10:43 12/03/2024Աշխարհում մոբայլ սարքերի վրա գրոհների թիվը 2023-ին աճել է 52%-ով. «Կասպերսկի»«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները վերլուծել են 2023-ի մոբայլ սպառնալիքների լանդշաֆտը և եկել այն եզրակացության, որ մոբայլ սարքերի անվտանգության սպառնալիքների աճող տարածվածությունն ուղեկցվում է...
16:44 11/03/2024Քրիստինա Օրբակայտեին վերջին պահին թույլ չեն տվել դուրս գալ Կրեմլի բեմՎերջին պահին ռուս հայտնի երգչուհի Քրիստինա Օրբակայտեն զրկվել է մարտի 8-ին կայանալիք տոնական համերգին ելույթ ունենալու հնարավորությունից, որը կայացել է Կրեմլի պետական պալատում։ kulturomania.ru-ն գրում...
15:20 11/03/2024Թեոդոսիայում գտնվող Այվազովսկու պատկերասրահը վերանորոգումից հետո կբացվի մարտի 14-ինԹեոդոսիայում հայազգի հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու անվան պատկերասրահը, որը երեք տարի առաջ փակվել էր վերականգնման նպատակով, կբացվի մարտի 14-ին։ Այս մասին հայտնում է Ղրիմի հայկական համայնքի...
14:45 11/03/2024«Օսկարի» արժանացած ֆիլմում հայ հերոսը պատմում է Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների մասինԼոս Անջելեսում կայացած «Օսկար»-ի 96-րդ մրցանակաբաշխությանը «Վերանորոգված վերջին խանութը» (The Last Repair Shop) ֆիլմը ճանաչվել է «Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ»։ Ֆիլմի ռեժիսորներն են Բեն...
13:13 11/03/2024Փարիզը, Աֆրիկայում իր քաղաքականության ձախողումից հետո, փորձում է Անդրկովկսում խաղաղարարի կերպար ստեղծել. ԶախարովաՖրանսիան, իր աֆրիկյան քաղաքականության ձախողումից հետո, փորձում է Անդրկովկասում խաղաղարարի կերպար ստեղծել։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի...
12:32 11/03/2024Բիթքոինի արժեքը բորսայում պատմական ռեկորդ սահմանեց՝ գերազանցելով 71,000 դոլարըԲիթքոինի (BTC) փոխարժեքը մարտի 11-ին, առավոտյան ժամը 10:10-ին, Binance բորսայում 71,000 դոլարից բարձրացել է՝ զուգակցված USDT stablecoin-ի հետ՝ հասնելով պատմական նոր առավելագույն գնի: Իր գագաթնակետին...
11:43 11/03/2024Ջոն Սինան «Օսկար 2024»-ի բեմ է դուրս եկել առանց հագուստիԱմերիկացի դերասան, հիփ-հոփ երգիչ և պրոֆեսիոնալ ըմբշամարտիկ Ջոն Սինան 2024 թվականի «Օսկար» մրցանակաբաշխության ժամանակ հայտարարել է, թե ով է «Լավագույն կոստյում» անվանակարգի հաղթողը։ Նա բեմ է դուր եկել...
09:56 11/03/2024«Օսկար»-ի մրցանակակիրներըԿինոարվեստի ամերիկյան ակադեմիան հայտնել է «Օսկարի» նոր դափնեկիրների անունները։ «Լավագույն ֆիլմ» է ճանաչվել «Օպենհայմեր» ֆիլմը։ «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Քրիստոֆեր Նոլանն իր...
09:07 11/03/2024Քաղաքագետ. Մեզ բաց տեքստով առաջարկում են դառնալ Ուկրաինա-2«Մեծ Բրիտանիան ընդունում է ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը սառեցնելու Հայաստանի որոշումը՝ որպես այդ երկրի ինքնիշխան իրավունք և աշխատելու է եվրատլանտյան դաշնակիցների հետ՝ աջակցելու Երևանին ռուսական պատասխան...
09:01 11/03/2024Մահացել է Սվետլանա ՄորգունովանՄահացել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ, ԽՍՀՄ Կենտրոնական հեռուստաընկերության հաղորդավար Սվետլանա Մորգունովան։ Նա 85 տարեկան էր։ Մահը վրա է հասել մարտի 10-ին։ Ռուսական ԶԼՄ-ներին այս մասին հայտնել է...
20:33 10/03/2024ԱՄՆ-ում մասնավոր երեկույթի ժամանակ հրաձգության հետևանքով երեք մարդ է զոհվելԱրկանզաս նահանգի Ջոնսբորո քաղաքում տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով զոհվել է երեք մարդ, վիրավորվել՝ չորսը: Նախաքննության տվյալներով՝ կոնֆլիկտը ծագել է մասնավոր երեկույթի ժամանակ, որը տևել է մինչև...
16:15 09/03/2024Թոմաս Բեքեր. Մեր ժամանակների էթնիկ զտումներ Լեռնային Ղարաբաղում«Սասրսափ պատկերներ տեսնելու համար պետք չէ հեռուն նայել։ Մարդիկ փախչում են իրենց տներից։ Պատերազմ է։ Սնունդ ու դեղորայք չկա։ Անմեղ մարդիկ են մահանում։ Ես խոսում եմ Մերձավոր Արևելքի՞ կամ գուցե Սուդա՞նի...
15:11 09/03/2024Եվրախորհրդարանում տեղի կունենա «Հայ ռազմագերիները՝ Ադրբեջանում» թեմայով համաժողովՄարտի 19-ին Եվրոպական խորհրդարանում ԵԺԿ խմբակցության պատգամավոր Անդրեյ Կովաչևի հովանավորությամբ տեղի է ունենալու «Հայ ռազմագերիներն Ադրբեջանում․ Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձևի ընդունումից...
14:54 09/03/2024Լեհ ֆերմերները հայտնել են, թե որ դեպքում կդադարեցնեն բողոքի ակցիաներըԼեհ ֆերմերները կարող են դադարեցնել իրենց բողոքի ակցիաները, եթե կառավարությունը սկսի կատարել նրանց պայմանները։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Պոդկարպակի շրջանի...
14:13 09/03/2024Նատալի Փորտմանն ամուսնալուծվել էՀոլիվուդյան հայտնի դերասանուհի Նատալի Փորտմանն ամուսնալուծվել է պարուսույց Բենջամին Միլփիդի հետ։ Նրանք միասին են արդեն 11 տարի և ամուսնալուծության պատճառը պարուսույցի դավաճանությունն է: Փորտմանն...
14:00 09/03/2024Աննոմալ շոգ եղանակն և ջերմային ալիքները մոտ 50-60%-ով մեծացնում են վաղաժամ ծննդաբերության վտանգըՋերմային ալիքներն ամենևին էլ զվարճանք չեն արևի տակ: Ծայրահեղ շոգն ու խոնավությունը կարող են չափազանց տհաճ և վտանգավոր լինել հատկապես նորածինների, երեխաների, հղիների և տարեցների առողջության համար: Այս...
13:43 09/03/2024Կարեն Խաչանովը պարտվել է մեկնարկային խաղումԱշխարհի 15-րդ ռակետ, հայազգի ռուս Կարեն Խաչանովը պարտվել է ԱՄՆ-ի Ինդիան Ուելս քաղաքում անցկացվող ATP-1000 մրցաշարի մեկնարկում։ Նա մրցաշարի երկրորդ շրջանում 1/6, 5/7 հաշվով պարտվել է ATP-ի...
13:25 09/03/20242024-ին Էվերեստի վրա ակնկալվում է ռեկորդային թվով ալպինիստներՆեպալի իշխանություններն ակնկալում են ռեկորդային թվով ալպինիստներ, ովքեր կփորձեն Էվերեստ բարձրանալ գալիք սեզոնում։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով երկրի զբոսաշրջության դեպարտամենտի տնօրեն Ռակեշ...
12:50 09/03/2024Բեռլինում Արցախի մշակութային ժառանգության մասին գրքի շնորհանդեսը ադրբեջանական լոբբիի ճնշմամբ չի կայացել«Ցավով եմ գրում, որ ներկա աշխարհաքաղաքական անկայունությունը ազդում է նաև ակադեմիական ազատության ու բարեվարքության վրա»

12:28 14/09/2022UN chief calls for de-escalation between Armenia, AzerbaijanUN Secretary-General António Guterres on Tuesday urged Armenia and Azerbaijan to take “immediate steps” to deescalate tensions.
17:05 13/09/2022Intensive work of experts underway over escalation of tensions on Armenian-Azeri border – KremlinRussian President Vladimir Putin had a telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan last night.
16:00 13/09/2022Polish OSCE Chairmanship urges immediate end of hostilities at Armenian-Azeri borderThe Polish OSCE Chairmanship calls for an immediate end to the fighting at the Armenian-Azerbaijani border.
14:15 13/09/2022France calls UN Security Council meeting over Armenia-Azerbaijan clashesFrance will bring up the topic of clashes between Armenia and Azerbaijan at the U.N. Security Council, Reuters reported on Tuesday, citing the office of President Emmanuel Macron. Along with the...
15:45 12/09/2022Prince William and Kate made billionaires after Queen's deathThe new Prince and Princess of Wales became instant billionaires the day the Queen died, the Daily Star reports.
13:54 12/09/202250 million people worldwide trapped in modern slavery, report findsFrom the pandemic to the climate crisis, disasters of the past five years have upended daily life, and a new report shows that in many countries the ensuing economic uncertainty has pushed millions...
11:51 12/09/2022U.S. announces $2m for demining in Karabakh conflict zoneThe U.S. has announced $2 million for humanitarian demining operations in the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict zone. "To promote regional peace and cooperation, the United States is pleased to...
11:15 12/09/2022People asked not to bring teddy bears or balloons to Queen floral tributesMourners have been told not to leave teddy bears, balloons or lit candles among the floral tributes to Queen Elizabeth II, The Independent reports.
16:54 10/09/2022Cher accidentally calls Queen Elizabeth a cow in her tribute postCher has been left wondering if she can ‘turn back time’ after she posted a tribute to the Queen and accidentally referred to the royal as a cow instead of the GOAT, which is an acronym that stands...
15:36 10/09/20225G network could be ‘harmful’ to older Pentagon satellitesLigado Networks’ plan to establish a terrestrial 5G network could jeopardize some older U.S. Defense Department satellites, according to a congressionally mandated report released Friday. The company...
14:35 10/09/2022King Charles III formally proclaimed new UK monarchKing Charles III, the world's newest monarch, was officially proclaimed sovereign of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on Saturday morning in a constitutional ceremony that...
13:30 10/09/2022King Charles 'told' Prince Harry not to bring Meghan to Balmoral to see dying QueenKing Charles 'told' Prince Harry not to bring wife Meghan Markle to Balmoral Castle as he and other senior royals rushed to the beside of the dying Queen, Daily Mail reported, citing The Sun.
12:25 10/09/2022New York declares disaster emergency over poliovirusNew York’s governor, Kathy Hochul, declared a disaster emergency on Friday and said the state was stepping up its polio-fighting efforts after the virus was detected in the wastewater of yet another...
11:00 10/09/2022Terrorist group leader killed by Russian forces in SyriaLeader of the Katibat al Tawhid wal Jihad terrorist group (outlawed in Russia) Sirajuddin Mukhtarov was killed in Syria as a result of an airstrike delivered by the Russian aerospace forces, TASS...
15:44 09/09/2022'The Crown' halts filming in a mark of respect following Queen's deathFollowing the death Thursday of Queen Elizabeth II, Peter Morgan, writer of Netflix’s Emmy-winning drama The Crown, said that the series is “a love letter to her", Deadline reported.
14:57 09/09/2022Pashinyan to attend SCO summit as guestArmenian Prime Minister Nikol Pashinyan will attend the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit as a guest in the Uzbek city of Samarkand next week.
14:30 09/09/2022At least 10 EU countries oppose proposal to cap Russian gas pricesBrussels is facing pressure from at least 10 EU countries to implement a cap on gas prices for all suppliers, with some governments warning that singling out Russia could push President Vladimir...
12:46 09/09/2022Romanian navy dredger hit by drifting mine in Black SeaA Romanian Navy dredger hit a drifting mine it was trying to defuse in bad weather on Thursday, but the crew of 75 were unharmed by the explosion, Reuters reported, citing the defence ministry.
12:15 09/09/2022Charles III to be officially proclaimed King of UK on SaturdayCharles III will be formally proclaimed the King of the United Kingdom on Saturday, September 10, TASS reported on Friday, citing The Times.
12:00 09/09/2022WCC urges protection of holy sites and Armenian cultural heritage in ArtsakhThe 11th Assembly of the World Council of Churches (WCC) urges UNESCO to take all possible measures to protect holy sites and Armenian cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh).