ՔԿ նկարներում պատկերված նռնшկшնման առարկայի ներսում պահվել են Սթրայքբոլ խաղի համար նախատեսված սիսեռի հատիկներ. ՀՅԴ ԳՄ
13:16 10/07/2025
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի Հանրային կապերի գրասենյակից հայտնում են, որ դաշնակցականների տաների խուզարկության արդյունքում որևէ ապօրինի առարկա չի հայտնաբերվել։
«Առգրաված բոլոր զենքերը օրինական են։ Նկարներում պատկերված առարկաների մեծ մասը, այդ թվում նռնականման առարկան նախատեսված է Սթրայքբոլ խաղի համար։ Նռնականման առարկայի ներսում պահվել են Սթրայքբոլ խաղի համար նախատեսված սիսեռի հատիկներ»,- հայտնում են ՀՅԴ ԳՄ-ից։
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեն լուսանկարներ էր տարածել և հաղորդագրություն, ըստ որի. «Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ահաբեկչության նախապատրաստության, ինչպես նաև՝ հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, այդ թվում՝ մի շարք հասցեներում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են էլեկտրական անդրապայթիչ (детонатор), որը նախատեսված է հեռավար գործարկելու համար, դրա բաղկացուցիչ մասեր, մարտական նռնակ, մարտական նռնակի պայթուցիչ (запал), վառոդ, ռադիոկապի միջոցներ, քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող այլ իրեր և առարկաներ։ Իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային գործողություններ: Այս պահին ձերբակալվել է 7 անձ, որոնցից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչության նախապատրաստություն)։

Горошины в «гранате» для Страйкбола: в АРФД объяснили находки СК Армении после обысков
В пресс-службе Верховного органа Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД) в Армении сообщили, что в результате обысков в домах членов партии не было обнаружено каких-либо незаконных предметов.
«Все изъятое оружие является законным. Большинство предметов, представленных на опубликованных фотографиях, включая предмет, похожий на гранату, предназначены для игры в Страйкбол.
Внутри гранатоподобного предмета хранились горошины нута, предусмотренные для игры в Страйкбол», – говорится в сообщении Верховного органа АРФД.
Напомним, СК Армении опубликовал снимки и указал: «В рамках уголовного производства, начатого в Следственном управлении города Ереван Следственного Комитета Армении по ч. 1 ст. 43-308 и ч. 1 ст. 335 УК РА  – по фактам подготовки теракта, а также незаконного оборота огнестрельного оружия, его основных компонентов, боеприпасов и иных веществ, устройств и предметов – проведены широкомасштабные следственные и процессуальные действия, в том числе обыски по ряду адресов.
В результате обысков изъяты предназначенный для дистанционного приведения в действие детонатор, его комплектующие, боевая граната, запал от боевой гранаты, порох, средства радиосвязи и другие предметы, представляющие интерес для следствия. Проводятся неотложные следственные и процессуальные действия. На данный момент задержаны 7 человек, в отношении одного из них инициировано публичное уголовное преследование по части 1 статьи 43-308 УК (подготовка теракта). Предварительное следствие продолжается».