10:50 07/12/2023Բլինքենն անհամբեր սպասում է Վաշինգտոնում հյուրընկալելու Միրզոյանին և ԲայրամովինԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն անհամբեր սպասում է առաջիկայում Վաշինգտոնում հյուրընկալելու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանին և Ջեյհուն Բայրամովին՝ խաղաղության...
09:22 07/12/2023ԱՄՆ-ն Ուկրաինային թողեց բախտի քմահաճույքինՈւկրաինային, Իսրայելին ու Թայվանին աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը տապալվել է ԱՄՆ սենատում, այն չի ստացել բավարար թվով անհրաժեշտ ձայներ։ BBC-ն գրում է՝ հարապետականները...
23:14 06/12/2023ԱՄՆ-ն իր գործընկերների հետ քննարկում է Գազայում միջազգային անվտանգության ուժեր տեղակայելու գաղափարըՄիացյալ Նահանգների վարչակազմն իր գործընկերների հետ քննարկում է Գազայի հատվածում միջազգային անվտանգության ուժեր տեղակայելու գաղափարը։ ՏԱՍՍ-ը հատնում է, որ այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ...
21:55 06/12/2023ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ակնկալում է, որ Գազայում հասարակական կարգը շուտով կփլուզվիԳազայի հատվածում հասարակական կարգը շուտով ամբողջությամբ կփլուզվի Իսրայելի մշտական օդային հարվածների և անկլավին բավարար մարդասիրական օգնություն հասցնելու անկարողության լույսի ներքո: ՏԱՍՍ-ը հատնում է,...
21:18 06/12/2023«Ուրիշներին մեղադրելուց առաջ արժե հայելու մեջ նայել». Զախարովան` հայկական բեռների տեղափոխման հետ կապված քաղաքական ճնշումների մասինՆախ, Հայաստանի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչներ այս իրավիճակը համարում էին քաղաքական ճնշում, սակայն Հայաստանի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչներ էլ այդպես չէին կարծում: Հայտարարել է...
16:35 06/12/2023Մարիա Զախարովա. Չեմ ցանկանում, որ Հայաստանի ժողովուրդը կրկին խաբվի իր արևմտյան ընկերների կողմիցԱյսօր մենք բազմաթիվ օրինակներ բերեցինք, թե ինչպես է Արևմուտքը կարողանում խաբել, բայց ես իսկապես չեմ ուզում, որ հայաստանցիները նորից խաբվեն իրենց, այսպես ասած, արևմտյան ընկերների կողմից։ Այդ մասին...
16:18 06/12/2023Ռուսաստանի ԱԳՆ. ՀԱՊԿ վեհաժողովին Հայաստանի չներկայանալը չի ազդի կազմակերպության հակաօդային պաշտպանության որոշման վրաՀավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) նիստին հայկական պատվիրակության բացակայությունը չի ազդի ՀՕՊ միասնական համակարգ ստեղծելու որոշման վրա։ ՏԱՍՍ-ի...
14:43 06/12/2023Զախարովա. Սպիտակի դասերից մեկը ռուս և հայ ժողովուրդների բարեկամության անխախտելիության գիտակցումն էՌուսաստանը միշտ կհիշի 1988-ի Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժը՝ այն ընկալելով որպես իր դժբախտություն։ Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական...
12:35 06/12/2023Իրանը կալանել է 4,5 միլիոն լիտր մաքսանենգ նավթով երկու լցանավԻսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) ռազմածովային ուժերը Պարսից ծոցում կալանել են երկու նավթատար նավ՝ որոնք տեղափոխում են մոտ 4,5 միլիոն...
12:13 06/12/2023Ալիևը մանրամասներ է հայտնել «խաղաղության պայմանագրից»«Բաքվին երաշխիքներ են պետք, որ Երևանում ռևանշիզմի փորձեր չեն լինի»,- «Ղարաբաղ. վերադարձ տուն 30 տարի անց. ձեռքբերումներ և դժվարություններ» միջոցառման շրջանակում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ...
11:54 06/12/2023ՍԱՏՄ ղեկավարը Մոսկվայում ընդունել է ռուսական կողմի մեղադրանքները ու խոստումներ տվելՄոսկվայում Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը բանակցություններ է վարել Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Հայրապետյանի հետ։ Ռուսական կողմի փոխանցմամբ, հանիպման...
09:59 06/12/2023Վաշինգտոնը երբեք չի հայտարարել Ադրբեջանի հետ համագործակցության դադարեցման մասին. Միլլեր«Վաշինգտոնը երբեք չի հայտարարել Ադրբեջանի հետ համագործակցության դադարեցման մասին, դա կհակասի Միացյալ Նահանգների շահերին»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։ Ըստ...
23:24 05/12/2023Գյումրիի դարբնության ավանդույթը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկումԴեկտեմբերի 4-9-ը Կասանե քաղաքում (Բոտսվանա) ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նստաշրջանի ընթացքում կոմիտեն...
22:35 05/12/2023Ֆիլիպիններում ավտոբուսն ընկել է ձորը, 25 մարդ է զոհվելՖիլիպինների արևմտյան Անտիկ նահանգում ավտոբուսն ընկել է ձորը, ինչի հետևանքով զոհվել է 25 ուղևոր: Այդ մասին հայտնում է Philippine News Agency պետական լրատվական գործակալությունը։ «Ըստ տեղեկությունների՝...
21:06 05/12/2023Էրդողանը հայտարարել է, որ Գազայի հակամարտությունը տարածաշրջանային պատերազմի վերածվելու վտանգ կաԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զգուշացրել է տարածաշրջանի երկրներին Գազայի հատվածում հակամարտությունը տարածաշրջանային պատերազմի վերածվելու վտանգի մասին։ «Մենք չպետք է թույլ տանք, որ Գազայում...
13:25 05/12/2023Ամերիկյան վաթսուն կոնգրեսականներ Հայաստանին անվտանգային աջակցության և արցախցի տեղահանվածներին հումանիտար օժանդակության ավելացման կոչ են արելԱՄՆ Կոնգրեսի զույգ պալատների վաթսուն ներկայացուցիչներ, սենատոր Ալեքս Պադիլլայի և ՆՓ անդամ Աննա Էշույի նախաձեռնությամբ, դիմել են և՛ Սենատի, և՛ ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարներին՝ կոչ անելով ԱՄՆ-ի...
12:05 05/12/2023Լավրովը՝ Բայրամովին. «3+3» տարածաշրջանային հարթակն արդեն ձևավորվում էՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպում է ունեցել իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Նա նաև լուսանկար է հրապարակել և...
10:05 05/12/2023Հայաստանի ատոմակայանը փակելու պլաններ չկան․ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենը՝ թուրքական կողմի պահանջի մասին«Արմենպրես»-ը զրուցել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսի հետ
22:22 04/12/2023Time ամսագիրը Վլադիմի Պուտինին առաջադրել է Տարվա մարդ անվանակարգումՌուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ամերիկյան Time ամսագրի վարկածով առաջադրվել է տարվա մարդ կոչմանը: Լուրը հայտնում է ՏԱՍՍ-ը : Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա չորեքշաբթի։ Երկուշաբթի ամսագիրը հրապարակել...
20:25 04/12/2023Հայաստանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների մուտքը Լիտվիա կարգելվի 2024թ․-իցԼիտվայի ՊՆ-ն Հայաստանը ներառել է այն երկրների ցանկում որտեղից չեն կարող զինվորականներ մուտք գործել Լիտվա։ Լիտվայի Պաշտպանության նախարարությունից հայտարարում են, որ նման արգելքը պայմանավորված է երկրի...

17:24 14/02/2022Aliyev’s crimes are limitless: MEP reacts to Azerbaijan’s plans to erase Armenian traces from churchesMember of the European Parliament (MEP) Peter van Dalen on Monday reacted to Azerbaijan’s plans to erase Armenian traces from churches, calling on the European Parliament to condemn the “cultural...
15:40 14/02/2022Tesla sold 59,845 China-made vehicles in January, CPCA saysU.S. electric vehicle maker Tesla Inc (TSLA.O) sold 59,845 China-made vehicles in January, the China Passenger Car Association (CPCA) said on Monday. Tesla, which is making Model 3 sedans and Model Y...
11:58 14/02/2022Swiss approve ban on tobacco adsSwiss voters have backed a ban on tobacco advertising anywhere young people might see it, BBC News reports.
11:11 14/02/2022French pair wins Olympic ice dance gold in BeijingFrench figure skaters Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron won their first Olympic gold in ice dancing Monday in Beijing, breaking their own world record again in the process, AFP reported.
16:15 12/02/2022Francis Bacon triptych could fetch $75 million at Christie’sA six-and-a-half-foot-long triptych painting by Francis Bacon could fetch between £35 million and £55 million ($47.4 million and $74.5 million) at Christie’s next month.
14:45 12/02/2022France scraps Covid test requirement for fully vaccinated British visitorsBritish visitors heading for France for half-term holidays will no longer need a pre-departure Covid test if they are fully vaccinated, The Independent reports.
13:56 12/02/2022Turkmenistan to hold snap presidential election on March 12Turkmenistan will hold an early presidential election on March 12, a Central Election Commission official told Reuters on Saturday, after President Kurbanguly Berdymukhamedov hinted he planned to...
13:40 12/02/2022Armenian physicist wins 2021 Buchalter Cosmology PrizeArmenian physicist and Simon Fraser University (SFU) Physics Professor Levon Pogosian won the 2021 Buchalter Cosmology Prize.
12:01 12/02/2022Putin-Biden phone talk scheduled for Saturday morning – White HouseThe phone conversation between the presidents of Russia and the United States, Vladimir Putin and Joe Biden, will take place on Saturday morning, Washington time (Saturday afternoon, Moscow time),...
11:35 12/02/2022Tanya Seghatchian becomes first Armenian woman to be nominated for Oscars Best PictureBritish producer Tanya Seghatchian, who is of Armenian descent, has become the first Armenian to receive an Oscar nomination for Best Picture with “The Power of the Dog”, which many consider the...
16:45 11/02/2022Australia lists koala as endangered speciesAustralia has listed the koala as an endangered species across most of its east coast, after a dramatic decline in numbers, BBC News reports.
13:54 11/02/2022IOC to appeal lifting of Kamila Valieva's provisional suspensionThe International Olympic Committee (IOC) is appealing the lifting of a provisional suspension given to ROC figure skater Kamila Valieva on Feb.
11:12 11/02/2022Biden warns Americans to leave Ukraine immediatelyUS President Joe Biden has repeated his warning that any Americans still in Ukraine should leave as soon as possible, Euronews reports.
13:30 10/02/2022Billion-year-old black diamond sells for £3.16mA billion-year-old black diamond, believed to be the world's largest cut diamond, has sold for £3.16m ($4.3m), BBC News reports.
11:05 10/02/2022UNESCO warns of ‘unprecedented crisis in the cultural sector’Ten million jobs were lost in creative industries during the coronavirus pandemic – while thousands more remain imperiled – according to a new report from UNESCO.
17:13 09/02/2022Covid self-isolation law could be scrapped in England this monthBoris Johnson has said he plans to end all remaining Covid restrictions in England - including the legal rule to self-isolate - a month early, BBC News reports.
15:30 09/02/2022J&J reportedly pauses Covid vaccine productionThe only Johnson & Johnson facility currently making usable batches of the company’s single-shot coronavirus vaccine has temporarily halted its production, CNBC said, citing a new report.
13:14 09/02/2022NATO’s build-up near western borders poses threats to Moscow-led bloc, CSTO chief saysNATO’s military build-up on the territory of neighboring countries creates threats to Belarus and Russia and impacts security of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), CSTO Secretary...
11:40 09/02/2022Bill Gates writes a book on how to prevent next pandemicMicrosoft cofounder Bill Gates has written a book about how to prevent the next pandemic, the billionaire philanthropist announced in a blog post Tuesday, writing that he believes that coronavirus...
12:13 08/02/2022U.S. figure skater Nathan Chen sets world record in Olympics short programAmerican figure skater Nathan Chen posted a world record score of 113.97 points in the short programme of the men's singles with a stunning skate at the Beijing Olympics on Tuesday, Reuters reported.