09:34 05/01/20242023-ի ռազմական գործողության հետևանքով 17 անձ է գերեվարվել Ադրբեջանի կողմից. ՔԿ նախագահ«Այս պահին Ադրբեջանի կողմից հաստատված 23 գերի է պահվում Բաքվում, որոնցից 17-ը 2023 թվականի ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված անձինք են»,- «Լուրերին» հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի...
21:13 04/01/2024Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ զգալի առաջընթաց է գրանցվել. ՀաջիևԲաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն մի քանի չլուծված խնդիր մնացել է։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, Berliner Zeitung թերթին ասել է...
21:10 04/01/2024ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը դատապարտել է իրանական Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունըՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը խստորեն դատապարտում է իրանական Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը և կոչ է անում պատասխանատվության ենթարկել դրա կազմակերպիչներին, հովանավորներին և մեղավորներին: «ՌԻԱ...
20:52 04/01/2024«Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Իրանում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատասխանատվությունը«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն ստանձնել է Իրանի Քերման քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունների պատասխանատվությունը։ Այս մասին հայտնում է Al Arabiya-ն՝ հղում անելով ահաբեկչական...
19:22 04/01/20242024-ի տարեսկիզբը թույլ է տալիս կանխատեսել գերլարված տարի ամբողջ տարածաշրջանի համար․ ՊետրոսյանԱրաբագետ Արմեն Պետրոսյանը գրում է. «2024-ի տարեսկիզբը թույլ է տալիս կանխատեսել գերլարված տարի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Իրանի Քերման քաղաքի գերեզմանատանը տեղի ունեցած ահաբեկչությունն իրականացման թե՛...
18:08 04/01/2024Քաշաթաղում վթարի հետևանքով ադրբեջանցի 2 զինծառայող զոհվել էԱդրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանում (Լաչին) դժվարանցանելի տեղանքում վթարի է ենթարկվել ադրբեջանական ռազմական մեքենա։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ...
13:56 04/01/2024Ադրբեջանն ավերել է Արցախի Թթու ջուր կոչվող տարածքում կանգնեցված խաչքար-հուշաղբյուրըԱրցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս բնակավայրի Թթու ջուր կոչվող տարածքում Ադրբեջանը ավերել է Օմարի լեռնանցքում զոհված Տիգրան Աբրահամյանի և ընկերների հիշատակին կանգնեցված...
13:22 03/01/2024Սասունյան. Ալիևի փեսան մի ամբողջ գյուղ է տարհանում իր բիզնեսի համարԱդրբեջանում անընդհատ սկանդալներ են տեղի ունենում Ալիևների կլանի հետ կապված։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը երկաթյա բռունցքով ղեկավարում է երկիրը 2003 թվականից, իր պաշտոնը ստանձնել է հորից՝ Հեյդար Ալիևից,...
11:03 03/01/2024101 տարեկանում կյանքից հեռացել է խորհրդային դիվանագետ Գեորգի Տեր-Ղազարյանցը101 տարեկան հասակում մահացել է խորհրդային դիվանագետ Գեորգի Տեր-Ղազարյանցը։ Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի հայերի միության կայքէջը։ «Տարվա վերջը ստվերվեց տխուր լուրերով, դեկտեմբերի 31-ին՝ իր կյանքի...
17:19 02/01/2024Վրաստանի արևմուտքում երկրաշարժ է տեղի ունեցելՎրաստանում տեղի ժամանակով ժամը 11.44-ին երկրաշարժ է գրանցվել, տեղեկացրել է «Новости Грузия»-ն։ Էպիկենտրոնը գտնվել է Բաջի գյուղի մոտ՝ 15 կիլոմետր Ամբրոլաուրիից հեռու։ Մագնիտուդը՝ 4,3։...
18:55 01/01/2024ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն միմյանց հետ կապված են ընդհանուր քաղաքական արժեհամակարգով. Վասիլիս Մարագոսի Ամանորի ուղերձըԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ամանորյա ուղերձ է հղել, որում ասվում է. «Իմ անկեղծ բարեմաղթանքներն եմ հղում Հայաստանին և պայծառ հայ մարդկանց։ Անցյալում ենք թողնում ևս մեկ դժվարություններով լի տարի։ Անցնող...
12:30 01/01/2024Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլխի՝ տարեմուտի բարբաջանքում գեթ մեկ անգամ չի օգտագործվել «խաղաղություն» բառը.Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է «Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլխի՝ տարեմուտի բարբաջանքում գեթ մեկ անգամ չի օգտագործվել «խաղաղություն» բառը, մինչդեռ նույն այդ բարբաջանքը լեփ-լեցուն է հայերիս...
20:26 31/12/2023Երեք հազարից ավելի բեռնատար սպասում է Լարսի անցակետումՄոտ 3,4 հազար բեռնատարներ սպասում են են Վերին Լարսի անցակետում՝ ռուս-վրացական սահմանն անցնելու համար։ Sputnik Գրուզիայի հաղորդմամվբ, ասվում է Հյուսիսային Օսիայի ճանապարհային կառավարման կենտրոնից։...
19:06 31/12/2023Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին մեքենաների հսկայական հերթեր ենԻնչն է խցանումների պատճառը
21:46 30/12/2023ՌԴ-ն լուրջ անելիք ունի Հայաստանում. Տիգրան ԱբրահամյանԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Ռուսաստանն անիմաստ ռեսուրս է ծախսում հայ ժողովրդին հիմնավորելու, որ դեպի պայմանական Արևմուտք կամ ՆԱՏՕ գնալը բացի նոր...
17:50 30/12/2023Ադրբեջանի ԿԸՀ-մ Ալիևին գրանցեցԱդրբեջանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշել է երկրի գործող ղեկավար Իլհամ Ալիևին գրանցել որպես երկրի նախագահի թեկնածու։ Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: «Փետրվարի 7-ին նշանակված արտահերթ...
15:03 30/12/2023Վրաստանի նախկին վարչապետ Իվանիշվիլին վերադառնում է քաղաքականությունՎրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է քաղաքականություն վերադառնալու մասին իր հիմնադրած «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության պատվավոր նախագահի կարգավիճակով, որը...
14:08 30/12/2023Պուտինը շնորհավորել է Փաշինյանին և ԱլիևինՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է օտարերկրյա պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին Սուրբ Ծննդյան և գալիք 2024 թվականի Ամանորի կապակցությամբ։ Կրեմլի կայքից տեղեկանում ենք, որ...
12:49 30/12/2023Հաջիև. Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար լուրջ խոչընդոտներ չկանԱդրբեջանը Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու ճանապարհին լուրջ խոչընդոտներ չի տեսնում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը: Նրա խոսքով, ներկայումս Ադրբեջանի և...

18:04 21/01/2023Омбудсмен Арцаха: Для граждан Арцаха считается как минимум унизительным манипулирование предоставляемой помощьюПризываю все структуры и частных лиц, которые предоставляют помощь, уважать личную жизнь и право на неприкосновенность людей, и воздерживаться от распространения подобных фотографий.
16:53 21/01/2023В Арцахе из-за невозможности транспортировки во время блокады скончался пациентДо сих пор в Армению доставлено 42 пациента.
15:30 21/01/2023Российские миротворцы провели гуманитарную акцию для детей СтепанакертаВоеннослужащие российского миротворческого контингента совместно с армянской международной благотворительной организацией «Айер Миацек» провели гуманитарную акцию для детей города Степанакерта,...
13:35 21/01/2023При посредничестве МККК из Арцаха в Армению доставлены 6 пациентовИз-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста (МККК) в различные специализированные...
13:13 21/01/2023«Смысла больше нет»: Турция отменила визит главы Минобороны ШвецииПредполагалось, что глава шведского Минобороны обсудит в Анкаре заявку Стокгольма на членство в НАТО, которую Турция до сих пор не ратифицировала.
11:40 21/01/2023«Сакстат»: Россия остается главным рынком для экспорта грузинского винаВторое место заняла Польша, куда было экспортировано 6,7 тысячи тонн вина на сумму 14,5 миллиона долларов.
10:21 21/01/2023Жизнь в обесточенном АрцахеС 12 декабря Арцах осажден со стороны Азербайджана. Питание – по талонам, медикаментов – недостаточно, электричество – с веерными отключениями, газ – со слабым давлением. Фотограф из Арцаха Давид...
19:53 20/01/2023Некоторые политические деятели Турции больше «не помнят» о Гранте ДинкеК 16-й годовщине (19 января) убийства в Стамбуле известного журналиста армянского происхождения, главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка было организовано мемориальное...
16:32 20/01/2023Президент Грузии выступает против восстановления авиасообщения с РоссиейПрезидент Грузии Саломе Зурабишвили выступает против восстановления авиасообщения с Россией. Глава республики призывает правительство ужесточить условия нахождения россиян в стране. Как передает...
15:20 20/01/2023Группа дружбы НС Арцаха: Надеемся, что за резолюцией последуют практические шагиНадеемся, за резолюцией, принятой Европарламентом в целях предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе, последуют и практические шаги».
14:43 20/01/2023Азербайджанская сторона частично открыла газопровод из Армении в АрцахОперативный штаб Республики Арцах сообщает: «Азербайджанская сторона частично открыла единственный газопровод, через который в Арцах поступает газ из Армении, однако из-за слабого давления...
13:13 20/01/2023Татоян: «Экоактивисты» не могли попасть в Лачинский коридор без специального разрешения властей АзербайджанаОб этом свидетельствуют исследования Центра Закона и Справедливости Фонда "Татоян", которые основаны на указе, подписанном президентом Азербайджана 29 октября 2020 года.
12:20 20/01/2023Сергей Газарян направил письмо Генсеку СЕ в связи с блокадой АрцахаКопии письма также направлены президенту Парламентской ассамблеи Совета Европы, Комиссару по правам человека СЕ и Генеральному секретарю Парламентской ассамблеи.
11:55 20/01/2023В Арцахе с сегодняшнего дня покупки совершаются по талонамЗаверяем, что продажа продуктов по талонам удовлетворит спрос, поэтому нет необходимости паниковать и совершать ненужные покупки.
11:23 20/01/2023Мужчина открыл стрельбу по прохожим в Грузии: есть погибшие и раненыеУ всех поступивших в больницу пациентов, как сказал Отиашвили, многочисленные ранения от огнестрельного оружия – в живот и ноги.
10:29 20/01/2023Рубен Варданян выразил благодарность депутатам ЕвропарламентаГосударственный министр Республики Арцах (НКР), начальник Оперативного штаба Рубен Варданян (Ruben Vardanyan) выразил благодарность всем депутатам Европарламента за поддержку армян Арцаха.
10:12 20/01/2023Рубен Варданян: Созданная Азербайджаном в Арцахе гуманитарная катастрофа день ото дня углубляетсяАрцах и арцахцы непоколебимы в борьбе за своё неотъемлемое право жить на своей родине.
20:36 19/01/2023Командованием РМК продолжается переговорный процесс по возобновлению движения по Лачинскому коридоруПроведена гуманитарная акция по выдаче продуктовых наборов для учащихся школ Мартакертского района.
18:49 19/01/2023В Турции произошло вооруженное нападение: есть жертвыНеизвестные открыли огонь по джипу с иностранными номерами в турецком городе Мардин. В результате атаки четыре человека погибли, а еще один получил ранение, сообщает Федеральное агентство новостей....
17:16 19/01/2023Эдгар Казарян: Любые политические процессы в Арцахе должны быть прекращеныНикто не должен думать о таких вещах, все должны оставаться на своих позициях для выполнения своих обязательств, решения антикризисных задач.