12:06 20/06/2023Մինսկում մեկնարկել է ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստըՄինսկում մեկնարկել է ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցում է նաև Արարատ Միրզոյանը։ Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ անդամներն են Հայաստանը, Բելառուսը, որն այս տարի նախագահում է...
10:33 20/06/2023ԵԱՏՄ-ն շատ մոտ է Իրանի հետ համաձայնագրի կնքմանը․ ՌԴ փոխվարչապետՌուսաստանի փոխվարչապետը հայտարարել է, որ «ԵԱՏՄ-ն շատ մոտ է Իրանի հետ համաձայնագրի կնքմանը»: Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում Ալեքսեյ Օվերչուկը ՏԱՍՍ լրատվական...
23:35 19/06/2023Եթե այս գործարքը կայանա, դա կլինի Երուսաղեմում մեր համայնքի վերջի սկիզբը: 1600 տարվա պատմությունը կավարտվի. Բեդիգ ԳիրագոսյանԵրուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կողմից գաղտնի կնքված անշարժ գույքի պայմանագրով Իսրայելի հայկական թաղամասի մոտ 25 տոկոսն օտարվել է: Այժմ Սուրբ քաղաքի բնակիչները պայքարում են իրենց պատմական հողը պահելու...
15:30 19/06/2023Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման դեպքում Հայաստանը կկորցնի հարավի հետ կապը․ իրանցի փորձագետԶգուշացնելով Հայաստանի հարավից Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման մասին, Կովկասի հարցերով փորձագետ Մոհամմադ Իսմայիլ Ալիխանին նշել է, որ «միջանցքի գործարկման դեպքում Հայաստանը...
12:27 19/06/2023Վրաստանի իշխող կուսակցությունը մեղադրել է McDonald’s-ը ԼԳԲՏ քարոզչության մեջՎրաստանի իշխող՝ Վրացական երազանք» կուսակցությունը McDonald’s-ին մեղադրել է ԼԳԲՏ քարոզչության մեջ։ Կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն՝ մեկնաբանելով McDonald’s մանկական Happy Meal նվերների գրքում...
09:45 19/06/2023Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Մարտունու և Մարտակերտի ուղղությամբ խախտել է հրադադարըՀունիսի 18-ի ժամը 09:30-ից հունիսի 19-ի ժամը 01։08-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Մարտունու և Մարտակերտի ուղղությամբ խախտել է հրադադարը` կիրառելով հրաձգային զենք։ Արցախի Հանրապետության...
08:40 19/06/2023Իրանը Շրի-Լանկայում 120 մեգավատ հզորության էլեկտրակայան է կառուցումԻրանի հիդրոէլեկտրակայանների հզորությունը գերազանցում է 13 000 մեգավատը, հայտարարել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբյանը, նշելով Շրի-Լանկայում իրանցի մասնագետների կողմից 120 մեգավատ...
17:41 17/06/2023Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարարը առաջին անգամ ժամանում է ԻրանՍաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար արքայազն Ֆեյսալ բեն Ֆարհան Ալ Սաուդը թագավորության և իսլամական հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումից հետո առաջին անգամ...
17:32 17/06/2023Բաքուն Ֆրանսիային մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար խոչընդոտներ ստեղծելու մեջԱդրբեջանը Ֆրանսիային մեղադրել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ կողմնակալ վերաբերմունքի մեջ։ Համապատասխան հայտարարությունն արել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝...
16:32 17/06/2023Ադրբեջանի ՊՆ-ն օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ ապատեղեկատվություն է տարածելՀայաստանի պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են. «Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ ապատեղեկատվություն է տարածել: Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, թե...
15:22 17/06/2023Վրաստանում ծեծի են ենթարկել ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Զուրաբ ՋափարիձեինՎրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, ընդդիմադիր «Գիրչի-ավելի շատ ազատություն» կուսակցության առաջնորդ Զուրաբ Ջափարիձեն Գորի քաղաքի մոտ հարձակման զոհ է դարձել։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին...
09:22 17/06/2023Բլինքենն հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնություն չկաԻրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պայմանավորվածություններ չկան, կալանավորների թեմայի շուրջ քննարկումներն ընթանում են առանձին։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է...
20:45 16/06/2023Վան քաղաքում 4.2 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվելԹուրքիայի աղետների և արտակարգ իրավիճակների վարչությունը (AFAD) հայտնել է նոր երկրաշարժի մասին: Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Մասնավորապես հունիսի 16-ին, 12:54-ի սահմաններում երկրաշարժ է գրանցվել...
20:11 16/06/2023Հումանիտար բնույթի հարցերն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են որպես գործիք Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ․ ԱՀ ՄԻՊԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը գրում է․ «Արդեն երկրորդ օրն է Ադրբեջանի կողմից արգելափակվել է դեպի Արցախ բոլոր տեսակի հումանիտար փոխադրումները, որոնք շրջափակման ընթացքում իրականացվում էին Կարմիր խաչի...
19:30 16/06/2023Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպան է նշանակվել Թուրքիայի արգործնախարարության խոսնակ Թանժու ԲիլգիչըՀունիսի 16-ին Թուրքիայի նորանշանակ արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը մի շարք երկրներում նոր դեսպաններ նշանակելու որոշում է կայացրել: Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Ըստ այդմ՝ Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպան...
17:52 16/06/2023Տասմագամբետովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ քննարկել է խաղաղապահ առաքելություններին ՀԱՊԿ-ի մասնակցության հեռանկարներըՀավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզմարի Դի Կարլոյի հետ հանդիպմանը քննարկել է ՀԱՊԿ խաղաղապահ...
17:43 16/06/2023Հանքափորը կարել է բերանըՎրաստանի Իմերեթիի մարզի Ճիաթուրայի մունիցիպալիտետում գործող «Ջորջիան Մանգանեզ» ընկերության հանքափորներից մեկն ի նշան բողոքի կարել է բերանը: Ըստ մյուս հանքափորների՝ վերջինս դիմել է բողոքի ծայրահեղ այս...
15:50 16/06/2023Երգիծական ամսագիրը ծաղրել է Էրդողանի ղեկավարած երկրի «արդարությունը»Թուրքիայի Մերսին քաղաքում անչափահաս 16-ամյա տղան Էրդողանի նախընտրական պաստառի վրա նկարել էր Հիտլերի բեղերը և հայհոյանքներ գրել, որից հետո ձերբակալվել և ուղարկվել էր Տարսուսի անչափահասների գաղութ։...
15:42 16/06/2023Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակը նշանակվել է Ռուսաստանում դեսպանԹուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թանջու Բիլգիչը նշանակվել է Ռուսաստանում դեսպան: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին հայտնում է Anadolu պետական լրատվական գործակալությունը՝ հղում...
11:17 16/06/2023Վրաստանի պաշտպանության ուժերի գումարտակի հրամանատարը զորավարժարանում կայծակահարվել էՎրաստանի պաշտպանական ուժերի հրետանային գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Գոդերձի Ապրասիձեն կայծակահարվել է «Օրֆոլո» զորավարժարանում։ «Sputnik-Georgia»-ի փոխանցմամբ, նրա վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ...

11:32 01/10/2021Саакашвили сообщил, что находится в ГрузииМихаил Саакашвили на своей странице в Facebook написал, что находится в Грузии. "Доброе утро Грузия, уже из Грузии спустя восемь лет", — говорится в его публикации, передает РИА Новости. Ранее...
10:34 01/10/2021Иранское пропагандистское давление на диктатора Баку растет также на официальном уровне – Вардан ВосканянЗаведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), член блока «Честь имею» Вардан Восканян на своей странице в соцсети Facebook пишет: «Иранское...
18:57 30/09/202130.09.2021: В Варанде обнаружены останки еще 1 военного армянской стороныВ результате поисковых операций, проведенных сегодня в оккупированном у Арцаха Азербайджаном районе Варанда (Физули).
18:49 30/09/2021МИД РФ: Москва продолжает работу с Ереваном и Баку по вопросу возвращения военнопленныхРоссийская сторона продолжает работать с Ереваном и Баку над возвращением армянских военнопленных в обмен на передачу Азербайджану карт минных полей и рассчитывает, что это поможет в оздоровлении...
17:10 30/09/2021Эрдоган обсудил с Путиным совместное строительство еще двух АЭС в ТурцииПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в четверг объявил, что в ходе его переговоров накануне с президентом РФ Владимиром Путиным, кроме АЭС "Аккую", поднимался вопрос о возможности совместной...
14:39 30/09/2021Сухопутные войска иранской армии 1 октября начнут учения на северо-западе ИранаКомандующий сухопутными силами Армии Исламской Республики Иран подчеркнул, что учения "Завоеватели Хейбара" начнутся завтра (в пятницу) в северо-западном регионе страны с участием ряда армейских...
13:29 30/09/2021Тегеран продолжает стягивать беспрецедентно большое количество военной техники и к границе с НахиджеваномИран не потерпит каких-либо изменений геополитических и существующих границ. Нарушение красных линий Ирана повлечет тяжелые последствия. Об этом пишет основатель «Фонда развития сотрудничества...
13:11 30/09/2021Премьер Грузии Гарибашвили ответил на слухи об отмене безвиза с ЕСПремьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили назвал классическим примером дезинформации сообщения по поводу возможного упразднения Евросоюзом безвизового режима с Грузией.
11:40 30/09/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 1 743, скончались 29 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 743, скончались 29 человек.
18:30 29/09/2021На участке объездной дороги Тбилиси возникли заторы из фур – посольство Армении в ГрузииИз-за большого объема грузоперевозок по территории Грузии, а также строительных работ на КПП «Верхний Ларс» на участке объездной дороги Тбилиси возникли заторы из грузовых автомобилей.
16:17 29/09/2021Генеральный секретарь на сессии ПАСЕ: Мы начали переговоры с Арменией и Азербайджаном о внедрении механизмов укрепления доверияЗоны неурегулированных конфликтов всегда были, есть и останутся в повестке дня Совета Европы на высоком уровне.
15:59 29/09/2021МИД Ирана ответил на заявления Алиева о военных маневрах Ирана вблизи границы с АзербайджаномТегеран удивлен заявлениями президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес иранской стороны и не потерпит присутствие израильских сил у своих границ.
15:38 29/09/2021Вследствие третьей карабахской войны у нас 42 тыс. переселенцев – Постоянный представитель Арцаха в АрменииВ результате третьей карабахской войны погибли 742 военнослужащих Арцаха, 45 имеющих гражданство Республики Арцах военнослужащих считаются пропавшими без вести.
15:00 29/09/2021Премьер Грузии Гарибашвили встретился с Алиевым в БакуПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев в среду принял премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили в своей резиденции, сообщает Sputnik Грузия.
13:28 29/09/2021Forbes․ Спустя год после военных преступлений против армян угрозы Азербайджана продолжаютсяПрестижный журнал Forbes опубликовал статью, посвященную первой годовщине третьей карабахской войны, под названием «Спустя год после военных преступлений против коренных армян угрозы и нарушения со...
12:06 29/09/2021За день два метафорических твита иранского депутата, адресованных Азербайджану - ИранистИранист Артём Тоноян пишет: «Два метафорических твита иранского депутата Арташира Мотахари за день, адресованных Азербайджану и содержащих интересные мессиджи: Твит 1 Турция, одурманенная грёзами...
11:43 29/09/2021Российские миротворцы провели комплексную тренировку в АрцахеВ рамках планового занятия по боевой подготовке российские миротворцы в Нагорном Карабахе провели комплексную тренировку по предотвращению возможных нарушений и обеспечения безопасности на...
11:00 29/09/2021Вардан Восканян: Несмотря на тщеславие диктатора Баку, Азербайджан стоит перед целым рядом вызововЗаведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян пишет: «Несмотря на тщеславие и необузданную риторику диктатора Баку,...
10:00 29/09/2021Азербайджан передал армянской стороне останки трех военнослужащихАзербайджан 28 сентября в Шуши передал армянской стороне останки трех военнослужащих, погибших в 44-дневной войне.
20:01 28/09/2021Омбудсмен Арцаха: Приветствую озвучивание в ПАСЕ недопустимости международной изоляции АрцахаЗащитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, коснувшись принятия ПАСЕ резолюции «O гуманитарных последствиях нагорно-карабахского конфликта», пишет: «Хотя специальный докладчик...