Մեր ուժն է ստիպել Իսրայելին գալ եզրակացության, որ պետք է հրադադար հաստատել. ՀՀ-ում Իրանի փոխդեսպան
«Իրանին այս պատերազմը պարտադրվեց, որը տևեց 12 օր։ Մեր ժողովուրդը զինված ուժերի ու բոլոր կառույցների շուրջ համախմբած, արժանի պաշտպանություն իրականացրեց, թշնամին, ի վերջո, ստիպված եղավ ընդունել հրադադարը»,- լրագրողներին ասաց ՀՀ-ում Իրանի փոխդեսպան Բահրամ Թահիրին։
Նա նշեց, որ իրենց տվյալներով,  այսօր առավոտից հրադադար է հաստատվել, որն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է։
«Հավատարիմ կմնանք այս հրադադարին այնքան, ինչքան մեր թշնամին հավատարիմ կմնա դրան։ Սակայն եթե որևէ հերթական սխալ քայլն իրականացվի Իրանի դեմ,  վստահ  կարող եմ ասել, որ մեր պատասխանը շատ ավելի ցավոտ կլինի»,- ասաց դիվանագետը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է Իրանն այս ամենից դուրս գա թուլացած, նա  պատասխանեց. «Ոչ, հնարավոր չէ։ Առհասարակ, կարող եմ ասել, որ այսօր Իրանում համերաշխությունն ու միասնականությունը նախկինից ավելի բարձր է, մեր պատրաստակամությունը՝  պաշտպանել մեր հայրենիքը, նախկինից ավելի բարձր է։
Ոչ մի թուլություն, ոչ մի թույլ կետ, թե մեր ժողովորդի մեջ, թե պետական համակարգում, գոյություն չունի։
Եթե որևէ մի թուլություն լիներ, ապա նրանք կշարունակեին այս գործողությունները, հենց մեր ուժն է ստիպել նրանց գալ այդ եզրակացություն, որ պետք է հրադադար հաստատել»։
Փոխդեսպանի կարծիքով, Իսրայելն իր նպատակներին չի հասել. «Նրանք  ցանկանում էին սպառնալ, վտանգի ենթարկել մեր երկրի գոյություն։ Այս նպատակները չիրականացան»։

Вице-посол Ирана в Армении: Именно наша сила вынудила Израиль согласиться на прекращение огня
«Эта война была навязана Ирану и продолжалась 12 дней. Наш народ, консолидировавшись вокруг вооруженных сил и всех государственных структур, осуществил достойную оборону. В конечном итоге враг был вынужден согласиться на прекращение огня», – заявил журналистам вице-посол Ирана в Армении Бахрам Тахири.
По его словам, согласно имеющейся у них информации, с сегодняшнего утра соглашение о прекращении огня между Ираном и Израилем вступило в силу, оно в целом соблюдается.
«Мы останемся верны этому перемирию ровно настолько, насколько враг будет ему привержен. Однако в случае очередного неправильного шага против Ирана, могу с уверенностью сказать, наш ответ будет гораздо более болезненным», – подчеркнул дипломат.
На вопрос о том, возможен ли исход, при котором Иран выйдет из этой ситуации ослабленным, он ответил:
«Нет, это невозможно. Могу с уверенностью сказать, что сегодня в Иране уровень солидарности и единства выше, чем когда-либо прежде, а наша готовность защищать Родину – сильнее, чем когда-либо.
Ни у народа, ни в государственной системе нет ни признаков слабости, ни слабых мест.
Если бы у нас действительно была слабость, действия против Ирана продолжились бы. Именно наша сила заставила их прийти к выводу, что необходимо установить перемирие», – отметил Тахири.
По мнению заместителя посла, Израиль не достиг своих целей: «Они хотели запугать нас, поставить под угрозу само существование нашего государства. Эти цели не были достигнуты».