20:46 28/07/2023Թբիլիսիում մտահոգ են Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբՎրաստանին մտահոգում է Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը: Ըստ վրաց փորձագետների՝ Հարավային Կովկասում ցանկացած տեսակի նոր հաղորդակցության գործարկում Վրաստանին կզրկի տարանցիկ երկրի...
18:50 28/07/2023Ինչքան Թուրքիան ունի ԵՄ-ի կարիքը, այդքան էլ ԵՄ -ն ունի Թուրքիայի կարիքը․ Մեհմեդ ՇիմշեքԹուրքիայի գանձապետարանի և ֆինանսների նախարար Մեհմեդ Շիմշեքը Ավստրիայի Զալցբուրգ քաղաքում անցկացվող «Վաղվա Եվրոպան․ դիմակայել մարտահրավերներին և ձևավորել ապագան» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ...
14:30 28/07/2023Իրանի և Ադրբեջանի միջև համագործակցության գործընթացը ներկայումս գտնվում է կառուցողական և դրական ուղու վրա․ Իրանի ԱԳ նախարարԻրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը և իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկել երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող...
14:06 28/07/2023Թուրքիայում չի հաջողվում մարել անտառային հրդեհներըԱրդեն մի քանի օր է, ինչ չի հաջողվում մարել Թուրքիայի՝ առաջատար տուրիստական շրջաններից մեկի Անթալիա նահանգի Քեմեր քաղաքին հարակից անտառային տարածքներում բռնկված հրդեհը։ Հրդեհաշիջման աշխատանքները...
12:33 28/07/2023ԱՄՆ կոնգրեսականը շարունակում է ընդդիմանալ Թուրքիայի F16-երի վաճառելունԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը շարունակում է դեմ լինել Թուրքիային F-16 կործանիչներ վաճառելուն՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիան հանել է ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի...
18:12 27/07/2023Թուրքիան փորձում է հարթել Պարսից ծոցի երկրների հետ ունեցած տարաձայնություններըԵլնելով իր տնտեսական ճգնաժամից՝ Թուրքիան փորձում է հարթել Պարսից ծոցի երկրների հետ ունեցած տարաձայնությունները և նոր շունչ հաղորդել վերջին շրջանում մեկնարկած կարգավորման գործընթացին։ Ermenihaber-ի...
16:56 27/07/2023Կայուն խաղաղություն կլինի այն ժամանակ, երբ միջազգային սահմանները չփոխվեն․ Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպանParsToday-ը գրում է․ «Բաքվում Իրանի նախկին դեսպան Մոհսեն Փաք-Այինը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատման և այդ խաղաղության նկատմամբ Իրանի աջակցության մասին ասել է.
13:36 27/07/2023Ադրբեջանից արձագանքել են ԲորելինԲաքուն բարձր է գնահատում Եվրոպական միության աջակցությունը Հայաստանի հետ խաղաղության գործընթացի շուրջ բանակցություններին, սակայն Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով...
13:28 27/07/2023Անտառային հրդեհների պատճառով Թուրքիայում տարհանվել է 600 քաղաքացիՀուլիսի 27-ին Թուրքիայի արևմուտքում գտնվող Իզմիր նահանգի Օդեմիշ, Թորբալը և Քընըք շրջանների անտառածածկ տարածքներում հրդեհ է բռնկվել: Շուրջ 9 ժամ տևած հրդեհաշիջման աշխատանքների արդյունքում բոլոր...
13:09 27/07/2023Արցախի բռնի տեղահանվածներ. Մեր վերադարձը պետք է ապահովեն ՄԱԿ խաղաղապահ զորքերըԱրցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանվածները հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է. «Մենք՝ Արցախի Հանրապետության /Լեռնային Ղարաբաղի/ Շուշիի, Մարտունու, Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Քարվաճառի...
11:21 27/07/2023«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելել է Ադրբեջանից ավելի քան 47 տոննա լոլիկի և 14 տոննա ելակի ներմուծումը ՌուսաստանԴաղստանի Հանրապետությունում «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի վարչությունն արգելել է Ադրբեջանից 61,2 տոննա բուսական ծագման արտադրանքի ներկրումը: «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ի փոխանցմամբ, չի թույլատրվել ներմուծել է 47,2...
08:55 27/07/2023Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են երաշխավորել անվտանգությունն ու ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով․ ԲորելԵվրոպական միությունը խորապես մտահոգված է հումանիտար լուրջ իրավիճակով, որին բախվում է տեղի բնակչությունը նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար...
22:44 26/07/2023Ադրբեջանի ԱԳՆ. Բաքվի հետ համաձայնեցված չի եղել Հայաստանից հումանիտար բեռի տեղափոխումը«Միայն Լաչինի ճանապարհը պահանջելը, բայց Աղդամի ճանապարհից հրաժարվելը, ճանապարհը փակելը և այն քաղաքականացնելն անընդունելի է»,-ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, դեսպանների հետ հանդիպմանն ասել է...
18:17 26/07/2023Թուրքիան կարդիականացնի Ադրբեջանի SU-25 կործանիչներըԱդրբեջանի պաշտպանության նախարարության և թուրքական «TUSAŞ» ընկերության միջև ստորագրվել է համաձայնագիր «ՍU-25» գրոհային ինքնաթիռների արդիականացման մասին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ ստորագրման...
14:10 26/07/2023Իրանի «Azad» իսլամական համալսարանում բացվել է Հայոց լեզվի և գրականության բաժինԻրանի «Azad իսլամական համալսարանի Թեհրանի կենտրոնական մասնաճյուղը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ բացվել է Հայոց լեզվի և գրականության բաժին, իսկ դիմորդների ընդունելությունը կանցկացվի...
12:37 26/07/2023Freedom House-ը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել ԱրցախինFreedom House հեղինակավոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ) Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրել կենսական մարդասիրական...
10:13 26/07/2023Իրանից Հայաստան արտահանման ավելի քան 22%-ը կազմում է պողպատըԻրանի հանքարդյունաբերության և առևտրի արդյունաբերության տան Միջազգային հարաբերությունների և առևտրի զարգացման հանձնաժողովի խոսնակն ասել է, որ «այս տարվա գարնանը Հայաստանի հետ Իրանի ոչ նավթային...
09:53 25/07/2023Իրանը դեմ է տարածաշրջանի երկրների սահմանների և աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխության․ ՌայիսիՀայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Թեհրանում կայացած հանդիպմանը, նշելով, որ Թեհրանը պաշտպանում է Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղ բանակցություններն ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հավելել է, որ...
18:05 24/07/2023Վանի հայկական եկեղեցիները փլուզման եզրին ենԹուրքիայի արևմտյան հատվածում գտնվող Վան քաղաքի (հայկական քաղաք հիմնադրված մ.թ.ա. 9-րդ դարում Վանի թագավոր Սարդուրի Ա-ի կողմից) մի շարք հայկական եկեղեցիներ լքված և անհուսալի վիճակում են՝ օրեցօր...
16:21 24/07/2023Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության գործարանում պայթյուն է որոտացել. կա զոհՊայթյունը տեղի է ունեցել Շիրվանում գտնվող Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության գործարանում։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով գերատեսչությանը։...

19:25 08/11/2021Межгосударственная дорога Степанакерт-Шуши-Бердзор двусторонне открытаМежгосударственная дорога Степанакерт-Шуши-Бердзор двусторонне открыта после того, как движение было перекрыто из-за инцидента возле перекрестка Шуши.
18:47 08/11/2021После обстрела с азербайджанской стороны на перекрестке у Шуши движение на данном участке временно перекрытоНа перекрестке у города Шуши 8 ноября, около 15:00 часов, азербайджанский военнослужащий открыл огонь по работникам ЗАО «Водоканал», осуществляющим ремонтные работы.
18:16 08/11/2021В Турции возбудили новое дело на нобелевского лауреата Орхана ПамукаВ Турции начато расследование в отношении писателя-диссидента, лауреата Нобелевской премии по литературе (2006 г.) Орхана Памука за «оскорбление турецкого флага и Мустафы Кемаля Ататюрка»,...
18:07 08/11/2021Омбудсмен Арцаха: Инцидент у Шуши – очередное доказательство армянофобского поведения азербайджанской стороныСегодня, 8 ноября, около 15:00, по соседству с перекрестком возле въезда в город Шуши (оккупированная Баку в 2020 году культурная столица Республики Арцах (НКР).
17:52 08/11/2021В Грузии с 1 декабря введут «Зеленые паспорта»Концепция "зеленых паспортов" вводится в Грузии с 1 декабря, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили после заседания Координационного совета.
17:43 08/11/2021Сейран Оганян: Мира нельзя выпрашивать, к миру нужно принуждать«Наша точка зрения состоит в том, что не может быть разблокировки территорий при отсутствии договорно-правовой базы для этого, реальной оценки с точки зрения безопасности, экономики, демографии», –...
17:02 08/11/2021СНБ: Возле Шуши азербайджанцы обстреляли работающих на водопроводе мирных жителей Арцаха, есть погибшийСегодня Служба национальной безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) получила информацию о том, что на перекрестке близ города Шуши около 15:00 с азербайджанской стороны...
15:11 08/11/2021Песков: Встреча Путина, Пашиняна и Алиева готовится, но точных договоренностей нетСаммит президента России Владимира Путина, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьера Армении Никола Пашиняна в режиме видеоконференцсвязи (ВКС) готовится, но точных договоренностей по срокам...
12:48 08/11/2021МИД Азербайджана: Следует положить конец попыткам прямо или косвенно поддержать реваншизм в АрменииАзербайджан считает необходим полное выполнение пунктов трехсторонних заявлений лидеров Азербайджана, России и Армении по Карабаху, говорится в заявлении азербайджанского МИД, передает Interfax.az.
21:47 07/11/2021Арцахский монастырь Спитак Хач – мишень азербайджанской пропагандыГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) на своей странице в соцсети Facebook пишет: «5 ноября на азербайджанском сайте...
18:48 06/11/2021СГБ Грузии: Саакашвили планирует госпереворотУчастники акций протестов в Грузии в поддержку экс-президента Михаила Саакашвили планируют блокировку зданий государственных учреждений.
12:22 06/11/2021В Грузии выявлено 5240 новых случаев коронавирусаВ Грузии выявлено 5240 новых случаев коронавируса, сообщает Национальный центр контроля заболеваний Грузии, передает Первый канал Грузии.
11:24 06/11/2021МИД РФ выступил с заявлением по случаю годовщины подписания трехстороннего заявления 9 ноября – ТАССРоссия не имеет цель получить эксклюзивное право на общение с Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает ТАСС, говорится в заявлении МИД РФ по случаю годовщины подписания трехстороннего...
18:12 05/11/2021Подписан указ о проведении зимнего воинского призыва и демобилизации в АрцахеПрезидент Республики Арцах Араик Арутюнян 5 ноября подписал указ о проведении зимнего воинского призыва и демобилизации 2022 года.
17:21 05/11/2021Возбуждено уголовное дело по факту гибели 27 полицейских от одного удара ракеты«Как сообщает «Союз информированных граждан», по факту собрания в зале Дома культуры Шуши 4 октября 2020 года порядка 500 полицейских и вследствие этого – гибели 27 полицейских от одного удара ракеты...
13:07 05/11/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 5340, скончались 62 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 5 340, скончались 62 человека.
11:25 05/11/2021Азербайджанский пограничник погиб во время ученийАзербайджанский пограничник погиб от осколочного ранения, полученного во время учений. Об этом говорится в совместном заявлении Государственной пограничной службы (ГПС) и Генеральной прокуратуры...
16:06 04/11/2021Назначен новый сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции – Брис РокфейльБрис Рокфейль назначен новым сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции. Об этом сообщается на сайте французского правительства. Брис Рокфейль сменил на этом посту Стефана Висконти, который...
14:35 04/11/2021Президент Грузии в вопросе помилования Саакашвили: нет и никогдаПрезидент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что никогда не помилует экс-лидера страны Михаила Саакашвили и больше не собирается обсуждать этот вопрос.
19:40 03/11/2021Захарова – о создании формата «3+3»: Его запуск способствовал бы повышению доверияМы поддерживаем выдвинутую президентами Азербайджана и Турции идею создания такого консультационного механизма регионального сотрудничества, называемого «3+3».