Hamburg, Germany with his doctor and parents on May 19 to receive treatment, Arman’s father, Mikayel Lаzginyan told Panorama.am.
19:13 14/05/2016Serviceman Hovhannes Poghosyan wonded in Artsakh underwent surgery, he is in critical condition, Zorik Saghyan saysServiceman Hovhannes Poghosyan who has been wounded in Artsakh is in extremely critical condition, Head of Stepanakert Central Military Hospital, Zorik Saghyan told Panorama.am.
17:03 14/05/2016Death rate among children under the age of 1 decreaseCompared with 2015, during the first trimester of 2016, the death rate among children aged 0-1 decreased by 7.2%, reports National Statistic Service of Armenia.
15:39 14/05/2016World’s oldest woman said secret to long life is staying singleLast year, she told The New York Times that she credits her longevity to being single since ending an unhappy marriage at age 38.
19:42 13/05/2016Gayane Avagyan: We have no simple reproductionThe fertility rate Armenia is 1,7 that is to say 1.7 children are born per woman in her reproductive age, while the accepted norm is 2-2,1, Head of Maternal and Reproductive Health Department of...
16:07 11/05/2016Armenian child diagnosed with rare eye diseaseHakob A., a 5-year-old boy from Maralik community in Shirak province has been diagnosed with a rare eye disease.
17:54 06/05/2016Mobile phones don’t increase risk of brain cancer, according to studyResearchers in Australia found no increase in tumours over the last 29 years, despite an enormous increase in the use of the devices, DailyMail writes.
16:44 03/05/2016World Asthma Day: 12.6% of 6-11 year old children and 4% of adults suffer from asthma in ArmeniaWorld Asthma Day is an annual event organized by the Global Initiative for Asthma (GINA) to improve asthma awareness and care around the world.
15:51 21/04/2016Procedure of targeted support to families of deceased soldiers developedThe procedure of targeted support to families of the deceased soldiers has already been developed, said Minister of Economy of Armenia Artsvik Minasyan during a briefing after the government session...
19:19 06/04/2016Armen Muradyan: Positive change in the conditions of wounded soldiersPositive change was observed in the conditions of soldiers who were wounded during military operations unleashed by Azerbaijan in Artsakh and transferred to Central Military Hospital of Yerevan,...
16:28 05/04/2016Syrian-Armenian doctor attends injured in MartakertYoung Syrian-Armenian doctor, Garnik Jozikyan has worked at Gandzasar Monastery hospital for three years.
19:16 02/04/2016NKR Ministry of Health: Children wounded from shelling in critical but stable conditionVardan Andreasyan, 12 and Gevorg Grigoryan, 11 have been transferred from Martuni region to “Arevik” children’s hospital of the NKR Ministry of Health.
18:35 02/04/2016NKR Ministry of Health reports on the conditions of the injured civiliansTsovinar Aghajanyan, 55, Garegin Aghajanyan, 43, Zaven Avanesyan, 31, and Hayk Torosyan, 19, were transferred to the national medical center of the NKR, reports the Ministry of Health of...
12:08 28/03/2016Davit Pipoyan: Malnutrition is a wake-up callFood Law Expert, Food Safety Doctoral Researcher Davit Pipoyan considers the report issued by the UN about malnutrition in Armenian households a wake-up call.