15:41 23/03/2023Շրջափակման հետևանքով Արցախի կրած ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 1.9 մլն ԱՄՆ դոլար. զեկույցԱդրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը մեծ վնասներ է պատճառում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը: Ընդհանուր ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ (1.9 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Այս...
14:38 23/03/2023Ռուս խաղաղապահների ցուցաբերած զգուշավորությունը տեղին է. Գուրգեն Ներսիսյան«Եթե խոսում ենք Լաչինի ճանապարհի արգելափակմանը մասնակից ադրբեջանցիներին ճանապարհից հեռացնելու, այլ վայր տեղափոխելու մասին, ապա ենթադրվում է, որ ռուս խաղաղապահները սա պետք է կատարեն ֆիզիկական ուժ,...
14:26 23/03/2023Թուրք-հունական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ է դիտվումԹուրքիայի արտագործնախարարությունը հրապարակել է Թուրքիա-Հունաստան հարաբերությունների համատեղ գործողության պլանի դրական օրակարգ 4-րդ ժողովի համատեղ հայտարարությունը։ Էրմենիհաերի փոխանցմամբ,...
11:09 23/03/2023Իրանը հուսալի գործընկեր է խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում. ԲաղերիԵրևան մեկնած Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարարը մամուլի ասուլիսում Իսլամական Հանրապետությունը վստահելի գործընկեր է անվանել խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում։ Ֆարս լրատվական գործակալության...
09:35 23/03/2023Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել․ ԲլինքենԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կարծում է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել։ «Ազատություն» ռադիակայանի փոխանցմամբ, երեկ ելույթ ունենալով Կոնգրեսի Սենատի...
08:14 23/03/2023Անորակ կառուցապատման պատճառով Ստամբուլը ևս վտանգի տակ է երկրաշարժի դեպքում. ահազանգում է քաղաքապետըՓետրվարյան երկրաշարժերը հազարավոր բազմաբնակարան շենքեր վերածեցին փլատակների Թուրքիայում։ Շատերը պատճառը տեսնում են անորակ շինարարության մեջ։ Ստամբուլը Եվրոպայի ամենաբնակեցված քաղաքներից է, որտեղ...
20:15 22/03/2023Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարարին պարտավորեցրել են 5 մլն եվրո փոխհատուցում վճարելԹբիլիսիի վերաքննիչ դատարանն ուժի մեջ է թողել Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Կեզերաշվիլիի գործով առաջին ատյանի դատարանի վճիռը: Jnews-ի փոխանցմամբ՝ այս որոշման համաձայն՝ Կեզերաշվիլին...
19:13 22/03/2023«Օտարերկրյա գործակալների» օրենքի ընդունումը բացասաբար կանդրադառնար հայկական լրատվամիջոցների վրա. ԶԼՄ-ների ղեկավարներՎրաստանի քաղաքացիական հասարակությունը մարտի սկզբին բազմահազարանոց բողոքի ակցիաներ նախաձեռնեց ընդդեմ «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի նախագծի: «Ալիք մեդիա»-ի փոխանցմամբ՝ այն իշխող...
17:35 22/03/2023Bloomberg. «Էրդողանի վիճակն ավելի է վատանալու»Ամերիկյան առաջատար պարբերականներից «Bloomberg»-ը Թուրքիայում մայիսի 14-ին կայանալիք ընտրությունների մասին հոդվածում նշում է, որ Էրդողանի անկումներով լի շաբաթը ընտրությունների մոտենալուն զուգահեռ...
16:42 22/03/2023Վրաստանի խորհրդարանում պատգամավորների ծեծկռտուք է տեղի ունեցելՎրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները լիագումար նիստում վիրավորել և խոսափողներ են նետել միմյանց վրա, երբ քննարկում էին ուսանողների համար պարտադիր զինվորական զորակոչ նախատեսող «Պաշտպանության...
16:10 22/03/2023Թուրքիան արգելել է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների արտահանումը ՌուսաստանՄարտի սկզբից Թուրքիայի կառավարությունն ընկերություններին արգելել է Ռուսաստան արտահանել արտասահմանյան այնպիսի ապրանքներ, որոնք ներառված են պատժամիջոցների տակ գտնվող՝ ապրանքների ցանկում։ Էրմենիհաբերի...
09:36 22/03/2023Աջակցության ակցիա Ջավախքում. «Արցախ, մենք ձեր կողքին ենք»Մարտի 21-ին Ախալքալաքում «Զորի Զորյան» երիտասարդական և Ջավախքի պատանեկան միության անդամները երթ են իրականացրել ի աջակցություն Արցախի ու արցախահայության։ Jnews-ի հաղորդմամբ, «Զորի Զորյան» միության...
08:22 22/03/2023Ադրբեջանն արգելափակել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումըԱդրբեջանական կողմը կեսգիշերին հերթական անգամ արգելափակել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումը։ Հայտնում է Արցախգազ ՓԲԸ-ն ու հորդորում խստիվ կերպով հետևել գազից օգտվելու անվտանգության...
20:12 21/03/2023Արդեն 100 օր միջազգային հանրությունը ձախողել է պաշպան կանգնելու իր պատասխանատվությունում․ ԲեգլարյանԱրցախի Հանրապետության պետնախարարի խորհրդական, ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը գրում է․ «Արցախը արդեն 100 օր շրջափակման մեջ է։ Արդեն 100 օր միջազգային հանրությունը ձախողել է...
19:33 21/03/2023Բաքուն բացահայտ ցույց է տալիս, որ մերժում է Արցախի հետ բանակցությունները. Արցախի ԱԳՆԱրցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին, որում ասվում է․ «Արդեն 100 օր է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական շրջափակումը, որի վերջնական...
19:22 21/03/2023100 օր ՀՀ իշխանությունը Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու շուրջ է աշխատում. Մետաքսե ՀակոբյանԱրցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը գրում է․ «100 օր...Արցախը շրջափակված է ադրբեջանի կողմից...100 օր...Արցախը աղետի մեջ է...հերթական գոյապայքարն է՝ անվերջի վերածված: 100 օր Արցախում մարդիկ են...
19:11 21/03/2023Վրաստանի նախագահը հաճախ է նման անհասկանալի հայտարարություններ անում. Իրակլի ԿոբախիձեՎրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն արձագանքել է նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի այն հայտարարությանը, ըստ որի` Զուրաբիշվիլին քննադատել է խորհրդարանի նախագահ Շալվա...
18:26 21/03/2023Թուրքիան և Իսրայելը շարունակում են հարաբերություններն ամրապնդելԹուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի նախագահ Իսխակ Հերցոգի հետ։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝...
16:47 21/03/2023Էրդողանը պաշտոնապես առաջադրվել է Թուրքիայի նախագահի թեկնածուԹուրքիայի գործող նախագահ, «Հանրապետական դաշինքից» միակ թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պաշտոնապես առաջադրվել է որպես նախագահի թեկնածու մայիսի 14-ին կայանալիք ընտրություններում, համապատասխան դիմում է...

13:18 24/08/2020August 25 declared day of mourning in Georgia following tragic road accidentFlags on all government buildings across Georgia will be flying at half staff on August 25 as the day has been announced a day of mourning in recognition of those who died during the tragic accident...
11:55 24/08/2020Armenian officer got lost geographically due to adverse weather conditions - defense ministryOn August 22, at 19.30, Armenian officer Gurgen Alaverdyan who was on check of military outpost, got lost geographically due to adverse weather conditions, Spokesperson at the ministry of defense...
11:13 24/08/202017 die, 3 injured in road accident in GeorgiaThe number of people who died in a tragic car accident on Shatili road in Georgia has increased to 17, said the country’s Ministry of Internal Affairs (MIA).
17:18 22/08/2020Two coronavirus patients are in grave condition in ArtsakhArtsakh has reported no new coronavirus infections on Monday, the Artsakh Information Headquarters reports, citing the Ministry of Health.
17:10 22/08/2020Artsakh reports decrease in ceasefire violations by AzerbaijanAzerbaijani military breached the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact around 350 times in the past week, the Artsakh Defense Ministry reported.
16:25 22/08/2020Lukashenko believes scenario of color revolutions is carried out against his countryBelarusian President Alexander Lukashenko has called on the defense ministry’s leadership to take all measures on protecting the country’s territorial integrity, paying a special focus on its western...
13:58 22/08/2020Lavrov: We expect the Nagorno Karabakh negotiating process to resume as soon as possibleThe Armenian-Azerbaijani border conflict of July 12-16 became the second largest violation since April 2016 of the 1994 Ceasefire Agreement, drafted with Russia’s mediation, “ Russian ForeignMinister...
18:57 21/08/2020Artsakh government allocated 25 million Armenian drams to the Armenian community of LebanonThe Government of the Artsakh Republic allocated 25 million Armenian drams from the reserve fund of the 2020 state budget as a financial aid to the Armenian community of Lebanon suffered from the...
18:04 21/08/2020Erdogan converts another former church into mosqueTurkish President Recep Tayyip Erdogan on Friday ordered another ancient Orthodox church that became a mosque and then a popular Istanbul museum to be turned back into a place of Muslim worship, AFP...
15:02 20/08/2020Artsakh reports seven fresh COVID-19 casesArtsakh has reported seven new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 268 as of Thursday, August 20.
13:48 20/08/2020Garo Paylan challenges Turkish minister over the damaged Armenian cemetery in AnkaraArmenian-Turkish lawmaker from Peoples' Democratic Party (HDP) Garo Paylan has submitted a parliamentary question to Minister of Culture and Tourism Mehmet Nuri Ersoy about the photos showing the...
18:59 19/08/2020Schools to reopen in Artsakh from September 14On 19 August Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan chaired a regular sitting of the Commandant office.
17:03 19/08/2020The Artsakh resettlement plan is more urgent than ever - VanetsyanThe Leader of Homeland party Artur Vanetsyan concluded his visit to Artsakh, summing up the results in an interview with the Fifth Channel.
16:26 19/08/2020Greece calls for EU sanctions on Turkey over Mediterranean aggressionGreece has urged European Union foreign ministers to discuss sanctions against Turkey when they meet for talks on the maritime border disputes in the eastern Mediterranean Sea.
13:01 19/08/2020Russian general killed by ‘explosive device’ in SyriaA Russian major general was killed and two servicemen wounded when an improvised explosive device went off near a Russian convoy in eastern Syria on Tuesday, news agencies quoted the defense ministry...
16:45 18/08/2020Stepanakert State Dramatic Theater to be reconstructedArtsakh Republic President Arayik Harutyunyan received on Tuesday members of the creative team of the Stepanakert State Dramatic Theater after Vahram Papazyan.
15:49 18/08/2020Artur Vanetsyan: We are open for cooperation with our Artsakh colleaguesThe Leader of Homeland Party Artur Vanetsyan, who is paying visit to Artsakh, met on Monday with the President of the Artsakh National Assembly Artur Tovmasyan.
14:03 18/08/2020International flights will not resume until October 1 in GeorgiaRegular international flights will not resume in Georgia until October 1, announces the Georgian Civil Aviation Agency, however Paris, Riga and Munich will be exceptions, Agenda.ge reported.
13:25 18/08/2020South Ossetian interior minister’s car comes under fire in TskhinvalUnidentified individuals opened fire at a car carrying South Ossetia’s Interior Minister Igor Naniyev in Tskhinval, but he was not wounded, his deputy Tarzan Kokoity told TASS on Tuesday.
10:55 18/08/2020Composer Loris Tjeknavorian wins Books for Peace Awards 2020The 82-year-old Armenian-Iranian composer Loris Tjeknavorian has been selected as the winner of the Books for Peace Awards 2020, Tehran Times reports.