15:31 15/02/2024Ինչու՞ է ռուսների մոտ տարածված ձմեռային հանգիստը ՀայաստանումՆախորդ տարի Հայաստան է այցելել ավելի քան երկու միլիոն զբոսաշրջիկ։ Օտարերկրյա հյուրերի կեսը ռուսներ են։ Երկիրը պահանջված է ոչ միայն տաք սեզոնին: MIR 24-ի ռեպորտաժում ներկայացվում է, թե ինչպես են...
15:01 15/02/2024Ռուսաստանում «Ջերմուկ»-ը հասանելի է մանրածախ վաճառքում, միայն որոշ խմբաքանակներ են արգելափակված«Ջերմուկ» հանքային ջուրը հասանելի է ռուսական մանրածախ առևտրում։ Փաստը պարզել է «ՌԻԱ նովոստի»-ի թղթակիցը։ «Ազնիվ նշան» մակնշման համակարգի օպերատորը՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը (CRPT),...
12:21 15/02/2024Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունները մեր երկրի ինքնիշխանության խախտում են. Նիկոլ Փաշինյան«ՀՀ-ի քաղաքականությունն է՝ ակտիվ բանակցություններ ներգրավելու միջոցով հնարավորն անել լայնածավալ պատերազմի մասով հնարավոր զարգացումները կանխելու համար՝ միևնույն ժամանակ ամուր կանգնելով ՀՀ-ի բոլոր...
21:13 14/02/2024Ուղին հենց այսօրվանից աշխատելն է, որպեսզի մեր եռագույնը Ստեփանակերտում կրկին ծածանվի. Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Այսօր Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխը կրկին ամենավերջին սինլքորի նման հոխորտացել է՝ վիրավորելով նաև մեր բանակը։ Սրան լռեցնելը պետք է ամեն հայաստանցու և...
12:30 14/02/2024ՀԱՊԿ-ը բարձր է գնահատում հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության ռիսկըՀԱՊԿ-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության մեծ ներուժ է տեսնում, իրավիճակը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ,...
11:11 14/02/2024Բաքուն մեղադրանքներ է հնչեցնում Բորելի և ԵՄ դիտորդական առաքելության հասցեինԱդրբեջանի ԱԳՆ-ն քննադատել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի հայտարարություններն հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի...
09:44 14/02/2024Իրանում պայթյուն է որոտացել գլխավոր գազատարի վրաԻրանի կենտրոնում՝ Բորուջեն քաղաքում, հիմնական գազատարում պայթյուն է տեղի ունեցել, որին հաջորդել է հրդեհ, զոհեր չկան։ Այդ մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով հանրապետության...
21:52 13/02/2024Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է վերահաստատեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. ՄիրզոյանՀՀ ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստից հետո իր մամուլի հայտարարության մեջ ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հարցերին.
17:51 13/02/2024Բաքուն՝ Արցախում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետի ավարտի մասինԱդրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Բաքվում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովի երեկվա հայտարարությունը, ով ասել է, որ Մոսկվան և Բաքուն կհամաձայնեցնեն Ադրբեջանի կողմից...
16:47 13/02/2024Վլադիկավկազում «Ջերմուկ»-ի փակ շշում հանքային ջրի փոխարեն եղած քացախը խմելուց հետո տղամարդը մահացել էՎլադիկավկազի բնակիչը, ով «Ջերմուկ» հանքային ջրի չբացված շշից քացախ խմելուց հետո կերակրափողի այրվածք էր ստացել, մահացել է։ Աս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Սերգեյ...
16:08 13/02/2024Ռուսաստանում դադարեցվել է «Ջերմուկ»-ի առանձին խմբաքանակների վաճառքը«Ռոսպոտրեբնադզորը» դադարեցնում է «Ջերմուկ» ապրանքանիշի ջրի որոշակի խմբաքանակների վաճառքը՝ անվտանգության ստուգման նպատակով։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին լրագրողներին հայտնել են գերատեսչության մամուլի...
21:15 12/02/2024Թեմայի շահարկման փոխարեն Ադրբեջանն ունի հնարավորություն փոխադարձել հումանիտար հարցերի կարգավորման հարցում. ՀՀ ԱԳՆԱկանապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները ադրբեջանական կողմին փոխանցվել են հունվարի 26-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Այսօր ադրբեջանական կողմն էր հայտնել, որ 8 նոր...
20:39 12/02/2024Թբիլիսիի Գաբրիել Սունդուկյանի փողոցն անվանափոխվել էԹբիլիսիի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան փողոցը անվանափոխվել է սակրեբուլոյի (ավագանի) 2023 թվականի օգոստոսի 25-ի հրամանով։ Ալիք մեդիայի փոխանցմամբ՝ Չուղուրեթի թաղամասում, հայ ականավոր դրամատուրգ,...
18:23 12/02/2024Թուրքիայն կապ է հաստատել Իսրայելի հետ՝ ՄԱԿ-ի օգնությունը Պաղեստին հասցնելու համարԴիվանագիտական աղբյուրների նշմամբ՝ Իսրայելն արգելափակել է ՄԱԿ-ի Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալության (UNRWA) կազմակերպած աջակցության առաքումը Պաղեստին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝...
13:35 12/02/2024ԵՄ դեսպանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆԱյսօր Ադրբեջանի ԱԳՆ է կանչվել Ադրբեջանում Եվրամիության դեսպան Պիտեր Միխալկոն: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել են ԱԳՆ-ից։ «Հանդիպմանը ևս մեկ անգամ ընդգծվել է, որ Հայաստանում...
12:24 12/02/2024Խաղաղապահների հարցով Մոսկվայի և Բաքվի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլի ժամկետները համաձայնեցվում են. Բաքվում ՌԴ դեսպան«Այո, Ղարաբաղի հարցը փակված է։ Այս բոլոր տարիներին Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Ցավոք սրտի, չստացվեց, այս թեման փակվեց սեպտեմբերին ռազմական...
08:42 12/02/2024Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի դեպքեր՝ ՍտեփանակերտումՀայկական պատմամշակութային ժառանգության յուրացման և ոչնչացման ադրբեջանական պետական քաղաքականությունը բռնազավթված Արցախում շարունակում է երկրաչափական պրոգրեսիայով աճել: Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն...
21:23 11/02/2024ՀՀ ԱԳՆ-ն շնորհավորհավորկան ուղերձ է հղել Իրանին Ազգային տոնի առթիվՀՀ ԱԳՆ-ն X-ի միկրոբլոգում շնորհավորհավորկան ուղերձ է հղել Իրանին Ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության 45-ամյակի առթիվ, որում ասվում է.
16:56 11/02/2024Բախվում են մի կողմից Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի, իսկ մյուսից՝ Բաքվի շահերը. Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Երբ մենք հստակորեն արձանագրում ենք, որ Հայաստանի և Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի միջև իրականում երբևէ չի եղել, չկա և չի լինելու առանձին վերցրած Արցախի, Նախիջևանի,...

10:10 03/03/2023Минобороны Арцаха: Подразделения ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огняОтмечается, что с армянской стороны нет пострадавших.
18:07 02/03/2023Мишустин анонсировал встречу глав правительств стран СНГ в СочиКак считает российский премьер, это хорошая возможность обменяться опытом и идеями о том, как придать импульс развитию государств СНГ и ЕАЭС в современных непростых условиях.
17:40 02/03/2023Замглавы МИД РФ рассказал о сотрудничестве России и Ирана в военной сфереОднако, добавил Рябков, Москва учитывает интересы, связанные с безопасностью стран, в том числе в Персидском заливе и в других регионах.
16:56 02/03/2023Турок изнасиловал 13-летнюю сирийскую девочку, которую извлекли из-под завалов после землетрясенияПосле землетрясения в Турции продолжаются кражи, мародёрства над телами и другие преступления. Стало известно о новом страшном случае. По информации журналиста портала Bianet Эврима Кепенека, мужчина...
14:31 02/03/2023В Тбилиси будет отреставрирован Дом Мелика-АзарянцаВ одном из самых красивых зданий Тбилиси – доме Мелика-Азарянца в центре грузинской столицы – начались подготовительные работы для его реабилитации.
10:42 02/03/2023Ситуация на КПП «Верхний Ларс»: дорога закрыта для грузовиковДвижение автотранспорта с прицепом и полуприцепом на дороге, ведущей к грузино-российской границе, запрещено из-за обильного снегопада и гололеда, говорится в сообщении департамента автомобильных...
20:03 01/03/2023Араик Арутюнян принял представителей Совета Общественной телерадиокомпании АрцахаПрезидент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян сегодня, 1 марта, принял членов Совета Общественной телерадиокомпании Арцаха.
19:06 01/03/2023Комиссар ЕС призвала парламент Грузии не принимать закон об иностранных агентахКомиссар Совета Европы просит обеспечить получение копии этого письма всеми депутатами парламента Грузии.
15:46 01/03/2023В Иране заявили, что железнодорожное сообщение Нахиджеван-Армения-Грузия должно быть запущено как можно скорееИсполнительный директор зоны свободной торговли «Арас» Маджид Киани заявил, что железнодорожное сообщение Нахиджеван-Армения-Грузия должно быть запущено как можно скорее, пишет ParsToday.
15:27 01/03/2023Президент Арцаха: Любой интеграционный процесс с Азербайджаном исключенАраик Арутюнян также отметил, что Правительство и впредь будет принимать все меры для облегчения социально-экономического бремени и совместного преодоления существующих вызовов.
15:10 01/03/2023Иран высылает двоих германских дипломатовПерсона нон грата (от латинского persona non grata — нежелательное лицо) — в дипломатической практике дипломат, объявляемый властями страны пребывания нежелательным лицом.
14:59 01/03/2023Эрдоган: Президентские выборы в Турции пройдут 14 маяПрезидент Турции Тайип Эрдоган подтвердил, что всеобщие выборы в стране планируются на 14 мая. Информацию передает РИА Новости. Ранее телеканал Habertürk со ссылкой на собственные источники сообщил,...
13:42 01/03/2023Представители Арцаха и Азербайджана сегодня вновь встретились – «Арцахпресс»Вопрос о восстановлении беспрепятственного передвижения автомобилей по Лачинскому коридору и подтверждения факта целевого использования Лачинского коридора обсуждался сегодня на трехсторонней встрече...
13:21 01/03/2023Построенные армянскими мастерами 150-200 лет назад дома в Малатье практически не пострадали от мощных землетрясенийДома старого армянского квартала в Малатье практически не пострадали от мощных землетрясений на востоке Турции в феврале.
10:57 01/03/2023Число погибших в результате землетрясений в Турции достигло 45 089 человекЧисло погибших в результате землетрясений 6 февраля превысило 45 тысяч, сообщило Управление по чрезвычайным ситуациям (AFAD).
10:43 01/03/2023Захарова назвала хамством попытки Запада внедриться в ситуацию на Южном КавказеОфициальный представитель МИД РФ Мария Захарова выразила надежду, что при урегулировании армяно-азербайджанского конфликта будут реализованы мирные инициативы, выработанные совместно с РФ.
18:18 28/02/2023«Нужда научит калачи есть»: огород – в арцахской многоэтажкеУже свыше 70 дней Азербайджан по надуманным причинам продолжает блокаду Лачинского коридора - единственной связывающей Республику Арцах (НКР) с Арменией и миром дороги.
17:53 28/02/2023Досрочно завершены полномочия Генпрокурора Арцаха28-го февраля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян выступил с официальным сообщением.
17:39 28/02/2023Состоялось заседание Совбеза Арцаха28 февраля под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось заседание Совета безопасности Республики Арцах.
17:16 28/02/2023Военнослужащие РМК посетили 12 школ города Степанакерта в рамках гуманитарной акции«В ходе мероприятия, миротворцы и волонтеры раздали более 700 продуктовых наборов для семей, оказавшихся в затруднительном социальном положении», – говорится в сообщении.