Մարկո Ռուբիոն հույս ունի, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին համաձայնագիր կստորագրեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն EWTN-ին տված հարցազրույցում հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին համաձայնագիր կստորագրեն, որը կնշանավորի երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի սկիզբը։
«Նախագահը հակված է խաղաղության ու մտադիր է լինել խաղաղության նախագահը։ Մենք տեսանք, որ երբ Հնդկաստանն ու Պակիստանը պատերազմեցին, նախագահը կարողացավ խաղաղություն կնքել։ Վերջերս՝ Կամբոջայի և Թաիլանդի, Ադրբեջանի և Հայաստանի դեպքը… Հուսով եմ, որ այս ուրբաթ մենք կստորագրենք համաձայնագիր և կնշանավորենք խաղաղության համաձայնագրի սկիզբը։ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը և Ռուանդան. 30 տարի պատերազմ, 7 միլիոն զոհ։ Մենք կարողացանք նրանց այստեղ բերել ստորագրելու», -ասել է Ռուբիոն։
«Ակնհայտ է, որ մենք պետք է աշխատենք. խաղաղությունը հավերժ չէ։ Այն միշտ պետք է պահպանվի», -հավելել է նա։
Դոնալդ Թրամփը նախկինում ասել էր, որ անհամբեր սպասում է Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների այսօր Վաշինգտոն այցելությանը «պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի» համար։ «Ես անհամբեր սպասում եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վաղը Սպիտակ տուն այցելությանը պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի համար։ Այս երկու երկրները տարիներ շարունակ պատերազմի մեջ են եղել, որի հետևանքով հազարավոր մարդիկ են զոհվել։ Շատ առաջնորդներ փորձել են վերջ դնել այս պատերազմին, բայց ապարդյուն, մինչև ԹՐԱՄՓԻ գալը»,-գրել է նա իր Truth Social սոցիալական ցանցում։ Թրամփը նշել է, որ իր վարչակազմը երկարատև բանակցություններ է վարել երկու կողմերի հետ և ուրբաթ օրը հայտարարել է խաղաղության ստորագրման արարողության մասին ուրբաթ օրը։

Госсекретарь США Марко Рубио выразил надежду, что 8 августа Армения и Азербайджан подпишут соглашение
Госсекретарь США Марко Рубио в интервью телеканалу EWTN выразил надежду, что 8 августа Армения и Азербайджан подпишут соглашение, которое положит начало мирному соглашению между двумя странами.
«Президент привержен миру и намерен быть президентом мира. И поэтому мы видели, что когда Индия и Пакистан вступили в войну, президент смог добиться мира. Совсем недавно, случай Камбоджи и Таиланда, Азербайджана и Армении… Я надеюсь, что в эту пятницу мы подпишем соглашение и положим начало мирному соглашению. Демократическая Республика Конго и Руанда: 30-летняя война, 7 миллионов жертв. Нам удалось привезти их сюда для подписания», – сказал Рубио.
«Очевидно, что нужно работать – мир не вечен. Его всегда нужно поддерживать», – добавил он.
Дональд Трамп ранее заявил, что с нетерпением ждет сегодняшнего визита в Вашингтон лидеров Армении и Азербайджана для участия в «историческом мирном саммите». «Я с нетерпением жду завтрашнего визита президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Белый дом для участия в историческом мирном саммите. Эти две страны находятся в состоянии войны на протяжении многих лет, что привело к гибели тысяч людей. Многие лидеры пытались положить конец этой войне, но безрезультатно, пока не появился „ТРАМП“», — написал он в своей соцсети Truth Social. Трамп заявил, что его администрация долгое время ведет переговоры с обеими сторонами, и анонсировал церемонию подписания мирного соглашения в пятницу.