09:06 03/10/2023Ադրբեջանը հայ մոդելին ահաբեկիչ է հռչակելԱդրբեջանակնական իշխանալան ԶԼՄ-ները հայ մոդել Արմինե Հարությունյանին հռչակել են ահաբեկիչ, քանի որ նա մասնակցել է ՈՄԱ-ի վարժանքներին։ Հայաստանցի մոդելը թշնամական երկրի ուշադրության կենտրոնում հայտնվել...
08:30 03/10/2023ԱՄՆ-ն չի վարանի ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ, եթե ի հայտ գան ԼՂ-ում էթնիկ զտումները վկայող ապացույցներ․ Մեթյու ՄիլլերԱնդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից հայերի տեղահանությանը և շրջան գործուղված ՄԱԿ-ի առաքելությանը վերաբերող հարցին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է, թե Վաշինգտոնը լրջորեն...
21:56 02/10/2023Թուրքիան պահանջում է փակել Մեծամորի ԱԷԿ-ըԹուրքական «Anadolu Agency» ծավալուն հոդված է հրպարկել Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբերյալ, որում ասվում է. «Թուրքիայի սահմաններից 16 կմ հեռավորության վրա գտնվող Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի հետ կապված...
18:18 02/10/2023Ալիևի վարչակազմից հայտարարում են, թե հայաթափված Արցախում «երաշխավորում» են արցախցու անվտանգությունըԱլիևի վարչակազմից հայտարարում են, թե հայաթափված Արցախում «երաշխավորում» են արցախցու անվտանգությունը Ադրբեջանի կառավարությունն արցախցիներին երաշխավորել է հայկական մշակույթի պահպանման և զարգացման...
18:16 02/10/2023Զգույշ եղեք, Գերմաիայում ապրող թուրքերի վարչապետը ես եմ․ Անգելա Մերկերը ԷրդողանինԳերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելը Գերմանիայի վերամիավորման օրվանն ընդառաջ «ZDF» հեռուսաընկերությանը տված հարցազրույցում հիշատակել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։Այս մասին գրում է...
17:48 02/10/2023Ադրբեջանը հրապարակել է «վերաինտեգրման» մանրամասները«Ապահովվում է կրոնի ազատությունը, մշակութային և կրոնական հուշարձանների պահպանությունը, ստեղծվում է հայերենի օգտագործման հնարավորություն»։
17:09 02/10/2023Ռուս փորձագետը Հայաստանի համար կանխատեսել է Ուկրաինայի ճակատագիրը՝ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության դեպքումԵթե Երևանը հօգուտ Վաշինգտոնի հրաժարվի Մոսկվայի հետ համագործակցելուց, ապա Հայաստանում կարող է տեղի ունենալ ուկրաինական սցենարը:«ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին ասել է Քաղաքական տեղեկատվության...
15:38 02/10/2023Իրանի քաղաքացին մահապատժի է դատապարտվել Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման համարԹեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակում գործած տղամարդը դատապարտվել է մահապատժի: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների։ Իրանի քաղաքացի Յասին Հուսեյնզադեի...
14:27 02/10/2023Թուրքիայում անձրևաջրերը ողողել են մետրոյի կայարանըԹուրքիայի հյուիսիս-արևմուտքում գտնվող Ստամբուլի նահանգում տեղած հորդառատ անձրևները ջրհեղեղների պատճառ են դարձել: Մի շարք շրջաններում փողոցներն ու պողոտաները վերածվել են «լճերի», ինչի հետևանքով էլ...
14:05 02/10/2023Թեհրանն ու Բաքուն ծրագրում են քննարկել Հարավային Կովկասի զարգացումներըԻրանն ու Ադրբեջանը ծրագրում են մոտ ժամանակներս քննարկել Թեհրանում ադրբեջանական դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատանքի վերսկսման հարցը, որը դադարեցվել էր հունվարի 29-ին հարձակումից հետո։ ՏԱՍՍ-ը...
12:44 02/10/2023Ադրբեջանը պարտավոր է պահպանել օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության պահպանության միջազգային դրույթներըԱմարասի վանքն օկուպացված է
12:25 02/10/2023Սերբիայի քաղաքացիները Վրաստանի երիտասարդությանը նախապատրաստում են իշխանությունը բռնի տապալելուՍերբիայի երեք քաղաքացիներ, ովքեր սեպտեմբերի վերջին գտնվել են Վրաստանում, դասընթացներ են անցկացրել վրացի երիտասարդների համար, որոնց ընթացքում նրանք նախապատրաստվել են 2023 թվականին երկրում իշխանության...
11:59 02/10/2023Արցախում տապալվել է Եվրոպայում մեծությամբ երկրորդ խաչըԼեռնային Ղարաբաղում՝ Ստեփանակերտի մերձակայքում, տապալվել է 50 մետրանոց խաչը, որը մեծությամբ երկրորդն էր Եվրոպայում։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ տապալված խաչի տեսանյութը հրապարակել է ուկրաինական...
11:34 02/10/2023Արցախի նախկին նախագահները Երևան չեն տեղափոխվել. «Առավոտ»Արցախի չորս նախագահները՝ Արկադի Ղուկասյան, Բակո Սահակյան, Արայիկ Հարությունյան, Սամվել Շահրամանյան, Հայաստան չեն տեղափոխվել: Նրանք, ըստ Aravot.am-ի հավաստի աղբյուրի, շարունակում են գտնվել Արցախում:...
10:56 02/10/2023Վագիֆ Խաչատրյանի գործն ուղարկվել է Բաքվի զինվորական դատարանԱդրբեջանում Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և ուղարկվել Բաքվի զինվորական դատարան։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական...
09:35 02/10/2023«Բայրաքթար»-ի կատարելագործված տարբերակը կարող է փոխանցվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ինԹուրքական կողմը դիտարկում է «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը Ուկրաինա տեղափոխելու հարցը։ Այս մասին հայտարարել է ԱԹՍ-ներ արտադրող «Բայքար» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հալուք Բայրաքթարը, գրում է...
09:00 02/10/2023Սիրիան Թուրքիային կոչ է արել դուրս բերել զորքերը երկրի տարածքիցՍիրիան իր տարածքում թուրքական զորքերի ներկայությունը համարում է անօրինական օկուպացիա. Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր զորակազմը, հակառակ դեպքում երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է։...
16:14 01/10/2023Հռոմի պապը կոչ է արել երկխոսություն հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջևՀռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել երկխոսություն հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ հույս հայտնելով համաձայնագիր կնքել հումանիտար ճգնաժամը վերջ տալու համար: Լուրը Հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։ Նրա...
22:55 30/09/2023Անկարան հայտնել է, թե հայերի կողմից ԱՄՆ-ում թուրք պաշտոնյաների վրա հարձակում է եղելԹուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում ազգությամբ հայերի կողմից հարձակում է տեղի ունեցել համաժողովին մասնակցած թուրքական պատվիրակության անդամների վրա։ «Մեր պաշտոնյաները, ովքեր մասնակցել են 2023...

13:41 25/07/2022Спецпредставитель Турции Сердар Кылыч осмотрел руины древнего города АниСпецпредставитель Турции на переговорах по нормализации отношений с Ереваном Сердар Кылыч посетил турецко-армянскую границу в Акьякском районе Карса.
12:05 25/07/2022В Грузии цены на картофель достигли минимумаВ результате мониторинга EastFruit было установлено, что цена на картофель в Грузии достигла минимума на этой неделе, пишет jnews.
12:02 25/07/2022В селе Карцахи отметили день прославленного Ашуга Дживани23 июля, после двухлетнего перерыва из-за связанной с распространением коронавируса ситуации, в селе Карцахи Ахалкалакского муниципалитета отметили праздник прославленного Ашуга Дживани.
16:31 23/07/2022Глава МИД Германии назвала совместное фото Эрдогана и Путина «вызовом»Глава МИД ФРГ Анналена Бербок назвала вызовом присутствие турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана на совместном фото с президентами России и Ирана Владимиром Путиным и Эбрахимом Раиси после встречи,...
13:36 23/07/2022Наводнение на юге Ирана унесло жизни как минимум 17 человекКак минимум 17 человек погибли в результате наводнений, вызванных проливными дождями, в провинции Фарс на юге Ирана, сообщает телеканал Al Arabiya.
13:29 23/07/2022Варужан Гегамян: Турции удается извлекать максимум пользы для себя от столкновения двух полюсовТюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян пишет: «Украина и Россия накануне, фактически, договорились по вопросу экспорта зерна через Черное море.
12:22 23/07/2022Из-за засухи мелеет озеро ВанЗасуха грозит стереть с лица земли расположенное на территории современной Турции озеро Ван. Как пишет «МИР 24», его воды все дальше отходят от берега, обнажая дно, а на середине водоема появляются...
11:27 23/07/2022Monument Watch: Азербайджанцы перенесли установленный на дороге в Бердзор хачкарАкадемическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» сообщает: «На видео, размещенном 27-го июня 2022 года на странице Давида Симоняна в Facebook, хорошо видно, как группа азербайджанцев...
13:29 21/07/2022Чавушоглу: Турция ждет от Армении конкретных шаговГлава МИД Турции Мевлют Чавушоглу сообщил в четверг, что в Анкаре ждут конкретных шагов от Армении в вопросе нормализации двусторонних отношений.
13:58 20/07/2022Варужан Гегамян: Армяно-иранские отношения должны быть подняты на новый уровень стратегического партнерстваТюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян пишет: «Духовный лидер и руководитель Ирана Али Хаменеи месседж о том, что Тегеран не потерпит завоевания территории Армении (в частности...
16:30 19/07/2022Хаменеи – Эрдогану: Иран не допустит блокирования границы с АрмениейДуховный лидер и руководитель Ирана Али Хаменеи во вторник в разговоре с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом коснулся развязанной Азербайджаном осенью 2020 года при непосредственном участии...
15:29 19/07/2022Али Хаменеи предостерег Эрдогана: Военная операция на севере Сирии точно пойдет во вред и ТурцииДуховный лидер и руководитель Ирана Али Хаменеи во вторник в разговоре с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом предостерег Анкару от начала военной операции на севере Сирии.
13:02 19/07/2022ЕС приветствует встречу Мирзоян-Байрамов в ТбилисиВерховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель приветствовал состоявшуюся 16 июля в Тбилиси встречу Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна...
16:56 16/07/2022В Грузии прокомментировали встречу глав МИД Армении и Азербайджана в ТбилисиПремьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили надеется на успешность встреч глав МИД Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова в Тбилиси, говорится в сообщении администрации...
13:04 16/07/2022ВС Азербайджана обстреляли боевые позиции ВС Армении из крупнокалиберного оружияРаспространенное министерством обороны Азербайджана заявление о том, что в ночь на 16 июля подразделения ВС Армении якобы открыли огонь в направлении азербайджанских боевых позиций, дислоцированных...
12:23 16/07/2022Алиев обвинил Россию в невыполнении обещания по АрцахуПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Россия не выполнила данных по Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) обещаний․ По его словам, несколько месяцев назад Баку посетил...
17:10 15/07/2022В Грузии на 50 тыс. лари оштрафовали азербайджанскую SOCARНациональная комиссия по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии оштрафовала азербайджанскую нефтегазовую компанию SOCAR на 50 тысяч лари (17,5 тысячи долларов) из-за просрочки подачи...
13:34 15/07/2022Известно, что обсуждали Тойво Клаар и Ильхам АлиевСпециальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели переговоры в Баку.
13:14 15/07/2022Тойво Клаар из Еревана отправился в БакуСпециальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар, который 2 дня назад прибыл в Ереван, сейчас находится в Баку.
12:10 15/07/2022Тигран Абрамян: Азербайджанцы в новом направлении укрепляются на рубежах, работы осуществляются с высокой интенсивностьюДепутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook пишет: «Побывал в селах Шурнух и Воротан.