15:31 15/02/2024Ինչու՞ է ռուսների մոտ տարածված ձմեռային հանգիստը ՀայաստանումՆախորդ տարի Հայաստան է այցելել ավելի քան երկու միլիոն զբոսաշրջիկ։ Օտարերկրյա հյուրերի կեսը ռուսներ են։ Երկիրը պահանջված է ոչ միայն տաք սեզոնին: MIR 24-ի ռեպորտաժում ներկայացվում է, թե ինչպես են...
15:01 15/02/2024Ռուսաստանում «Ջերմուկ»-ը հասանելի է մանրածախ վաճառքում, միայն որոշ խմբաքանակներ են արգելափակված«Ջերմուկ» հանքային ջուրը հասանելի է ռուսական մանրածախ առևտրում։ Փաստը պարզել է «ՌԻԱ նովոստի»-ի թղթակիցը։ «Ազնիվ նշան» մակնշման համակարգի օպերատորը՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը (CRPT),...
12:21 15/02/2024Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունները մեր երկրի ինքնիշխանության խախտում են. Նիկոլ Փաշինյան«ՀՀ-ի քաղաքականությունն է՝ ակտիվ բանակցություններ ներգրավելու միջոցով հնարավորն անել լայնածավալ պատերազմի մասով հնարավոր զարգացումները կանխելու համար՝ միևնույն ժամանակ ամուր կանգնելով ՀՀ-ի բոլոր...
21:13 14/02/2024Ուղին հենց այսօրվանից աշխատելն է, որպեսզի մեր եռագույնը Ստեփանակերտում կրկին ծածանվի. Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Այսօր Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխը կրկին ամենավերջին սինլքորի նման հոխորտացել է՝ վիրավորելով նաև մեր բանակը։ Սրան լռեցնելը պետք է ամեն հայաստանցու և...
12:30 14/02/2024ՀԱՊԿ-ը բարձր է գնահատում հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության ռիսկըՀԱՊԿ-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության մեծ ներուժ է տեսնում, իրավիճակը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ,...
11:11 14/02/2024Բաքուն մեղադրանքներ է հնչեցնում Բորելի և ԵՄ դիտորդական առաքելության հասցեինԱդրբեջանի ԱԳՆ-ն քննադատել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի հայտարարություններն հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի...
09:44 14/02/2024Իրանում պայթյուն է որոտացել գլխավոր գազատարի վրաԻրանի կենտրոնում՝ Բորուջեն քաղաքում, հիմնական գազատարում պայթյուն է տեղի ունեցել, որին հաջորդել է հրդեհ, զոհեր չկան։ Այդ մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով հանրապետության...
21:52 13/02/2024Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է վերահաստատեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. ՄիրզոյանՀՀ ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստից հետո իր մամուլի հայտարարության մեջ ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հարցերին.
17:51 13/02/2024Բաքուն՝ Արցախում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետի ավարտի մասինԱդրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Բաքվում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովի երեկվա հայտարարությունը, ով ասել է, որ Մոսկվան և Բաքուն կհամաձայնեցնեն Ադրբեջանի կողմից...
16:47 13/02/2024Վլադիկավկազում «Ջերմուկ»-ի փակ շշում հանքային ջրի փոխարեն եղած քացախը խմելուց հետո տղամարդը մահացել էՎլադիկավկազի բնակիչը, ով «Ջերմուկ» հանքային ջրի չբացված շշից քացախ խմելուց հետո կերակրափողի այրվածք էր ստացել, մահացել է։ Աս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Սերգեյ...
16:08 13/02/2024Ռուսաստանում դադարեցվել է «Ջերմուկ»-ի առանձին խմբաքանակների վաճառքը«Ռոսպոտրեբնադզորը» դադարեցնում է «Ջերմուկ» ապրանքանիշի ջրի որոշակի խմբաքանակների վաճառքը՝ անվտանգության ստուգման նպատակով։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին լրագրողներին հայտնել են գերատեսչության մամուլի...
21:15 12/02/2024Թեմայի շահարկման փոխարեն Ադրբեջանն ունի հնարավորություն փոխադարձել հումանիտար հարցերի կարգավորման հարցում. ՀՀ ԱԳՆԱկանապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները ադրբեջանական կողմին փոխանցվել են հունվարի 26-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Այսօր ադրբեջանական կողմն էր հայտնել, որ 8 նոր...
20:39 12/02/2024Թբիլիսիի Գաբրիել Սունդուկյանի փողոցն անվանափոխվել էԹբիլիսիի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան փողոցը անվանափոխվել է սակրեբուլոյի (ավագանի) 2023 թվականի օգոստոսի 25-ի հրամանով։ Ալիք մեդիայի փոխանցմամբ՝ Չուղուրեթի թաղամասում, հայ ականավոր դրամատուրգ,...
18:23 12/02/2024Թուրքիայն կապ է հաստատել Իսրայելի հետ՝ ՄԱԿ-ի օգնությունը Պաղեստին հասցնելու համարԴիվանագիտական աղբյուրների նշմամբ՝ Իսրայելն արգելափակել է ՄԱԿ-ի Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալության (UNRWA) կազմակերպած աջակցության առաքումը Պաղեստին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝...
13:35 12/02/2024ԵՄ դեսպանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆԱյսօր Ադրբեջանի ԱԳՆ է կանչվել Ադրբեջանում Եվրամիության դեսպան Պիտեր Միխալկոն: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել են ԱԳՆ-ից։ «Հանդիպմանը ևս մեկ անգամ ընդգծվել է, որ Հայաստանում...
12:24 12/02/2024Խաղաղապահների հարցով Մոսկվայի և Բաքվի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլի ժամկետները համաձայնեցվում են. Բաքվում ՌԴ դեսպան«Այո, Ղարաբաղի հարցը փակված է։ Այս բոլոր տարիներին Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Ցավոք սրտի, չստացվեց, այս թեման փակվեց սեպտեմբերին ռազմական...
08:42 12/02/2024Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի դեպքեր՝ ՍտեփանակերտումՀայկական պատմամշակութային ժառանգության յուրացման և ոչնչացման ադրբեջանական պետական քաղաքականությունը բռնազավթված Արցախում շարունակում է երկրաչափական պրոգրեսիայով աճել: Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն...
21:23 11/02/2024ՀՀ ԱԳՆ-ն շնորհավորհավորկան ուղերձ է հղել Իրանին Ազգային տոնի առթիվՀՀ ԱԳՆ-ն X-ի միկրոբլոգում շնորհավորհավորկան ուղերձ է հղել Իրանին Ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության 45-ամյակի առթիվ, որում ասվում է.
16:56 11/02/2024Բախվում են մի կողմից Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի, իսկ մյուսից՝ Բաքվի շահերը. Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Երբ մենք հստակորեն արձանագրում ենք, որ Հայաստանի և Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի միջև իրականում երբևէ չի եղել, չկա և չի լինելու առանձին վերցրած Արցախի, Նախիջևանի,...

15:59 11/10/2021Putin, Pashinyan to discuss the implementation of Karabakh agreements - KremlinRussian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will discuss the implementation of the Nagorno-Karabakh agreements in Moscow on October 12, the Kremlin's press service...
15:30 11/10/2021Iranian FM to travel Yerevan, Baku soon"Focusing on neighbors, including the northern neighbors, is one of the foreign policy priorities of the new Iranian government," Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian said in an...
10:52 11/10/2021Saakashvili’s health worsens amid hunger strikeA doctor for former Georgian President Mikheil Saakashvili says his condition is deteriorating 10 days into a hunger strike that he started after being arrested when he returned to the country, AP...
18:30 09/10/2021Iran’s first president, Abolhassan Banisadr, dies in Paris at 88Abolhassan Banisadr, who became Iran’s first president following the country’s 1979 revolution, has died in Paris, where he lived for decades after fleeing his country, Al Jazeera reported.
17:20 09/10/2021Armenian serviceman wounded in Azerbaijani shooting in YeraskhOn October 9, at around 12:50, the Azerbaijani Armed Forces opened fire at the Armenian positions on the Armenian-Azerbaijani border in Ararat province, particularly in the area of Yeraskh, the...
15:00 09/10/2021Six people with Russian passports detained in Turkey for alleged spyingTurkish police have detained six people with Russian passports who allegedly plotted an attack on foreigners and tried to obtain classified data, CNN Turk reported on 9 October, citing law...
14:48 09/10/2021Artsakh civilian killed by Azerbaijani sniper fireA civilian was killed on Saturday in Artsakh (Nagorno-Karabakh) by a sniper of the Azerbaijani army, Hunan Tadevosyan, the spokesman of the Artsakh State Service of Emergency Situations, told News.am.
14:16 09/10/2021Georgia declares national day of mourning for Batumi building collapse victimsOctober 11 has been declared a national day of mourning over the victims of five-turned-seven-floor residential building collapse in downtown Batumi, Georgia’s coastal town, on October 8, Civil...
11:11 09/10/2021Syria says 6 troops wounded in airstrike in HomsSyrian air defenses responded on Friday night to an Israeli strike targeting a military airbase in the country’s central province of Homs, AP said, citing Syrian state media.
10:35 09/10/2021OSCE Minsk Group ready to organize Pashinyan-Aliyev meetingThe co-chairs of the OSCE Minsk Group (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States of America, and Igor Khovaev of the Russian Federation) released a statement on Friday,...
19:46 08/10/2021The Basque parliament calls for immediate release of Armenian prisoners kept in BakuThe Parliament of the Basque Country adopted on Friday a resolution demanding Azerbaijan to immediately return Armenian prisoners, the Armenian Embassy to Spain reported.
19:19 08/10/2021Armenian U21 team lost to SerbiaThe Armenian national U23 football team hosted on Friday the Serbian team in the 2023 UEFA European Under-21 Championship qualifying competition.
16:17 08/10/2021MFA: Servants and followers of the Armenian Church should have an unimpeded access to Ghazanchetsots Cathedral in ShushiArmenia's Foreign Ministry has issued a statement on the anniversary of the double striking of the the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral in Shushi by the Azerbaijani forces.
14:56 08/10/2021Uzbekistan not planning resumption of CSTO membershipUzbekistan has enough capacity to ensure its security and does not plan to resume membership in the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Foreign Minister Abdulaziz Kamilov said in an...
11:05 08/10/2021Turkey asks U.S. to buy 40 F-16 jetsTurkey has made a request to the U.S. to buy 40 Lockheed Martin-made F-16 fighter jets and nearly 80 modernization kits for its existing warplanes, as the NATO ally looks to modernize its Air Force...
19:43 07/10/2021Artsakh's flagpole on Amaras monastery complex replaced by Armenian - Karine Gevorgyan"The Azerbaijani side had demanded to take down the Artsakh Republic's flagpole from top of Amaras monastery complex, which is currently occupied by Azeri forces, however, the Commander of the...
19:22 07/10/2021Ombudsman Tatoyan passed reports about tortures of Armenian prisoners by Azerbaijan to His Holiness Pope FrancisArmenian Human Rights Defender Arman Tatoyan has published photos on his Facebook from the meeting with His Holiness Pope Francis.
18:58 07/10/2021Around 100 Armenian trucks pass through Upper Lars checkpoint dailyStepantsminda-Lars highway is open at present, the Armenian Embassy in Georgia confirmed to Aliq Media.
18:20 07/10/2021Azerbaijan actively involved in propaganda war, unlike Armenia - Anzhela Elibekova"Azerbaijan has undertaken major projects in Shushi as they have focused on it as an important topic in their propaganda efforts," expert in Azerbaijan Anzhela Elibekova told a press conference on...
17:08 07/10/2021Earthquake registered in AzerbaijanAn earthquake of 3,4 magnitude was registered on Thursday 11km northwest of Siyazan seismic station in Shabran region of Azerbaijan, the local sources reported.