11:21 06/03/2023Բոնոն Բաքվում էԱՄՆ պետդեպարտամենտի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով գլխավոր խորհրդական Լուիս Բոնոն Ադրբեջանում է։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով այդ երկրում ԱՄՆ դեսպանատանը։ Նախատեսվում է, որ...
09:33 06/03/2023Իրանում արտադրել են տեղական սարքեր և դեղամիջոցներ կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համարԻրանի Շահիդ Բեհեշթիի բժշկական գիտությունների համալսարանի քաղցկեղի հետազոտական կենտրոնի ղեկավարը հայտարարել է կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համար նոր սարքերի և դեղամիջոցների արտադրության մասին, գրում է...
08:58 06/03/2023Անկարան կարող է հրաժարվել ԱՄՆ-ից ձեռք բերել F-16-ներ. Թուրքիայի անվտանգության խորհուրդԹուրքիան կարող է հրաժարվել ամերիկյան F-16-ների գնումից և դիտարկել փոխարինման տարբերակները, այդ թվում ՝ ռուսական կործանիչներով: Այդ մասին «Ռիա Նովոստի»-ին հայտնել է Թուրքիայի նախագահին առընթեր...
19:15 04/03/2023Իրանը շուտով «Նահիդ 1» արբանյակը տիեզերք կարձակի սեփական արտադրության արբանյակակրովԻրանի տիեզերական կազմակերպության խոսնակ Հոսեյն Դալիրյանը հայտնել է, որ «Նահիդ 1» արբանյակը մոտ ապագայում տիեզերք կարձակվի Ղաեմ 100 արբանյակակրով»։ Tasnim լրատվական գործակալությանը տված...
13:59 04/03/2023Արցախի պետնախարար. Անհիմն գնագոյացման արդյունքում ամենամեծ վնասը հասցվում է մեր քաղաքացիների գրպաններինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված շրջափակման պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից իրացվող ապրանքների գնագոյացմանն ու...
13:14 04/03/2023Իրանում սկսել են մարգարիտ աճեցնելՄարգարիտի մշակման նախագծի գործադիր տնօրեն Աբու Մոհամադ Հաշեմին հայտարարել է Իրանում առաջին անգամ համար ոստրեներից մարգարիտ աճեցնելու մասին, գրում է ParsToday-ը։ Աբու Մոհամադ Հաշեմին, Իրանի...
09:00 04/03/2023Երկրաշարժ՝ թուրք-սիրիական սահմանին4,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Թուրքիայում՝ Սիրիայի սահմանի մոտ։ Այս մասին մարտի 4-ին հայտնել է Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը (EMSC), գրում է «Իզվեստիա»-ն։...
19:07 03/03/2023Թբիլիսիում ուսանողները հրաժարվել են մասնակցել «ռուսական օրենքին» աջակցող պատգամավորի դասախոսություններինԹբիլիսիի պետական համալսարանի ուսանողները բոյկոտում են և հրաժարվում մասնակցել խորհրդարանի պատգամավոր և դասախոս Նիկոլոզ Սամխարաձեի դասախոսություններին: Այս մասին գրում է Jnews-ը։ Այսպես են...
18:11 03/03/2023Թուրքիայում սպասվում են նոր երկրաշարժներ մինչև 7․4 մագնիտուդ հզորությամբԹուրք դոկտոր, երկրաբան Նաջի Գյորուրը թուրքական «FOX TV»-ի եթերում խոսել է փետրվարից Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժների մասին։ Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ նա հայտնել է, որ երկրի մի շարք...
15:26 03/03/2023Ախալքալաքում զբոսաշրջության զարգացման նախագիծ կա, բայց գումար չկաԱխալքալաքի տեղական բյուջեում փոփոխություններ են կատարվել, որում ընդգրկվել է նաև շրջանում զբոսաշրջության զարգացման 5-ամյա նախագիծը: Jnews-ի հաղորդամբ, հետաքրքրականն այն է, որ զբոսաշրջության զարգացման...
14:41 03/03/2023Ամիր Աբդոլլահյան. Իրանը դեմ է Ուկրաինայի պատերազմին և որևէ կողմին զենք չի տրամադրելCNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանն ասել է, որ «ռուս-ուկարինական պատերազմում մենք որևէ կողմին զենք չենք տրամադրել: Մենք դեմ ենք Ուկրաինայի պատերազմին»,...
14:03 03/03/2023Ընդդիմությունը Թուրքիայի նախագահի միասնական թեկնածու է ընտրելՄայիսին կայանալիք ընտրություններում ո՞վ մարտահրավեր կնետի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քսանամյա իշխանության։ Եվրանյուզը գրում է, որ «Ժողովրդական դաշինք» կազմող վեց ընդդիմադիր...
12:52 03/03/2023Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 բուժառու, 7 մարդ էլ վերադարձել է ԱրցախԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
12:21 03/03/2023Խոսքի ազատության սահմանափակումներ ԹուրքիայումՓետրվարի 21-ին Թուրքիայի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապերի խորհրդի (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - BTK) կողմից որոշում էր կայացվել փակել Թուրքիայում գործող «Ekşi Sözlük» առցանց բառարանը:...
11:40 03/03/2023Հնդկաստանում Արարատ Միզոյանը հանդիպել է Սերգեյ ԼավրովինՌուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Նյու Դելիում հանդիպել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Telegram-ի իր...
11:31 03/03/2023Ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ադրբեջանական կողմի հետ քննարկել հրատապ հումանիտար հարցեր. Արցախի ԱԽԿաշենի և Դրմբոնի հանքավայրերի տարածքում ադրբեջանական մասնագիտական խմբի կողմից մեկանգամյա տեսողական շրջայցի կազմակերպում
09:56 03/03/2023Ադրբեջանը խախտել է հրադադարը` կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ. Արցախի ՊՆՆերկայումս իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
18:23 02/03/2023Թուրքիայի արտահանումը նվազել է երկրաշարժի պատճառովԹուրքիայի առևտրի նախարարությունը հայտնել է 2023 թվականի փետրվար ամսվա արտահանման ծավալները։ Ըստ դրա՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն 6․4%-ով նվազել է տեղի ունեցած երկրաշարժի պատճառով և...
17:44 02/03/2023Միշուստինը հայտնել է հունիսին Սոչիում ԱՊՀ երկրների վարչապետների հանդիպման մասինՌուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը «Ռուսաստանի և Տաջիկստանի միջև բիզնես և ներդրումային գործընկերություն» միջտարածաշրջանային համագործակցության իններորդ համաժողովի ժամանակ հայտնել է հունիսին...
17:09 02/03/2023Իրանի հետ մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը համահունչ է միջազգային պարտավորություններին. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարՄոսկվայի և Թեհրանի համագործակցությունը ռազմական ոլորտում ակնհայտորեն համահունչ է միջազգային իրավունքին, սակայն շատերը դա շահարկում են: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասել է ՌԴ...

21:40 17/05/2021Министр ИД Франции призвал стороны договориться о выводе азербайджанских сил из АрменииГлава МИД Франции Жан-Ив Ле Дриан призвал Баку и Ереван договориться о выводе войск Азербайджана с армянской территории.
17:45 17/05/2021МО: Часть азербайджанских военнослужащих продолжает оставаться на территории АрменииИ.о. министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян сегодня провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации договора коллективной безопасности Станиславом Засем. Как сообщили в отделе по...
17:15 17/05/2021Лавров заявляет: не стоит нагнетать эмоции в ситуации вокруг армяно-азербайджанской границыРоссия предложила Азербайджану и Армении содействие в вопросах делимитации и демаркации границы. Об этом, как передает ТАСС, заявил в понедельник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ...
15:05 17/05/2021Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом КиргизииНикол Пашинян провел телефонный разговор с членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) президентом Киргизии Садиром Жапаровым.
14:14 17/05/2021Владимир Путин убежден в безальтернативности выполнения трехсторонних договоренностей по АрцахуПрезидент России Владимир Путин убежден в безальтернативности выполнения трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху.
13:53 17/05/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 504Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 504. Скончались 27 человек. Подробности представляет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov,...
12:32 17/05/2021Алиев прокомментировал обращение Армении к ОДКБПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что обращение Армении к ОДКБ необоснованно. Как сообщает РИА Новости, в понедельник состоялись телефонные переговоры Алиева с казахстанским коллегой...
12:25 17/05/2021После массовой драки между азербайджанцами и грузинами ситуация в Дманиси накалиласьСитуация в Дманиси на Востоке Грузии (регион Квемо Картли), где накануне произошли столкновения между местными азербайджанцами и эко-мигрантами из Сванети, вновь накалилась.
11:13 17/05/2021Иран: произошло землетрясение магнитудой 5,3Землетрясение магнитудой 5,3 произошло в Иране, сообщает Европейско-Средиземноморский сейсмологический центр (EMSC).
11:07 17/05/2021Госсекретарь США и глава МИД Франции обсудили вопрос АрцахаГоссекретарь США Энтони Блинкен в своем микроблоге в Twitter сообщил об обсуждении с министром иностранных дел Франции Жан-Ивом Ле Дрианом вопроса Арцаха.
19:14 15/05/2021Отменен этап чемпионата «Формулы-1» в ТурцииИз-за коронавируса отменен этап чемпионата «Формулы-1», который должен был пройти в Турции с 11 по 13 июня, пишет Росбалт.
20:29 14/05/2021Действующий председатель СКБ ОДКБ отдал распоряжения в связи с событиями в СюникеИ.о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с председателем СМИД ОДКБ, министром иностранных дел Таджикистана Сироджиддином Мухриддином. Как сообщает пресс-служба МИД...
18:58 14/05/2021Грузия празднует день памяти царицы ТамарГрузия 14 мая отмечает День памяти царицы Тамар – в стране этот праздник называется "Тамароба" и считается именинами женщин с этим именем.
18:28 14/05/2021В Азербайджане заявили, что ведут переговоры с АрмениейВС Азербайджана уже несколько дней, как нарушили государственную границу РА, и разместились в Сюникской и Гегаркуникской областях РА.
18:06 14/05/2021Арутюнян – Шойгу: Вся местность вторжения азербайджанцев находится под контролем ВС АрменииВагаршак Арутюнян 14 мая провел телефонный разговор с министром обороны Российской Федерации генералом армии Сергеем Шойгу.
18:00 14/05/2021Омбудсмен Армении: Цель действий азербайджанских военных – запугать людейЗащитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян и представители офиса омбудсмена в связи с незаконным, не имеющим абсолютно никаких правовых оснований присутствием азербайджанских военных на...
16:25 14/05/2021Никол Пашинян сегодня официально обратился к действующему председателю Совета коллективной безопасности ОДКБНикол Пашинян сегодня обратился к Действующему Председателю Совета Коллективной Безопасности ОДКБ, Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону, в рамках реализации положений статьи 2 Договора о...
15:28 14/05/2021Азербайджан на оккупированных арцахских территориях ввел в эксплуатацию 20 модульных и контейнерных воинских частейВооруженные силы Азербайджана с момента окончания боевых действий в зоне карабахского конфликта ввели в эксплуатацию на оккупированных Баку территориях 20 модульных и контейнерных воинских частей.
15:16 14/05/2021Тигран Абрамян: Время работает против насУчредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян пишет: «У меня создается впечатление, что Азербайджан тянет время, размещается и укрепляется на благоприятных позициях.
15:02 14/05/2021Песков: Пашинян не просил у Путина помощи в связи с ситуацией в СюникеНикол Пашинян не обсуждал с президентом России Владимиром Путиным в ходе состоявшегося в пятницу телефонного разговора тему помощи со стороны Москвы в связи с ситуацией на границе Азербайджана и...