14:13 09/01/2024Բաքվում երեխաները շարունակում են մահանալ կարմրուկիցԲաքվում կարմրուկ հիվանդության հետևանքով մահացել է 9-ամյա երեխա։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Երեխան մահացել է, երբ նրան ծնողները տեղափոխել են հիվանդանոց։ Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների,...
11:14 09/01/2024Քննարկման օրակարգում է ՌԴ-ում հայկական վարորդական վկայականների ճանաչման հարցը. ՀՀ ԱԳՆՀայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են Ռուսաստանի Դաշնությունում հայ վարորդական իրավունքի վկայականները ճանաչելու հարցը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին «Sputnik Արմենիի»-ն հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից:...
11:08 09/01/2024Բաքվի ծննդատան հրդեհի հետևանքով նորածիններ են մահացելԱդրբեջանի Հանրապետական պերինատալ կենտրոնում բռնկված խոշոր հրդեհի հետևանքով երեխաներ են մահացել։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ «Կենտրոնում նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում...
10:55 09/01/2024Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատուն. Պատրաստ ենք օգնել ցանկացած գործընթացի, որը խաղաղություն կբերի Հարավային Կովկասի ժողովուրդներինՀարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն կանոնավոր բանակցում է կողմերի հետ՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին։ Այս...
22:50 08/01/2024Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմը. Սարգիս ԽանդանյանԵրևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմի, բայց ոչ՝ անխոչընդոտ անցման հարց, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի...
18:20 08/01/2024Թուրքիան մտադիր է մինչև 2028-ը բացել «Զանգեզուրի միջանցքը»Հունվարի 6-ին թուրքական «TVNet»-ի եթերում Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծի մասին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ,...
16:59 08/01/2024Հռոմի Պապը կոչով դիմել է Երևանին ու ԲաքվինՀռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել Երևանին և Բաքվին հասնել խաղաղության։ Նա մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության կապակցությամբ։ Վատիկանի ռադիոյի փոխանցմամբ՝ այս մասին պոնտիֆիկոսն...
16:31 08/01/2024Իրանի ԱԳՆ. Տարանցիկ համագործակցության զարգացումը չի կարող հիմք հանդիսանալ երկրների տարածքային ամբողջականությունը խախտելու համարՀարավային Կովկասում իրավիճակի և տարանցիկ միջանցքների վերաբերյալ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը հստակ է։ ԻՌՆԱ գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին՝...
14:10 07/01/2024Թուրքիան ակնկալում է մինչև 2029-ը իրականացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագիծըԹուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ նշելով, որ դրա իրականացումից Թուրքիան կոնկրետ ակնկալիքներ ունի՝ ուղիղ...
18:15 06/01/2024Իրակլի Ղարիբաշվիլի. Շնորհավորում եմ մեր հայ համաքաղաքացիներին և եղբայրական հայ ժողովրդինՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին շնորհավորել է հայերին Սուրբ Ծննդյան տոնի առիթով։ «Շնորհավորում եմ մեր հայ համաքաղաքացիներին և եղբայրական հայ ժողովրդին՝ Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի առթիվ։ Թող այս...
17:09 06/01/2024Թուրքիայի Մալաթիա նահանգում 4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցելԹուրքիայի արևելքում՝ Մալաթիա նահանգում 4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Այս մասին հայտնում է Աղետների կառավարման վարչությունը (AFAD): Համաձայն X սոցիալական ցանցում գերատեսչության...
14:30 06/01/2024Իրանը տարբեր երկրներում ունի ռազմականացված խմբավորումներ․ իրանագետԻրանն աշխարհում ահաբեկչություններից ամենից շատ տուժած երկրներից է, ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց իրանագետ Արմեն Վարդանյանը, յուրաքանչյուր տարի տասնյակ ահաբեկչություններ են տեղի ունենում...
14:17 06/01/2024Սալոմե Զուրաբիշվիլին շնորհավորել է հայերին Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվՎրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.«Սրտանց շնորհավորում եմ Հայ առաքելական եկեղեցուն և աշխարհի բոլոր ծայրերում գտնվող նրա ծխականներին Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության...
12:40 06/01/2024Բողոքի ձայն՝ Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստովԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը վրդովմունք է արտահայտել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստին։ «ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է այն...
11:06 06/01/2024Իրանում ահաբեկչութունից հետո սլաքներն ուղղված են Իսրայելի կողմը․ իրանցի փորձագետԻրանի թշնամիների կողմից պարբերաբար թիրախավորվել է Իրանի անվտանգությունը։Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանցի փորձագետ Փույա Հոսսեյնին՝ անդրադառնալով Իրանի Քերման նահանգում գեներալ Ղասեմ...
10:53 06/01/2024Քերմանում պայթյունների գործով մի քանի գործակալներ են ձերբակալվել. Իրանի ՆԳՆԻրանի ներքին գործերի նախարար Ահմադ Վահիդին հայտարարել է՝ որոշ գործակալներ առնչություն ունեն Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետ։ «Իրնա» գործակալության փոխանցմամբ, ՆԳ նախարարը հայտնել է, որ...
23:15 05/01/2024Սրանց համար իրականում կարևոր է ոչ թե խաղաղությունը, այլ Հայաստանի փաստացի անդամահատումը.Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը ներքևում կցված «քարտեզում» նշված տարածքն է միայն համարում Հայաստան՝ այն էլ մեծ «վերապահումներով»։ Այդ վարչախմբի որևէ պաշտոնյա չի...
22:17 05/01/2024Tasnim.Իրանում ահաբեկչություն իրականացրած մահապարտներից մեկը Տաջիկստանի քաղաքացի էՔերման քաղաքի գերեզմանատան մոտ, որտեղ թաղված է գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին պայթյուններ իրականացրած երկու մահապարտներից մեկը Տաջիկստանի քաղաքացի էր։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Tasnim...
20:07 05/01/2024Իրանում մզկիթի վրա բարձրացվել է վրեժի կարմիր դրոշըՔերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումների հետևանքով Իրանը վրեժխնդրության կարմիր դրոշ է բարձրացրել Ջամքարան մզկիթի գմբեթին։ Նշենք՝ վերջին անգամ այս մզկիթի վրեժի կարմիր դրոշը բարձրացվել է 2020...
16:10 05/01/2024ԱՊՀ ՄԽՎ-ից դուրս գալուց առաջ Մոլդովային պարտավորեցրել են վճարել 340 հազար դոլարի անդամավճարների պարտքերըՄոլդովան ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովից (ՄԽՎ) լքելուց առաջ պետք է վճարի 340 հազար դոլարի անդամավճարների պարտքերը։ Այս մասին ասված է հանրապետության ֆինանսների նախարարության հրապարակած կառավարության...

16:55 26/01/2023Инфоштаб: Газоснабжение для населения Степанакерта будет восстановленоВ то же время информируем, что газозаправочные станции города Степанакерт продолжат работу.
19:50 25/01/2023Генсек ОДКБ подчеркнул важность реализации приоритетов белорусского председательства в 2023 годуЗайнетдинов добавил, что на встрече были затронуты вопросы, «связанные с повседневной деятельностью организации, взаимодействием ее рабочих органов с Постоянным советом ОДКБ».
18:31 25/01/2023Инфоштаб: Газозаправочные станции Степанакерта возобновили свою работуГазозаправочные станции Степанакерта сегодня с 17:00 возобновили свою работу, что обусловлено частичным восстановлением газоснабжения.
16:47 25/01/2023Азербайджан через Омбудсмена пытается довести до энергетической блокады также АрмениюУполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева обратилась к международным правозащитным организациям с призывом приостановить деятельность Мецаморской АЭС в Армении, сообщает аппарат...
13:46 25/01/2023Послом Грузии в Армении назначен Георгий ШарвашидзеПослом Грузии в Армении назначен Георгий Шарвашидзе, бывший ректор Тбилисского госуниверситета, покинувший пост осенью прошлого года.
20:43 24/01/2023Военные инженеры РМК продолжают разминирование объектов в АрцахеНа тридцати наблюдательных постах российскими миротворцами ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня.
20:11 24/01/2023Омбудсмен Арцаха: Неприемлемо бездеятельное отношение международного сообществаОн обратился к гуманитарному кризису, сложившемуся в результате блокады Азербайджаном Арцаха.
18:49 24/01/2023Фонд: 100 тонн продовольствия находятся в городе Горис, из-за Азербайджана нет возможности доставить этот груз в Арцах100 тонн продовольствия, пожертвованные фондом «Айастан» в рамках программы оказания срочной гуманитарной помощи Арцаху, в настоящее время находятся в городе Горис, и из-за блокирования Азербайджаном...
18:09 24/01/2023«Арцахэнерго»: В Арцахе с 25 января веерные отключения электроэнергии будут осуществляться 3 раза в деньБудут сформированы 4 условные группы, в которые будут включены адреса, а с графиком можно будет ознакомиться в отдельных публикациях».
16:24 24/01/2023Гуманитарные последствия блокады Бердзорского коридора будут обсуждены 26 января в ПАСЕЭтот формат дискуссии не предусматривает принятия каких-либо документов.
14:13 24/01/2023Песков: Россия продолжает вести кропотливую и сложную работу с Арменией и АзербайджаномРоссия продолжает вести кропотливую и сложную работу в диалоге с Арменией и Азербайджаном, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
11:11 24/01/2023В армянской церкви в турецком Стамбуле произошел пожар, есть погибшиеЧисло погибших при пожаре в армянской католической церкви «Сурб Пргик» («Святого Всеспасителя») в Стамбуле достигло двух человек.
20:13 23/01/2023Депутат от партии «Грузинская мечта» Самвел Маукян попал в аварию21 января на дороге Ниноцминда-Цалка мажоритарный депутат от Ахалкалаки и Ниноцминда, член партии «Грузинская мечта» Самвел Маукян попал в аварию.
18:51 23/01/2023Оппозиция Грузии готовится к акции протестаЧасть оппозиции пытается ввести общество в заблуждение – никто не менял внешнеполитический курс Грузии, заявил депутат от правящей партии "Грузинская мечта – демократическая Грузия" Давид Матикашвили.
16:21 23/01/2023Премьеры стран ЕАЭС соберутся в Алматы 2-3 февраля на заседании Евразийского межправсоветаПремьер-министры пяти стран, входящих в ЕАЭС, соберутся в Алматы на заседании Евразийского межправительственного совета (ЕМПС) 2-3 февраля, сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел...
15:03 23/01/2023Евросоюз согласовал четвертый пакет санкций против ИранаГлавы МИД стран Евросоюза в понедельник согласовали четвертый пакет санкций против Ирана. Об этом сообщается на странице председательства Швеции в ЕС в Twitter. "На сегодняшнем заседании глав МИД...
12:05 23/01/2023При посредничестве МККК из Арцаха в Армению доставлены ещё 4 пациента12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
11:17 23/01/2023Ален Гулян: Турки-месхетинцы «ферганских погромов» стали активно заниматься «защитой» флоры и фауныТуркам-месхетинцам видимо снова обещали переселить в "Ходжалы", раз стали активно заниматься "защитой" флоры и фауны на территории Карабаха..
09:46 23/01/2023Рубен Варданян: Будьте уверены, мы очень ценим и чувствуем вашу поддержку здесь в АрцахеЯ благодарю всех людей, международные СМИ, организации, правительства разных государств, которые в такой сложный период поддерживают нас и нашу борьбу в разных уголках мира.