11:39 23/12/202123.12.2021. Կորոնավիրուսի 129 նոր դեպք է գրանցվել, 16 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9431 կորոնավիրուսով հիվանդ։
20:12 22/12/2021Թվային covid-սերտիֆիկատների վավերականության ժամկետը ԵՄ-ումԵվրահանձնաժողովի որոշմամբ՝ թվային covid-սերտիֆիկատների ժամկետը կկազմի ինն ամիս: Այս մասին գրում է Jnews-ը։ Եվրոպական հանձնաժողովը հաստատել է նոր կանոններ, որոնց համաձայն թվային սերտեֆիկատները վավեր...
18:57 22/12/2021Վրաստանում «օմիկրոն»-ով վարակման 24 դեպք է գրանցվելՎրաստանի առողջապահության փոխնախարար Թամար Գաբունիայի խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ երկրում գրանցվել է շտամով վարակման 24 դեպք։ «Ալիք մեդիայի» փոխանցմամբ՝ համակարգող նիստից հետո Գաբունիան հայտնել է, որ...
17:59 22/12/2021Ֆրանսիայի իշխանությունները հայտարարել են երկրում կորոնավիրուսի հետ կապված ճգնաժամային իրավիճակի մասինՖրանսիայում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը կրիտիկական է, երկիրը գտնվում է «օմիկրոն» նոր շտամի տարածման ալիքի սկզբում։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի...
15:37 22/12/2021Ամերիկացի բժիշկը «Օմիկրոնը» համեմատել է կարմրուկի հետ«Օմիկրոն» ՝ կորոնավիրուսի շտամը իր վարակվածության աստիճանով զիջում է միայն կարմրուկ հարուցող վիրուսին։ Այս մասին գրում է ամերիկյան Akron Beacon Journal պարբերականը ՝ վկայակոչելով բժշկական մասնագետ...
13:54 22/12/2021Սննդաբանը խոսել է դարչինի օգտակարության մասինԴարչինը օգնում է բարելավել իմունիտետը, ինչպես նաև ունի հակաբորբոքային հատկություն։ Այս մասին ասել է էնդոկրինոլոգ, սննդաբան, թերապևտ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Տատյանա Գուդոժնիկովան։ Գրում է...
13:09 22/12/2021Բժիշկները նշել են «Օմիկրոն» SARS-CoV-2 շտամի ինկուբացիոն շրջանըSARS-CoV-2-ի «Օմիկրոնի» շտամով վարակվելու դեպքում հիվանդության ախտանշանները կարող են ավելի վաղ ի հայտ գալ, քան կորոնավիրուսի այլ տարբերակներով վարակվելիս։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ»...
13:00 22/12/202122.12.2021. Արցախում կորոնավիրուսի 26 նոր դեպք է գրանցվել, 1 հիվանդ մահացել էԱրցախի Հանրապետությունում դեկտեմբերի 21-ին կատարվել է 285 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 26 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում...
11:41 22/12/202122.12.2021. Կորոնավիրուսի 152 նոր դեպք է գրանցվել, 7 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9415 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:13 22/12/2021Օքսֆորդի համալսարանն ու AstraZeneca-ն աշխատում են «Օմիկրոն»-ի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելու ուղղությամբՕքսֆորդի համալսարանը և AstraZeneca անգլո-շվեդական ընկերությունը սկսել են պատվաստանյութ ստեղծել՝ նախատեսված կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» հիմնամանրէի դեմ պայքարի համար: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ...
20:04 21/12/2021ԱՀ Պետնախարարն այցելել է Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը դեկտեմբերի 21-ին, առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանի և Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ միասին, այցելել է ԱՆ «Մոր և...
18:31 21/12/2021Պատվաստումից հետո COVID-19-ով վարակումը կարող է սուպեր իմունիտետ ստեղծել վիրուսի բոլոր շտամների նկատմամբՇատ մասնագետներ պնդում են, որ կորոնավիրուսի դեմ ամենաուժեղ իմունային պատասխան ունեն այն մարդիկ, որոնք հիվանդացել են COVID-19-ով, իսկ հետո պատվաստվել։ Ոչ մեծ լաբորատոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ...
14:21 21/12/2021Մթերք, որը հարուցում է քաղցկեղԲժիշկ և սննդաբան Մարիա Տիխոմիրովը «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալության հետ զրույցում ասել է, որ ապխտած երշիկի հաճախակի օգտագործմամբ քաղցկեղի ռիսկը զգալիորեն մեծացնում է: Նա նշել է, որ արտադրանքը պարունակում...
12:32 21/12/2021ՌԴ-ի գիտնականները հրապարակել են թե ինչ տեսք ունի «Օմիկրոն» շտամը«Վեկտոր» կենտրոնը հրապարակել է կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամի լուսանկարները։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը, վկայակոչելով «Ռոսպոտրեբնադզորի» կայքին։ Նշվում է, որ գիտական կենտրոնի...
12:12 21/12/2021Բելառուսում թույլատրել են երեխաների պատվաստել COVID-19-ի դեմ 12 տարեկանիցԲելառուսի առողջապահության նախարարությունը դեկտեմբերի 27-ից թույլատրել է 12-17 տարեկան երեխաներին պատվաստել կորոնավիրուսի դեմ։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով...
12:10 21/12/2021«Մուրացան» հիվանդանոցը Կարեն Վարդանյանի տրամադրած 100 մլն դրամ աջակցության շնորհիվ 11 նորածնային բժշկական սարքավորում ունի«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցը համալրվել է նորագույն բժշկական սարքավորումներով՝ շարժական ռենտգեն, նորածինների բուժական հիպոթերմիայի և թոքերի արհեստական շնչառության սարքեր, նորածնային կյուվեզ,...
11:40 21/12/202121.12.2021. Կորոնավիրուսի 137 նոր դեպք է գրանցվել, 12 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9408 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:29 21/12/202121.12.2021.Արցախում կորոնավիրուսով 9 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 41-ինը՝ ծանրԱրցախի Հանրապետությունում դեկտեմբերի 20-ին կատարվել է 261 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 14 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ,...
11:04 21/12/2021ԱՄՆ-ում մահացել է «Օմիկրոն» շտամով առաջին հիվանդըԱՄՆ-ում առաջին անգամ գրանցվել է COVID-19-ի «Օմիկրոն» շտամով վարակված մարդու մահ, հայտնում է ABC-ն՝ հղում անելով Տեխասի առողջապահական համակարգին։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։...
10:14 21/12/2021ԱՀԿ-ն չի բացառել, որ օմիկրոնը կօգնի հաղթահարել համաճարակըՌուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մելիտա Վուինովիչը չի բացառում, որ օմիկրոն շտամը կօգնի հաղթահարել կորոնավիրուսային համաճարակը։ «Այո, հնարավոր է»,- ասել է նա «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում՝...

17:28 09/10/2014Orange Foundation, Armenian Eye Care project summarize initiatives aimed at fighting blindnessOn the occasion of the World Sight Day Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) have presented the scope of projects implemented in the eye care domain, the press service of Orange...
09:55 09/10/2014Today is World Sight DayThis year, the 'Call to Action' for World Sight Day is: No more Avoidable Blindness.
09:23 09/10/2014Ebola crisis: Infected Spanish nurse 'may have touched face'A doctor in Madrid says the Spanish nurse infected with Ebola remembers touching her face with her gloves after treating a dying priest, the BBC reported.
18:57 08/10/2014Comfort food is 'no more comforting than not eating', experts claimThe findings could help people trying to lose weight, or eat more healthily.
09:18 07/10/2014Ebola outbreak: Spain investigates new caseInvestigations are under way at a hospital in Madrid after a Spanish nurse became the first person known to have contracted the deadly Ebola virus outside west Africa, the BBC reported.
18:56 06/10/2014Green tea could helps scientists develop new cancer fighting drugsIt has been shown to lower cholesterol, improve blood flow and protect against heart disease. And now scientists believe green tea could be used to develop new drugs to fight cancer, the Daily Mail...
17:55 06/10/2014Height differences 'could be caused by DNA changes'Subtle changes in our genetic make-up could help to explain why some people are taller than others, the largest ever study of height has suggested, the BBC reports.
09:08 04/10/2014First womb-transplant baby bornA woman in Sweden has given birth to a baby boy using a transplanted womb, in a medical first, the BBC reported.
09:03 04/10/2014More than 300 infected with Ebola in two days – WHOEbola death toll has climbed to 3,439 and the number of probable, confirmed and suspected cases has reached 7,492.
16:19 03/10/2014Children rehabilitation and daycare center supported by VivaCell-MTSOwing to VivaCell-MTS support, starting from March of 2014, children rehabilitation and daycare center opened its doors in Armenak and Ann Tadevossian’s Medical Center.
09:23 03/10/2014Aids: Origin of pandemic 'was 1920s Kinshasa'An international team of scientists say a "perfect storm" of population growth, sex and railways allowed HIV to spread.
09:17 03/10/2014Another US citizen infected with Ebola in LiberiaAnother US national, an NBC News TV channel reporter in Liberia, covering the outbreak of Ebola in the region, was diagnosed with the deadly virus, the news channel has reported, according to RIA...
15:52 02/10/2014New 'Death Watch' claims to calculate life expectancy based on your lifestyleIf you're worried about what your lifestyle may be doing to your health, then a new - albeit very morbid gadget - gadget claims to help.
09:23 02/10/2014Smell test 'may predict lifespan'A survey of 3,000 adults found 39% with the poorest sense of smell were dead within five years - compared to just 10% who identified odours correctly.
09:14 02/10/2014First US Ebola patient had contact with school-aged childrenFive children were potentially exposed to the Ebola virus at the home of the patient last weekend.
09:23 01/10/2014Cancer gene test 'would save lives'Younger bowel cancer patients should be offered a genetic test to screen for a rare condition linked to a higher risk of further cancers, the BBC reported, citing researchers.
09:19 01/10/2014Obama informed of first Ebola case diagnosed in United StatesUS President Barack Obama has been informed of the first Ebola case diagnosed in the country, the White House said Tuesday evening, RIA Novosti reported.
18:19 29/09/2014VivaCell-MTS implements 5th draw ‘365’VivaCell-MTS continues the draw for its “Personal” and the “City Talks” tariff plans subscribers who are users of the “Special” package in active status.
09:38 29/09/2014World Heart Day is celebrated todayCardiovascular diseases are the number one cause of death worldwide and this is projected to remain so, according to WHO.
09:14 27/09/2014New mosquito-borne virus spreads in Latin AmericaAn excruciating mosquito-borne illness that arrived less than a year ago in the Americas is raging across the region, leaping from the Caribbean to the Central and South American mainland, and...