12:21 05/04/2023Թուրքիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 50399-իՓետրվարին Թուրքիայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի թիվը կազմում է 50399։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման...
11:31 05/04/2023Ադրբեջանցիների սադրանքի պատճառով վատացած քաղաքացիները գտնվում էին ծանր հոգեբանական և սթրեսային վիճակում. Արցախի ԱՆԵրեկ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու արգելափակված հատվածում ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» միջամտության պատճառով 4 քաղաքացիներ (կանայք) ինքնազգացողության վատթարացման հետևանքով տեղափոխվել էին...
10:30 05/04/2023Սասունյան. Օսմանյան խորհրդարանը և Սենատը 1918 թվականին հաստատել են «հայկական կոտորածները»2016 թվականի հունվարին ես հոդված էի գրել՝ «Թուրքիան առաջին երկիրն էր, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 1918 թվականին» վերնագրով: Այնուամենայնիվ, մարդկանց մեծ մասը դեռ տեղյակ չէ, որ «Օսմանյան...
01:06 05/04/2023Արցախի ԱՆ. Ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացած քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնումԱրցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են. «Այսօր ռուս խաղաղապահները փորձել են ՀՀ Գորիս քաղաքից Արցախ տեղափոխել թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ),...
00:53 05/04/2023Տարբեր ձևերով թույլ տալով Արցախից մարդկանց ելքը, բայց արգելելով մուտքը՝ Ադրբեջանն իրականացնում է էթնիկ զտման քաղաքականություն. ՄԻՊԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը գրում է. «Մի քանի ամիս ընտանիքներից բաժանված թվով 27 քաղաքացիական անձինք՝ այդ թվում տարեցներ, երեխաներ և հաշմանդամություն ունեցող...
00:44 05/04/2023Արցախի ոստիկանությունը՝ ադրբեջանցիների կողմից քաղաքացիական անձանց ավտոմեքենան կանգնեցնելու մասինԱրցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը հայտնում է. «Ապրիլի 4-ին ժամը 23:40-ին, ոստիկանության հերթապահ մասում Անձնագրային և վիզաների վարչության ծառայողներից հաղորդում է...
20:02 04/04/2023Թուրքիան դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ինԹուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ավանդական տիկի պատրաստումը և կատարումը ոչ նյութական մշակութային արժեքների ցանկում ներառելու համար:Այս մասին հայտնում է...
17:50 04/04/2023Վրաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է պաշտպանության նոր օրենսգիրքըՎրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քվեարկել են Պաշտպանության նոր օրենսգրքի մասին օրենքի նախագծին, որը փոփոխություններ է նախատեսում զինվորական ծառայության զորակոչի կարգում։...
15:54 04/04/2023Էրդողանը չի կարող հասկանալ ժողովրդի վիճակը, քանի որ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է. ԴեմիրթաշԹուրքիայի ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկի` «Ժողովուրդների դեմակրատական կուսակցության» նախկին համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին հիշեցրել է...
14:02 04/04/2023Մեկնարկել է Իրանի, Ռուսաստանի, Սիրիայի և Թուրքիայի քառակողմ հանդիպումը(երեքշաբթի) Մոսկվայում մեկնարկել է Իրանի, Ռուսաստանի, Սիրիայի եւ Թուրքիայի փոխարտգործնախարարների քառակողմ հանդիպումը։ ParsToday-ի փոխանցմամբ, այս հանդիպմանը իրանական պատվիրակության ղեկավարն է Իրանի...
12:52 04/04/2023Թուրքիայի պաշտպանության նախարարն այցելել է երկրաշարժից տուժած հայաբնակ գյուղԹուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը և զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Յաշար Գյուլերը եղել են երկրաշարժից տուժած հայկական Վաքըֆլը գյուղում, գրում է Էրմենիհաբերը։ Թուրքիայի ՊՆ-ի տարածած...
11:25 04/04/2023Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում երկրաշարժ է տեղի ունեցելԿասպից ծովում 62 կիլոմետր խորության վրա 3,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի Սեյսմոլոգիական ծառայության հանրապետական կենտրոնի...
19:05 03/04/2023Վրաստանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Վրաստանի գլխավոր դատախազինԱպրիլի 3-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը հանդիպել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեի հետ։ Այս մասին հայտնում է Վրաստանում ՀՀ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջը: «Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել...
18:30 03/04/2023Վանում հանրային շուկա է հրդեհվելԹուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Վան քաղաքի Բեշյոլ հրապարակում հանրային շուկա է հրդեհվել: Հրդեհը բռնկվել է առավոտյան՝ դեռևս անհայտ հանգամանքներում։ Այս մասին գրում է Ermeniaber-ը։ Ըստ թուրքական...
17:59 03/04/2023Հայաստանի քաղաքացիություն ստացած Գալուստյանը հերքել է Ռուսաստանից հեռանալու մասին լուրերըՀայաստանի քաղաքացիություն ստացած ռուս շոումեն Միխայիլ Գալուստյանն արձագանքել է Ռուսաստանից իր հեռանալու մասին լուրերին։ Սոցիալական ցանցերում արված Գալուստյանի գրառումը մեջբերել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։...
17:25 03/04/2023Վրաստանի վարչապետը կարծում է, որ ոչ ոք ի վիճակի չէ կանգնեցնել հակամարտությունը ՈւկրաինայումՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կարծում է, որ ոչ ոք ի վիճակի չէ դադարեցնել Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունները, ինչի արդյունքում երկրի ընդարձակ տարածքները «վերածվել են մարտադաշտի»։...
15:30 03/04/2023Թաղավարդ-Կալերի դպրոցը թշնամու ուղիղ նշանառության տակ է կազմակերպում ուսումնական գործընթացըԱրցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Թաղավարդ-Կալեր առաջնագիծ դարձած համայնքի դպրոցի համար առաջնային խնդիրը շարունակում է մնալ անվտանգության ապահովումը: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ...
14:57 03/04/2023Թուրքիայում նախընտրական սոցհարցումները շարունակվում ենԹուրքիայում նախընտրական սոցհարցումները շարունակվում են: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, այս անգամ ապրիլի 2-ին հարցումներ է իրականացրել թուրքական «MetroPoll» հետազոտական ընկերությունը՝ շեշտը դնելով գլխավոր...
13:47 03/04/2023Նորվեգիան եւ Դանիան Ուկրաինային կփոխանցեն 8 հազար հրետանային արկՆորվեգիան և Դանիան համատեղ Կիևին կմատակարարեն 155 մմ տրամաչափի 8 հազար հրետանային արկ։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Նորվեգիայի պաշտպանության նախարարությունը: Նշվում է, որ արկերը պատրաստվելու...
12:58 03/04/2023Փորձագետ. Իրանը չի լռի, եթե Բաքուն որևէ քայլ ձեռնարկի ՀՀ Սյունիքի մարզումՄիջազգային հարցերով փորձագետ Մեհդի Խորսանդը նշել է, որ «եթե Բաքուն փորձի որևէ քայլ ձեռնարկել Հայաստանի Սյունիքի մարզում, դա միանշանակ կվնասի Իրանին և Թեհրանը չի լռի», գրում է ParsToday-ը։ Նա հավելել...

11:22 02/07/2021Российские саперы продолжают отчистку местности от взрывоопасных предметов в Мартунинском районе АрцахаИнженерно-саперные подразделения гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента продолжают очистку территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) от минной...
11:10 02/07/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 964, скончались 8 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 964. Скончались восемь человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
10:47 02/07/2021ГСЧС Арцаха: Обнаружены и эвакуированы останки еще 2 погибшихВ результате поисковых работ, проведенных 1 июля в южных районах Арцаха (Гадрут, Варанда, Джракан), были обнаружены и эвакуированы останки еще 2 погибших.
10:40 02/07/2021Омбудсмен Армении: Власти Азербайджана начали новые организованные действия по запугиванию и сеянию паники среди населения АрцахаЗащитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян пишет: «Во избежание распространения новых сеющих панику действий властей Азербайджана призываю наших соотечественников в Арцахе удалить или...
19:38 01/07/2021Захарова: США заигрались в цензоров интернетаОфициальный представить МИД РФ Мария Захарова осудила блокировку Вашингтоном сайтов иранских СМИ и заявила, что "в США заигрались в цензоров интернета".
18:51 01/07/2021Грузия: установлена личность сбросившего большое количество пластиковых бутылок в рекуПо данным Управления экологического надзора при Министерстве охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии, установлена личность гражданина, умышленно сбросившего большое количество...
16:59 01/07/2021В мире вырисовывается новый регион нестабильности, Турция тоже в эпицентреВостоковед Армен Петросян пишет: «Уже в обозримом будущем подчеркнутая тенденция вновь стать самым нестабильным регионом мира вырисовывается в Афганистане.
14:06 01/07/2021Вардан Восканян: Определения Лаврова подтверждают конкуренцию России и Турции на Южном КавказеЗаведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в связи с заявлениями глав внешнеполитических ведомств России и Турции пишет:...
12:38 01/07/2021Тигран Абрамян: Необходимо разработать долгосрочную стратегию безопасности Арцаха и АрменииЭксперт по вопросам безопасности, учредитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян пишет: «Демобилизация стартовала – с возвращением наших ребят!
10:46 01/07/2021Российские миротворцы в Аскеране обеспечили безопасность работ по заготовке сенаРоссийские миротворцы обеспечивают безопасности местных жителей при заготовке сена в Аскеранском районе Республики Арцах, сообщает Минобороны РФ.
20:21 30/06/2021Армянский юноша задал вопрос Путину о безопасности народа АрцахаПрезидент России Владимир Путин в ходе телеэфира «Прямая линия 2021», организованного Первым каналом, ответил на волнующие граждан вопросы.
18:53 30/06/2021Азербайджан ложной и дешевой пропагандой пытается создать панику в обществе – СНБ АрцахаСлужба Нацбезопасности Арцаха выступила с заявлением, в котором говорится: «Служба Национальной безопасности Республики Арцах, в рамках законодательно закрепленных за структурой функций и полномочий...
15:03 30/06/2021Сенаторы США требуют выделить средства для разминирования в АрцахеСенаторы США Крис Ван Холлен и Тодд Янг направили двухпартийное письмо в Комитет по ассигнованиям Сената США с просьбой выделить 2 миллиона долларов на финансирование программы разминирования в...
14:29 30/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 1010Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 010. Скончались 19 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
12:06 30/06/2021Президент МККК Петер Маурер: Спор о статусе удерживаемых лиц Азербайджан и Армения должны решать самиВ интервью «Известиям» президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер заявил, что в этом году Красный Крест увеличил финансирование своей миссии в Нагорном Карабахе в пять раз...
10:37 30/06/2021Грузия: вакцинированных туристов могут обязать делать ПЦР-тестВакцинированных туристов при въезде в Грузию могут обязать делать ПЦР-тест, заявила глава Минздрава Грузии Екатерина Тикарадзе на брифиге, пишет sputnik-georgia.
17:57 29/06/2021Коронавирус в Грузии в июне выявили у более чем 400 туристовЗа последний месяц в Грузии коронавирус был диагностирован у более чем 400 туристов. Как пишут Новости-Грузия, об этом заявил глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе. По...
16:45 29/06/2021Экс-посол США: Если конфликт закончился, почему Алиев носит военную форму?Бывший посол США в Азербайджане (1994-1997 гг) Ричард Козларич коснулся заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева, согласно которым карабахский конфликт окончен, и Армения должна определить...
16:17 29/06/2021Действующий председатель ОБСЕ вновь призывает Баку освободить армянских военнопленных, найти политическое решение карабахской проблемыДействующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линден вновь призвала Азербайджан освободить армянских военнопленных, возобновить переговоры под эгидой сопредседателей Минской...
15:54 29/06/2021В Грузии в настоящее время от 10% до 20% заражены индийским штаммом коронавирусаВ ближайшее время в Грузии возможно увеличение случаев заражения коронавирусной инфекцией и смертности пациентов, заявила во вторник на брифинге заместитель министра здравоохранения страны Тамара...