08:49 03/08/2023Ալիևը շահագրգռված չէ փարատելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության հետ կապված մտահոգությունները. Ֆրենկ ՓալոնԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը հրապարակավ մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ։ «Հուլիսի 29-ին...
19:29 02/08/2023Զբոսաշրջիկը Ռուսաստանից փող է բերում․ ԿոբախիձեՎրաստանի իշխող կուսակցության առաջնորդ Իրակլի Կոբախիձեն հերթական անգամ դատապարտել է Ռուսաստանից ժամանած զբոսաշրջիկներով լի զբոսաշրջային նավի դեմ իրականացված ակցիաները։ «Եթե Ռուսաստանից զբոսաշրջիկներ...
17:47 02/08/2023Պուտինը կայցելի ԹուրքիաԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օգոստոսի 2-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Թուրքիայի նախագահականի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ երկու երկրի ղեկավարները...
14:27 02/08/2023Թուրքիան դադարեցրել է ձիթապտղի յուղի արտահանումըԹուրքիայում 3 ամիս ժամկետով արգելվել է փիթապտղի յուղի արտահանումը, ինչը կապված է երկրի ներքին սպառման պահանջարկի ապահովման հետ: Չնայած ձիթապտղի յուղի արտահանման արգելքին, մինչև 18 լիտր տարաներով...
14:19 02/08/2023Իրանի հարավային ափին կառուցվելու է նոր միջազգային քաղաքԻրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության փոխնախարարը հայտնել է երկրի հարավային ափին «Պարսից ծոց» անվամբ առաջին միջազգային նոր քաղաքի կառուցման մասին, գրում է ParsToday-ը։ Ալիռեզա Ջաաֆարին, անդրադառնալով...
13:03 02/08/2023Հայկական լոբբիի շնորհիվ «Աթաթուրք» սերիալը չի հեռարձակվելու Disney Plus-ի հարթակներումTwitter-ում ակտիվ գործող թուրքական «Kürsü» հարթակը «Disney Plus»-ում «Աթաթուրք» սերիալի հեռարձակման չեղարկման լուրերի առնչությամբ որոշ միությունների հետ համատեղ հայտարարության տեքստ է հրապարակել:...
08:15 02/08/2023Հավատացած ենք, որ հնարավոր է հասնել խաղաղության համաձայնագրին. ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը, պետքարտուղարությունում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հրաժարվել է որևէ մանրամասներ տրամադրել Կովկասի բանակցությունների հարցով պետքարտուղարության ավագ...
20:38 01/08/2023Թուրքիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցելԹուրքիայի Քոնիա նահանգում՝ երկրի կենտրոնում, 5.0 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: Այս մասին հայտնել Է տարերային աղետների հետևանքների վերացման վարչությունը (AFAD): Սեյսմաբանների...
18:21 01/08/2023Ժամանակին զբոսաշրջությունը տոն էր, հիմա՝ ֆաշիզմ․ ՍաակաշվիլիՎրաստանի երրորդ նախագահ, այժմ ազատազրկված Միխեիլ Սաակաշվիլին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է հուլիսի 31-ին Ռուսաստանի Սոչի քաղաքից Վրաստանի Բաթումիի նավահանգիստ նավարկած ASTORIA GRANDE զբոսանավին,...
16:36 01/08/2023Հայկական պարային անսամբլի մասնակցությունը Թուրքիայում անկացվելիք երաժշտական փառատոնին չեղարկվել էՀայկական «Veradardz Folk» պարային անսամբլը և ևս երկու թուրքական երաժշտական խումբ չեն մասնակցի Թուրքիայում անկացվելիք «Munzur-ի 21-րդ մշակութային և բնության» փառատոնին: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ նման...
08:18 01/08/2023Խաղաղության համաձայնագրին հասնելու համար Բաքուն և Երևանը պետք է գնան բարդ փոխզիջումների. Մեթյու-ՄիլլերՎաշինգտոնը շարունակում է հանձնառու մնալ հայ-ադրբջենական խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին և հավատացած է, որ հնարավոր է հասնել խաղաղության համաձայնագրին: Հայտարարել է ԱՄՆ...
18:22 31/07/2023Անկարայում խոսել են հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացիցԱնկարայում կայացել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հաքան Ֆիդանը խոսել է հայ-թուրքական կարգավորման...
17:45 31/07/2023Արցախի Մարտունի շրջանում նկատվում է դեղորայքի խիստ անհրաժեշտ տեսակների պակասԱրցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանում նկատվում է դեղորայքի խիստ անհրաժեշտ տեսակների պակաս: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, հարցազրույցի ժամանակ այս մասին ասել է Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավար Հունան...
13:29 31/07/2023Լուիս Մորենո Օկամպոն արձագանքել է Արցախի նախագահինՆախատեսում է 7 օրից զեկույց հրապարակել
13:28 31/07/2023Ադրբեջանի ու Արցախի ներկայացուցիչների՝ վաղ Բրատիսլավայում նախատեսված հանդիպումը չեղարկվել է«ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան հիմա փորձ են անում Ադրբեջանի ու Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում կազմակերպել այլ՝ երրորդ երկրում»,-ֆեյսբուքյան իր էջում պատմում է Արցախի նախագահին կից ճգնաժամային խորհրդի...
12:01 31/07/2023Ադրբեջանում փորձարկվել են Թուրքիայի կողմից արդիակացված SU-25 գրոհիչներըՍտամբուլում «IDEF-23» ռազմական արդյունաբերության միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում թուրքական «TUSAŞ» ընկերության և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջև ստորագրվել էր համաձայնագիր, ըստ որի...
19:30 29/07/2023Վրաստանում ստուգվել է Սև ծովում ջրի անվտանգությունըՀուլիսի 16-ին և 20-ին Վրաստանի սևծովյան տարածքից վերցված նմուշները 59 պարամետրով նորմայի սահմաններում են։ SputnikGeorgia-ի հաղորդամբ, այս մասին հայտնում է Շրջակա միջավայրի ազգային գործակալության...
14:11 29/07/2023Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է թույլ տա, որ Լաչինի միջանցքով օգնություն տրամադրվի. իրավապաշտպան Նադիա ՄուրադԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելի վերջին հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված կացության մասին ստանում է արձագանքներ: 2018 թվականի...
13:49 29/07/2023Ադրբեջանն արգելանքի է վերցրել ԿԽՄԿ միջոցով ՀՀ տեղափոխվող հիվանդներից 68-ամյա մի քաղաքացու և անցակետից տեղափոխվել այլ վայրԱյս մասին հայտնում է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը
22:22 28/07/2023Իրանահայերը գրություն են ուղարկել Իրանի ղեկավարությանը՝ խնդրելով օգտագործել իրենց հեղինակությունը, Ադրբեջանից պահանջել բացել Լաչինի միջանցքըԻրանագետ Տիգրան Դավուդյանը գրում է. «Իրանաբնակ հայերի ջանքերը հանուն Արցախի ապաշրջափակման։ Իրանահայերի կրոնական և հասարակական տարբեր կառույցներն իրենց միջոցառումներով փորձում են արցախահայության ձայնը...

11:01 25/11/2020Armenia’s failure in Artsakh was determined by Pashinyan’s military and geopolitical incompetency – Greek City TimesBy Paul Antonopoulos, Greek City Times Artsakh, or more commonly known as Nagorno-Karabakh, experienced intense warfare in which thousands were killed and tens of thousands were driven out of their...
10:06 25/11/2020Putin, Erdogan discuss establishment of ceasefire control center in KarabakhIssues of the establishment of a Russian-Turkish ceasefire control center in Nagorno-Karabakh were among the topics discussed by Russian and Turkish Presidents, Vladimir Putin and Recep Tayyip...
17:39 24/11/2020Armenian troops leave Karvachar ahead of its handover to AzerbaijanThe Armenian military convoy is leaving Karvachar region, AFP reported sharing a video the scene. The source reminds that Armenia is set to handover Karvachar region wedged between Nagorno-Karabakh...
17:07 24/11/2020Putin: Russian peacekeepers ensure security in KarabakhThe situation in Karabakh is stabilizing, Russian peacekeepers are ensuring security of civilians, Russian President Vladimir Putin said Tuesday, according to Sputnik news agency.
15:49 24/11/2020Russia and Turkey disagree on independent Turkish base in Nagorno-Karabakh - ReutersDisagreements have arose between Russia and Turkey over Turkish plans to open a separate observation post in Azerbaijan, Reuters reported citing own anonymous source.
14:38 24/11/2020Two offices opened in Afrin to register those wishing to settle in Karabakh – AfrinpostThe Turkish occupation authorities recently opened two offices in the center of the occupied Kurdish region of Afrin in northern Syria, for families wishing to register their names in preparation for...
14:17 24/11/2020France’s Décines-Charpieu city calls for recognition of ArtsakhThe French city of Décines-Charpieu has adopted a resolution on the situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh), calling on the French authorities to recognize the Artsakh Republic, the Foreign Ministry...
12:58 24/11/2020U.S. navy warship USS Donald Cook enters the Black SeaThe Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Donald Cook (DDG 75) transited into the Black Sea in support of NATO Allies and partners on November 23, Navy.mil reported.
11:45 24/11/2020Turkey to send more fighters to Azerbaijan, American reporter saysThe mercenaries who were sent to Azerbaijan to fight against Armenians in Nagorno-Karabakh (Artsakh) have not yet returned to Syria.
10:31 24/11/2020Stepantsminda-Larsi highway closed for trucksAll roads in Armenia are passable as of Tuesday morning, the Ministry of Emergency Situations reports.
18:20 23/11/2020Germany says Turkey stopped it checking ship for arms-running to LibyaTurkey prevented German forces belonging to a European Union military mission carrying out a full search of a Turkish cargo ship that they suspected of taking weapons to Libya, both countries...
16:10 23/11/2020Azerbaijan puts Armenia’s ex-Defense Minister Seyran Ohanyan on wanted listThe law enforcement agencies of Azerbaijan have put Armenia’s former Defense Minister Seyran Ohanyan on the wanted list.
15:13 23/11/2020Around 4,000 new coronavirus cases detected in GeorgiaThe number of coronavirus cases in Georgia day increased by 3,958 over the past, the total number of cases reached 108,690, TASS reported on Monday, citing the government website.
14:58 23/11/2020Armenian ambassador discussed the post-war situation in Artsakh with Iranian deputy FMArmenian Ambassador to Iran Artashes Toumanian met with Seyyed Abbas Araqchi, the Iranian Deputy Foreign Minister for Political Affairs, the Armenian Embassy reported.
13:30 23/11/2020US Republican Congressman calls on Trump Administration to suspend military aid to AzerbaijanCongressman Devin Nunes, the ranking Republican on the House Permanent Select Committee on Intelligence – has called on the Trump Administration to block all American arms sales to Turkey and suspend...
12:25 23/11/2020Azerbaijani troops conducted a shift change, never left Shushi - Taron HovhannisyanOrientalist Taron Hovhannisyan commented on social media reports, alleging the Azeri troops had left the town of Shushi in Artsakh.
12:00 23/11/2020Erdogan calls on EU for dialogue, says Turkey’s future in EuropeTurkish President Recep Tayyip Erdogan has called on the European Union for dialogue, warning the bloc not to become a “tool for enmities” during escalating tensions over the Eastern Mediterranean,...
11:32 23/11/2020Video shows Armenians leaving their homes in Artsakh's Vazgenashen village mocked by Azeri troopsMediaport Telegram channels has shared a video, showing Armenian residents evacuating from Vazgenashen village in the presence of Azerbaijani servicemen who had entered the village ceded to them...
20:17 20/11/2020Artsakh recognition remains the most effective way out of the situation resulting from the armed aggression against the republic - Masis MayilianАrtsakh Foreign Minister Masis Mayilian has issued a statement on the status of the Republic of Artsakh.
15:15 20/11/2020Georgia nears 100,000 coronavirus casesGeorgia reported 3,768 new COVID-19 cases on Friday, bringing its total to 96,860. A total of 1,443 new cases were confirmed in the capital city of Tbilisi, Xinhua reported, citing the National...