20:42 01/12/2023Լարս տանող ճանապարհին նոր թունել է հորատվելՎրաց-ռուսական սահման տանող Վրաստանի ռազմավիրական Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի Քվեշեթի-Կոբի հատվածում 1,5 կմ երկարությամբ նոր թունել է հորատվել: Aliq.ge-ի փոխանցմամբ, Վրաստանի ճանապարհների...
18:12 01/12/2023Թուրքիայում կարիքների նպատակով բանկերից քաղաքացիների վերցրած պարտքերը գնալով աճում ենԹուրքիայի բանկային կարգավորման և վերահսկողության գործակալություն (BRSA) տվյալների համաձայն՝ երկրում տիրող ինֆլյացիայի պայմաններում առօրյա կարիքների նպատակով բանկերից քաղաքացիների վերցրած պարտքերը...
17:42 01/12/2023Ղարիբաշվիլին ԵԽ ղեկավարից ակնկալում է դրական որոշում ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հարցումՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հետ Դուբայում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի 28-րդ համաժողովի շրջանակներում խոսել է ԵՄ անդամակցության...
14:42 01/12/2023Իրանի արտգործնախարարը կոչ է արել դադարեցնել Գազայում ռազմական գործողությունները «քանի դեռ ուշ չէ»Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահиանը կոչ է արել դադարեցնել մարտերը Գազայում, «քանի դեռ ուշ չէ»: ТАСС-ը հայտնում է, որ նախարարը համապատասխան հայտարարություն է հրապարակել X սոցիալական...
14:08 01/12/2023Մոլդովային մղվում են Մերձդնեստրի հակամարտության ապասառեցմանը.ԴոդոնՄոլդովայի Հանրապետության սոցիալիստների կուսակցության առաջնորդ, նախկին նախագահ Իգոր Դոդոնը կարծում է, որ Մոլդովայի ղեկավարությունը մղվում է Մերձդնեստրի հակամարտության ապասառեցման։ Այս մասին նա...
10:40 01/12/2023Բաքուն առաջարկում է Երևանի հետ հանդիպում անցկացնել սահմանին կամ չեզոք երկրումԱդրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն առաջարկել է հանդիպում անցկացնել Երևանի հետ խաղաղ գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի հետ Ադրբեջանի սահմանին կամ երրորդ երկրում, որը չեզոք է։ Այս մասին գրում...
23:03 30/11/2023Ուժի կիրառման և միջազգային իրավունքի շարունակական խախտումների պրակտիկան ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ.Միրզոյանը՝ Իգնասիո ԿասիսինՆոյեմբերի 30-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար...
21:37 30/11/2023Հայաստանի ներկայացուցիչը չի մասնակցել նոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում կայացած ՀԱՊԿ աշխատանքային հանդիպմանըՆոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում կայացել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը՝ ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստի նախօրեին։ Ըստ...
20:12 30/11/2023Թուրքիան հույս ունի՝ հայ-ադրբեջանական բանակցությունները կհանգեցնեն խաղաղության համաձայնագրի կնքմանԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ կայացել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որից հետո հրապարակվել է գրավոր հայտարարություն, որտեղ անդրադարձ է արվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան...
17:05 30/11/2023ՌԴ պատրաստակամ է եռանդով նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը.ԼավրովՆոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի «հարթակում» կարճ զրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար ՍերգեյԼավրովի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի...
15:20 30/11/2023Ի՞նչ են պայմանավորվել կողմերը. Մանրամասներ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի հանդիպումիցՆոյեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային...
13:18 30/11/2023Թուրքիայի իշխանությունները ցանկանում են երկրում 65%-ի գնաճը կրկնակի նվազեցնել2024 թվականին Թուրքիայի իշխանությունները մտադիր են երկրում տարեկան գնաճի մակարդակը ներկայիս համեմատ գրեթե կիսով չափ նվազեցնել՝ հասնելով 34 %-ի։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ֆինանսների նախարար...
00:02 30/11/2023Թուրքիայի անվտանգության խորհուրդը քննարկել է հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններըԹուրքիայի անվտանգության խորհուրդը քննարկել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Լուրը հայտնում է TRT Haber-ը։ Տեղեկատվության համաձայն, կայուն խաղաղության համաձայնագրով...
18:09 29/11/2023Վրաստանը միշտ պատրաստ կլինի նպաստել տարածաշրջանային խաղաղությանը․ ՊապուաշվիլիՎրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին հանդիպել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ։ Այս մասին գրում է aliq.ge-ն՝ հղում անելով Վրաստանի խորհրդարանի մամուլի...
17:57 29/11/2023Գ. Գրիգորյանը բացատրում է, թե ինչպես բացվեցին Ռոսսելխոզնադզորի աչքերըՆոյեմբերի 28-ին ՌԴ Ռոսսելխոզնադզորը հայտարարություն տարածեց, որ 2023 թվականին իր տարածքային բաժինները Հայաստանի Հանրապետությունից ստացված ծաղկի, մրգի և բանջարեղենի արտադրանքներում հայտնաբերել են...
17:37 29/11/2023Թուրքիայում հայտնաբերվել են 42-ամյա ռուս կնոջ և 15-ամյա դստեր դիերըԹուրքիայի Բոդրում հանգստավայրում հայտնաբերվել են 42-ամյա Իրինա Դվիզովայի և նրա 15-ամյա դստեր մարմինները։ Երկուսին էլ սպանել են ատրճանակով և դուրս են բերել քաղաքից։ Այն մասին, թե ով կարող էր այդքան...
14:11 29/11/2023Պուտինը Փաշինյանի հետ նախատեսված հեռախոսազրույց դեռ չունի, սակայն...ՊեսկովՀայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցը դեռևս ներառված չէ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գրաֆիկում: Այդ մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Այս պահին ոչ»,-...
13:35 29/11/2023Զախարովա. Մոսկվան ծայրաստիճան անհանգստացած է Երուսաղեմի հայկական պարտեզի շուրջ ստեղծված իրավիճակիցՄոսկվան ծայրաստիճան անհանգստացած է Երուսաղեմի քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչների դեմ սադրիչ գործողությունների հաճախակիացման մասին տեղեկություններից։ Այս մասին չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 29-ին,...
11:57 29/11/2023Կոլապս Վերին Լարսի անցակետում, ավելի քան 3 հազար բեռնատար է կուտակվելՎատ եղանակային պայմանների պատճառով Վերին Լարսում կոլապսը շարունակվում է: Լարսի անցակետում արդեն ավելի քան երեք հազար բեռնատար է կուտակվել: Այդ մասին հայտնում է МИР 24-ը։ Ռուսաստանից Վրաստան տանող...
11:55 29/11/2023Կարեն Քոչարյան. Ասում են՝ «умом Россию не понять», բարդ է կանխատեսել Ռուսաստանի հաջորդ քայլերըԵրեկ ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ՝ Ռոսսելխոզնադզորը պաշտոնական նամակ է ուղարկել Հայաստանին՝ դժգոհելով, որ նոյեմբերին արձանագրվել է խախտումների կտրուկ աճ։ «Միայն նոյեմբերի 24-26-ը Ռուսաստան վարակված...

17:00 03/07/2021Arman Tatoyan: All captives must be immediately released"The convictions of Armenian prisoners in Azerbaijan are an artificial result of artificial processes," Armenia's Ombudsman Arman Tatoyan said in a statement on Saturday, commenting on recent...
14:06 03/07/2021Catholicos Aram I asked Pope Francis to support with the return of Armenian prisonersThe Catholicos of the Great House of Cilicia, His Holiness Aram I has applied to Pope Francis on the issue of Armenian prisoners held in Azerbaijan, the Holy See of Cilicia reported in a Facebook...
12:25 03/07/2021The situation is Armenia's Syunik province does not fall under the provisions of CSTO on collective defense - Stanislav ZasA spike in tensions in the southern Syunik province of Armenia due to the establishing a new border with Azerbaijan is a "border incident," it does not fall under the provisions of the Charter of the...
11:01 03/07/2021Putin, Macron express willingness to coordinate efforts on the Nagorno-Karabakh settlement with the participation of the Minsk OSCE GroupVladimir Putin had a telephone conversation with President of the French Republic Emmanuel Macron at the latter’s initiative, the Kremlin press service reported.
15:52 02/07/2021YouTube removes Erdogan advisor's video over hate speech against ArmeniansYouTube has removed a video of remarks by Turkish Presidential Communications Director Fahrettin Altun on hate speech grounds, Ahval reported on Friday, citing BirGün newspaper.
15:06 02/07/2021U.S. adds Turkey to list of countries implicated in use of child soldiersThe United States on Thursday added Turkey to a list of countries that are implicated in the use of child soldiers over the past year, placing a NATO ally for the first time in such a list, in a move...
14:53 02/07/2021Russian sappers clear the area of explosive objects from settlements and agricultural fields in the Martuni districtEngineering and sapper units of humanitarian demining of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Nagorno-Karabakh from the danger of mines and explosive objects, the...
14:44 02/07/2021Azeris do not know how to present Tigranakert - Hamlet Poghosyan"Azeris have launched a campaign on media, alleging the Armenians have armenized the Shahbulag Castle built by Khan Panaha and developed the 'myth of Tigranakert' for that reason," the head of...
13:42 02/07/2021James Appathurai appraised Georgia for its assistance to Azerbaijan and Armenia in overcoming hostilities and starting communicationNATO Secretary-General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai met Georgian Foreign Minister David Zalkaliani, the Georgian First Channel reported.
12:45 02/07/2021Armenian ombudsman reports a new organized acts by Azerbaijan aimed at intimidating the civilian population in ArtsakhThe Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan calls on compatriots in Artsakh to remove their telephone numbers, addresses and other personal data from social network pages in order to prevent...
12:11 02/07/2021Armenian Ambassador met with former French President François Hollande to discuss the situation around ArtsakhOn June 30, Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan met with former French President François Hollande, the Embassy said in a message on Friday.
10:18 02/07/2021Two more bodies found in search operations for war casualties in ArtsakhTwo more bodies of killed in the Nagorno-Karabakh war were found on July 1 during search operations held in the Azerbaijani-held southern regions of Artsakh, the State Service of Emergency Situations...
15:08 01/07/2021Russia, Turkey to coordinate efforts to normalize Baku-Yerevan dialogue, Lavrov saysMoscow and Ankara are set to pool their efforts to contribute to normalizing practical interaction between Baku and Yerevan, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a press conference...
14:50 01/07/2021Azerbaijani military involved in Turkey’s Anatolian Eagle 2021 exerciseThe air forces of Azerbaijan, Qatar, and Pakistan, participated in Turkey’s Anatolian Eagle 2021 exercise, which is presently taking place at the 3rd Main Jet Base in Konya, Ahval news reported.
14:30 01/07/2021Artak Beglaryan: Two of the three principles for the settlement of Artsakh issue no longer valid"I am more than sure that the Artsakh leadership, its people will never accept any solution to be part of Azerbaijan," Artsakh's State Minister Artak Beglaryan stated during an online press...
13:47 01/07/2021Vardan Voskanyan: Lavrov's words prove Russia and Turkey compete in the South CaucasusExpert in Iran, member of "Homeland" party Vardan Voksanyan reflected on Facebook on the outcomes of the recent meeting between Russian and Turkish FMs held in Antalya.
13:33 01/07/2021Russian peacekeepers ensure the safety of local residents carrying out hay harvesting in Artsakh's Askeran districtRussian peacekeepers ensure the safety of local residents during hay harvesting in the Askeran district of Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry reported.
12:13 01/07/2021Tigran Abrahamyan: Long-term security strategy should be developed for Armenia and ArtsakhExpert in security studies Tigran Abrahamyan has commented on Facebook about the prospects of the regional security.