12:29 18/03/2023Թուրքիայի ընդդիմությունը Ռուսաստանին կհիշեցնի ՆԱՏՕ-ին իր անդամակցության մասին. Քըլըչդարօղլուի խորհրդականԹուրքական ընդդիմությունն ընտրություններում հաղթելու դեպքում մտադիր է Ռուսաստանին հիշեցնել ՆԱՏՕ-ին իր անդամակցության մասին։ «Life.ru»-ի փոխանցմամբ, նման հանդուգն հայտարարություն է արել Ունալ Չևիքեզը՝...
11:40 18/03/2023Թուրքիայում նոր երկրաշարժ է գրանցվելԹուրքիայում ցնցումները չեն դադարում։ Մի քանի ժամ առաջ այդ երկրի հարավ-արևելյան մասում գտնվող Կահրամանմարաշ նահանգում 4.8 մագնիտուդ ուժգնությամբ նոր երկրաշարժ է եղել։ Այս մասին հայտնում է...
10:37 18/03/2023Հարևան երկրների միջև դրական փոխգործակցությունը հիմքեր կստեղծի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման. Աբդոլլահյանը՝ ՉավուշօղլուինԻրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույցում քննարկել են երկկողմ, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցեր: Այս մասին փոխանցում է ParsToday-ը։ Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հեռախոսազրույցում, Ամիր...
19:25 17/03/2023Վրաստանի կառավարությունը որոշումները կայացնում է ոչ թափանցիկ ընթացակարգով«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-Վրաստան»-ի (TI) փոխանցմամբ՝ Վրաստանի կառավարությունը որոշումները կայացնում է ոչ թափանցիկ ընթացակարգով։ Aliq.ge-ի փոխանցմամբ, ըստ TI-ի՝ 2022 թվականին Վրաստանի կառավարությունը...
18:48 17/03/2023Չավուշօղլուն կմեկնի ԵգիպտոսԹուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն պաշտոնական այցով կմեկնի Եգիպտոս և կհանդիպի իր պաշտնակից Սամեհ Շուքրիի հետ: Այս մասին գրում է Ermenihaber-ը։ Հանդիպմանը նախատեսվում է քննարկել թուրք-եգիպտական...
17:55 17/03/2023Պետդուման հետաձգել է Ռուսաստանում Հայաստանի վարորդական իրավունքը ճանաչելու մասին նախագծի քննարկումըՊետդուման, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս, մինչև մարտի 21-ը հետաձգեց օրինագծի քննարկումը, որը նախատեսում է Ռուսաստանում Հայաստանի քաղաքացիների վարորդական վկայականների ճանաչումը ձեռնարկատիրական և...
17:28 17/03/2023Իրանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Ուկրաինայում խաղաղության հասնելուն աջակցելու պատրաստակամության մասինԻրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը մարտին Մոսկվա կատարելիք այցից առաջ հայտարարել է Իրանի պատրաստակամությունը՝ օգնելու Ուկրաինայի հակամարտությունում խաղաղություն հաստատել հարցում։...
17:02 17/03/2023Թուրքիայի երկրաշարժերի նյութական վնասը կազմել է ավելի քան 105 միլիարդ դոլարԹուրքիայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած երկրաշարժերի նյութական վնասը կազմում է 2 տրիլիոն թուրքական լիրա (ավելի քան 105 միլիարդ դոլար): «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ մասին հայտնում է TRT Haber...
16:52 17/03/2023Տարեց բնակչության թվաքանակով աշխարհի 184 երկրների մեջ Թուրքիան 66-րդն էՄարտի 16-ին ՄԱԿ-ը 2022թ-ի երկիր մոլորակի բնակչության թվաքանակի վերաբերյալ ներկայացրել է իր հաշվարկները, գրում է Էրմենիհաբերը։ Վերջիններիս համաձայն, երկիր մոլորակի բնակչության ընդհանուր թիվը կազմել...
15:44 17/03/2023Ռուսաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջիկների համար առանց վիզայի ռեժիմը կգործի 2023 թ-ինՌուսաստանի և Իրանի միջև առանց վիզայի զբոսաշրջային ուղևորությունների մասին համաձայնագիրը կգործի 2023 թվականին, տուրօպերատորների ցանկը, որոնք կկարողանան խմբեր կազմել, արդեն համաձայնեցվել է։...
15:35 17/03/2023Թբիլիսում 12-ամյա աղջկան մահացած են գտելԹբիլիսիում՝ Դիդի Դիղոմիում, 12-ամյա աղջիկ են մահացած գտել: 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, այս պահին առկա տեղեկությունների համաձայն՝ անչափահասը կորել է երեկ երեկոյան։ Ժամը 23:00-ից նրան որոնում էին...
12:49 17/03/2023Արցախից ծանր հիվանդություններով 12 անձ տեղափոխվել է ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր...
11:15 17/03/2023Ներկայացվել է «Եվրատեսիլում» Վրաստանի ներկայացուցիչ Իրու Խեչանովի տեսահոլովակըՆերկայացվել է «Եվրատեսիլ 2023»-ում Վրաստանի ներկայացուցիչ հայազգի Իրու Խեչանովի մրցութային երգի և տեսահոլովակի պրեմիերան։ 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, մրցութային երգի՝ «Echo» հեղինակը Գիգա Կուխիանիձեն է։...
08:00 17/03/2023Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցելՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանինախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ «Քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգության և...
19:47 16/03/2023Իրան-Հայաստան-Վրաստան երթուղին կարող է դրական հեռանկար ունենալ, վրացի տնտեսագետԻրան-Հայաստան-Վրաստան երթուղու զարգացումը կնպաստի Կովկասի տարածաշրջանը ավելի գրավիչ, կայուն և բազմազան միջավայր դարձնելուն, «Ալիք Մեդիայի» հետ զրույցում նշել է վրացի տնտեսագետ, Business Media...
18:24 16/03/2023Թուրքիան շարունակում է ցնցվել, նոր երկրաշարժԹուրքիայի Բոլքու քաղաքում մարտի 16-ին երկրաշարժ է տեղի ունեցել: Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Թուրքիայի արտակարգ իրավիճակների և աղետի վարչությունը (AFAD): Ըստ տեղեկության՝...
16:04 16/03/20235․1 մագնիտուդով երկրաշարժ Իրանի Խոյ քաղաքից 41 կմ հարավ-արևմուտքԵրկրաշարժը զգացվել է Սյունիքի մարզում՝ 3-4 բալ, Վայոց Ձորի և Արարատի մարզերում՝ 3 բալ, Երևանում 2-3 բալ ուժգնությամբ։
15:01 16/03/2023ԵԽ պատգամավոր. Հայաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա միջանցք ստեղծելու Ադրբեջանի ցանկությունը սպառնալիք է Եվրոպայի համար«Մենք պետք է ուժեղացնենք աջակցությունը Հայաստանին, որտեղ հարյուր հազարավոր հայեր վախենում են իրենց կյանքի համար և վտանգված են»,-ԵԽ-ում հայտարարել է ֆրանսիացի եվրախորհրդարանական, Եվրախորհրդարանի...
14:32 16/03/2023Daily Mail. Էրդողանը կարող է պարտվել ընտրություններումԲրիտանական մամուլում խոսվում է գալիք համապետական ընտրություններում Թուրքիայի նախագահ և իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսացկության (ԱԶԿ-AKP) առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էդրողանի հնարավոր պարտության...
12:07 16/03/2023Թուրքիայի առաջին պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ Կարպիս Զաքարյանի մասին ֆիլմ կցուցադրվիԹուրքիայում վավերագրական ֆիլմ կցուցադրվի պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում Թուրքիայի Հանրապետությունն առաջին անգամ ներկայացրած հայ մարզիկ Կարպիս Զաքարյանի մասին: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, ֆիլմի...

14:00 05/06/2021Российские миротворцы за неделю передали гуманитарную помощь около 150 вынужденным переселенцам и многодетным семьямВоеннослужащие российского миротворческого контингента в Арцахе организовали доставку адресной гуманитарной помощи для вынужденных переселенцев и многодетных семей, сообщает Минобороны РФ.
12:50 05/06/2021Тигран Абрамян: Арцах надо вернуть в этап стабильного развития, мира и безопасностиЭксперт по вопросам безопасности, учредитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян, находящийся с лидером предвыборного блока «Честь имею» Артуром Ванецяном в Арцахе, пишет: «Жизнь...
12:33 05/06/2021Исполняющий обязанности помощника госсекретаря США Рикер посетит АрмениюИсполняющий обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филип Рикер 6-13 июня посетит Тбилиси (Грузия), Баку (Азербайджан) и Ереван (Армения) с целью стимулирования двухсторонних...
15:50 04/06/2021Турецкий TRT разоблачил пропаганду Баку: у Азербайджана 6 тыс. жертв во время 44-дневной войныТелеграм-канал российской службы турецкого информационного сайта TRT опубликовал видеоматериал, в котором президент Федерации детских игр и спортивных клубов Турции Мехмет Мутлу заявил, что Турция...
15:47 04/06/2021В Карвачарском районе в результате подрыва на мине погибли 2 азербайджанских журналистаДва азербайджанских журналиста погибли при подрыве на мине в Карвачарском районе, сданном Азербайджану в ноябре 2020 года в соответствии с трехсторонним заявлением Еревана, Москвы и Баку.
14:28 04/06/2021Азербайджан подал в ЕСПЧ жалобу на Армению с требованием передачи карты минных полей в АрцахеАзербайджан подал в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вторую межгосударственную жалобу в связи с отказом Армении предоставить имеющиеся у нее карты минных полей и неразорвавшихся снарядов на...
15:09 03/06/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 833lЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 833. Скончались 19 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
14:12 03/06/2021Макрон заявил Алиеву о необходимости воссоединения военнопленных с их родственникамиОфициальный Париж готов содействовать установлению прочного мира между Азербайджаном и Арменией, заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
14:03 03/06/2021В РФ опровергли сообщения о высылке из Турции российских специалистов по С-400Федеральная служба по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) России опровергла сообщения СМИ о том, что Турция якобы планирует выслать российских технических специалистов, сопровождающих контракт...
11:41 03/06/2021Шарль Мишель призвал Азербайджан и Армению к безотлагательному сотрудничеству в вопросе возвращения пленныхГлава Евросовета Шарль Мишель накануне на встрече в Брюсселе с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном и телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым...
10:12 03/06/2021Российские миротворцы провели тренировку по обороне наблюдательного поста в АрцахеВоеннослужащие российского миротворческого контингента продолжают выполнять задачи по контролю за соблюдением режима прекращения огня на линии разграничения сторон в зоне своей ответственности, а...
17:11 02/06/2021Крупнейший корабль ВМС Ирана после пожара затонул в Оманском заливеСудно материально-технического снабжения Kharg ВМС Ирана затонуло в Оманском заливе после 20-часового пожара, сообщил Tasnim со ссылкой на пресс-службу второй морской зоны иранского флота.
16:28 02/06/2021МО Армении опровергает сведения азербайджанской стороны о пересечении 40 армянскими военными границыМинистерство обороны Армении распространило заявление, в котором говорится: «Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, согласно которой вечером 1 июня 40 армянских...
16:11 02/06/2021У Артака Бегларяна новая должность в АрцахеАртак Бегларян назначен государственным министром Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), сообщает пресс-служба президента Арцаха.
15:25 02/06/2021В Баку судят армянских военнопленныхСегодня в Баку начался судебный процесс по уголовному делу армянских военнопленных Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна.
14:27 02/06/2021Иранский аналитик: сухопутная граница Ирана с Арменией через «Зангезурский коридор» перестанет функционировать, что поставит под угрозу наши интересы и безопасность«Размещение азербайджанской армии на юге Армении, на приграничных с Ираном территориях, вызвало обеспокоенность в связи с угрозой национальным интересам Ирана», - сказал директор Фонда Кавказоведения...
13:10 02/06/2021Министр ИД Нидерландов: удерживаемые в Азербайджане армянские пленные должны быть немедленно освобожденыИ.о. министра иностранных дел Нидерландов Сихри Каап в письме, направленном в парламент страны, коснувшись обсуждений карабахской проблемы в Совете министров иностранных дел ЕС, сказала, что...
13:01 02/06/2021МИД Азербайджана заявляет, что в Арцахе у Франции нет никакой ролиМИД Азербайджана заявило об отсутствии какой-либо роли Франции в обеспечении и соблюдении перемирия в регионе после подписания в ноябре 2020 года трехстороннего заявления по Карабаху.
11:51 02/06/2021Сопредседатели Минской группы могут посетить армяно-азербайджанскую границуСопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шафер (США) могли бы в ближайшее время договориться о возможности визита на границу Азербайджана и Армении.
13:48 01/06/2021Роберт Кочарян: Каких-то больших ожиданий от ОДКБ у меня нет, я об этом говорю публично«Каких-то больших ожиданий от ОДКБ у меня нет, я об этом говорю публично», – заявил второй президент Армении и лидер предвыборного альянса «Армения» Роберт Кочарян в данном 29 мая интервью телеканалу...