14:13 09/01/2024Բաքվում երեխաները շարունակում են մահանալ կարմրուկիցԲաքվում կարմրուկ հիվանդության հետևանքով մահացել է 9-ամյա երեխա։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Երեխան մահացել է, երբ նրան ծնողները տեղափոխել են հիվանդանոց։ Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների,...
11:14 09/01/2024Քննարկման օրակարգում է ՌԴ-ում հայկական վարորդական վկայականների ճանաչման հարցը. ՀՀ ԱԳՆՀայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են Ռուսաստանի Դաշնությունում հայ վարորդական իրավունքի վկայականները ճանաչելու հարցը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին «Sputnik Արմենիի»-ն հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից:...
11:08 09/01/2024Բաքվի ծննդատան հրդեհի հետևանքով նորածիններ են մահացելԱդրբեջանի Հանրապետական պերինատալ կենտրոնում բռնկված խոշոր հրդեհի հետևանքով երեխաներ են մահացել։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ «Կենտրոնում նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում...
10:55 09/01/2024Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատուն. Պատրաստ ենք օգնել ցանկացած գործընթացի, որը խաղաղություն կբերի Հարավային Կովկասի ժողովուրդներինՀարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն կանոնավոր բանակցում է կողմերի հետ՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին։ Այս...
22:50 08/01/2024Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմը. Սարգիս ԽանդանյանԵրևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմի, բայց ոչ՝ անխոչընդոտ անցման հարց, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի...
18:20 08/01/2024Թուրքիան մտադիր է մինչև 2028-ը բացել «Զանգեզուրի միջանցքը»Հունվարի 6-ին թուրքական «TVNet»-ի եթերում Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծի մասին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ,...
16:59 08/01/2024Հռոմի Պապը կոչով դիմել է Երևանին ու ԲաքվինՀռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել Երևանին և Բաքվին հասնել խաղաղության։ Նա մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության կապակցությամբ։ Վատիկանի ռադիոյի փոխանցմամբ՝ այս մասին պոնտիֆիկոսն...
16:31 08/01/2024Իրանի ԱԳՆ. Տարանցիկ համագործակցության զարգացումը չի կարող հիմք հանդիսանալ երկրների տարածքային ամբողջականությունը խախտելու համարՀարավային Կովկասում իրավիճակի և տարանցիկ միջանցքների վերաբերյալ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը հստակ է։ ԻՌՆԱ գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին՝...
14:10 07/01/2024Թուրքիան ակնկալում է մինչև 2029-ը իրականացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագիծըԹուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ նշելով, որ դրա իրականացումից Թուրքիան կոնկրետ ակնկալիքներ ունի՝ ուղիղ...
18:15 06/01/2024Իրակլի Ղարիբաշվիլի. Շնորհավորում եմ մեր հայ համաքաղաքացիներին և եղբայրական հայ ժողովրդինՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին շնորհավորել է հայերին Սուրբ Ծննդյան տոնի առիթով։ «Շնորհավորում եմ մեր հայ համաքաղաքացիներին և եղբայրական հայ ժողովրդին՝ Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի առթիվ։ Թող այս...
17:09 06/01/2024Թուրքիայի Մալաթիա նահանգում 4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցելԹուրքիայի արևելքում՝ Մալաթիա նահանգում 4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Այս մասին հայտնում է Աղետների կառավարման վարչությունը (AFAD): Համաձայն X սոցիալական ցանցում գերատեսչության...
14:30 06/01/2024Իրանը տարբեր երկրներում ունի ռազմականացված խմբավորումներ․ իրանագետԻրանն աշխարհում ահաբեկչություններից ամենից շատ տուժած երկրներից է, ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց իրանագետ Արմեն Վարդանյանը, յուրաքանչյուր տարի տասնյակ ահաբեկչություններ են տեղի ունենում...
14:17 06/01/2024Սալոմե Զուրաբիշվիլին շնորհավորել է հայերին Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվՎրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.«Սրտանց շնորհավորում եմ Հայ առաքելական եկեղեցուն և աշխարհի բոլոր ծայրերում գտնվող նրա ծխականներին Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության...
12:40 06/01/2024Բողոքի ձայն՝ Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստովԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը վրդովմունք է արտահայտել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստին։ «ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է այն...
11:06 06/01/2024Իրանում ահաբեկչութունից հետո սլաքներն ուղղված են Իսրայելի կողմը․ իրանցի փորձագետԻրանի թշնամիների կողմից պարբերաբար թիրախավորվել է Իրանի անվտանգությունը։Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանցի փորձագետ Փույա Հոսսեյնին՝ անդրադառնալով Իրանի Քերման նահանգում գեներալ Ղասեմ...
10:53 06/01/2024Քերմանում պայթյունների գործով մի քանի գործակալներ են ձերբակալվել. Իրանի ՆԳՆԻրանի ներքին գործերի նախարար Ահմադ Վահիդին հայտարարել է՝ որոշ գործակալներ առնչություն ունեն Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետ։ «Իրնա» գործակալության փոխանցմամբ, ՆԳ նախարարը հայտնել է, որ...
23:15 05/01/2024Սրանց համար իրականում կարևոր է ոչ թե խաղաղությունը, այլ Հայաստանի փաստացի անդամահատումը.Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը ներքևում կցված «քարտեզում» նշված տարածքն է միայն համարում Հայաստան՝ այն էլ մեծ «վերապահումներով»։ Այդ վարչախմբի որևէ պաշտոնյա չի...
22:17 05/01/2024Tasnim.Իրանում ահաբեկչություն իրականացրած մահապարտներից մեկը Տաջիկստանի քաղաքացի էՔերման քաղաքի գերեզմանատան մոտ, որտեղ թաղված է գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին պայթյուններ իրականացրած երկու մահապարտներից մեկը Տաջիկստանի քաղաքացի էր։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Tasnim...
20:07 05/01/2024Իրանում մզկիթի վրա բարձրացվել է վրեժի կարմիր դրոշըՔերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումների հետևանքով Իրանը վրեժխնդրության կարմիր դրոշ է բարձրացրել Ջամքարան մզկիթի գմբեթին։ Նշենք՝ վերջին անգամ այս մզկիթի վրեժի կարմիր դրոշը բարձրացվել է 2020...
16:10 05/01/2024ԱՊՀ ՄԽՎ-ից դուրս գալուց առաջ Մոլդովային պարտավորեցրել են վճարել 340 հազար դոլարի անդամավճարների պարտքերըՄոլդովան ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովից (ՄԽՎ) լքելուց առաջ պետք է վճարի 340 հազար դոլարի անդամավճարների պարտքերը։ Այս մասին ասված է հանրապետության ֆինանսների նախարարության հրապարակած կառավարության...

20:52 01/09/2021We have indisputable proof about 80 more war prisoners in Azerbaijan - Siranush Sahakyan"We have indisputable proof about 80 more prisoners who have been captured by Azerbaijan," Siranush Sahakyan, the legal representative of Armenian prisoners in the European Court of Human Rights...
19:40 01/09/2021Lavrov: Moscow ready to have normal relations with TbilisiRussian Foreign Minister Sergey Lavrov said Moscow is ready at any moment to have normal neighborly relations with Georgia if it wants to, provided Tbilisi doesn’t “play the Russian card to save its...
18:49 01/09/2021Russian, Azerbaijani deputy foreign ministers discussed the implementation of trilateral statementsA telephone conversation between Deputy Foreign Ministers Andrey Rudenko of Russia and Khalaf Khalafov of Azerbaijan was held on Wednesday, the Russian foreign ministry reported.
18:03 01/09/2021Around 130 hectares of territory have been cleared of explosives in Artsakh in the past 11 monthsSince September 27, 2020 till August 27 2021 inclusive the sapper groups of Rescue department at the Artsakh State Service for Emergency Situations have cleared around 130 hectares of territory,...
17:49 01/09/2021The future of our people, as a decent nation embodying a statehood, is determined in Artsakh - Vanetsyan"After the disastrous war, numerous losses, amid the many challenges ahead of our two statehoods, September 2 has a special meaning, which is our unity - our unity with Artsakh," the Head of "I Have...
16:31 01/09/2021Russia agreeing integrated air defense deals with Central Asian states, ArmeniaAn agreement on creating an integrated Russia-Tajikistan regional air defense system is undergoing its ratification and similar deals are being discussed with Kyrgyzstan, Kazakhstan and Armenia,...
14:48 01/09/2021Azerbaijanis destroy Makun Bridge in Artsakh’s occupied Hadrut region – CHWBetween April 8 and July 7, the Makun Bridge in the village of Mets Tagher in Artsakh’s occupied Hadrut region was destroyed by Azerbaijani forces.
15:04 31/08/2021Armenia in the safe travel list of the EU as COVID infections riseThe European Council amended the list of recommended non-EU countries with which travel can resume as of August 30, the Council said in an update published on Tuesday.
12:41 31/08/2021Azerbaijani FM meets with new OSCE Minsk Group co-chair of RussiaAzerbaijan`s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov has met with new co-chair of the OSCE Minsk Group Igor Khovayev of the Russian Federation, the local media reported.
12:10 31/08/2021Exchange of 'positive signals' with Turkey is a new trap for Armenia - Tigran AbrahamyanLawmaker from "I have Honour" faction Tigran Abrahamyan believes the recent statements about possible normalisation of Armenian-Turkish relations voiced from both sides are a new trap for Armenia.
10:34 31/08/2021Ombudsman published new video showing Azerbaijani armed forces deliberately set fires in the vicinity of Sotk and Kut villagesArmenian Ombudsman Arman Tatoyan reiterates its statement that Azerbaijani servicemen deliberately set fires from near their tents in the vicinity of Sotk and Kut villages.
20:37 30/08/2021Liturgy in Armenian Holy Trinity Church in Malatya held for the first time since the Genocide of 1915For the first time in 106 years,Christians have been able to attend a religious service in the Armenian Trinity Church in Malatya, Turkey.
13:21 30/08/2021Russian peacekeepers practiced actions at observation post upon detection of drones in ArtsakhAs part of a routine combat training session, Russian peacekeepers conducted a drill to prevent possible violations using unmanned aircraft of a simulated enemy and ensure security at observation...
12:43 30/08/2021Azerbaijani soldier remanded into custody after breaking into Artsakh apartmentAn Azerbaijani soldier, who was detained in an apartment in the Artsakh Republic on 26 August, has been remanded into pre-trial custody, Artsakh’s Investigative Committee said in a statement on...
20:06 28/08/2021Russia wants CSTO security alliance to boost cooperation over AfghanistanMoscow will work more closely with members of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) as the withdraw of U.S.
18:12 28/08/2021Armenian cemetery destroyed by bulldozers in TurkeyAn Armenian cemetery in the Tuşba district of the eastern Van province in Turkey has been damaged by bulldozers, Bianet news agency reports.
17:21 28/08/2021Artsakh reports 4 fresh coronavirus casesArtsakh confirmed 4 new coronavirus cases in the past 24 hours, the Ministry of Health reported. In total, 45 COVID-19 tests were performed in the country on Friday. Currently, 21 coronavirus...
14:38 28/08/2021Mirzoyan, Lavrov to hold talks in MoscowArmenian FM Ararat Mirzoyan will meet with Russian FM Sergey Lavrov on August 31 in Moscow, the Russian foreign ministry reported on Saturday.
13:56 28/08/2021The true motives behind Azerbaijani provocation will be revealed sooner or later - Tigran AbrahamyanLawmaker from opposition "I have Honour" faction Tigran Abrahamyan commented on the recent actions of the Azerbaijani servicemen, who had blocked the interstate road leading from Goris to Kapan in...
13:23 28/08/2021Criminal case against Azeri serviceman detained in Martakert sent to Investigative CommitteeThe investigation of the criminal case initiated by the Artsakh Republic National Security Service against Azerbaijani serviceman Jamil Babayev, who had been detained in one of houses in Martakert...