19:45 28/02/2023Վրաստանում Թուրքիային սահմանակից հայկական Խավեթ գյուղը տարեցտարի դատարկվում էJnews-ը գրում է․ «Վրաստանում Թուրքիային սահմանակից հայկական Խավեթ գյուղը տարեցտարի դատարկվում է: Մարդիկ ընտրում են գնալու տարբերակը, և ամեն մեկը գյուղից հեռանալու իր պատճառներն ունի: Մնացողներն էլ...
18:14 28/02/2023Թուրքիայում փլուզված շենք-շինությունների թիվը հասել է 202.000-իԹուրքիայում շարունակվող երկրաշարժների պատճառով փլուզված և փլուզվելու եզրին գտնվող շենք-շինությունների թիվը հասել է 202 հազարի։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի շրջակա միջավայրի...
17:21 28/02/2023Արցախում Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրվելԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել ԱՀ Անվտանգության խորհրդի նիստ: ԱՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են՝ քննարկվել են Լաչինի միջանցքի...
16:44 28/02/2023Վաղաժամկետ դադարել են Արցախի գլխավոր դատախազի լիազորություններըԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը փետրվարի 28-ին պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է.
16:21 28/02/2023Անճարն է կերել բանջարը՝ բանջարանոց արցախյան բազմաբնակարանումԱդրբեջանի կողմից Արցախի միջանցքի՝ հնարած պատճառաբանությամբ արգելափակումը Հանրապետությանը 70 օրից ավելի է թշնամու կողմից տոտալ շրջափակման մեջ է դրել։ 70 օր արցախցիները փորձում են հաղթահարել տարբեր...
08:22 28/02/2023Երկրաշարժ ԹուրքիայումԹուրքիայի արևելյան Մալաթիա նահանգում 4,1 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել, հայտնել է տարերային աղետների հետևանքների վերացման վարչությունը (AFAD): Նշվում է, որ 05.18-ին (Երևանի ժամանակով 06.18-ին)...
20:06 27/02/2023Վրաստանում բանտերը 81,9 տոկոսով լցված են, կառուցվել է նորըՎրաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ Վրաստանի արևմուտքում՝ Օզուրգեթիի մունիցիպալիտետի Լաիթուրի քաղաքատիպ ավանում այս տարի կսկսի գործել եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող նոր...
18:11 27/02/2023Հունաստանում անհանգստանում են թուրք միգրանտների հնարավոր հոսքիցԹուրքիայում շարունակվող երկրաշարժների համատեքստում Հունաստանը ձեռնարկում է անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ՝ կապված ներգաղթյալների հնարավոր հոսքի հետ։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ մասնավորապես միջոցներ...
16:39 27/02/2023ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենը Իրան կայցելիԱտոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին առաջիկայում կայցելի Իրան։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության...
16:13 27/02/2023Իրանի ԱԳՆ. Մեր սկզբունքային քաղաքականությունն է հակազդել տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխությանԺնևում հանդիպել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանն ու Իրանի ԱԳ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին։ IRNA-ի փոխանցմամբ, իրանցի պաշտոնյան նշել է, երկու երկրների միջև...
15:56 27/02/2023Թուրքերը տրիբունաներից պահանջել են Էրդողանի ու կառավարության հրաժարականըԹուրքիայում մեծ աղմուկ է հանել ֆուտբոլային առաջնության «Ֆեներբահչե-Անթալիասփոր» և «Ֆեներբահչե-Քոնյասփոր» հանդիպումների ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, հանդիպումներից առաջ...
13:52 27/02/2023Իրանի սահմանները վերահսկելու են ԱԹՍ-ներովԻրանի ոստիկանության ուժերի հրամանատարը հայտարարել է, որ «առաջիկայում Իրանի արևելյան սահմանները կհսկվեն ԱԹՍ-ներով: Այս պահին համապատասխան տեխնիկան Սիստան և Բալուչեստան նահանգի ճանապարհին է», գրում է...
12:42 27/02/2023Հայերին ցեղասպանելու թուրքական վաղեմի քաղաքականությունը շարունակվում է նաև հիմա. Բեգլարյան«35 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում մեկնարկեց ադրբեջանահայության ցեղասպանությունը, որին տարբեր վայրերում ու ժամանակահատվածներում զոհ գնացին հազարավոր հայեր»։
09:36 27/02/2023Իրանը հակաօդային պաշտպանության զորավարժություններ է անցկացնում Սիրիայի վրա իսրայելական հարձակումից հետոԻրանի բանակը և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հակաօդային պաշտպանության համատեղ զորավարժություններ են անցկացրել երկրի առանձին շրջաններում։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ այդ մասին...
18:30 25/02/2023Թուրքիայում ձերբակալվել է երկրաշարժից գրեթե ամբողջությամբ ավերված Նուրդաղի քաղաքապետըՓետրվարի 25-ին ձերբակալվել է Թուրքիայի Գազիանթեփ նահանգի Նուրդաղ քաղաքի քաղաքապետ Օքքեշ Քավաքին։ Սա այն քաղաքն է, որտեղ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժերից հետո գրեթե շենքեր չեն մնացել, գրում է...
17:01 25/02/2023Ստամբուլում տեղի է ունեցել Էրդողանի և Ալիևի դռնփակ հանդիպումըՍտամբուլում այսօր տեղի է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ «Էրդողանի և Ալիևի հանդիպումը տեղի է ունեցել Վահդեթին պալատում»,-...
14:23 25/02/2023Ներկայացվել է 1650 կմ հեռահարությամբ Իրանի նոր թևավոր հրթիռըԻՀՊԿ ավիատիեզերական ուժերը ներկայացրել են 1650 կմ հեռահարությամբ նոր՝ «Փավե» թևավոր հրթիռը: ParsToday-ի փոխանցմամբ, ԻՀՊԿ ավիատիեզերական ուժերի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ամիր Ալի Հաջիզադեն, ԻԻՀ...
10:09 25/02/2023Այս պահին թուրքական պետությունների միավորմանը խանգարող մեկ լիարժեք գործոն կա` անկախ Հայաստանը. Գեղամյան...որն էլ ոչնչացնելու են ուղղված Թուրքիայի և Ադրբեջանի ջանքերը։
09:09 25/02/2023Հաագայի դատարանի որոշումները պարտադիր են կատարման համար. ԳուտերեշՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի հայցերի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը և հիշեցրել, որ դրանք պարտադիր են կատարման համար: Այս մասին ասվում է...
09:00 25/02/2023Իրավիճակը Լաչինի միջանցքում պահանջում է անհապաղ գործողություններ. ԵԽԽՎ համազեկուցողներԼաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը գնահատելու նպատակով փետրվարի 17-19-ը Հայաստան կատարած այցից հետո Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի...

15:21 12/05/2021ВС Азербайджана проведут широкомасштабные военные учения с привлечение 15 тыс. личного составаВооруженные силы Азербайджана с 16 мая проведут учения с привлечением видов войск, сообщает оборонное ведомство этой страны.
18:47 11/05/2021СМИ: В Иране началась регистрация кандидатов на пост президентаПрием заявок от желающих зарегистрироваться в качестве кандидата на предстоящих - тринадцатых по счету - президентских выборах начался во вторник в Иране, передает ТАСС со ссылкой на телеканал Press...
15:19 11/05/2021Лавров: Все вопросы гуманитарного значения должны решаться максимально оперативно, включая возвращение военнопленныхРоссийская сторона выступает за максимально оперативное решение гуманитарных вопросов, заявил глава МИД России на пресс-конференции по итогам переговоров с азербайджанским коллегой Джейхуном...
14:59 11/05/2021Лавров: Востребованной остается деятельность и сопредседателей Минской группы ОБСЕКлюч к дальнейшей нормализации обстановки – это соблюдение в полном объеме договоренностей, которые были достигнуты руководителями России, Армении и Азербайджана 9 ноября 2020 года и 11 января 2021...
13:19 11/05/2021Лавров: Россия намерена наметить конкретные шаги по решению вопросов на земле в КарабахеРоссийская делегация на переговорах в Баку хочет наметить конкретные шаги по решению вопросов, возникающих на земле в Карабахе.
13:03 11/05/2021Лавров в Баку коснулся вопроса военнопленных, недопущения злоупотреблений с историческим и религиозным наследиемПолностью привержены выполнению договоренностей по нагорно-карабахскому урегулированию в соответствии с заявлением трех лидеров от 9 ноября 2020 г., заявил министра иностранных дел Российской...
11:26 11/05/2021Лавров и Чавушоглу в телефонном разговоре отметили важность продолжения усилий по стабилизации ситуации вокруг Арцаха10 мая состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу.
10:57 11/05/2021Патрулирование коридора Бердзора осуществляет подразделение военной полиции российского миротворческого контингента в АрцахеВоеннослужащие российского миротворческого континента продолжают выполнять задачи по контролю за соблюдением режима прекращения огня и обеспечению безопасности движения автотранспорта, перевозки...
10:04 11/05/2021Премьер Грузии Ираклий Гарибашвили 12 мая с официальным визитом посетит АрмениюОфициальный визит премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили в Армению запланирован на 12 мая, сообщает Sputnik Грузия.
20:09 10/05/2021Ара Айвазян провел телефонный разговор с генсеком ООН Антониу ГутерришемСостоялся телефонный разговор исполняющего обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяна с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
19:32 10/05/2021Глава партии Саакашвили Ника Мелия покинул тюрьмуПредседатель «Национального движения» Ника Мелия покинул учреждение по исполнению наказаний №12. Об этом пишет Грузия Online. Представители «Национального движения» и сторонники встретили выход Мелия...
12:51 10/05/2021Алиев отбыл с визитом в НахиджеванПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня, 10 мая отбыл в Нахиджеван. Об этом сообщает Interfax.ru. В рамках своего визита Алиев открыл новую взлетно-посадочную полосу в международном аэропорту...
12:00 10/05/2021Лавров отправится в Баку для обсуждения договоренностей по КарабахуМинистр иностранных дел России Сергей Лавров в понедельник вылетит в Баку, где у него запланирован ряд встреч по обсуждению обстановки в Нагорном Карабахе, он пробудет в азербайджанской столице до...
18:30 08/05/2021ЕС заплатил залог за арестованного главу партии Саакашвили Нику МелиюЕвропейский фонд за демократию заплатил залог за арестованного председателя грузинской партии «Единое национальное движение» Нику Мелию, сообщает представительство Евросоюза в Грузии.
17:28 08/05/2021Сурен Саркисян: Международное признание Арцаха должно висеть над головой Алиева подобно дамоклову мечуПолитолог Сурен Саркисян, хорошо осведомленный об армяно-американских отношениях, на своей странице в социальной сети Facebook коснулся необходимости международного признания Арцаха (НКР).
14:25 08/05/2021Степанакерт: в выставке под названием «Мой Шуши» представлены исследования, подтверждающие армянские корни города-крепостиВыставка под названием «Мой Шуши» открылась в столице Республики Арцах Степанакерте по инициативе Центра кавказских исследований при университете имени Месропа Маштоца в Степанакерте, а также при...
14:05 08/05/2021Арцах: завершено строительство 30 блочно-модульных городков для военнослужащих российского миротворческого контингентаСпециалистами материально-технического обеспечения Вооруженных Сил Российской Федерации завершено строительство 30 блочно-модульных городков для военнослужащих российского миротворческого контингента...
15:57 07/05/2021В Грузии зарегистрировано до 300 случаев реинфицирования после вакцинацииВ Грузии зарегистрировано около 300 случаев инфицирования после вакцинации. Об этом на вебинаре для журналистов заявил глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе. Его слова...
15:51 07/05/2021МИД Франции: Немедленно освободить всех армянских пленныхМИД Франции в своем микроблоге в Twitter призвал Азербайджан немедленно освободить всех удерживаемых армянских пленных.
15:03 07/05/2021Варужан Гегамян: Мы все еще интересны странам, выступающим против экспансионистской политики ТурцииТюрколог Варужан Гегамян пишет: «Армянская пресса почти не отреагировала на тот факт, что в последние дни Саудовская Аравия закрыла 8 турецких школ, действующих на своей территории, а торговое...