16:30 21/05/2022Բժիշկը ցրել է շաքարախտի մասին հիմնական առասպելըՇաքարային դիաբետը հանդիպում է ոչ միայն նրանց մոտ, ովքեր շատ քաղցրավենիք են ուտում, ինսուլինի դիմադրության զարգացումը հրահրում են նաև այլ մթերքներ,-«Մոսկվա 24»-ին ասել է բժիշկ, էնդոկրինոլոգ Ալեքսեյ...
15:44 21/05/2022Հայտնել են կիտրոնով ջրի երկու օգտակար հատկության մասինԿիտրոններում հայտնաբերված վիտամին C-ն խթանում է կոլագենի սինթեզը մարմնում, օգնում է պահպանել դեմքի առողջ երանգը և խոնավեցնում է մաշկը: Eat This, Not That կայքին հայտնել է սննդաբան Ջեսիկա Բիպեն:...
13:40 21/05/2022Երեք սառցե սենյակ ՀՎԿԱԿ-ինԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը շարունակում են աջակցել ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ ամրապնդելու Հայաստանի ազգային սառցային շղթան: Հիվանդությունների վերահսկման և...
11:40 21/05/2022Բժիշկը հայտնել է սննդատեսակների մասին, որոնք արագացնում են քաշի կորուստըՍուկինինաթթուն, որով հարուստ է թթվեցրած կաղամբը, արագացնում է նյութափոխանակությունը և գործում է որպես բնական էներգիայի խթանիչ, որն օգնում է ազատվել ավելորդ կիլոգրամներից: «Լենտա ռու»-ին ասել է...
10:40 21/05/2022Bloomberg. Կապիկի ծաղիկը փոխանցվում է սերտ կամ սեռական շփման միջոցովԿապիկի ծաղիկը, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվում է մարդուց մարդ սերտ, ինտիմ կամ սեռական շփման միջոցով «ինչ-որ մեկի հետ, ով ունի ակտիվ ցան»։ Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, գրում է Bloomberg-ը՝...
17:50 20/05/2022Քաղցկեղային հիվանդությունը հարաճում է.Լևոն Բադալյան«Այսօր տարեկոն 9 հազար քաղցկեղի նոր դեպք է հայտնաբերվում Հայաստանում: 10 տարի առաջ այն մոտ 7500-8000 էր, բայց գրանցվել է նաև բարձիթողիության տոկոսի նվազում»,-«Արմենպրեսի» մամուլի ակումբում հայտնեց...
16:36 20/05/2022ԱՀԿ-ն փորձագետների արտակարգ խորհրդակցություն է հրավիրել կապիկի ծաղիկի պատճառովԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հրավիրում է փորձագետների արտակարգ խորհրդակցություն՝ քննարկելու կապիկի ծաղիկի բռնկումը, գրում է Telegraph թերթը՝ հղում անելով սեփական տեղեկատվությանը։...
15:03 20/05/2022Բելգիայում հայտնաբերվել է կապիկի ջրծաղիկի առաջին դեպքըԲելգիայում վերջին օրերին հայտնաբերվել են կապիկների ջրծաղիկի առաջին դեպքերը: Ուրբաթ օրը նման լուր է տարածել «La Libre Belgique» թերթը։ Պերբերականի տվյալներով՝ Բելգիայում գրանցվել է հիվանդության երկու...
08:26 20/05/2022Բժիշկ-թերապևտը նշել է, թե օրական որքան հեղուկ է հարկավոր մարդու օրգանիզմինՋրի օրական առավելագույն նորմը 30 միլիլիտր է մեկ կիլոգրամ քաշի համար: Այս մասին հայտնել է բժիշկ-թերապևտ Նադեժդա Չերնիշովան, գրում է vm.ru-ն։ Օրինակ, ինչպես նշել է մասնագետը, 70 կիլոգրամ քաշ ունեցող...
08:00 20/05/2022Ավստրալիայում հայտնաբերվել է մարդու՝ կապիկի ջրծաղիկով վարակվելու առաջին դեպքըԱվստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգում կապիկների ջրծաղիկով մարդու վարակման դեպք է հայտնաբերվել։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել են առողջապահության նախարարությունից, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Բժիշկների խոսքով,...
13:08 19/05/2022ԱՆ-ն կատաղության հիվանդության կանխարգելման խորհուրդներ է ներկայացնումԱռողջապահության նախարարությունը հրապարակել է խորհուրդներ, որոնք անհրաժեշտ են պահպանել կատաղության հիվանդության կանխարգելման համար։
11:45 19/05/2022Խուճապի մի մատնվեք, բայց զգույշ եղեք. Գամկրելիձեն՝ անհայտ հեպատիտի մասինՎրաստանում վտանգավոր, չախտորոշված հեպատիտի դեպքեր դեռ չեն գրանցվել: Վերահսկողությունն ուժեղացնելու նպատակով երաշխավորագիր է ուղարկվել հանրապետությունում գործող բուժհաստատություններին: sknews.ge-ի...
18:28 18/05/2022Սյունիքի մարզի Ողջի գետը կրկին աղտոտվել էՍյունիքի մարզի Ողջի գետը կրկին աղտոտվել է: Այս մասին ահազանգում է «Բնությունը մենք ենք» օգտատերը՝ հրապարակելով աղտոտված գետից տեսանյութ և լուսանկարներ: «Առաջին հայացքից Ալավերդուն նման այս գեղեցիկ...
16:28 17/05/2022Նարեկ Մանթաշյանը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց«Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մանթաշյանին ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց»,-այս մասին հայտնել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։ Հիվանդանոցում ակտիվիստ Մանթաշյանին այցելել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության...
11:36 17/05/2022Ոստիկանները կոտրել են 77-ամյա Ջուլիետա Հովհաննիսյանի ձեռքը. Նա այժմ հիվանդանոցում էԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ-ական գործիչ Հայկ Մամիջանյանը տեղեկացնում է. «Ոստիկանության կողմից բիրտ ու անհամաչափ ուժի արդյունքում 77-ամյա Ջուլետա Հովհաննիսյանն այժմ գտնվում է Նաիրի բժշկական կենտրոնում: Նրա մոտ...
18:33 16/05/2022ԱՆ-ն ստիպում է բոլորին օգտվել բանկերիցՀՀ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն` Երևան քաղաքում գործունեություն...
17:45 16/05/2022ԱՆ. Սրճարաններում ծխելու արգելքը չի հանվիԱռողջապահության նախարարությունը պաշտոնապես հերքում է համացանցում տարածվող լուրերը, թե հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում` բացօթյա, ծխելու մասին արգելքը հանվելու է: Առողջապահության նախարարությունը...
14:45 16/05/2022ՀՊ-ն covid-19-ի դեմ պայքարի գործընթացում աղաղակող խախտումներ է հայտնաբերել Արսեն Թորոսյանի ղեկավարած ԱՆ-ումՀաշվեքննիչ պալատն արձանագրել է, որ նոր կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում բյուջետային ծախսերի իրականացման գործընթացում արձանագրվել են անհամապատասխանություններ և խեղաթյուրումներ:...
08:40 16/05/202296-ամյա իտալուհին ներկայացրել է այն մթերքները, որոնք օգնում են երկարացնել կյանքը96-ամյա իտալուհի Պասկուալինի թոռնուհին բացահայտել է տատիկի երկարակեցության գաղտնիքը և նշել այն ճաշացանկը, որի օգնությամբ նա պահպանում է առողջությունը: Նրա խոսքերը մեջբերում է «Eat This, Not That!»...
08:20 16/05/2022Մթերքներ, որոնք նպաստում են քաշի ավելացմանըՈրոշ մթերքներ, որոնք վաճառվում են դիետիկ սննդի անվան տակ, իրականում կարող են խանգարել նվազեցնել քաշը: Այս մասին «Գազետա.ռու»-ին ասել է նյարդաէնդոկրինոլոգ, «Ատլաս» կլինիկաների ցանցի գիտական խորհրդի...

11:59 28/07/2016The Guardian, Al Jazeera and New York Times on Yerevan standoff“Pro-opposition gunmen locked in a protracted standoff with police in the Armenian capital Yerevan have taken four medical staff hostage, officials said, after a shootout left five people wounded,”...
13:24 27/07/2016Ministry of Healthcare deplores gunmen’s taking hostage of the doctors, names ‘internationally unacceptable act’Press Speaker for the Ministry of Healthcare Anahit Haltayan has issues a statement condemning the report of taking doctors as hostages by the gunmen.
19:20 26/07/2016Health condition of the injured gunman is stable severeThe health conditions of member of Daredevils of Sasun armed group, who received bodily injuries during the seizure of the patrol police regiment in Yerevan’s Erebuni district on July 17, is stable...
13:58 26/07/2016Wounded members of “Daredevils of Sassoun” group underwent surgeryTonight, during the clashes between law enforcement units and members of “Daredevils of Sassoun” armed group, two persons were injured, namely Ashot Petrosyan and Hovhannes Harutyunyan.
11:07 26/07/2016Yerevan standoff: Two members of “Daredevils of Sassoun” wounded as a result of their provocationsFounding Parliament has issued a statement, according to which, around 2:00 am on July 26, the police, allegedly, “opened fire [at Khorenatsi Str.] wounding members of “Daredevils of Sassoun”, Ashot...
20:19 25/07/2016The gunmen have continuously rejected Healthcare Ministry’s recommendation to hospitalize the injured memberArmenian Ministry of Healthcare and the whole healthcare system has always expressed readiness and today is ready to provide medical aid to any Armenian citizen in need, the ministry reports in a...
15:47 25/07/2016Der Standard: Austrian swimmer paralyzed during European Games in Baku has not received compensation from organizers so farAustrian swimmer Vanessa Sahinovic, who was injured during an accident before the start of the European Games in Baku, currently is paraplegic and has not received a compensation so far, the Austrian...
15:29 22/07/2016Ministry of Health of Armenia: 11 people receive medical treatment at hospitalsCurrently, there are 11 people, including a policeman, receiving medical treatment at hospitals, spokesperson of the Ministry of Health of Armenia, Anahit Hayatyan told Panorama.am.
15:47 21/07/2016No patients in extremely critical condition, Minister of Health of Armenia saysAfter the Government session, Minister of Health of Armenia, Armen Muradyan said that by 9:00 am, 51 citizens, including 29 policemen have applied to hospitals after the events at Khorenatsi Str.
16:00 20/07/2016Injured police officers released from hospitalPolice officers who sustained injuries during the July 19 incidents near the seized patrol police regiment in Erebouni district of Yerevan released from the hospital.
12:31 11/07/2016Wounded serviceman in extremely critical condition after undergoing surgery in YerevanServiceman Tigran Mkrtchyan was wounded in Tavush province on July 10. He is in an extremely critical condition. As Executive of the Central Military Hospital of the Ministry of Defence of the...
11:47 09/07/2016Serviceman Hovhannes heavily injured in Artsakh now walking and jokingHovhannes Poghosyan, who sustained heavy injury in Artsakh in May 13, is trying to make his first steps after the surgery, Gayane Asatryan, mother of the soldier told Panorama.am.
12:48 04/07/2016Another surgery for Avetis Zargaryan, soldier wounded during the Four-day warAvetis Zargaryan, 19, sustained injuries on April 4, during the Four-day war, and he is gradually recovering.
13:03 02/07/2016State interference is imperative for integration of persons with disabilities in job market, psychologist says“The psychological integration of persons with disabilities in the society should begin with replacing the term ‘disabilities’,” psychologist Arkadi Mehrabyan said during a press conference.
14:53 27/06/2016Roland Sahakyan, wounded in Artsakh taken to a patient’s roomRoland Sahakyan, wounded in Talish on April 3, who has spent almost three months in the intensive care unit, is now in a patient’s room.
14:08 26/06/2016Soldier, recovering in Germany now talks, misses ArmeniaRuben Araqelyan, an Armenian servicemen who was injured during the April military operation in Nagorno Karabakh, now passes rehabilitation treatment in Germany, is in good condition, began talking,...
13:08 24/06/2016The ‘smiling’ soldier who lost two legs walks nowDavit Grigoryan, an Armenian soldier, who lost two legs during the April war, now has the opportunity to walk, his doctor Mkrtich Ginosyan shared the news on Facebook with a photo accompanying the...
19:27 23/06/2016National Reproductive Health Strategy 2016-2020 and Action Plan endorsedArmenian government endorsed the National Reproductive Health Strategy 2016-2020 and Action Plan which envisage range actions to be carried out throughout the territory of the Republic of Armenia...
17:52 23/06/2016Minister of Healthcare: Three soldiers injured during April war still in reanimationThree soldiers injured during the days of April war still remain in reanimation departments, Armenian Minister of Healthcare Armen Muradyan told reporters in a briefing after the cabinet session on...
14:59 18/06/2016Issues related to rights of mentally ill people discussedOmbudsman Arman Tatoyan discussed issues related to mental health with members of Armenian Psychiatric Association, the Ombudsman’s administration reports.