15:41 23/03/2023Շրջափակման հետևանքով Արցախի կրած ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 1.9 մլն ԱՄՆ դոլար. զեկույցԱդրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը մեծ վնասներ է պատճառում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը: Ընդհանուր ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ (1.9 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Այս...
14:38 23/03/2023Ռուս խաղաղապահների ցուցաբերած զգուշավորությունը տեղին է. Գուրգեն Ներսիսյան«Եթե խոսում ենք Լաչինի ճանապարհի արգելափակմանը մասնակից ադրբեջանցիներին ճանապարհից հեռացնելու, այլ վայր տեղափոխելու մասին, ապա ենթադրվում է, որ ռուս խաղաղապահները սա պետք է կատարեն ֆիզիկական ուժ,...
14:26 23/03/2023Թուրք-հունական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ է դիտվումԹուրքիայի արտագործնախարարությունը հրապարակել է Թուրքիա-Հունաստան հարաբերությունների համատեղ գործողության պլանի դրական օրակարգ 4-րդ ժողովի համատեղ հայտարարությունը։ Էրմենիհաերի փոխանցմամբ,...
11:09 23/03/2023Իրանը հուսալի գործընկեր է խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում. ԲաղերիԵրևան մեկնած Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարարը մամուլի ասուլիսում Իսլամական Հանրապետությունը վստահելի գործընկեր է անվանել խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում։ Ֆարս լրատվական գործակալության...
09:35 23/03/2023Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել․ ԲլինքենԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կարծում է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել։ «Ազատություն» ռադիակայանի փոխանցմամբ, երեկ ելույթ ունենալով Կոնգրեսի Սենատի...
08:14 23/03/2023Անորակ կառուցապատման պատճառով Ստամբուլը ևս վտանգի տակ է երկրաշարժի դեպքում. ահազանգում է քաղաքապետըՓետրվարյան երկրաշարժերը հազարավոր բազմաբնակարան շենքեր վերածեցին փլատակների Թուրքիայում։ Շատերը պատճառը տեսնում են անորակ շինարարության մեջ։ Ստամբուլը Եվրոպայի ամենաբնակեցված քաղաքներից է, որտեղ...
20:15 22/03/2023Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարարին պարտավորեցրել են 5 մլն եվրո փոխհատուցում վճարելԹբիլիսիի վերաքննիչ դատարանն ուժի մեջ է թողել Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Կեզերաշվիլիի գործով առաջին ատյանի դատարանի վճիռը: Jnews-ի փոխանցմամբ՝ այս որոշման համաձայն՝ Կեզերաշվիլին...
19:13 22/03/2023«Օտարերկրյա գործակալների» օրենքի ընդունումը բացասաբար կանդրադառնար հայկական լրատվամիջոցների վրա. ԶԼՄ-ների ղեկավարներՎրաստանի քաղաքացիական հասարակությունը մարտի սկզբին բազմահազարանոց բողոքի ակցիաներ նախաձեռնեց ընդդեմ «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի նախագծի: «Ալիք մեդիա»-ի փոխանցմամբ՝ այն իշխող...
17:35 22/03/2023Bloomberg. «Էրդողանի վիճակն ավելի է վատանալու»Ամերիկյան առաջատար պարբերականներից «Bloomberg»-ը Թուրքիայում մայիսի 14-ին կայանալիք ընտրությունների մասին հոդվածում նշում է, որ Էրդողանի անկումներով լի շաբաթը ընտրությունների մոտենալուն զուգահեռ...
16:42 22/03/2023Վրաստանի խորհրդարանում պատգամավորների ծեծկռտուք է տեղի ունեցելՎրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները լիագումար նիստում վիրավորել և խոսափողներ են նետել միմյանց վրա, երբ քննարկում էին ուսանողների համար պարտադիր զինվորական զորակոչ նախատեսող «Պաշտպանության...
16:10 22/03/2023Թուրքիան արգելել է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների արտահանումը ՌուսաստանՄարտի սկզբից Թուրքիայի կառավարությունն ընկերություններին արգելել է Ռուսաստան արտահանել արտասահմանյան այնպիսի ապրանքներ, որոնք ներառված են պատժամիջոցների տակ գտնվող՝ ապրանքների ցանկում։ Էրմենիհաբերի...
09:36 22/03/2023Աջակցության ակցիա Ջավախքում. «Արցախ, մենք ձեր կողքին ենք»Մարտի 21-ին Ախալքալաքում «Զորի Զորյան» երիտասարդական և Ջավախքի պատանեկան միության անդամները երթ են իրականացրել ի աջակցություն Արցախի ու արցախահայության։ Jnews-ի հաղորդմամբ, «Զորի Զորյան» միության...
08:22 22/03/2023Ադրբեջանն արգելափակել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումըԱդրբեջանական կողմը կեսգիշերին հերթական անգամ արգելափակել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումը։ Հայտնում է Արցախգազ ՓԲԸ-ն ու հորդորում խստիվ կերպով հետևել գազից օգտվելու անվտանգության...
20:12 21/03/2023Արդեն 100 օր միջազգային հանրությունը ձախողել է պաշպան կանգնելու իր պատասխանատվությունում․ ԲեգլարյանԱրցախի Հանրապետության պետնախարարի խորհրդական, ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը գրում է․ «Արցախը արդեն 100 օր շրջափակման մեջ է։ Արդեն 100 օր միջազգային հանրությունը ձախողել է...
19:33 21/03/2023Բաքուն բացահայտ ցույց է տալիս, որ մերժում է Արցախի հետ բանակցությունները. Արցախի ԱԳՆԱրցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին, որում ասվում է․ «Արդեն 100 օր է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական շրջափակումը, որի վերջնական...
19:22 21/03/2023100 օր ՀՀ իշխանությունը Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու շուրջ է աշխատում. Մետաքսե ՀակոբյանԱրցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը գրում է․ «100 օր...Արցախը շրջափակված է ադրբեջանի կողմից...100 օր...Արցախը աղետի մեջ է...հերթական գոյապայքարն է՝ անվերջի վերածված: 100 օր Արցախում մարդիկ են...
19:11 21/03/2023Վրաստանի նախագահը հաճախ է նման անհասկանալի հայտարարություններ անում. Իրակլի ԿոբախիձեՎրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն արձագանքել է նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի այն հայտարարությանը, ըստ որի` Զուրաբիշվիլին քննադատել է խորհրդարանի նախագահ Շալվա...
18:26 21/03/2023Թուրքիան և Իսրայելը շարունակում են հարաբերություններն ամրապնդելԹուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի նախագահ Իսխակ Հերցոգի հետ։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝...
16:47 21/03/2023Էրդողանը պաշտոնապես առաջադրվել է Թուրքիայի նախագահի թեկնածուԹուրքիայի գործող նախագահ, «Հանրապետական դաշինքից» միակ թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պաշտոնապես առաջադրվել է որպես նախագահի թեկնածու մայիսի 14-ին կայանալիք ընտրություններում, համապատասխան դիմում է...

15:09 14/06/2021Правительство РА должно незамедлительно представить жалобу в ЕСПЧ - ТатоянПравительство РА должно незамедлительно обратиться с жалобой в Европейский суд по правам человека с целью удаления вооруженных сил Азербайджана с окрестностей сел РА и межобщинных дорог и создания...
14:34 14/06/2021Баку приговорил ливанского армянина Вигена Эулджекчяна к 20 годам лишения свободыВоенный суд в Баку приговорил к 20 годам лишения свободы ливанского армянина Вигена Эулджекчяна, которого представил как наемника, «воевавшего в Арцахе за 2500 долларов США».
11:40 14/06/2021Эрдоган на встрече с Байденом намерен поднять вопрос о признании Белым домом Геноцида армянПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что он на встрече с президентом США Джо Байденом 14 июня в Брюсселе намерен поднять вопрос о решении Белого Дома признать массовые убийства армян в...
10:17 14/06/2021Израиль избрал нового премьера, положив конец 12-летнему правлению НетаньяхуКнессет Израиля в воскресенье утвердил новое коалиционное правительство во главе с лидером ультранационалистической партии «Ямина» и бывшим министром обороны старны Нафтали Беннетом, отправив...
19:02 12/06/2021Москва ужесточает карантинный режимВ Москве с 23.00 до 6.00 прекращают работу кафе, бары, рестораны, ночные клубы, дискотеки, сообщается в блоге мэра столицы Сергея Собянина.
14:41 12/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 794, скончались 22 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 794. Скончались 22 человека, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
14:33 12/06/2021Армянские общественно-политические организации Джавахка призвали проголосовать за альянс «Армения»Группа Альтернативные проекты распространила заявление Координационного советом армянских общественно-политических организаций Джавахка, в котором говорится: «Армянский народ и Армения стоят перед...
19:55 11/06/2021Армянские подразделения предприняли меры противодействия, после чего инженерные работы были прекращены – МО РАМинистерство обороны Азербайджана распространило заявление о том, что армянские подразделения якобы обстреляли азербайджанские позиции, что является очередной дезинформацией, сообщает пресс-служба...
19:43 11/06/2021Эрдоган поднимет вопрос передачи Арменией карт заминированных территорий на саммите НАТОПрезидент Турции Реджем Тайип Эрдоган заявил, что в ходе саммита НАТО и во время своего визита в Азербайджан поднимет вопрос об «отказе Армении предоставить карты заминированных территорий».
17:54 11/06/2021Заместитель министра иностранных дел РФ обсудил арцахский конфликт с послом ФранцииЗаместитель Министра иностранных дел Российской Федерации А.Ю.Руденко сегодня, 11 июня принял Посла Французской Республики в Российской Федерации Пьера Леви.
16:35 11/06/2021Эрдоган: Баку и Анкара 15 июня в Шуши подпишут всеобъемлющий договор о сотрудничествеПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в рамках визита в Азербайджан планирует подписание всеобъемлющего договора о сотрудничестве между двумя странами, сообщает Interfax.az.
15:25 11/06/2021Азербайджан обнародовал имена 26 армянских военнопленных, в отношении которых осуществляется уголовное преследованиеВласти Азербайджана обнародовали мена 26 армянских военнопленных, которых в Баку намерены «судить» как «диверсантов».
12:33 11/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 695Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 695. Скончались 16 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
11:57 11/06/2021Скорый поезд из Еревана в Тбилиси и Батуми возобновит свою работу с 15 июняСкорый поезд маршрутом Ереван-Тбилиси-Батуми-Ереван компании «Южно-Кавказская железная дорога» начнет курсировать с 15 июня, сообщает пресс-служба ЮКЖД.
11:51 11/06/2021Макрон: Намерен обсудить с Эрдоганом ситуацию в Нагорном Карабахе, отношения Армении и АзербайджанаПрезидент Франции Эммануэль Макрон намерен обсудить с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом ситуацию в Нагорном Карабахе на встрече перед саммитом НАТО, который пройдет в Брюсселе 14 июня.
15:19 10/06/2021Амиран Гамкрелидзе не исключил,что для иммунизации от COVID-19 потребуется третья доза вакциныГлава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе не исключил, что людям, которые сделали две дозы вакцины против коронавируса, придется добавить и...
11:17 10/06/2021Земледельцы села Чартар попросили российских миротворцев обеспечить их безопасностьРоссийские миротворцы приступили к обеспечению безопасности местных жителей при проведении сельскохозяйственных работ в Мартунинском районе Нагорного Карабаха.
10:16 10/06/2021В Азербайджане грубыми нарушениями международного права продолжаются судебные разбирательства в отношении армянских пленных - ЗПЧ9 июня в Баку состоялись очередные судебные заседания по грубо нарушающим международное право уголовным делам пленных армянской стороны Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна, а 8 июня – Вигена...
18:33 09/06/2021Кризисная группа увидела проблему в мандате миротворцев в АрцахеВ интересах всех сторон конфликта в Нагорном Карабахе — уточнение мандата миротворцев, создание регулярного канала связи, обеспечение доступа в зону международных организаций, считают эксперты...
17:24 09/06/2021Филипп Рикер: США глубоко обеспокоены событиями, происходящими на международной границе между Арменией и Азербайджаном«Мы глубоко обеспокоены событиями, происходящими на международной границе между Арменией и Азербайджаном, включая захват шестерых армянских солдат азербайджанскими военными и гибель двух...