11:21 06/03/2023Բոնոն Բաքվում էԱՄՆ պետդեպարտամենտի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով գլխավոր խորհրդական Լուիս Բոնոն Ադրբեջանում է։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով այդ երկրում ԱՄՆ դեսպանատանը։ Նախատեսվում է, որ...
09:33 06/03/2023Իրանում արտադրել են տեղական սարքեր և դեղամիջոցներ կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համարԻրանի Շահիդ Բեհեշթիի բժշկական գիտությունների համալսարանի քաղցկեղի հետազոտական կենտրոնի ղեկավարը հայտարարել է կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համար նոր սարքերի և դեղամիջոցների արտադրության մասին, գրում է...
08:58 06/03/2023Անկարան կարող է հրաժարվել ԱՄՆ-ից ձեռք բերել F-16-ներ. Թուրքիայի անվտանգության խորհուրդԹուրքիան կարող է հրաժարվել ամերիկյան F-16-ների գնումից և դիտարկել փոխարինման տարբերակները, այդ թվում ՝ ռուսական կործանիչներով: Այդ մասին «Ռիա Նովոստի»-ին հայտնել է Թուրքիայի նախագահին առընթեր...
19:15 04/03/2023Իրանը շուտով «Նահիդ 1» արբանյակը տիեզերք կարձակի սեփական արտադրության արբանյակակրովԻրանի տիեզերական կազմակերպության խոսնակ Հոսեյն Դալիրյանը հայտնել է, որ «Նահիդ 1» արբանյակը մոտ ապագայում տիեզերք կարձակվի Ղաեմ 100 արբանյակակրով»։ Tasnim լրատվական գործակալությանը տված...
13:59 04/03/2023Արցախի պետնախարար. Անհիմն գնագոյացման արդյունքում ամենամեծ վնասը հասցվում է մեր քաղաքացիների գրպաններինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված շրջափակման պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից իրացվող ապրանքների գնագոյացմանն ու...
13:14 04/03/2023Իրանում սկսել են մարգարիտ աճեցնելՄարգարիտի մշակման նախագծի գործադիր տնօրեն Աբու Մոհամադ Հաշեմին հայտարարել է Իրանում առաջին անգամ համար ոստրեներից մարգարիտ աճեցնելու մասին, գրում է ParsToday-ը։ Աբու Մոհամադ Հաշեմին, Իրանի...
09:00 04/03/2023Երկրաշարժ՝ թուրք-սիրիական սահմանին4,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Թուրքիայում՝ Սիրիայի սահմանի մոտ։ Այս մասին մարտի 4-ին հայտնել է Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը (EMSC), գրում է «Իզվեստիա»-ն։...
19:07 03/03/2023Թբիլիսիում ուսանողները հրաժարվել են մասնակցել «ռուսական օրենքին» աջակցող պատգամավորի դասախոսություններինԹբիլիսիի պետական համալսարանի ուսանողները բոյկոտում են և հրաժարվում մասնակցել խորհրդարանի պատգամավոր և դասախոս Նիկոլոզ Սամխարաձեի դասախոսություններին: Այս մասին գրում է Jnews-ը։ Այսպես են...
18:11 03/03/2023Թուրքիայում սպասվում են նոր երկրաշարժներ մինչև 7․4 մագնիտուդ հզորությամբԹուրք դոկտոր, երկրաբան Նաջի Գյորուրը թուրքական «FOX TV»-ի եթերում խոսել է փետրվարից Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժների մասին։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ նա հայտնել է, որ երկրի մի շարք...
15:26 03/03/2023Ախալքալաքում զբոսաշրջության զարգացման նախագիծ կա, բայց գումար չկաԱխալքալաքի տեղական բյուջեում փոփոխություններ են կատարվել, որում ընդգրկվել է նաև շրջանում զբոսաշրջության զարգացման 5-ամյա նախագիծը: Jnews-ի հաղորդամբ, հետաքրքրականն այն է, որ զբոսաշրջության զարգացման...
14:41 03/03/2023Ամիր Աբդոլլահյան. Իրանը դեմ է Ուկրաինայի պատերազմին և որևէ կողմին զենք չի տրամադրելCNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանն ասել է, որ «ռուս-ուկարինական պատերազմում մենք որևէ կողմին զենք չենք տրամադրել: Մենք դեմ ենք Ուկրաինայի պատերազմին»,...
14:03 03/03/2023Ընդդիմությունը Թուրքիայի նախագահի միասնական թեկնածու է ընտրելՄայիսին կայանալիք ընտրություններում ո՞վ մարտահրավեր կնետի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քսանամյա իշխանության։ Եվրանյուզը գրում է, որ «Ժողովրդական դաշինք» կազմող վեց ընդդիմադիր...
12:52 03/03/2023Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 բուժառու, 7 մարդ էլ վերադարձել է ԱրցախԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
12:21 03/03/2023Խոսքի ազատության սահմանափակումներ ԹուրքիայումՓետրվարի 21-ին Թուրքիայի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապերի խորհրդի (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - BTK) կողմից որոշում էր կայացվել փակել Թուրքիայում գործող «Ekşi Sözlük» առցանց բառարանը:...
11:40 03/03/2023Հնդկաստանում Արարատ Միզոյանը հանդիպել է Սերգեյ ԼավրովինՌուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Նյու Դելիում հանդիպել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Telegram-ի իր...
11:31 03/03/2023Ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ադրբեջանական կողմի հետ քննարկել հրատապ հումանիտար հարցեր. Արցախի ԱԽԿաշենի և Դրմբոնի հանքավայրերի տարածքում ադրբեջանական մասնագիտական խմբի կողմից մեկանգամյա տեսողական շրջայցի կազմակերպում
09:56 03/03/2023Ադրբեջանը խախտել է հրադադարը` կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ. Արցախի ՊՆՆերկայումս իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
18:23 02/03/2023Թուրքիայի արտահանումը նվազել է երկրաշարժի պատճառովԹուրքիայի առևտրի նախարարությունը հայտնել է 2023 թվականի փետրվար ամսվա արտահանման ծավալները։ Ըստ դրա՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն 6․4%-ով նվազել է տեղի ունեցած երկրաշարժի պատճառով և...
17:44 02/03/2023Միշուստինը հայտնել է հունիսին Սոչիում ԱՊՀ երկրների վարչապետների հանդիպման մասինՌուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը «Ռուսաստանի և Տաջիկստանի միջև բիզնես և ներդրումային գործընկերություն» միջտարածաշրջանային համագործակցության իններորդ համաժողովի ժամանակ հայտնել է հունիսին...
17:09 02/03/2023Իրանի հետ մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը համահունչ է միջազգային պարտավորություններին. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարՄոսկվայի և Թեհրանի համագործակցությունը ռազմական ոլորտում ակնհայտորեն համահունչ է միջազգային իրավունքին, սակայն շատերը դա շահարկում են: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասել է ՌԴ...

18:44 24/06/2020Turkish wrestler known for racist messages appointed to a state positionTurkish wrestler Riza Kayaalp former world and European Greco-Roman wrestling champion has been appointed as Advisor at the county’s Ministry of Sport and Youth affairs, Ermenihaber reported.
16:20 24/06/2020Turkey's coronavirus death toll exceeds 5,000Turkey’s coronavirus death toll has reached 5,001, after 27 more people died in the previous 24 hours, Reuters reported on Tuesday, citing Health Minister Fahrettin Koca.
12:12 24/06/2020Zarif mocks Pompeo for making misleading claim amid push to extend Iranian arms banIranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif on Tuesday pointed to a glaring flaw in his US counterpart's estimates of how far Tehran would be able to send it jets if the UN arms embargo on it...
19:18 22/06/2020Cyprus stresses need for EU naval presence in Mediterranean amid tensions with TurkeyCyprus Defense Minister Savvas Angelides briefed his EU counterparts on Tuesday on Turkey’s ongoing activities in the Republic of Cyprus’ exclusive economic zone (EEZ), stressing the need for an EU...
13:57 20/06/2020Around 700 shots fired at Artsakh defense positions in the past weekAzerbaijani military breached the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact around 85 times in the past week, the Artsakh Defense Ministry reported on Saturday.
15:58 18/06/2020French official: NATO must deal with, not ignore Turkish problemNATO must not bury its head in the sand with regard to Turkey’s recent behaviour towards its allies, a French defence ministry official said on Wednesday, accusing the Turkish navy of harassing a...
19:35 17/06/2020Artsakh Defense Ministry denies Azerbaijani claims of firing at a villageArtsakh Defense Ministry denies Azerbaijani claims of ceasefire violation by the Armenian forces. The Azerbaijani Ordu.az news outlet alleged the Armenian forces fired 60-mm mortars toward Ghapanlu...
19:02 17/06/2020Germany includes Turkey in the list of 'coronavirus risk' countriesGermany has published a list of places it considers 'coronavirus risk areas'. Among them is Turkey and several US states, The Local reports. The list, which was published by the Robert Koch Institute...
15:38 16/06/2020Iran reports 2,563 new COVID-19 casesIran reported 2,563 new coronavirus cases on Tuesday, taking the total number to 192,439, Xinhua reported, citing official IRNA news agency.
14:30 16/06/2020France says Turkey's conduct in Libya 'unacceptable'France on Sunday slammed Turkey's "aggressive" intervention in the Libya conflict as unacceptable, accusing its fellow NATO member of violating a UN arms embargo and sending half a dozen ships to the...
12:04 16/06/2020Georgia reports no new coronavirus cases for first time since FebruaryGeorgia has reported no new cases of the novel coronavirus over the past 24 hours for the first time since February.
19:19 15/06/2020Sahak Mashalian calls for opening of Hagia Sophia to Christian and Muslim prayersThe Armenian Patriarch of Constantinople Sahak Mashalian has endorsed the idea of restoring Hagia Sophia’s status as a place of worship, a controversial debate in Turkey brought to the country’s...
17:57 15/06/2020Iran, Turkey likely to resume flights on June 20Flights to Turkey will likely be resumed on June 20 after nearly three months of suspension over the COVID-19 pandemic, an Iranian aviation official was quoted as saying by Press TV on Sunday.
12:15 15/06/2020Turkish jets strike Kurdish militant targets in northern IraqTurkish warplanes struck Kurdish militant targets in various regions of northern Iraq on Sunday night in response to an increase in militant attacks on Turkish army bases, Reuters reported, citing...
19:23 12/06/2020Two suspects who threatened Hrant Dink Foundation face up to 26 years in prisonThe İstanbul Chief Public Prosecutor's Office has completed its investigation into the threatening messages sent to Hrant Dink Foundation, Bianet news outlet reported.
18:00 12/06/2020NSS detains an Azerbaijani citizen attempting to illegally cross the Armenian borderA 26-year-old national of Azerbaijan has been detained on June 12 at around 10.00 when attempting to illegally cross the state border of Armenia in the northeastern direction of the Line of Contact...
12:16 12/06/2020Georgia reports 6 new cases of coronavirusGeorgia has reported six new cases of the novel coronavirus, bringing the total number of cases to 837 on Friday.
10:48 12/06/2020Ex-Artsakh official comments on his appointment as Armenian parliament speaker’s advisorFormer Artsakh National Assembly Speaker Ashot Ghulyan has agreed to serve as an advisor to Speaker of the Armenian National Assembly Ararat Mirzoyan, he said in a Facebook post.
14:48 11/06/2020Iran will reportedly send Ukraine airliner black boxes to ParisIran told the U.N.’s aviation agency on Wednesday that it would send black boxes from a downed Ukrainian jetliner to Paris for analysis, once countries involved in the investigation agree, Reuters...