Փաշինյանի վերափոխումը. 2018-ին վարչապետը եկեղեցու գործերին չպետք է խառնվի, իսկ 2025-ին Կաթողիկոսի ընտրություն է նախաձեռնում
13:47 11/06/2025
Նիկոլ Փաշինյանն անգերազանցելի է մի բան ասելու, հետո լրիվ հակառակն անելու գործում։ Օրինակ, հայտարարում է «Արցախը Հայաստանն է, և վերջ», հետո ստորագրում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում փաստաթուղթ։ Նրա ստերի, խոսքի հակասությունների մասին մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ կան։
Այս առումով բացառություն չէ նաև նրա՝ եկեղեցու վերաբերյալ  մոտեցումների 180 աստիճանով փոփոխությունը։
Օրինակ, 2018-ի հունիսի 26-ին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում պատասխանելով օգտատերերից մեկի՝ Գարեգին Բ-ն հեռացնելու վերաբերյալ հարցին, Փաշինյանն ասաց.
«Սիրելի հայրենակաիցներ, այս թեմաների վերաբերյալ ես իմ տեսակետն արդեն հայտնել եմ, այն չի փոխվել։ Ես կարծում եմ, որ եկեղեցին և պետությունն անջատ են, պետությունը չպետք է խառնվի եկեղեցու գործերին։ Ես որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ շարունակում եմ հետևել այս դիրքորոշմանը։ Համոզված եմ, որ վարչապետը չպետք է խառնվի եկեղեցու գործերին․ սա է իմ դիրքորոշումը»։
Հայտարարությունից ուղիղ 7 տարի անց՝ Փաշինյանը հայտարարել է Կաթողիկոսի նոր ընտրություններ նախաձեռնելու, այդ նպատակով համակարգող  խումբ ստեղծելու մասին։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սիրելի հավատավոր հետեւորդներ․
Որպես Ձեզնից մեկը դիմում եմ Ձեզ․ մեզ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու եւ Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ»,-երեկ մասնավորապես գրել է Փաշինյանը։
Սրան նախորդել ու հաջորդել են Կաթողիկոսի կողմից կուսակրոնության ուխտը խախտելու, զավակ ունենալու վերաբերյալ մեղադրանքներ։
Ինչո՞ւ փոխեց իր համոզմունքը, դիրքորոշումը Նիկոլ Փաշինյանը, սեփական նախաձեռնությո՞ւն է, թե՞ թշնամի երկրից պարտադրանք, եկեղեցու բարձր վարկանիշից վա՞խն է, թե՞ «բռնազավթված Արցախ» հայտարարության համար վրեժխանդրությունը...
Այս հարցերին տրվել են ու դեռ կտրվեն հիմնավոր պատասխաններ։ Իսկ իրականությունն այն է, որ մարդիկ Փաշինյանի գրառումների ներքո  հիշեցնում են պետությանը, հայրենիքին հասցված վնասները, նրա հակաօրինական արարքները, ծաղրում, վիրավորում, երբեմն էլ հայհոյում են ու անիծում՝ ցույց տալով, որ դեմ են նրա իշխանությանը, գործողություններին, քայլերին։

Трансформация Пашиняна: от невмешательства премьера в дела церкви в 2018-м до инициативы выборов Католикоса в 2025-м
Никол Пашинян просто непревзойден в том, чтобы говорить одно – а потом делать диаметрально противоположное.
Например, он заявляет, что «Арцах – это Армения, и точка», а потом подписывает документ о признании Арцаха в составе Азербайджана. В СМИ можно найти множество публикаций, свидетельствующих о его лжи, откровенных противоречиях в его заявлениях.
В этом плане не стало исключением и кардинальное изменение – на 180 градусов – его подходов по отношению к Армянской Апостольской церкви.
Так, 26 июня 2018 года в прямом эфире на Facebook, отвечая на вопрос пользователя о возможности смещения Католикоса всех армян Гарегина II, Пашинян заявил:
«Дорогие соотечественники, я уже озвучивал свою позицию по этим темам, и она не изменилась. Я считаю, что церковь и государство разделены, и государство не должно вмешиваться в дела церкви. Я, как премьер-министр Республики Армения, продолжаю придерживаться этой позиции. Уверен, что премьер не должен вмешиваться в дела церкви – это моя позиция».
Прошло ровно семь лет, и Пашинян выступил с заявлением о необходимости организации новых выборов Католикоса и создания для этого координационной группы.
«Дорогие последователи Армянской Апостольской Святой церкви, обращаюсь к вам как один из вас: нам необходимо предпринять действенные шаги для освобождения Резиденции Первопрестольного Святого Эчмиадзина и организации новых выборов Католикоса. На данном этапе мы создадим координационную группу для решения организационных вопросов указанной повестки», – написал в частности накануне, 10 июня, Никол Пашинян.
Этому предшествовали и последовали обвинения в адрес Католикоса в нарушении обета безбрачия и наличии ребенка.
Почему Никол Пашинян изменил свои убеждения, позицию? Это его собственная инициатива или навязанная извне, враждебным государством? Он боится высокого рейтинга Церкви или мстит за формулировку «оккупированный Арцах»?..
Обоснованные ответы на эти вопросы уже прозвучали и будут даны еще. А пока реальность такова, что в комментариях под постами Пашиняна пользователи вспоминают нанесенный им государству ущерб, его противоправные действия, высмеивают, оскорбляют, а нередко и проклинают – демонстрируя, что они категорически против его власти, действий и шагов.