14:00 02/05/2022Բիլ Գեյթսը չի բացառել, որ կարող է կորոնավիրուսի ավելի մահացու շտամ ի հայտ գալMicrosoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը The Financial Times-ին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ կորոնավիրուսի ներկա համավարակը նախկինի պես սպառնում է մարդկությանը, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը։ «Այս...
13:00 02/05/202202.05.2022. Կորոնավիրուսի 3 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում մայիսի 1-ին կատարվել է 2064 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 518 հիվանդ, մահվան...
10:06 02/05/2022Բաղրամյան-Պռոշյան խաչմերուկում ոստիկանների գործողություններից տուժած քաղաքացին հետազոտվում էԲաղրամյան-Պռոշյան խաչմերուկից շտապ օգնության մեքենայով թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց է տեղափոխվել քաղաքացի: ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանի փոխանցմամբ, քաղաքացին գանգատվել է...
08:15 02/05/2022Ինչո՞ւ է առավոտյան ցավում գլուխըԱռավոտյան հաճախակի գլխացավերի պատճառ կարող են լինել արյան ճնշման տատանումները, հորմոնների հետ կապված խնդիրները և ջրազրկումը։ «Լենտա.ռու»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է բժիշկ-թերապևտ Օլեգ...
08:00 02/05/2022Ընկույզն օգնում է նվազեցնել արյան մեջ շաքարի մակարդակըԸնկուզեղենի օգտագործումը նպաստում է արյան մեջ շաքարի մակարդակի նվազմանը։ Այս մասին գրում է «Eat This, Not That!» պարբերականը։ Նշվում է, որ արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը կախված է ոչ միայն...
16:00 30/04/2022Բժիշկը հայտնել է այն պտղի մասին, որը պաշտպանում է լյարդի հիվանդություններից և շաքարախտիցԿիվին հարուստ է բջջանյութով, որը նպաստում է լյարդի ճիշտ աշխատանքին, նվազեցնում է շաքարի վնասակար ազդեցությունը մարմնի վրա և իջեցնում արյան ճնշումը: Eat This, Not That պորտալին սննդաբան Լիզա Յանգի...
16:30 29/04/2022Ածուխի վրա խորոված պատրաստելը առողջության համար ռիսկեր է պարունակումԲժշկական գիտությունների դոկտոր, «Ինվիտրո-Մոսկվա»-ի գլխավոր բժիշկ Սերգեյ Խոմյակովը ռուսներին նախազգուշացրել է խորովածի վնասի մասին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։ Նրա խոսքով՝ հատկապես...
11:33 29/04/202229.04.2022. Կորոնավիրուսի 7 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում ապրիլի 28-ին կատարվել է 3177 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 7 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 224 հիվանդ, մահվան...
12:26 28/04/2022Կառավարությունը հանեց կարանտինային սահմանափակումների կեսը«Թույլ տվեք զեկուցել, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակի ընդամենը 144 դեպք, ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32%-ով, նախորդ օրը գրանցվել է ընդամենը 3...
11:41 28/04/202228.04.2022. Կորոնավիրուսի 3 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում ապրիլի 27-ին կատարվել է 2546 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 216 հիվանդ, մահվան...
08:33 28/04/2022Բրազիլիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամի նոր մուտացիաԲրազիլացի համաճարակաբանները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամի նոր տեսակ։ Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա.ռու»-ն՝ հղում անելով «Folha de S.Paulo» թերթին։ Ըստ աղբյուրի՝ խոսքը «Omicron» BA.1-ի...
12:05 27/04/2022Մոր կողմից Դեբեդ գետը նետված երեխայի մոտ նկատվում է դրական դինամիկաԿյանքին վտանգ չի սպառնում
11:50 27/04/202227.04.2022. Կորոնավիրուսի 17 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում ապրիլի 26-ին կատարվել է 2774 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 17 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 10 հիվանդ, մահվան...
10:13 27/04/2022Մարզիչը ուժային մարզումները համարում է արագ նիհարելու արդյունավետ միջոցՖիթնեսի մարզիչ Լյուսի Բեյքերը պատմել է, որ նիհարելու համար պետք չէ ժամերով զբաղվել կարդիո վարժություններով կամ վազել։ Նա ուժային մարզումներն է համարում արագ նիհարելու արդյունավետ միջոց: Այս մասին...
08:00 27/04/2022Չինաստանում գրանցվել է H3N8 թռչնագրիպով մարդու վարակման առաջին դեպքըՀենան նահանգում գրանցվել է H3N8 թռչնագրիպով մարդու վարակման առաջին դեպքը: «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության առողջապահության հարցերով...
18:41 26/04/2022Շտապօգնության տնօրենը հաստատում է. Լեո-Պարոնյան խաչմերուկից քաղաքացի են տեղափոխել հիվանդանոցՖեսյբուք սոցիալական ցանցում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ կառավարական շարասյան մեքենաներից մեկը Լեո և Պարոնյան փողոցների խաչմերուկին մոտ մի քաղաքացու է վրաերթի ենթարկել։ Paorama.am-ի հետ...
17:31 26/04/2022Հացադուլ հայտարարած Միսակ Ավետիսյանին մինչ այս պահը շտապ օգնության բրիգադ չի այցելելԱզատության հրապարակում երեկ առավոտից հացադուլ հայտարարած զոհված ավագ լեյտենանտ Լևոն Ավետիսյանի հորը՝ Միսակ Ավետիսյանին մինչ այս պահը շտապ օգնության բրիգադ չի այցելել։ «Շտապ օգնության բրիգադ չի...
16:12 26/04/2022Դեբեդից դուրս բերված երեխայի մոտ առկա է որովայնի, կրծքավանդակի սալջարդ, ջրահեղձությունԴեվեդ գետից դուրս բերված երկուամյա փոքրիկի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր։ Նա գտնվում է բժիշկների խիստ հսկողության տակ Սուրբ Աստվածամայր ԲԿ խոսնակ Գևորգ Դերձյանը տեղեկացնում է, որ գետից դուրս...
11:15 26/04/202226.04.2022. Կորոնավիրուսի 10 նոր դեպք է հաստատվելՀայաստանում ապրիլի 25-ին կատարվել է 2644 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 10 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 17 հիվանդ, մահվան...
09:55 26/04/2022«Հիվանդությունը հեշտ ձևով կընթանա». իմունոլոգը՝ կորոնավիրուսի անհետացման հավանականության մասինԻմունոլոգ, Մեչնիկովի անվան գիտահետազոտական ինստիտուտի ալերգիայի և իմունոթերապիայի լաբորատորիայի վարիչ Միխայիլ Կոստինովը «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի հետ զրույցում պատմել է կորոնավիրուսի...

16:09 17/03/2016Vardan Arzakanyan: HIV most common in the provincesHIV carriers are mainly from Shirak Province, said National Centre for AIDS Prevention of Ministry of Health of Armenia epidemiologist Vardan Arzakanyan during a discussion on “HIV/AIDS prevalence,...
17:07 11/03/2016Armenia’s Public Council proposes postponing mandatory wheat flour enrichmentThe Public Council expressed their view regarding mandatory wheat flour enrichment. The Council reported that they have held many discussions with interested parties and experts, as well as smaller...
19:47 09/03/2016Sergey Khachatryan: Legislative Amendments expected to combat Gender-Biased Sex SelectionIssues concerning gender-selective abortions in Armenia were discussed during the launch of the Advisory Committee session on “Combating Gender-Biased Sex Selection in Armenia”.
16:32 04/03/2016Healthcare Minister assesses birth rate in Armenia“Armenia is ahead of even developed countries in terms of birth rate, we have natural growth. Yet some new trends in Armenia show that appropriate approach isn’t established, by 2035 the birth rate...
10:21 02/03/2016President Sargsyan: Contemporary world problems of public health recognize no boundariesPresident Serzh Sargsyan received heads of delegations participating at the International Ministerial Conference titled New Challenges of Public Health which is being held in Yerevan on March 1-2.
17:37 27/02/2016Cases of AIDS, HIV decrease in Armenia, cases of viral hepatitis increaseUpper respiratory infections were the most common of infectious diseases in Armenia in 2015. According to the National Statistics Service of Armenia (NSS) 124 088 cases were recorded in...
11:40 26/02/2016Tensions maintained at frontline. NKR Defense MinistryTensions along the Line of Contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijani armed forces observed from the previous day maintained on the night of February 25-26.
18:08 24/02/2016Parents are Concerned about the Call to Vaccinate their Children Once AgainParents in Armenia are quite concerned. Children who have already received a planned vaccination against polio are invited to the polyclinics to receive it once again. Besides, it does not matter how...
12:20 24/02/2016Pharmaceutical giant Johnson & Johnson ordered to pay $72 million in suit claiming talcum powder led to ovarian cancerThe pharmaceutical giant Johnson & Johnson has been ordered to pay $72 million (£51 million) to the family of a woman who claimed her ovarian cancer was caused by talcum powder, The Telegraph reports.
12:00 24/02/2016“Vaginal seeding” for C-section babies may carry potential infection risks, experts warnThe increasingly popular practice of swabbing new-borns delivered by caesarean section with fluid from the mother's vagina may not be safe, doctors and researchers cautioned as cited by Agence...
16:43 18/02/2016Registration and Provision of Drugs will be Toughened by Law: Minister of HealthThe Minister of Health of the Republic of Armenia Armen Muradyan today during a meeting with the reporters expressed his hope that this year a bill “On Medicines” will be passed in the second reading.
18:13 17/02/2016Scientists not yet sure about link between Zika virus and birth abnormalitiesOne of the world’s leading virologists has warned against public hysteria surrounding the Zika virus, saying global health authorities need to focus more broadly on prevention of infectious diseases...
17:02 09/02/2016American teenagers are eating better: studyA study finds that adolescents are starting to make better food choices, but we shouldn’t be so quick to credit the dietary guidelines, according to time.com.
15:10 08/02/2016An exploding bus movie stunt sparks concerns in LondonA bus has exploded in central London — but this time it's only for a movie. City officials Sunday reassured the public that the explosion was a movie stunt for "The Foreigner" starring Jackie Chan...
19:10 06/02/2016State-of-art regional medical center opens in MeghriDuring his working visit to Syunik province today, Armenian President Serzh Sargsyan attended the opening ceremony of Meghri Regional Medical Center.
13:53 06/02/2016In Brazil, pregnant women urged to be cautious with a kissIn a sign of mounting global concern over the Zika virus, health officials on Friday warned pregnant women to think twice about the lips they kiss and called on men to use condoms with pregnant...
19:01 03/02/2016No threat of Zika virus in Armenia, mosquitoes transmitting it not found here: health ministerMosquitoes able to transmit the Zika virus are not normally found in Armenia, Health Minister Armen Muradyan said at the sitting of the Armenian parliament today when responding to a question of MP...
18:21 03/02/2016H1N1 virus has not mutated, swine flu retreats, Armenian health minister saysThere has been a 50% drop in the number of patients hospitalized with swine flu (H1N1) virus, Armenian Health Minister Armen Muradyan said in the parliament today in response to a question of MP Vahe...
19:09 02/02/2016Brazil urges pregnant women to avoid Olympics over ZikaPregnant women should not travel to Brazil for the Olympics because of the risk posed by the Zika virus, suspected of causing fetal brain damage, President Dilma Rousseff’s chief of staff said...