11:37 05/01/2023Թուրքիայում ուսանողական ավտոբուս է վթարի ենթարկվել, կան վիրավորներ և մեկ զոհԹուրքիայի Գազիանթեփ քաղաքում ուսանողական ավտոբուսը վթարի է ենթարկվել, ինչի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, 12-ը՝ վիրավորվել։ Ռիա Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս հայտնել է Habertürk հեռուստաալիքը։ «Գազիանթեփից...
09:52 05/01/2023Արցախի Լուսաձոր համայնքի փոքրիկ խանութը գրեթե դատարկվել է․ պատգամավորները հանդիպել են բնակիչներինԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և կառավարության ներկայացուցիչները այսօր՝ հունվարի 4-ին, հանդիպել են Ասկերանի շրջանի Խնածախ և Այգեստանի համայնքների բնակիչների հետ: Այս մասին գրում է Արցախպրեսը՝...
09:40 05/01/2023Ռուսաստանից Վրաստան ալյուրի ներմուծումն աճել էրաստանը ռուսական ցորենի ալյուրի հիմնական ներկրողներից է։ IKAR գյուղատնտեսական շուկայի հետազոտությունների ինստիտուտի տվյալներով, ռուսական ցորենի գրեթե 1/5-ն արտահանվում է Վրաստան: Aliq.ge-ի...
20:00 04/01/2023Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է «Charlie Hebdo»-ի հրապարակած ծաղրանկարըԻրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը քննադատել և դատապարտել է Իսլամական Հանրապետության իշխանությունների ծաղրանկարը, որը հրապարակվել է ֆրանսիական «Charlie Hebdo» ամսագրում, գրում է «Ռիա...
15:25 04/01/2023Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի բակում տեղի կունենա Սուրբ Ծննդյան միջոցառումՀունվարի 6-ին Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին տոնում է Սուրբ Ծնունդը։ Արցախցիների համար այս կարևորագույն ժամանակաշրջանում՝ «Երազանք» զարգացման հիմնադրամը՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի և...
13:00 04/01/2023ԱՄՆ-ը կշարունակի համագործակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ վերջնական կարգավորման հասնելու համար. Նեդ ՓրայսԱՄՆ-ն իր գործընկերների հետ շարունակում է ներգրավված մնալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ երկխոսությանը։ Հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն այս տարվա իր առաջին ճեպազրույցում։...
12:15 04/01/20232022 թվականին Թուրքիայում տղամարդկանց կողմից սպանվել է 334 կին«Մենք կդադարեցնենք կանանց սպանությունները» պլատֆորմի հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ 2022 թվականին Թուրքիայում տղամարդկանց կողմից սպանվել է 334 իգական սեռի ներկայացուցիչ, ընդ որւմ նրանցից 154-ը սպանվել...
10:38 04/01/2023Տեղի ունեցածը պահանջում է Արցախի ռազմավարության արմատական վերանայում. Դավիթ ԲաբայանՏեղի ունեցածը պահանջում է Արցախի պետականաշինության ողջ փիլիսոփայության և ռազմավարության արմատական վերանայում։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել էԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի...
19:05 03/01/2023Թուրքիան դուրս է գալիս Ստամբուլի կոնվենցիայիցԹուրքիայի Գերագույն վարչական դատարանը (Պետական խորհուրդը) երկուշաբթի օրը օրինական է համարել և հաստատել է Կանանց իրավունքների պաշտպանության Ստամբուլի կոնվենցիայից Թուրքիայի դուրս գալը։ ՏԱՍՍ-ը գրում է,...
17:15 03/01/2023Իրանը հայտարարում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ միջուկային համաձայնագրի շուրջ համագործակցության շարունակման մասինԻրանական կողմը կշարունակի համագործակցել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ, մասնավորապես՝ միջուկային համաձայնագրի շուրջ: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին երկուշաբթի...
16:26 03/01/2023Ստամբուլում օտարերկրացու են ձերբակալել զբոսաշրջիկների վրա հարձակումներ նախապատրաստելու համարՍտամբուլում ձերբակալվել է ԻՊ-ի մեջ ներգրավված օտարերկրացի, որը հարձակումներ էր ծրագրել զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի վայրերում: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ երեքշաբթի հաղորդել է Anadolu լրատվական...
15:31 03/01/2023Իրանը մտադիր է միջուկային գործարքի շուրջ Վիեննայում կայանալիք բանակցություններում վերացնել բոլոր պատժամիջոցներըԻրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Վիեննայում կայանալիք բանակցություններում Թեհրանի հետապնդած հիմնական նպատակը Դոնալդ Թրամփի գլխավորած ԱՄՆ նախկին վարչակազմի կողմից սահմանած բոլոր պատժամիջոցների վերացումն...
20:33 30/12/2022Թուրքիայում տեղի ունեցած պայթյունի հետ կապված ձերբակալվածների թիվը հասել է հինգիԹուրքիայի Այդըն քաղաքի ռեստորանում տեղի ունեցած պայթյունի հետ կապված ձերբակալվածների թիվը հասել է հինգի։ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է TRT Haber պետական հեռուստաալիքը։ «Թուրքիայի...
19:44 30/12/2022Թբիլիսիում հունվարի 1-ին և 7-ին հասարակական տրանսպորտն անվճար կլինիԹբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ Ամանորի գիշերը՝ հունվարի 1-ին, և Սուրբ Ծննդյան գիշերը՝ հունվարի 7-ին, Թբիլիսիում քաղաքային տրանսպորտը մինչև ժամը 03:00-ն անվճար կսպասարկի ուղևորներին։...
18:31 30/12/2022ԱՄՆ-ն անհանգստացած է Ռուսաստան-Սիրիա-Թուրքիա եռակողմ հանդիպումիցԱՄՆ Պետդեպարտամենտից մի պաշտոնյա, ով ցանկացել է անանուն մնալ, գրավոր պատասխանել է «Ամերիկայի ձայնի» թուրքական բաժնի հարցերին: Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը սիրիական...
14:13 30/12/2022ՌԴ ԱԳՆ-ն ծանուցել է ԱՊՀ քաղաքացիների կենսաթոշակային իրավունքների մասին համաձայնագրի դադարեցման մասինԿենսաթոշակային ապահովման ոլորտում ԱՊՀ անդամ պետությունների քաղաքացիների իրավունքների երաշխիքների մասին համաձայնագիրը դադարում է գործել 2023 թվականի հունվարի 1-ից: ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին ուրբաթ...
13:03 30/12/2022Բողկենի ծննդկանին՝ շրջափակված ԱրցախումԱրցախի Հանրապետության Մ. Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոնի դերասան Աշխեն Հարությունյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Բլոկադայի օր 19 Ծննդատնից երեխա պիտի դուրս գրեն, ծաղիկ չեն գտել (շրջափակման...
11:18 30/12/2022Շրջափակված Արցախում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներումԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
10:21 30/12/2022Սա իրականում ոչ թե բնապահպանական շարժում է, այլ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված շոու. Ռուբեն Վարդանյանը՝ France 24 -ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն (Ruben Vardanyan) այսօր հեղինակավոր France 24 հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով...
20:08 29/12/2022Արցախում արձանագրվում են որոշ գյուղմթերքների անհիմն բարձր գներՔաղաքացիների ահազանգերի ու Արցախի Հանրապետության Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի աշխատակազմի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վարչության...

10:20 13/02/2021Марал Наджарян не была освобождена из азербайджанского пленаСотрудники Международного комитета Красного Креста 12 февраля посетили находящуюся в азербайджанском плену ливанскую армянку Марал Наджарян.
10:13 13/02/2021Ситуация на КПП «Верхний Ларс»: с российской стороны скопилось более 300 грузовиковВ субботу, 13 февраля, на территории Армении есть закрытые автодороги․ Подробности о состоянии дорог республики приводит пресс-служба МЧС Армении.
09:48 13/02/2021В России отреагировали на продемонстрированную турецким телеканалом карту с прогнозом расширения зоны влияния АнкарыРоссийские политики и эксперты высказались о продемонстрированной турецким телеканалом карте с прогнозом расширения зоны влияния Анкары на юг России.
20:01 12/02/2021Каро Пайлан подал иск против азербайджанки, заявившей о желании обезглавить 20 армянКаро Пайлан (Garo Paylan) – депутат-армянин Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов – в своем микроблоге в Twitter сообщил, что обратился к...
19:53 12/02/2021Российские туристы больше не едут в ГрузиюРоссияне почти не едут в Грузию, несмотря на решение местных властей открыть страну для туризма и возобновить авиасообщение во всех направлениях, а также довольно «щадящий» режим въезда.
17:36 12/02/2021Турецкий гостелеканал показал прогноз расширения зоны влияния Анкары на Армению и ряд странТурецкий государственный телеканал TRT1 показал ранее опубликованный прогноз американской компании Stratfor о возможных зонах влияния Турции к 2050 году.
16:47 12/02/2021В Иран отправили вторую партию российской вакцины от коронавируса «Спутник V»Вторая партия российской вакцины от коронавируса "Спутник V" была в пятницу отправлена в Тегеран на самолете.
16:40 12/02/2021Памятник Гарегину Нжде на своем месте, его не демонтировали – Саркис СтепанянПодполковник ВС Армении, основатель Армянской национальной федерации инвалидного спорта Саркис Степанян на своей странице в социальной сети Facebook написал: в арцахском городе Мартуни памятник...
15:19 12/02/2021Операция «Орлиный коготь-2»: турецкие войска несут потери на севере Ирака10 февраля Турция начала на севере Ирака очередную операцию, получившую название «Орлиный коготь-2».
13:33 11/02/2021МАГАТЭ подтвердило начало производства металлического урана в ИранеГлава МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что Иран начал производство металлического урана, сообщает в среду агентство Associated Press.
11:36 11/02/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 557Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 557. Скончались десять человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
18:21 10/02/2021Эрдоган призвал Афины не бросать вызов Анкаре и «знать свое место»Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг резкой критике слова греческого премьера Кириакоса Мицотакиса: последний отверг формулу создания двух государств на Кипре.
17:30 10/02/2021Турция: мужчина подлил начальнику в чай слюну больного COVID-19В Турции работник автосалона купил слюну у больного коронавирусом и подлил ее в чай своему начальнику, у которого украл крупную сумму денег, передает LADbible.
14:15 10/02/2021Абхазия предложила России открыть железнодорожное сообщение с Арменией через свою территориюПарламент Абхазии обратился в Госдуму России с заявлением о том, что республика готова на равноправных условиях участвовать в проекте по открытию железнодорожного сообщения между Россией и Арменией...
12:57 10/02/2021Заместитель министра иностранных дел России: Деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна продолжаться«Мы исходим из того, что деятельность сопредседателей минской группы должна быть продолжена», -об этом в своем интервью ТАСС сказал Заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко,...
12:29 10/02/2021НАТО усиливает поддержку Грузии и УкраиныГенеральный секретарь Североатлантического Союза Йенс Столтенберг в ходе пресс-конференции, состоявшейся после встречи с премьер-министром Украины, в очередной раз поговорил о стратегическом значении...
20:54 09/02/2021Глава Меджлиса: Продолжение карабахского конфликта могло бы создать вопросы безопасности на северных границах ИранаИран приветствует усилия России по мирному урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе, но угрозы в регионе по-прежнему сохраняются.
17:40 09/02/2021«Аэрофлот» возобновляет регулярные рейсы в несколько городов, в том числе в Ереван««Аэрофлот» возобновляет регулярные рейсы в Алма-Ату, Баку, Ереван и Дели. В компании также сообщили, что увеличивают частоту полетов в Нур-Султан, Минск, Каир и Бишкек», -об этом как передает РИА...
15:25 09/02/2021Азербайджанцы подорвались на минеПятеро военнослужащих азербайджанской армии подорвались на мине. По сообщениям азербайджанских СМИ, инцидент произошел в направлении оккупированного азербайджанцами села Талиш. Согласно отчету,...
14:08 09/02/2021В Иране началась вакцинация от COVID-19В Иране началась вакцинация от коронавируса российским препаратом «Спутник V». Об этом сообщает Исламское республиканское новостное агентство Ирана (IRNA). Вакцинация началась с торжественной...