16:30 21/05/2022Բժիշկը ցրել է շաքարախտի մասին հիմնական առասպելըՇաքարային դիաբետը հանդիպում է ոչ միայն նրանց մոտ, ովքեր շատ քաղցրավենիք են ուտում, ինսուլինի դիմադրության զարգացումը հրահրում են նաև այլ մթերքներ,-«Մոսկվա 24»-ին ասել է բժիշկ, էնդոկրինոլոգ Ալեքսեյ...
15:44 21/05/2022Հայտնել են կիտրոնով ջրի երկու օգտակար հատկության մասինԿիտրոններում հայտնաբերված վիտամին C-ն խթանում է կոլագենի սինթեզը մարմնում, օգնում է պահպանել դեմքի առողջ երանգը և խոնավեցնում է մաշկը: Eat This, Not That կայքին հայտնել է սննդաբան Ջեսիկա Բիպեն:...
13:40 21/05/2022Երեք սառցե սենյակ ՀՎԿԱԿ-ինԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը շարունակում են աջակցել ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ ամրապնդելու Հայաստանի ազգային սառցային շղթան: Հիվանդությունների վերահսկման և...
11:40 21/05/2022Բժիշկը հայտնել է սննդատեսակների մասին, որոնք արագացնում են քաշի կորուստըՍուկինինաթթուն, որով հարուստ է թթվեցրած կաղամբը, արագացնում է նյութափոխանակությունը և գործում է որպես բնական էներգիայի խթանիչ, որն օգնում է ազատվել ավելորդ կիլոգրամներից: «Լենտա ռու»-ին ասել է...
10:40 21/05/2022Bloomberg. Կապիկի ծաղիկը փոխանցվում է սերտ կամ սեռական շփման միջոցովԿապիկի ծաղիկը, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվում է մարդուց մարդ սերտ, ինտիմ կամ սեռական շփման միջոցով «ինչ-որ մեկի հետ, ով ունի ակտիվ ցան»։ Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, գրում է Bloomberg-ը՝...
17:50 20/05/2022Քաղցկեղային հիվանդությունը հարաճում է.Լևոն Բադալյան«Այսօր տարեկոն 9 հազար քաղցկեղի նոր դեպք է հայտնաբերվում Հայաստանում: 10 տարի առաջ այն մոտ 7500-8000 էր, բայց գրանցվել է նաև բարձիթողիության տոկոսի նվազում»,-«Արմենպրեսի» մամուլի ակումբում հայտնեց...
16:36 20/05/2022ԱՀԿ-ն փորձագետների արտակարգ խորհրդակցություն է հրավիրել կապիկի ծաղիկի պատճառովԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հրավիրում է փորձագետների արտակարգ խորհրդակցություն՝ քննարկելու կապիկի ծաղիկի բռնկումը, գրում է Telegraph թերթը՝ հղում անելով սեփական տեղեկատվությանը։...
15:03 20/05/2022Բելգիայում հայտնաբերվել է կապիկի ջրծաղիկի առաջին դեպքըԲելգիայում վերջին օրերին հայտնաբերվել են կապիկների ջրծաղիկի առաջին դեպքերը: Ուրբաթ օրը նման լուր է տարածել «La Libre Belgique» թերթը։ Պերբերականի տվյալներով՝ Բելգիայում գրանցվել է հիվանդության երկու...
08:26 20/05/2022Բժիշկ-թերապևտը նշել է, թե օրական որքան հեղուկ է հարկավոր մարդու օրգանիզմինՋրի օրական առավելագույն նորմը 30 միլիլիտր է մեկ կիլոգրամ քաշի համար: Այս մասին հայտնել է բժիշկ-թերապևտ Նադեժդա Չերնիշովան, գրում է vm.ru-ն։ Օրինակ, ինչպես նշել է մասնագետը, 70 կիլոգրամ քաշ ունեցող...
08:00 20/05/2022Ավստրալիայում հայտնաբերվել է մարդու՝ կապիկի ջրծաղիկով վարակվելու առաջին դեպքըԱվստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգում կապիկների ջրծաղիկով մարդու վարակման դեպք է հայտնաբերվել։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել են առողջապահության նախարարությունից, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Բժիշկների խոսքով,...
13:08 19/05/2022ԱՆ-ն կատաղության հիվանդության կանխարգելման խորհուրդներ է ներկայացնումԱռողջապահության նախարարությունը հրապարակել է խորհուրդներ, որոնք անհրաժեշտ են պահպանել կատաղության հիվանդության կանխարգելման համար։
11:45 19/05/2022Խուճապի մի մատնվեք, բայց զգույշ եղեք. Գամկրելիձեն՝ անհայտ հեպատիտի մասինՎրաստանում վտանգավոր, չախտորոշված հեպատիտի դեպքեր դեռ չեն գրանցվել: Վերահսկողությունն ուժեղացնելու նպատակով երաշխավորագիր է ուղարկվել հանրապետությունում գործող բուժհաստատություններին: sknews.ge-ի...
18:28 18/05/2022Սյունիքի մարզի Ողջի գետը կրկին աղտոտվել էՍյունիքի մարզի Ողջի գետը կրկին աղտոտվել է: Այս մասին ահազանգում է «Բնությունը մենք ենք» օգտատերը՝ հրապարակելով աղտոտված գետից տեսանյութ և լուսանկարներ: «Առաջին հայացքից Ալավերդուն նման այս գեղեցիկ...
16:28 17/05/2022Նարեկ Մանթաշյանը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց«Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մանթաշյանին ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց»,-այս մասին հայտնել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։ Հիվանդանոցում ակտիվիստ Մանթաշյանին այցելել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության...
11:36 17/05/2022Ոստիկանները կոտրել են 77-ամյա Ջուլիետա Հովհաննիսյանի ձեռքը. Նա այժմ հիվանդանոցում էԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ-ական գործիչ Հայկ Մամիջանյանը տեղեկացնում է. «Ոստիկանության կողմից բիրտ ու անհամաչափ ուժի արդյունքում 77-ամյա Ջուլետա Հովհաննիսյանն այժմ գտնվում է Նաիրի բժշկական կենտրոնում: Նրա մոտ...
18:33 16/05/2022ԱՆ-ն ստիպում է բոլորին օգտվել բանկերիցՀՀ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն` Երևան քաղաքում գործունեություն...
17:45 16/05/2022ԱՆ. Սրճարաններում ծխելու արգելքը չի հանվիԱռողջապահության նախարարությունը պաշտոնապես հերքում է համացանցում տարածվող լուրերը, թե հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում` բացօթյա, ծխելու մասին արգելքը հանվելու է: Առողջապահության նախարարությունը...
14:45 16/05/2022ՀՊ-ն covid-19-ի դեմ պայքարի գործընթացում աղաղակող խախտումներ է հայտնաբերել Արսեն Թորոսյանի ղեկավարած ԱՆ-ումՀաշվեքննիչ պալատն արձանագրել է, որ նոր կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում բյուջետային ծախսերի իրականացման գործընթացում արձանագրվել են անհամապատասխանություններ և խեղաթյուրումներ:...
08:40 16/05/202296-ամյա իտալուհին ներկայացրել է այն մթերքները, որոնք օգնում են երկարացնել կյանքը96-ամյա իտալուհի Պասկուալինի թոռնուհին բացահայտել է տատիկի երկարակեցության գաղտնիքը և նշել այն ճաշացանկը, որի օգնությամբ նա պահպանում է առողջությունը: Նրա խոսքերը մեջբերում է «Eat This, Not That!»...
08:20 16/05/2022Մթերքներ, որոնք նպաստում են քաշի ավելացմանըՈրոշ մթերքներ, որոնք վաճառվում են դիետիկ սննդի անվան տակ, իրականում կարող են խանգարել նվազեցնել քաշը: Այս մասին «Գազետա.ռու»-ին ասել է նյարդաէնդոկրինոլոգ, «Ատլաս» կլինիկաների ցանցի գիտական խորհրդի...

16:06 23/12/2020Главный инфекционист США Энтони Фаучи сделал прививку от коронавируса вакциной компании Нубара Афеяна ModernaВедущий американский эксперт по инфекционным заболеваниям доктор Энтони Фаучи получил первую дозу новейшей вакцины от COVID-19 вместе с другими руководителями федеральных органов здравоохранения,...
15:38 23/12/2020Перечислены новогодние подарки, через которые легче передается COVID-19Внушительный перечень игрушек, подарков и новогодних аксессуаров может стать переносчиком коронавируса, считают опрошенные РИА Новости врачи: например, на картонных поверхностях вирус способен...
15:24 23/12/2020COVID-статистика Грузии: за сутки выявили 2 345 новых случаеВ Грузии за минувшие сутки провели 14 457 тестов, из них 8 359 на антиген, 6 098 – ПЦР и выявили 2 345 новых случаев, заявил замглавы операционного штаба межведомственного совета по борьбе с COVID-19...
12:28 23/12/2020Каждый 100 человек в стране заразился коронавирусомОбщее число заразившихся в мире превысило 77,95 млн, следует из подсчетов ТАСС на основе данных властей, экспертов и СМИ.
11:27 23/12/202023.12.2020. В Армении за сутки подтверждено 838 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 838 новых случаев заражения коронавирусом...
12:09 22/12/2020Коронавирус в Грузии: число новых случаев увеличилось за сутки на 3064Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 3 064. Скончались 42 человека. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
11:17 22/12/202022.12.2020. В Армении за сутки подтверждено 537 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 537 новых случаев заражения...
18:37 21/12/2020В Арцахе в течение 3 месяцев COVID-19 диагностирован у 1 130 человекС 1 октября текущего года в Арцахе (НКР) для тестирования на COVID-19 проведено 2 585 заборов образцов.
17:17 21/12/2020Названо уничтожающее коронавирус природное средство – корни солодкиУченые из университетской клиники в Эссене выявили у содержащейся в корне солодки глицирризиновой кислоты способность подавлять коронавирус.
15:10 21/12/2020COVID-статистика Грузии: зараженных меньше, но смертность остается высокойВ Грузии за последние сутки сделали 4 811 тестов на коронавирус, из них 2 480 на антиген и 2 331 – ПЦР, заявил на брифинге заместитель главы операционного штаба межведомственного совета по борьбе с...
15:04 21/12/2020В ВОЗ прокомментировали данные о новом штамме коронавирусаУ Всемирной организации здравоохранения нет доказательств влияния нового варианта коронавируса на смертность, заявила представитель ВОЗ в России Мелита Вуйнович, передает РИА НОВОСТИ.
13:09 21/12/2020Рекордное количество случаев COVID-19 зафиксировано в РоссииЗа сутки в России выявили рекордные 29 350 случаев COVID-19, сообщили в оперативном штабе по борьбе с распространением коронавируса, передает РИА НОВОСТИ.
12:52 21/12/202021.12.2020. За сутки в Армении подтверждено 240 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 240 новых случаев заражения коронавирусом...
12:23 21/12/2020Доктор Мясников оценил опасность нового штамма коронавирусаВрач и телеведущий Александр Мясников оценил опасность нового, более заразного штамма коронавируса SARS-CoV2, зафиксированного в Великобритании.
10:42 21/12/2020Мутировавший вариант коронавируса уже распространился в Данию, Нидерланды и АвстралиюМутировавший вариант коронавируса был выявлен в Великобритании в сентябре, но широко распространяться стал с середины ноября.
12:08 19/12/2020Число случаев заражения коронавирусом в Грузии за сутки выросло на 2 904Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 904. Скончались 53 человека. Sputnik Грузия представляет подробности. Накануне в стране было выявлено 2...
11:56 19/12/202019.12.2020. За сутки в Армении подтверждено 920 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 920 новых случаев заражения коронавирусом...
10:25 19/12/2020ЮАР: обнаружена новая, более заразная разновидность коронавирусаУченые в ЮАР обнаружили новую разновидность коронавируса SARS-CoV-2, вызывающего COVID-19, сообщил южноафриканский министр здравоохранения Звели Мхизе.
10:01 19/12/2020Более 700 жителей Арцаха получили медицинскую помощь в полевом госпитале Минобороны РоссииМедицинский отряд специального назначения (МОСН) из состава российского миротворческого контингента продолжает оказывать помощь местному населению как в г.
17:43 18/12/2020В США одобрили вакцину от коронавируса компании Нубара Афеяна ModernaПрезидент США Дональд Трамп сообщил, что вакцина от коронавируса основанной Нубаром Афеяном компании Moderna была одобрена для применения в стране, поставки начнутся незамедлительно.