10:14 21/12/2021ԱՀԿ-ն չի բացառել, որ օմիկրոնը կօգնի հաղթահարել համաճարակըՌուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մելիտա Վուինովիչը չի բացառում, որ օմիկրոն շտամը կօգնի հաղթահարել կորոնավիրուսային համաճարակը։ «Այո, հնարավոր է»,- ասել է նա «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում՝...
19:54 20/12/2021COVID-19-ի դեմ պատվաստումների ամենաբարձր ցուցանիշեը Երևանից հետո Արարատի մարզում էՀանրապետությունում COVID-19-ի դեմ պատվաստումների ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Երևանում: Այստեղ պատվաստումների ցուցանիշը կազմում է 43.9 տոկոս: Երևանին հաջորդում է Արարատը՝ 43.2 տոկոսով,...
18:45 20/12/2021«Pfizer»-ի և «Astrazeneca»-ի խթանիչ դոզայի ընդունման ժամկետը հնարավոր է կրճատվի«Astrazeneca» և «Pfizer» պատվաստանյութերի խթանիչ դոզաների միջև ինտերվալը կարող է ավելի կրճատվել: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան...
17:50 20/12/2021Վիվա-ՄՏՍ. Հաջողված գործընկերություն՝ նաև ճգնաժամային կառավարման պայմաններումԱրդեն 14 տարի, աուտիզմ ունեցող երեխաներին օգտակար լինելու նպատակով, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոնին (ԵԶՄԿ): Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում...
17:09 20/12/2021«Օմիկրոնն» արդեն Վրաստանում էՎրաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամով վարակման երկու դեպք։ Այս մասին գրում է «georgia.gov»-ը։ Երկու հիվանդներն էլ Վրաստանի քաղաքացիներ են։ Նրանցից մեկը վերադարձել է Դուբայից, մյուսը՝...
15:57 20/12/2021Ինտենսիվ թերապիայի կարիք ունեցողների 4.2 տոկոսը պատվաստված էԱռողջապահության նախարարությունը հրապարակել է տվյալներ՝ ներկայացնելով, թե կորոնավիրուսով հիվանդների քանի՞ տոկոսն են պատվաստված։ Ըստ նախարարության, 5473 դրական թեստավորվածների 90,3%-ը պատվաստված չէ։...
15:00 20/12/2021Քանի հակամարմին է անհրաժեշտ օմիկրոնի շտամը չեզոքացնելու համարԿորոնավիրուսի օմիկրոնի շտամին հակազդելու համար կարող է պահանջվել հակամարմինների քանակություն, որը շատ անգամ ավելի է, քան այն, ինչը բավարար է վիրուսի սկզբնական բազմազանությունը չեզոքացնելու համար,...
13:32 20/12/2021Վիրուսոլոգը մանրամասնել է, թե որ դեպքում կարող են մահանալ COVID-19-իցՀիվանդը COVID-19-ից կարող է մահանալ վարակվելուց երեք շաբաթ անց, Ura.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է վիրուսաբան Անատոլի Ալթշտեյնը։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։ «Երբ սովորաբար...
11:20 20/12/202120.12.2021. Կորոնավիրուսի 72 նոր դեպք է գրանցվել, 6 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9396 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:09 20/12/2021Կենսաբանը խոսեց «օմիկրոն»-ի՝ մահացու հիվանդություններ գործարկելու ունակության մասինԿենսաբանական գիտությունների դոկտոր, Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի (ԱՄՆ) Համակարգային կենսաբանության դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան «Լենտա ռու»-ի հետ զրույցում ասել է, որ կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամով...
09:55 20/12/2021Օմիկրոնը թոքերում ավելի դանդաղ է բազմանում, քան մյուս շտամները. ԳիտնականներՔեմբրիջի թերապևտիկ իմունոլոգիայի և վարակիչ հիվանդությունների ինստիտուտի աշխատակիցները պարզել են, որ կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամն ավելի դանդաղ է ազդում թոքերի վրա, քան COVID-19-ի մյուս շտամները:...
12:20 19/12/202119.12.2021. Կորոնավիրուսի 130 նոր դեպք է գրանցվել, 6 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9390 կորոնավիրուսով հիվանդ։
20:00 18/12/2021Սննդաբանը նշել է այն սննդամթերքները, որոնք ազդում են կորոնավիրուսի հակամարմինների մակարդակի վրաՍննդաբան, իմունոլոգ Մարինա Ապլետաևան զգուշացրել է, որ սննդակարգում սպիտակուցի պակասը բացասաբար է ազդում կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հակամարմինների մակարդակի վրա։ Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա»-ն։ Նրա...
19:51 18/12/2021Արտասահմանում COVID-19-ի դեմ պատվաստված ՀՀ քաղաքացիների հաշվառման համար անհրաժեշտ էԱրտասահմանում COVID-19-ի դեմ պատվաստված ՀՀ քաղաքացիները էլեկտրոնային առողջապահության ԱՐՄԵԴ համակարգում գրանցվելու և հաշվառվելու համար անհրաժեշտ է` դիմել տեղամասային պոլիկլինիկաներ, մարզերում գործող...
18:36 18/12/2021Ինչպես կարելի է ցրտին «հաղթել» արցունքներինԱկնաբույժ Դմիտրի Դեմենտևը նշել է ցրտին արցունքաբերության պատճառները և պատմել, թե ինչպես վարվել դրա հետ։ Մասնագետը «Ռոսսի-1» հեռուստաալիքի եթերում ասել է, որ ցրտի, քամու, պայծառ արևի ժամանակ աչքը...
17:38 18/12/2021Փարիզում ամանորյա հրավառությունն ու տոնական շոուն չեղարկվել են օմիկրոնի պատճառովՓարիզի իշխանությունները չեղարկել են դեկտեմբերի 31-ին կայանալիք հրավառության ավանդական մեկնարկը՝ COVID-19-ի նոր շտամի՝ օմիկրոնի տարածումը կանխելու միջոցառումների շրջանակում: Լուրը հայտնում է...
16:08 18/12/2021ԱՀԿ-ը հաստատաել է հնդկական CovavaxTM պատվաստանյութըԱռողջապահության համաշխարհային կոմիտեն հաստատաել է կորոնոավիրուսի դեմ պայքարի հնդկական CovavaxTM պատվաստանյութը։ Ակնկալվում է, որ պատվաստանյութը կհաստատվի մի շարք երկրների կողմից, որոնք թույլ են տալիս...
14:54 18/12/2021Հարավային Կորեայում երեխային գրիպի փոխարեն սխալմամբ պատվաստել են COVID-19-ի դեմՀարավային Կորեայում 7 ամսական փոքրիկ երեխային սխալմամբ պատվաստել են COVID-19 պատվաստանյութով՝ գրիպի փոխարեն: Հաղորդում է «Ռենհապ» լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Սեոնգնամ քաղաքի տեղական...
13:58 18/12/2021Ռուսաստանում մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակի 27 434 դեպքՌուսաստանում վերջին մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակի 27434 դեպք։ «Գազետա ռու»-ն գրել է, որ այդ մասին հայտնել է ՌԴ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբից։ Մեկ օր առաջ գրանցվել էր 27743...
13:17 18/12/202118.12.2021. Արցախում կորոնավիրուսի 27 նոր դեպք է գրանցվել, 1 հիվանդ մահացել էԱրցախի Հանրապետությունում դեկտեմբերի 17-ին կատարվել է 437 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 27 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ,...

12:25 26/09/2014Daily intake of fruits and vegetables can improve your mental healthHealth experts and nutritionists have always stressed the importance of fruits and vegetables in our diet.
11:55 26/09/2014Today is World Contraception DayWorld Contraception Day (WCD) takes place on September 26 every year. The annual worldwide campaign centers around a vision for a world where every pregnancy is wanted. Its mission is to improve...
18:38 25/09/2014Skirt size increase linked to breast cancer risk, says studyGoing up several skirt sizes in midlife could be a warning sign of increased cancer risk, research suggests, according to the BBC.
10:01 24/09/201480% of men could avoid a heart attack with just five simple lifestyle changesStopping smoking cut the risk by 36 per cent and a healthy diet did so by 25 per cent.
09:25 24/09/2014CDC: Ebola cases could reach at least 550,000 by JanuaryThe number of Ebola cases in Liberia and Sierra Leone could rise to between 550,000 and 1.4 million by January if there are no "additional interventions or changes in community behavior," the Centers...
09:24 23/09/2014Sierra Leone, Liberia brace for new Ebola casesTwo of the West African nations hardest hit by Ebola were bracing for new caseloads on Monday after trying to outflank the outbreak with a nationwide checkup and a large new clinic, The Associated...
13:28 19/09/2014Armenian Eye Care Project, Orange Foundation continue free eye care services in SyunikResults of the joint initiative of Orange Foundation and Armenian Eye Care Project (AECP) have been summarized in Syunik province.
09:41 17/09/2014Sugar intake must be slashed further, say scientistsThe new advice is that it should account for 5% of energy intake - down from 10%.
19:03 16/09/2014Ebola death toll hits 2,500The Ebola virus outbreak has killed more than 2,500 people in West Africa while 5,000 were infected, the World Health Organisation's assistant director-general Bruce Aylward said on Tuesday,...
18:53 15/09/2014Sugar could be worse for your blood pressure than salt, shock new research revealsSugar - not salt - is to blame for high blood pressure, US researchers claim. They argue that high sugar levels affect a key area of the brain which causes the heart rate to quicken and blood...
12:38 15/09/2014Sleeping seven to eight hours a night linked to taking fewer sick daysAdults who say they sleep between seven and eight hours per night miss fewer work days due to sickness than others, according to a Finnish study, Reuters Health reported.
11:34 15/09/2014Even small stressors may be harmful to men's health, new research showsOlder men who lead high-stress lives, either from chronic everyday hassles or because of a series of significant life events, are likely to die earlier than the average for their peers, new research...
14:41 13/09/2014No intestinal infection outbreak in Armenia – Health MinistryThe Armenian Health Ministry says that there is no outbreak of intestinal infection in the country. Recently, there was an outbreak in the city of Kajaran, but it has already been extinguished, the...
11:44 13/09/2014Chorrord Ishkhanutyun: ‘Stomach flu’ outbreak in Yerevan?‘Stomach flu’ has spread among population in some areas of Yerevan, according to Chorrord Ishkhanutyun.
09:25 13/09/2014World First Aid Day is celebrated todayWorld First Aid Day 2014 theme is: First Aid and Disaster in Daily Danger.
18:59 11/09/2014Viruses can spread through office buildings within hours, study showsIt takes just a few hours for a virus to spread through an office building, hotel or healthcare facility, according to a new study, the Daily Mail reports.
09:10 11/09/2014Blood group 'link to memory loss'A charity said the best way to keep the brain healthy was a balanced diet, regular exercise and not smoking.
09:08 08/09/2014Vaccine gives monkeys Ebola immunityVaccinated monkeys have developed "long-term" immunity to the Ebola virus, raising a prospect of successful human trials, the BBC reported, citing scientists.
09:09 06/09/2014Sierra Leone declares Ebola lockdownFrom 18 to 21 September people will not be allowed to leave their homes.
18:45 05/09/2014EU announces €140 million aid in response to Ebola outbreakThe European Commission announced on Friday €140 million funding for the countries affected by the Ebola virus outbreak in West Africa, ITAR-TASS reported.